Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

nikush
30. júl 2010

@zuziatko
ach so...no tak to ti neporadim, ja miesam vsetky suroviny dokopy, ma to taku akosi lepsiu chut 😀

gabika7706
30. júl 2010

@zuziatko zemiak a vsetko vlastne som zo zaciatku pucila vidlickou, bez problemov.

lea666
31. júl 2010

ahojte 🙂 chcem sa opytat, aku zeleninu ste pouzivali pri prvych prikrmoch? bio, alebo aj obycajnu?

gabika7706
31. júl 2010

@lea666 bio, ak sa dalo a mrazenu, kedze este nasi na zahradke toho vela nemali

saska.t
31. júl 2010

@lea666 moze byt aj normalna, ale dopestovana v sezone, nie mimo sezony, v zime je najlepsie davat mrazenu, je dopestovana v sezone a hlboko zamrazena 😉

saska.t
31. júl 2010

@lea666 moze byt aj normalna, ale dopestovana v sezone, nie mimo sezony, v zime je najlepsie davat mrazenu, je dopestovana v sezone a hlboko zamrazena 😉

kkristinka
1. aug 2010

ahojte, vedeli by ste mi povedat, kedy babo moze zacat papat cibulu?...ibauvarenu 🙂 ...dakujem

maryanna
1. aug 2010

@kkristinka až po roku dakedy, máte ešte čas🙂

saska.t
1. aug 2010

@kkristinka ak myslim dusit na cibulke mäsko a tak, tak po 11 mes 😉

petardice
3. aug 2010

Holky, nevíte, jak dítko přimět k vyšší konzumaci mlíka? Malá byla dřív naprosto mléčný dítě, ráno vypila 200ml mlíka + půl rohlíku s máslem a žervé, odpoledne ke svačině 100ml jogurtu s ovocem a k večeři minimálně 300 mléčné kaše, takže za den to dělalo minimálně 600ml. Pak měla ale někdy v 11 měsících průjmy, takže jsme nasadili po poradě s lékařem 14denní nemléčnou dietu - suchý rohlík, rýži s mrkví a banán, k pití jen čaje. Pak jsme postupně přidávali klasické obědy, po cca týdnu ranní mlíko, po dalším cca týdnu večerní kaši. Teď už je dávno po dietě, ale za tu nemléčnou dobu si úplně odvykla pít mlíko a současnost? Ráno rohlík s máslem a žervé a k tomu vypije tak 60ml mlíka. Dopoledne ke svačině pár lžiček jogurtu, pak odmítá. Takže jí pak "dokrmím" samotným ovocem. Když má k obědu brambory s masem, brambory namačkám a naředím trochou mlíka (max 60 ml). Odpolední svačina chleba s máslem a eidamem a večer sní max 180ml mlíčný kaše. Každopádně když to spočítám, horko těžko se dopočítám přísunu 350ml mlíka, což mi přijde dost málo... Ale jak na ni?

luppita
3. aug 2010

@kkristinka mne kamoska vravela ze svojej malej 8mesacnej uz dava, podusi ju, aj porik jej dava, tak som vyskusala aj ja asi pred tyzdnom a je to zase nova chut jedla a ovela lepsia 🙂 takze uz skoro vsade davam troskucibule, al poriku.

magnetika
3. aug 2010

@saska.t prosím Ta, Ty to všetko tak super ovladas, odkedy moze mimi maslo, kys. smotanu a šunku ?

saska.t
3. aug 2010

@petardice nie je to malo, dietatu po roku staci jedna davka mlieka denne 180-240 ml takze by som si vobec starosti nerobila mate ho dostatok
@magnetika
sunka a maslo po 10 mes.
smotana po 1.roku

zuzkat1
3. aug 2010

baby mala uz jedla zemiaky,mrkvu,cuketu,karfiol,brokolicu a teraz neviem co jej dat....moze kalerab alebo pastrnak? sa pise vsade ze hej..ale ako to podat?uvarit? a mozem to dat k zemiaku?

maryanna
3. aug 2010

@zuzkat1kaleráb, paštrnák, petržlen, tekvica, patizón....môžete, normálne pokrájať uvariť

lucka.adis
3. aug 2010

Ahoj holky, prosím Vás... můžete mi poradit nějaké receptíky, třeba do IP? Dělám malé skoro všechno co prakticky může a už mi dochází nápady, co z čím můžu zkombinovat 😅
Budu Vám moc vděčná!!! Děkuju

zuzkat1
4. aug 2010

@maryanna dakujem,tak dnes vyskusam ten pastrnak so zemiakom...

