Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kiva23
1. dec 2009

Si poklad! Dakujem. Idem na to... VYskusame.... A myslis, ze uz teraz jej mozem davat aj brokolicu, ci mam este radsej pockat? A cestoviny? Som nevedal, ze uz moze aj take...Ja este aj kojim, takze kasicky su len max dva krat denne....

saska.t
1. dec 2009

kiva brokolicu mozes zaradit, inak vo vasom veku by ste mali mat len 1 prikrm a to zeleninkovy obed takze spomal aby si zbytocne nepretazovala organizmus je to velmi rychlo
Vybornu stranku na zavadzanie prikrmov mas www.kojeni.net, najdes tam naozaj vsetko...
kase by si mala tiez obmedzit 2x denne je velmi vela tak 1x za 3 dni uplne staci kedze sa kojite, takze naozaj spomal aby sa ti mala neprjedla hned na zaciatku a potom budete bojovat s kazdym sustom!!! 😀

veronikapp
1. dec 2009

ahojte 🙂
my uz zeleninku papame pekne ani zapcha nas netrapi. Spapame tak polovicu takej klasickej salatovej misky- inak to nevazim. Za tyzden by sme mali zaviest aj ovocie a masko. Ale chcem sa opytat ako to je s kasami? Radia mi ze kasu uz moze. Mam doma ryzovu nemliecnu plus do toho Nutrilon HA, kedze ja si neodstriekam tolko mlieka. Mozem dat do toho aj tie susene marhule ako ste tu pisali? Alebo myslite ze na kase mame este cas? Malu dojcim 5 krat za den plus prikrm na obed, za nim este dokojim trochu. V noci sa budi len raz.

saska.t
1. dec 2009

veronika teoreticky kase uz mozte, ale kedze sa kojite, ja by som este vydrzala, mate cas,podstatna je zeleninka mäsko a ovocie ako instantne kase, ale ked moc chces tak daj. Inak ste alergici ked chces davat HA mlieko?? 😕 totiz ono je dost horke a kedze ste kojeny asi jej moc nepojde a hlavne nevidim dovod davat UM ked papka MM
Ak chces zacat davat kase tak domace normalne z ryze atd a bez mliecka a kludne s ovocim, je to trosku zdlhavejsie ako instantna kasa ale rozhodne zdravsia 😉

veronikapp
1. dec 2009

a ako sa pripravuje taka domaca kasa?

saska.t
1. dec 2009

veronka - kup klasicku bielu ryzu var ju vo vode do rozvarenia a mixni a mas ryzovu kasu pridas ovocie podla chuti nastruhane jablko, marhule atd. len nie banan aby vas nezapieklo 😉
to iste mozes urobit aj s pohankou alebo psenom, a aj kukuricnou krupicou.da sa to pouzit aj ako priloha k zeleninke, a ked zavedies lepok presne sa da tak isto pripravit aj ovsenna kasa, ak bude mat chut na mliecnu, jednoducho pridas mlieko. Vzdy nechaj viac vody aby z toho nebolo suche lepidlo 😀

matja
1. dec 2009

veronika, ja som začala dávať tretí chod (večeru), až keď mal malý 9 mesiacov. Nie je vôbec potrebné dávať dieťatku kaše. Ja som sa pre ne rozhodla, ale dávam iba doma robené kaše a každý druhý deň, striedam ich totiž so zeleninovou večerou. Robím kaše z ovs. vločiek, ryže, z pohánky, zo pšena, z kukuričnej krupice. Suroviny uvarím vo vode do hustej kaše, nechám trochu ochladiť a pridám MM, nejde tam veľa, iba trochu na zriedenie, niekedy stačí aj 30 ml, ak neodsaješ ani to, tak môžeš dávať iba nemliečnu kašu. Potom pridám napr. amarantové perličky, nejaké ovocie, niekedy jabĺčko uvarím, inokedy dám surové, už som dala aj uvarené sušené marhule. Keď si kúpiš ryžové alebo pohánkové vločky, tak stačí iba zaliať troškou vriacej vody, to sa nevarí.

matja
1. dec 2009

dlho som písala, saška ma predbehla 🙂

veronikapp
1. dec 2009

saska, matja dakujem za rady 🙂

veronikapp
1. dec 2009

A neponahlam sa s kasami. Dam na vase rady a pockam. Ved mala sa nebudi 5krat za noc 🙂

kisska
1. dec 2009

veronika - aj keby sa budila, to ze das vecer kasu, neznamena, ze by sa budila menej... teda aspon u nas kase na spanie vobec nefungovali 😉

haniak123
2. dec 2009

Caute, blizia sa Vianoce a rozmyslaa som nad dakym Vianocnym menu pre malu. Tak davam tip pre dietatko od 6 mesiacov 🙂 Rizoto so pstruhom.

