Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

halienka
10. jan 2012

@nattalia tá červená šošovica je super, ktosi tu kedysi dal výborný recept, mrkvička+zemiak dať variť, asi v polovici prihodiť tú červenú šošovicu - tej stačí fakt máličko na uvarenie, takých 5-7 minút max. čo si pamätám, potom scediť, pridať uvarené žĺtko, trošku masielka, a trošku strúhaného tvrdého syru - ja som dávala 45% Eidam. No malá sa šla zabiť za tým 😀 Skús, možno aj tvojim bude šmakovať 😀

miskadusko
11. jan 2012

@luciavan asi až od roku lebo je to alergén.

mkr
11. jan 2012

tak já dělám z červené čočky polévku tak, že nakrájím cibuli, na malé kousky brambory, nastrouhám mrkev, vše dám do hrnce, přidám propláchlou čočku, přidám koření ( nové koření, celý pepř, bobkový list) osolím, čočku nechám trochu rozvařit, polévka se tím zahustí, nemusí se jinak zahušťovat, což je dobrý 🙂 nakonec tam rozšlehám vejce, všem moc chutná, jinak pro těhotné a kojící je taky dobrá, sama mám vyzkoušeno 🙂

ještě jsem se chtěla zeptat, byla jsem v domění, že se do zeleniny při vaření dává olej kvůli vitamínům, ale nedávno jsem četla článek a tam psali vaření bez oleje bylo to tam zdůrazněno, docela se toho dost změnilo od stravování dcery, tak by mě zajímalo jak to dělají ostatní

mkr
11. jan 2012

@nattalia já bych na to s tím zaváděním omáček nespěchala, jsou ještě malý buď ráda, že jim chutná

lubenka131
11. jan 2012

Baby a tu červenú šošovicu kúpim normálne napr v kaufland,tescu?a čo všetko sa z nej monde variť a v akých variantoch?s čím všetkým?ďakujem a môžem dávať malému už nejaké cerealie do mlieka alebo nieco podnbne.môj syn je neskutocny papkac 😉

ciernavila
11. jan 2012

ahojte, tak ja som skusala cervenu cocku, jahly, cervenu repu, kuracie maso, ryzu, spenat, mrkvu, brambor, rajcinovu stavu, petzlen...nic, /jedine brokolicu ano/ akakolvek kombinacia maly mi masovo-zeleninove nic nezje co je urobene doma. Kupovane zje aj s kuskami - aj ked tam je cela ryza. Bud budem davat pol na pol s domacim alebo mate nejaky extra chutny recept co mi zarucene zje aj ked to pripravim doma? Pravda je ze dyna by mu mozno sla, lebo je sladka, este som ju neskusala. Len neviem ci ju este zozeniem.

saska.t
11. jan 2012

@mkr preco nie omacky??? ani tie nemusis zahustovat a su zdrave a zahustovat sa da aj cervenou sosovicou, kedze viacmenej to ako sosovica nechuti...
@lubenka131 ano kupis vsade cervena lupana sosovica, su take male oranzove kolieska 😉
@ciernavila ak deti nechcu prikrmy dava sa na "oblbnutie/" sladke jablko, nastruha sa troska do zelen. prikrmu a prida sladsiu prirodnu chut, ked sa rozpapa, jablcko sa uz nedava

ciernavila
11. jan 2012

@saska.t ale ja som skusala aj to, napr dnesny obed bol sladky, mal tam mrkvu, karfiol, zemiacik a stavu co som mala z jablka robeneho na pare som dala do toho. V kupovanom mi zje aj cele kusy ryze toto mal polku mixovanu a polku rozmackanu na jemno, chutilo to sladko a aj tak to nechcel.

