Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

ica9
18. nov 2010

@zuzkat1
@p69majka Dakujem vam za odpovede. Este mi predsa nieco napadlo 😅 Ked budem chciet dat kasu na vecer, tak je lepsie davat mliecnu, nemliecnu, alebo robit domacu? mozem aj nemliecnu rozrabat s dojcenskou vodou? Este kojim, ale nemam uz tolko mlieka aby som jej z toho urobila kasu 😒

p69majka
18. nov 2010

@ica9 ahoj. ja som mala zatiaľ len nemliečnu ryžovú alebo kukurično ryžovú a tú zarábam s našim UM. Nemliečna sa môže aj do dojčenskej vody. Kašu daj tak hodku pred spinkaním. Ja dávam osobne na olovrant s ovocím alebo výživou, lebo večer mi ju už nezje lyžičkou. Alebo dám do večerného mliečka do fľašky za odmerku kaše.

ica9
18. nov 2010

@p69majka A mozem uz dat kasu? Cca 3 tyzdne jeme zeleninu, druhy prikrm by malo byt ovocie... Ale vecer uz nemam tolko mlieka. Mozem jej teda ako druhy prikrm dat kasu?

zuzkat1
19. nov 2010

@ica9 ja kasu este nedavam budem tak po roku,ale ja budem davat nemliecnu s mm alebo vodou...

zuzkat1
19. nov 2010

@ica9 zvacsa je kasa ako posledny prikrm... malo by nasledovat ovocie...ak mas pocit ze je poobede uz hladna tak jej skus dat olovrant a ovocie jej niecim zahusti, burizonmi alebo ovsenymi vlockami ja davam aj sunarky tie piskotky... a este je mala v zavislosti od toho ako dlho chces kojit mozes podporit laktaciu napriklad odsavanim - nevadi ze mozno najprv nic nepojde mozog aj tak dostane info ze treba viac mliecka tvorit🙂 mne pomahaju aj caje pre dojciace obsahuju bylinky na tvorbu mliecka... a aj odsavam ked mam niekedy pocit ze je mliecka menej a ked treba kojim z obidvoch

jojina11
19. nov 2010

@zuzkat1 Zuzi už sme na UM ☹

jojina11
19. nov 2010

@p69majka no ved nič iné mi nezostáva, Vladka je taká žubrienka 🙂

zuzkat1
19. nov 2010

@jojina11 tak jej daj UM.. to je jedno🙂

jojina11
19. nov 2010

@zuzkat1 dávam, inak by asi jačala od hladu

zuzkat1
19. nov 2010

@jojina11 ved hej je este malinkata kym sa rozpapa...moja este aj teraz hlavne na mlieku zije🙂 papa malinko prikrmov

jojina11
19. nov 2010

@zuzkat1 len mi to bolo divné, že najprv papala krásne, a teraz nie, ale neviem, či sa jej zúbky netlačia,možno aj preto, ale to neviem isto, slintáme už veľmi dlho a ohrýza všetko, ale nemusí to byť práve zo zubov, no už ju počujem tak idem a ešte raz dík za rady

p69majka
19. nov 2010

@ica9 ahoj. Ja by som začala skôr ovocím, ale ak večer nemáš toľko mliečka, tak skús dať tak hodinu pred spinkaním nemliečnu ryžovú a zarob s dojčenskou vodou. 🙂 nedávaj ju tesne pred spaním, lebo je dosť ťažká. Mne malá po kaši spí rovnako ako po mlieku. No ale my sme na UM. 🙂

ica9
19. nov 2010

@zuzkat1

@p69majka Este raz , dakujem pekne za rady. tak to skusim s tym ovocim... Ona nastastie spinka od narodenia celu noc-papa o 20.00, potom ked ideme spat cca o 23:00 a potom az o 6:OO a este do 9:00 spi. Takze niue je problem, ze by sa v noci budila. Skor je nervozna podvecer-aj ked ju nakojim, tak je nespokojna. A naobed uz zje okolo 150 g zeleninky. A to prikrmujem len druhy tyzden 😅

p69majka
19. nov 2010

@ica9 tak malinká ti papá a spinká pekne. Tá nervozita nemusí vôbec súvisieť s jedlom. Moja je umrnčaná skoro celý deň ako kedy. Má aj lepšie dni a je jedno či je najedená, prebalená alebo nie. Je proste taká, že sa jej musím venovať. Keď sa s ňou hrám je spokojná a usmiata. Keď odídem od nej, tak jednoducho začne mrnčať a dožaduje sa pozornosti. Dieťa nieje nervózne a nepokojné len z hladu, asi možno chce byť len pri mame. Ja Sárku poobede skoro stále nosím v babyvaku a je spokojná, keď je pri maminke. Doprajem jej to, lebo keď bude väčšia, už ma nebude toľko potrebovať. Chrbát ma síce bolí hrozne, ale dajako to vydržíme, veď tie deti nám tak rýchlo rastú. Vidím to aj na Filipkovi ako to beží, nedávno bol bábo a už má cez 5 ročkov. Tiež som ho veľa nosila a hrala sa s ním a doteraz je rád, keď sa s ním hráme, keď sa pomojkáme, je veľmi citlivý. Asi to nosenie má skutočne význam 🙂 . Tak sa držkajte a trošku sa ponoste, pritúľte, hrajte spolu. Je to super. Chcela som sa spýtať ešte v súvislosti s tým spaním, že prečo večer chodí tak neskoro spať? Moja chodí tak okolo 19:30 a okolo jednej pije mliečko a spinká tak do 7-7:30. Cez deň spinká dva krát, spolu tak 4 hodky a Tvoja?