Cely recept najdete tu: http://www.facebook.com/note.php?created&&sugge...

zuzkaprofant
2. dec 2009

ahojte mojmaly ma dnes 7mesaicov a mam pocit ze je vkuse hladny lebo v oci aj 3 krat vstavame a jeme mliecko a to mu rano davam mliecko potom kasu na obeidk zeleninku dnes som mu varila polievocku zeleninovy potom jablcko banam a niekedy este vecer kasa cez den piskotka a aj tak v noci je hladny neviem neviete poradit dake receptiky na polievocky a ine jedla aby to stale dookola nejedol

kisska
3. dec 2009

haniak - kedze je tam ryba, netvrdila by som, ze je to hodne pre deti od 6. mesiacov. Co znamena ryza specialne upravena pre deti od 4. mesiacov?

zuzi podla mna toho zase nie je az tak vela.
Inak babule minule som nad tym tak rozmyslala a napadlo ma, ze vsetky maminky, ktore sa stazuju, ze ich deticky su stale hladne, ze urcite potrebuju nieco viac... Ja ked som si pozrela ako casto jedava Adam, tak mi tiez vysli cca kazde 2 hodiny - 9,00 ranajky, 11,00 desiata, 13,00 obed - potom spi cca 2,5 hodky, 16,30 olovrant, 18,30 vecera -a nakoniec to tiez nie je az tak vela, ked podla zasad zdravej vyzivy by sme tiez mali jedavat 5x denne. A ja by som drobcom do roka pridala este minimalne nejake to jedno mliecko pred ranajkami a jedno po veceri...plus nocne podla potreby. A teraz v poslednej Mame (alebo Dieta? ) je celkom pekny clanok o tom, preco deti papaju tak casto a preco nie je dobre chciet od nich, aby spavali dlho 😉 Len by sme k tomu este potrebovali, aby boli s nami na materskej aj tatinkovia...a plat by nam bezal aspon jeden... 😎

saska.t
3. dec 2009

kiss 😀 vyborne si to popisala 😀

babulka123
8. dec 2009

baby mozu malinke deticky pastrnak???

saska.t
8. dec 2009

ano ale nedavaj moc je dost aromaticky aby ho mala chcela 😉

pirinka
10. dec 2009

zdravím všechny 🙂
tak já už si taky dělám dopředu hlavu s příkrmy a vidím, že jsem objevila tu správnou diskuzi 😉

saska; díky moc za tip na domácí rýžovou kaši. Nás se to sice ještě nějakou chvíli týkat nebude, ale až dojde na kašičky, tak určitě taky budeme dělat...snad bude malá i ochotně papat 😅

počítám, že první příkrmy začneme tak koncem ledna a určitě to bude zpočátku jen zelenina v různých kombinacích, tak jak se má. Pediatrička mi doporučila už teď dávat na večer kaši, když by bylo potřeba, ale zatím naštěstí plně kojím a stačí to, ťuk, ťuk, ťuk. Spíš mě překvapilo, že mi doporučila kaši a teď jsem četla, že kaše by měly následovat až po prvních zeleninových a snad i masových příkrmech 😨 ?! To asi hlavně kvůli tomu cukru co?

pirinka
10. dec 2009

děvenky a jaká masíčka dáváte nebo jste dávaly na začátku? Já počítám s kuřecím, krůtím, králičím...a co libové hovězí? Máte ještě nějaký osvědčený tip? Vím, že vepřík a ryba by se určitě neměli dávat první rok, tak to budu určitě dodržovat

zuzkaprofant
10. dec 2009

ja davam malemu pasternak zo zemacikom jemu to velmi chuti mne napr poradili to davat miesto mrkvicky tak neviem asi kazdy inac vravi ako jemu to vyhovuje ja davam skoro vsetku zzeleninku okrem kalerabiku toto by ho asi nafukovalo

inac co myslite moze sa dat aj surove jablcko lebo stale mu davam varene alebo vyzivu ale jemu to dako nechuti

saska.t
10. dec 2009

pirinka - biele mäsko sa samozrejme dava a este aj telacie, hovädzie cca v8 mes. bravcove som zacala po 10 mes. rybu po roku 😉
v kasiach po 4 mes. väcsinou cukor nie je ale ja by som nedavala kojenemu dietatku je to zataz na zaludok a Dr. to radia bezne ale bohuzial nemaju ponatie kedze nie su odbornici na detsku vyzivu ale na zdravie....

