Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzkat1
13. jún 2011

@larmimi a to mas odkial? ja sice kojim,ale citala som vela studii ktore potvrdzuju ze aj deti na UM staci dokrmovat od ukonceneho 6toho mesiaca... ale tak mne to moze byt jedno - ja osobne by som ale svoje dieta nedokrmovala od 4teho mesiaca... take dieta nesedi, ledva pusu otvori a ja do neho mam pchat tuhu stravu? ak dieta neprospieva len na UM to je o inom, ale kym prospieva tak nevidim dovod.... dokonca aj moja pediatricka povedala ze v kazdom pripade od ukonceneho 6teho mesiaca...

slniecko77
13. jún 2011

ahojte 🙂
@zuzkat1 WHO odporucuje plne dojcit do ukonceneho 6.mesiaca, ale...citala som studiu a rozpravala som sa s dvoma imunologmi, ze medzi 4-6. mesiacom je tzv. imunologicke okno, tak sa odporucuje zacat s nemliecnimi prikrmami, najma u deti alergikov..ti potom maju mensiu pravdepodobnost moznosti alergie, u deti, ktore nemaju rodicov alergikov vyskum vysiel rovnako ci boli dokrmovane medzi 4-6 mesiacom, alebo po 6.mesiaci 😉
..studia sa robila do veku 4.rokov
..samozrejme dieta musi byt pripravene: sediet s podporou, vediet prehltat...
..kazdopadne je to na kazdej jednej z nas 🙂

zuzkat1
13. jún 2011

@slniecko77 ano to su nove studie, pocula som o nich... vznikli na zaklade toho ze pred 20timi rokmi sa odporucalo davat prikrmi od 6teho mesiaca, lebo bolo vela alergikov a teraz sa zistilo ze tie alergie zrejme nesuviseli s prikrmami lebo alergikov je rovnako vela... a presne ako pises je to na kazdej z nas, teda ja som zacala prikrmovat ked mala 6,5 mesiaca a este aj to sa mi zdalo skoro🙂

slniecko77
13. jún 2011

@zuzkat1 co ja viem, tak to su studie co sa robili pred par rokmi a robili sa do veku 4.rokov dietata v anglosaskych krajinach 🙂
..praveze nas dokrmovali cca od 4.mesiaca, teda aspon mojich rovesnikov
..urcite je to individualne a zavisi od kazdeho dietata, moj maly uz sedi s podporou 😉
..je to na kazdej z nas 🙂

zuzkat1
13. jún 2011

@slniecko77 ved aj mna dokrmovali od 4ch mesiacov - ale ja som uz starsia ako 20 rokov🙂 a ja neviem ake stare su tie studie ale teraz to bolo aj v telke ako novinka...cca 2 mesiace dozadu... s podporou sedela aj moja...ako 6 mesacna sa sama vedela uz posadit... ale u mna toto nebol nikdy nejaky relevantny dovod na dokrmovanie... proste ja patrim medzi tie co 6 mesiacov ine ako mliecko nedaju🙂 ja ju stale este kojim a keby od nej zalezalo tak by ine ani nemusela mat...

slniecko77
13. jún 2011

@zuzkat1 tiez to vnimam ako novinku, tie studie...ale nasla som k jednej (co som citala) rok 2009, mozno su aj novsie
..ja som tiez dokrmovana po 4.mesiaci..nastastie ziadna alergia klop klop klop, teda az na kovy a paraben, ale to s dokrmovanim nema nic spolocne 😉
..ja tiez stale dojcim a zacala som dokrmovat so zeleninkou cca pred 2 tyzdnami, ale nejak to neprehaname, vzdy to zmiesam s materskym mliekom a zvycajne este dokrmim mlieckom 🙂
..povodne som bola tiez odhodlana plne dojcit do ukonceneho 6.mesiaca, ale nechala som sa ovplyvnit studiami a kamosmi - imunologmi
..ono je tiez trosku ''nebezpecne'' zacat s prikrmami neskor, kvoli intoleranciam a moznym alergiam...ale fakt tazko povedat, kazda nesieme zodpovednost za svoje rozhodnutia 🙂

zuzkat1
13. jún 2011

@slniecko77 ja alergie mam... z tych potravinovych je to cokolada a med a citrusy...ale mam ich na papieri iba🙂 v detstve aj s prejavmi ale v dospelostu uz nic...mozem to v pohode jest... mala zatial klop klop nic nema... hej viem ze su skupiny potravin ktore treba do isteho veku zaviast ale tak som sa snazila dodrzat a myslim ze o nic neprisla ze az po 6tom mesiaci dostala papat... doteraz papa ako vrabcek a viac ako 3x denne ani nie je ochotna jest...