maryanna
4. aug 2010

@zuzkat1 paštrnák a petržlen sú také aromatické, sladké takže chutiť určite bude🙂

zuzkat1
4. aug 2010

@maryanna jaj dufam,lebo toto je presne zelenina ktoru ja absolutne nemusim (mne to smrdka) tak dufam ze malej chutit bude🙂

kkristinka
4. aug 2010

@saska.t
@luppita
@maryanna dakujem dievcata, myslela som tak, ze uvarit vo vode spolu so zeleninkou a primixovat do zeleninky, ale cibula je asi aj v takom stave trosku tazsia na zaludok, tak aby som nieco nepokazila, radsej este pockame 🙂

jja
4. aug 2010

dievcence, ako varite tekvicu pre vase babatka?

gabika7706
4. aug 2010

@jja so zemiacikom 🙂

gabika7706
4. aug 2010

@zuzkat1 moj maly sa ide za pastrnakom potrhat, detom to chuti, neboj 🙂

jja
4. aug 2010

@gabika7706 mam ju najskor uvarit vo vode?

maryanna
4. aug 2010

@jja olúpať, nakrájať, uvariť......ale daj na večšie kúsky, resp sleduj kedy bude htová lebo keď je veľmi uvarená tak nasaje strašne veľa vody a potom je znej len taká špongia na vodu....a so zemiakom súhlasím je dobrá...

jja
4. aug 2010

@maryanna dakujem 🙂

magnetika
4. aug 2010

@saska.t to zn. že do roka moze dieta z mliecnych výrobkov len biely jogurt a maslo ?

saska.t
4. aug 2010

@magnetika ano, kyslomliecne vyrobky tiez tj acidko, kefir, lucina, cottage 😉 smotana tvaroh po roku 😉

petronesa
4. aug 2010

dobry den chcela by som sa opytat ako ma vyzerat harmnonogram jedal ako bo moja mala bude mat osem mesiacov a na ranajky vypije 100ml mliecka potom ovocnu vyzivu s piskotmi potom zeleninovu vyzivu od hipp davam len tu pretoze ja neviem moc dobre varit a tak jej davam kupovane potom zasa mliecko este raz mliecko potom kasu a nakoniec mliecko....neviem ci uz mam davat aj ranajky olovrant namiesto mliecka???

zuzkat1
4. aug 2010

@gabika7706 tak mojej nechutil...uz sme boli na 100ml.. uplne jej bolo jedno co to je minimalne tych 100ml zjedla..a teraz sotva 20... zajtra skusim zas a uvidim

lucinenka001
4. aug 2010

Prvé papanie mrkvičky, zemiačikov,cukety ......., po ukončenom 4mesiaci drobca na UM– ako na to prosím ???

Ahojte maminy. Kedže je to náš prvý poklad, rada by som sa prosím vás poradiť ako začať prvé papanie mrkvičky, zemiačikov, brokolice, cukety a ďalšej inej zeleniny a následne ovocia . Viem, že je to pre mnohé určite tá najjednoduchšia vec, že tieto začiatky to je malina oproti tomu čo ma čaká keď budem musieť drobcovi niečo poriadne pripraviť. Kedže nemám celkovo nejaký vzťah k vareniu určite to bude pre mňa veľký boj. Toho sa obávam najviac či sa po tejto stránke dokážem o drobca postarať a cítim sa ako neschopná že niesom v kuchyni domácou pani. . Niekedy si kvôli tomu aj poplačem. Je tu nejaká mamina čo má tiež problém s varením? Samozrejme skôr mi ide o to ako to celé začať. Nejaké info som si prečítala. Prečítala som si aj tento manuál
https://docs.google.com/Doc?docid=0Af7hS0P1aJlZ.......
Riadili ste sa podľa toho maminy? Zaujíma ma napríklad to, kedy mu dať mrkvičku, kedže náš drobec je stále po spaní taký hladný, že musí dostať ihneď mlieko takže si neviem predstaviť, že mu budem dávať na prázdne bruško mliečko. Môžem to urobiť tak, že mu dám mliečko a tak po hodinke skúsim tu mrkvu? Píše sa, že každý 4deň je potrebné pridať nový druh zeleniny. Čiže potom mu už má robiť aj 3-kombinácie? Či ako ??? A ako správne pripraviť zeleninku? Dočitala som sa, že uvariť cca 1-2dve mrkvy v dojčeneckej vode a potom stačí popučiť či radšej rozmixovať? A po mesiaci zeleniny sa pokračuje v masovo – zeleninovom príkrme ? Nie ovocnom? Kočky naozaj poradte ako správne začať mám z toho obrovský strach a ani si neviem predstaviť ako na to moj drobec zareaguje či bude vobec papať. Máte prípadne Vy nejakú pômocku?
Krásne ďakujem.