zuzka - niektory nedavaju mrkvu kvoli zapekaniu... inak ovocie som nikdy nevarila hned dostavala surove, vari sa len kvoli znizeniu rizika alergia ale ked nemate alergie nevidim dovod davat varene 😉

tatpat
10. dec 2009

ahojte mozem sa pridat?
rada by som vedla ci sa vam stalo ze dietatko raz papa vela az sa divimkamto do nej ide a potom je utlm ale az taky ze mam pocit ze toho vobedz nic nezie. neviemsi poradit co dat mojej malej 8 mesacnej nikuske. neporadite mi, ja som uz totiz vysla z napodov.diki

kisska
10. dec 2009

ahoj tatpat no momentalne by ste mohli zacat zaradovat kyslomliecne produkty, ak ste to uz nestihli skor, alebo ak nemate nabeh na alergiu na KM. Cize by si mohla zacat zaradovat - jogurty, acidko, kefir...a ostatne plnotucne vyrobky. Urcite uz mozete mat zaradene lepkove potraviny, takze cestoviny, pecivo, obilniny, takze urcite uz mas velmi vela moznosti na varenie 😉 A o par dni mozete skusit lupanu cervenu sosovicu, hrach a ked vam nerobi problem, tak aj fazulu... Cize by som to nakombinovala a ked odskusate zaklad, tak mozes zacat varit privarky. Zo zaciatku namiesto mlieka a zatrepky bude stacit biely jogurt (smotanovy)... Takze teraz si skor uz nebudes vediet vybrat, co skor varit 😉

veronika81
12. dec 2009

baby, môže mrkva nejak uškodiť? Nemyslím zapekanie, s tým problém nemáme, ale..
boli sme u doktorky a malý bol vyzlečený, doktorka ho pozerala a pýta sa, či dávam často mrkvu. Povedala som že nie každý deň, ale dávam..a povedala mi, že ju mám obmedziť. Na moju otázku že prečo, povedala len niečo v zmysle "malý je taký...no...dávaj menej mrkvy". Mala som pocit, že naráža na sfarbenie kože alebo čo, len hneď potom sme sa začali už baviť o probléme, pre ktorý sme tam prišli (soplíky, kašeľ), tak som na tú mrkvu pozabudla a už sme sa k tomu nevrátili. Ale mne sa nezdá, že by bol malý "oranžový" alebo čo 😀

Nedávam mu nikdy iba čistú mrkvu, ale je pravda že často jednu-dve prihodím do vývaru, máme fajné zo záhradky 🙂 a malý ich má rád.
Aký môže byť dôvod, aby som to obmedzila? Budúci týždeň ideme na kontrolu, tak dúfam nezabudnem sa na to opýtať, ale teraz ma to zaujíma.

A ozaj, čítam tu že acidko..takže môžem už ja malému, že? Také to klasické Rajo modré? Zatiaľ dávam len jogurt.

veronikapp
12. dec 2009

veronika81 pri vyssej konzumacii mrkvy, ktora obsahuje betakaroten, moze byt tipicke sfarbenie koze do zlta alebo oranzova ale inak to nemoze nijako uskodit. Naopak- betakaroten je vyborny antioxidant, ktory ma vela priaznivych ucinkov na organizmus 😉 jedine ze by ti vadilo sfarbenie koze, ale ako pises, ty si si ziadnu zmenu nevsimla. No vsetko s mierou, sa hovori 😉

veronika81
12. dec 2009

no mňa to tiež napadlo, že betakarotén asi sfarbí kožu, ale ona nepovedala vyslovene nič na farbu kože..lenže čo iné si už mohla všimnúť len tak voľným okom, keď bol vyzlečený 😕

Vravím, ja osobne som si nijakú zmenu nevšimla, ale som s ním každý deň a vidím vyzlečeného iba jeho, tak to neviem posúdiť. Asi si zavoláme nejakých kamarátov a porovnáme 😀

saska.t
13. dec 2009

veronika - je to normalne ze mrkva farbi kozu ked jej davas dost obmedz ju a bude vsetko ok, skodlive to rozhodne nie je a je normalne ze to ty nevidis kedze ho vidis kazdy den ine kompl. ako farba a zapekanie z mrkvy mat nemoze 😉

kisska
13. dec 2009

veronika 81 - je divne, ze presne na toto iste sa pytala aj nas, ked sme boli na kontrole pred 2 tyzdnami. Potom este maleho pozerala, zdalo sa jej, ze je bledy, ci nie je chudokrvny. Ale nakoniec usudila, ze to bude asi tym umelym svetlom... a ja som si pomyslela, ze popri tolkych cigancencoch, co tam ma cely den, jej maly moze naozaj pripadat prilis bledy... a este aj blondacik 😉
acidko som davala to klasicke plnotucne od raja, no v poslednej dobe mi pije hlavne moje pomarancove alebo vanilkove... bohuzial neochuttene uz do neho nedostanem 😒

veronika81
13. dec 2009

dobre, skúsim trošku obmedziť mrkvu 😉

a k tomu acidku, to mu mám dať v rámci tekutín počas dňa piť alebo normálne ako chod na desiatu alebo olovrant? A zvyknete aj niečo do toho ešte dávať?

saska.t
14. dec 2009

veronika acidko moze byt aj normalny chod ako desiata alebo olovrant, mozes kombinovat s ovsenymi alebo pohankou, videla som aj s malou cestovinou 😉