slniecko77
13. jún 2011

@zuzkat1 🙂

larmimi
13. jún 2011

@zuzkat1 no ved je to vseobecne zname vsade sa to pise , dr. to radia a skor som prekvapena ze si napisala od 6 mesiaca. To som este nepocula

zuzkat1
13. jún 2011

@larmimi no ja som zas pocula ze sa moze od 4 ale ze netreba... a moja dr radi od 6tich... a aj co som citala bolo vsade od 6tich... ale je to na matke kedy da...ja by som pod 6 nesla...

trinity525
13. jún 2011

akurat dnes som citala, ze od 4. mesiaca len tie deti, ktore neprospievaju na vahe ... nekojene deti od 5. mes. a kojene od 6. mes. ... skore zavedenie prikrmov moze zatazit oblicky 😉

larmimi
14. jún 2011

ake novinky..

larmimi
14. jún 2011

@sandra1005 ma napadlo ze aby dostal do seba nejake ovocie skus mu to zamiesat do zeleniny ked mu to tak chuti 😉

adkoalauri
14. jún 2011

Práve som počula, že ak od 4. do 6. mesiaca dieťa nezačne prijímať príkrmy, tak si na niektoré látky jeho telo ťažko zvykne alebo nezvykne a potom vraj sú z takých detí alergici, celiatici. Či je to pravda, alebo nie, no neviem ☹ Ďakujem za odpovede.

turistka
14. jún 2011

@hhenike a skusila si ho po tom ovocí dokojiť?

hhenike
14. jún 2011

@turistka skusila 🙂 Uz prave rozmyslam, ze na par dni vynecham to ovocie a dam len mliecko, ci ho z toho brusko neboli alebo co.... lebo fakt to ide kazdu noc k horsiemu a horsiemu. Vecer uz davame kasicku, myslela som, ci nezaberie, ale nezabrala. A fakt, odkedy mame ovocie na olovrant (a väcsinou po nom s trochou odstupu este aj mliecko), tak sa v noci budi velmi casto. Niekedy ako vecer zaspí (po kasi a dokojení), tak uz o hodinu sa budi. Som si ista, ze nie je hladny, ale upokoji sa len po nakojeni. Naozaj nechapem, od narodenia spinkal v noci fakt ukazkovo.

turistka
14. jún 2011

@hhenike a ked v noci papa - papa nejako dlhsie,alebo kratsie? myslim ci si netaha iba predne mliecko od smädu. U nas to tak bolo, davam v noci iba vodicku. ale asi je to indi vindi 😉

larmimi
14. jún 2011

@adkoalauri aj ja som o tom pocula, preto sa po novom odporuca prikrmovat aj kojene deti, ale tu su sa pravdy nedovolas, 😀

zuzkat1
14. jún 2011

@adkoalauri hej to je "novinka" ide o to ze pred XY rokmi sa odporucalo kojit vyhradne do 6 mesiacov lebo ze je vela alergikov medzi detmi - vraj kvoli skoremu zavedeniu prikrmov... teraz studie ukazali ze alergie ani po takomto neskorskom zavedeni prikrmov nijako neklesaju - teda ze je ich rovnaky pocet...tak teraz pre zmenu radia prikrmovat skor...je na kazdej mamine ako sa rozhodne...ja by som pred 6tym nedala a ani som nedala🙂 take babo mi pride nevyspele...este neprehlta poriadne a nesedi bez pomoci (s podporou sa neodporuca kvoli spravnemu vyvinu chrbtice) ...ale po novom asi nic nepokazis ked das skor...je to na tebe... podla mna je to zbytocne davat skorej....

zuzkat1
14. jún 2011

@hhenike podla mna na tak nizky vek ma uz vela prikrmov... olovrant aj vecera a tipujem ze uz aj obed... babo moze mat 2 prikrmy pokojne do 10 mesiacov... asi je prepapany a mliecko ho upokojuje a zaroven mu pomaha aj travit... ja v noci kojim inak doteraz (17 mesiacov) vodu pije cez den ale len asi 2,5 mesiaca a v podstate ked ju nema nechyba jej... v noci by som vodu nedavala - pokial chces kojit🙂

adkoalauri
15. jún 2011

Ja som myslele, resp. mama mi radila že od 4. mes. môžem začať dávať napr. 2 malé lyž. šťavy z mrkvy/deň. Čiže žiadna výživa atď. Ešte kojím a dokrmujem s UV a kým to vieme takto potiahnuť, určite sa žiadna hustá strava do jedálnička nedá 🙂