careamell
11. jan 2012

@ciernavila Mne malý presne ako ty píšeš nechcel papať, bola som z toho už na prášky 😒 každý deň skoro som vyvárala a on nič. Potom som mu začala robiť strukovinové kaše podľa jednej knižky, pomixovala som ich, aby mali konzistenciu ako kupovaná výživa( len to my totiž zjedol), pridala nejakú zeleninku a vtedy sa mi rozpapal. Aj teraz máva svoje ,,nejedacie obdobia" , či už idú zuby napríklad, ale papá 🙂 Takže môjmu asi zachutili práve strukoviny, červenú šošovicu mi zblajzne len taký hrmot, aj mu ňou zahusťujem niektoré jedlá, inak má rád aj cícer, mungo fazuľku. A aj pšeno, to je obilnina, ale dá sa robiť nasladko, ,,naslano" so zeleninkou 🙂

halienka
11. jan 2012

@ciernavila ono to môže byť vo všeličom, nie len v type jedál, ale aj v spôsobe podávania. Ja som napr. mala problém prejsť z totál mixovaného na popučené atď. malá mi nezjedla nič iné len tie nahladko vymixované výživky kupované, nechcela ani tie kde už sú hrudky, bože čo ja som sa natrápila, domáce niekedy zjedla, niekedy nie, hlavne vtedy nie ak tam bolo mäso, to sa totiž mne doma nedalo tak vymixovať ako v tých kupovaných fľaškách bolo...No už som bola z toho na prášky, už mala aj 4 zuby a nič. Nakoniec som raz ja jedla kuraciu polievku a ona sa načiahla, že aj ona chce, tak som jej podala mrkvičku z tej polievky, ale normálne že kus mrkvičky a ona šup, pekne ju spapala, následne aj petržlen, zeler, mäsko 😅 Nakoniec som pochopila, že malá si spojila lyžičku s kašovitou stravou a do roka a pol mi lyžičkou zjedla fakt len kašu, jogurt, presnidávku...Ostatné som ju musela kŕmiť rukami, len tak sa najedla. Až po roku a pol ako sama začala chytať tú detskú vidličku, tak začala jesť tým aj ostatné. To len teda na ukážku, že u nás to odmietanie jedla bolo v tom spôsobe podávania a nie v samotnom jedle. Možno aj u vás to bude niečím takým, podávané v inej mištičke, tanieriku alebo proste také niečo, skús vyskúšať 😉

mkr
11. jan 2012

@saska.t pokud jsou dělané takhle tak jo, myslela jsem ty klasické zahuštované moukou

ciernavila
11. jan 2012

@halienka
@careamell no lebo ja som davala aj strukoviny a nechcel to ked to bolo mixnute ale napr taka brokolica ked sme s manzelom jedli alebo cestovina tak to chcel v kuse a odhryzoval si. Ja viem ze sa to este nema ale raz sme skusali kusok tvrdeho syra struhaneho s tym bol tiez v pohode. Skusim este dake omacky, to este nemal. Hlavne ze mame 6 zubov ale dalsie dva - dolne dvojky nam rastu takze ci to nie je aj tym....lebo aj zuby si teraz nerad umyva ked sa mu tie zuby tlacia.

halienka
11. jan 2012

@ciernavila no tak mu už skús dávať tie kúsky, veď keď je to do mäkkúčka uvarené a už má zúbky, tak by si mal s tým poradiť 😉 Veď keď bude mať v tých kúskoch zastúpené všetko čo treba, tak prečo nie (myslím zeleninka, príloha, mäsko a tak) deti si práve tými kúskami niekedy tie ďasienka aj masírujú a robí im to dobre. 😉 🙂 Nezostáva nič len skúšať kadečo 😀 Prajem pevné nervy 😉

nattalia
11. jan 2012

@halienka Jeej, dakujem! To vyskusam... a dam potom info! 😀

lubenka131
12. jan 2012

Kočky budete niektorá taká zlatá a nedáte mi sem taký mini zoznam tých strukovin pšena aa čo ja viem čo ste tu už všetko popísali čo už možné aj my na aký spôsob ako to pripraviť a hlavne kde to kúpiť?ďakujem pekne za ochotu 😉

hafa
12. jan 2012

Ahojte vospolok. Mam otazku, dufam, ze mi niektora budete vediet poradit - ked separe navarim, popucim a dam do plastovych misiek do chladnicky zeleninu (mrkvu, zemiak, cukinu...), kolko mi to v chladnicke vydrzi tak, aby som to mohla malej (7 m.) davat? Davam aj do mrazaka, ale teraz ma skor zaujima, ako dlho vydrzi navarene jedlo v chladnicke... Vdaka za odpovede...