zuzkat1
15. jún 2011

@adkoalauri mamina tak radila aj mne...aj sme sa kvoli tomu hadali🙂 ja som nedala do 6,5 mes ani tuk...len MM...ale tak ked sme my boli male tak nas dokrmovali od 4ch mesiacov...aj mne uz davali ovocie a polievky ako 4mesacnej... a som alergik... sice teraz v dospelosti uz bez prejavov (klop klop) ale v detstve som mala krvacanie z nosa vzdy z citrusov a kakaa... mala som slabe cievky a tieto potraviny mi ich vydrazdili aj med - lebo alergia na pel sa prejavi aj v mede....

zuzkat1
15. jún 2011

@adkoalauri inak ak chces kojit a podla toho co pises chces - tak by si mala obmedzit kazde dokrmovanie aj to UM aj rozne stavy... do tych 6 mes. urcite...kazde podanie inaho jedla ako mm znizuje tvorbu mliecka (babo sa napapa z ineho a z teba uz nepije tolko ako predtym, lebo brusko je plne a teda telo produkuje menej mliecka...) ak chces kojenie zachranit, popripade uplne vylucit UM tak sa popytaj v teme https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/
neviem sice kolko dokrmujes a preco ale mozno sa to da este odburat, ak mas zaujem... este je maly este by sa s tym mohlo dat nieco spravit...

smejkoh
15. jún 2011

@adkoalauri Riad sa vzdy hlavne zdravym mamickovskym rozumom 🙂 . Ak bude dietatko hladne, daj prikrm od ukonceneho 4. mesiaca. Ak bude dobre priberat a budes vidiet, ze je spokojne a staci mu len mliecko, tak daj prikrm po pol roku. Nasa by ma zjedla aj z topankami, keby som jej uz v 5. mesiaci nedala nieco ine ako mliecko. 🙂 To sme boli na tom rovnako, ako ty s dojcenim. Drzim palceky, aby ste sa kojili este dlho dlho. To ci dietatko bude mat alergie alebo nie neovplyvnis tym, kedy zavedies prikrm. My sme papali od 3. mesiaca kravske mlieko a od 4. mesiaca prikrmy a nic nam nie je.

adkoalauri
15. jún 2011

@zuzkat1 ja nekojím, ale odsávam mlieko. Máme doma fiškusa, ktorý by na mne len spal 😅 To som zatrhla a odvtedy je obojstranná spokojnosť 🙂 /klop, klop..

zuzkat1
15. jún 2011

@adkoalauri jaj tak to nepoznam...myslim ze odsavanie...to si neviem ani predstavit - musi to byt drina 😝 ja uspavam na prsniku od narodenia a tiez obojstranna spokojnost🙂 niekedy dudluje aj hodinu🙂

zuzkat1
15. jún 2011

@adkoalauri este PS: odsavanie samozrejme poznam🙂 ale myslela som to tak ze nepoznam tak davat mm ze len odsavat...ja som odsavala vzdy rano (mala som velmi vela mlieka po tom ako sa nakojila rano som este odsala 100ml z toho co pila🙂) a davala som do mrazaku ze do prikrmov...

adkoalauri
15. jún 2011

@zuzkat1 je to moooooc zaujímavé hlavne o druhej v noci 🙂 A k tomu si predstav, že malý má 3,5 mes. a 6940 g 🙂 je to veeeeľký papkáč. No ale čo nespraví pre neho mamina? Vydrží všetko 🙂

zuzkat1
15. jún 2011

@adkoalauri vidis kojenie by bolo pohodlnejsie🙂 moja donedavna vstavala 7x za noc...aj by som sa zblaznila keby som mala odsavat😝 teraz vstava uz len 3x.... moja ma 17 mes. a 9kil😀 ale tak blahozelam mas vydrz a malemu tvoje mliecko len a len prospeje🙂 drzim palce nech vam to dlho vydrzi🙂

anna181
16. jún 2011

Ahojte uz som pisala tu, asi tri strany dozadu... My sme este stale taky nijaky papkaci......Ked vidi prikrm hociaky uz mrnci, prijme len vodicku na lyzicke...Nechapem...A este spapa trosku vyzivy, ale to je tak vsetko.....Vacsinou len kojim.......Mam uz sice tretie dieta, ale toto je naozaj ine...Ma 10 kg a predsa nepotrebuje tolko papat...hm....je toto mozne?