halienka
12. jan 2012

@hafa Ono to podľa mňa vydrží aj týždeň, len neviem či sa to môže také dávať aj tak malým deťom, oni by mali mať čo najčerstvejšie, či že je som dávala len to čo som napr jeden deň navarila, do druhého dňa to bolo v chladničke, takže aj na druhý deň som jej ešte dala, ale potom už nie. Zbytok som zamrazila. Tak som usúdila podľa tých fľaštičkových, tam bolo tuším napísané, že max. 48 hodín v chladničke, potom už deťom nepodávať. Tak myslím, že to bude podobné aj u doma vareného. Radšej som zamrazila a trebars o týždeň rozmrazila. Ale to je môj názor, možno sa to môže aj inak 🙂

zuzka222
12. jan 2012

baby mala nechce vobec papat ma 7m a da si ta 2/3 lyzicky zeleninky alebo presnidavky a koniec pyta mliecko ☹ ☹ ☹

zuzka222
12. jan 2012

baby mala nechce vobec papat ma 7m a da si ta 2/3 lyzicky zeleninky alebo presnidavky a koniec pyta mliecko ☹ ☹ ☹

herminka
12. jan 2012

@zuzka222 To přijde, neboj 😉 Mně se malý rozjedl až někdy v 9 měsících, už jsem kolikrát měla nervy na pochodu, ale asi mám dítě od toho, aby mě naučilo trpělivosti (kterou jsem nikdy neměla).

krtica11
12. jan 2012

@zuzka222 musiš len skušať každy den ona ti potom pomali bude pytať čoraz menej mliečka
😉

adelaida33
12. jan 2012

@hafa ahoj, myslím, uvarené a uskladnené či separé, či spolu, ak je to v chladničke držané, tiež podávam do 48hod., tzn. mám to ale na 3 dni - v ten deň, čo navarím papáme hneď, potom na druhý deň - t.j. cca 24 hod., no a na dalsí den je to tých 48 hod. Ak niečo ešte zvýši, vyhadzujem. Ale možno má niekto nejakú fintu... Bežne ale varím pre malého každý druhý deň, teda zvyčajne po dva dni papá rovnakú stravu-obed.

saska.t
12. jan 2012

@hafa 48 hodin v chladnicke 3 mes. v mrazaku 😉

hafa
12. jan 2012

@halienka Vdaka za Tvoj nazor... Nejako som sa tym aj ja riadila, ze 2 dni max. (najma ked navarene bolo uz zmiesane dokopy). Len teraz som do chladnicky odlozila zvlast mrkvu, zvlast cviklu a zabudla som na to (a bolo mi to luto vyhodit). Radsej budem davat vsetko do mrazaku ;o)

hafa
12. jan 2012

@saska.t Diky moc ;o)

hafa
12. jan 2012

@adelaida33 Diky moc ;o)

hafa
12. jan 2012

@zuzka222 Zuzi, aj mne mala papa malo, Lily ma 7 m. tiez (masko skoro vobec, zeleninu malo, iba ovocie jej chuti). Ako fintu pouzivam 2 veci: 1. pitie nukam jej vodu, resp. zriedenu ovocnu stavu uz po par lyzickach a 2. je cela bez seba, ked moze nieco na jedenie drzat v rukach. Tak jej dam kusok zemiacika, mrkvy, dokonca aj kukuricnu cestovinu som dala, v case krizy aj korku z chleba (to by sa ale este asi nemalo). Ona sa s tym zabavi, zuzle si to tymi 2 mini zubami a medzi tym sa mi podari dat niekolko lyzic. Ale je to na dlho, bezne papame aj pol hodku (aj viac). Pomaha aj, ked je viac hladna, napr. nasa Lily desiatuje o 9 nejake ovocie plus potom MM (je ranne vtaca :o)), potom okolo 10 ide spat na 2 hodky a obed jej davam najskor o 12.30 hod. Skus nieco a uvidis... A ked nic, tak tiez mozem poradit len trpezlivost ;o)

zuzka222
12. jan 2012

nooo moja zlata dakujem skusim

zuzka222
12. jan 2012

@hafa zlata si dakujem

zuzka222
12. jan 2012

@herminka presne ako ja vyvaram a kasle mi na to 😠 😢

janecka84
12. jan 2012

Halienka dakujem za radu ale este chcem vediet ked budem mu tu mrkvicku varit v tej vode ci mozem dat mu aj tu vodu co bola varena mrkva ci inu a aku.