ica9
19. nov 2010

@p69majka Mozno to naozaj nebude hladom 😒 Uvidime. Ale ona je nervozna aj ked sa jej venujeme-cez den v pohode a podvecer to zacina... Mozno to bude zubami, alebo niecim inym. Moznosti je vela 🙄
My ju kupeme tak medzi 19:00-19:30 a medzi 19:30-20:00 ide spat. Cez den spi od 10:00 do 11:30 a poobede este tak 2X po hodine, hodine a pol.

zuzkat1
19. nov 2010

@ica9 no ked ti spinka celu noc tak neverim ze by bola hladna🙂 iste ma dost mliecka🙂 deticky su podvecer dost nervozne povacsine... a skutocne papa krasne🙂 to mozes byt rada🙂 dufam ze sa @annag nenahneva ked sem hodim jej clanok🙂 snad ti pomoze🙂
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

p69majka
19. nov 2010

@ica9 ahoj, lebo hore si písala, že ide spinkať okolo 23:00 hod. Preto som sa na to pýtala. 🙂

saska.t
19. nov 2010

@ica9 tato nervozita v tomto veku je uplne normalna, znamenaa to, ze spracuvava zazitky z dna a ventiluje to vecer kedy je uz unavena a dolahne to na nu, uz to proste nie je len leziace babatko uz vnima a vsima si okolie, je to jav zrejucej nervovej sustavy, ktory coskoro prejde, tiez sme tym presli a s muzom sme sa obavali kedy padne 19,00 hodina a potom mrncala jacala a nervovala sa az do 22,00 asi po mesiaci to preslo, su to len obdobia, ktore prejdu a bohuzial pridu aj horsie takze pewvne nervy prajem.... 😉

ica9
19. nov 2010

@p69majka cca o 23:00 druhy krat papa-ked my ideme spat 😀 Spinka od osmej. co by sme s nou do jedenstej robili-ma nestras 😀 😀

@saska.t uz som to aj ja niekde citala, ze to moze byt dozrievanim nervovej sustavy, a ze este chudatko nevie spracovat tolko zazitkov. Niekedy sa uz s manzelom tak tesime, ze kedy bude osem hodin vecer 🙂 Ale inac je strasne z dobra-taky zlatusik.. Len teraz posledne 2 tyzdne...
@zuzkat1 dakujem za clanok-urcite pomoze... 😉

domeli
20. nov 2010

maminky ahojte,
myslíte, že môžem začať chudým teľacím mäskom namiesto kuracieho popri zelenine v 3. týždni prikrmovania?

saska.t
20. nov 2010

@domeli ano, treba striedat biele chude mäska a s mladym cervenym mäskom, co je najlepsi zdroj zeleza, ktore babätka najviac potrebuju...

p69majka
20. nov 2010

@domeli určite môžeš, ale treba mäská striedať a aj namiesto mäsa 1-krát do týždňa uvarené žĺtko. 😉

julinka2787
24. nov 2010

kočky ako to riešite s mäskom? myslím tým koľko detičkám spravíte a ako uskladníte zvyšok. keď kúpim kuracie prsia chladené, tak trošku odoberiem a zvyšok môžem plesknúť do mraziaka? alebo lepšie povedané, naporcujem na malé kúsky, ktoré jej budem dávať a dám zamraziť a potom len vyťahujem podľa potreby? neviem si predstaviť každý druhý deň jesť mäso, kvôli tomu, aby tatianka mala na obedík a zvyšok treba spotrebovať... 🙄

cicimon
24. nov 2010

@julinka2787 presne, ja ked kupim maso, tak ho napocujem na cca 20g kusky a dam zamrazit a potom len vytahujem ked treba

julinka2787
24. nov 2010

@cicimon ďakujem ti. aj som myslela, že to tak môžem, len som si nebola istá, či možem chladené mäsko dať zmraziť. a dávaš aj iné ako kuracie?

cicimon
24. nov 2010

@julinka2787 ja zatial len kuracie a morcacie... take ako telacie, kralik a pod dam len vyzivu, aj to az ked poskusa vsetky zeleniny co su v tej flaske s masom (zasadne tam byva por a hrasok, por mala este nejedla)
ak sa nemylim, chladene maso sa moze mrazit, len mrazene sa nema rozmrazit a znova zmrazit

julinka2787
24. nov 2010

@cicimon a odkedy sa môže hrášok? ten si skúšala aj len tak sama variť a mixnúť, či len vo výživkách? nám zatiaľ dokina "dovolila" len žltú zeleninu (konkrétne mrkvu, zemiak) a k tomu pridať mäsko a žĺtok neskôr. iné vraj zatiaľ nie. až 13.12. ideme na ďalšiu poradňu a tam nám "dovolí" aj ďalšie papy. ale ja jej dávam k mrkvu+zemiak+jablko. mám kopu domácej jablkovej výživy a zavarenej mrkvovej kaše, tak len zemiaky k tomu dováram a miešam dokopy. chutí jej to. ale plánujem ďalší týždeň skúsiť to mäsko s mrkvou a zemiakom. a občas ten žĺtok. vraj dvarazy týždenne mám dávať mäsko a občas nahradiť žĺtkom...

cicimon
24. nov 2010

@julinka2787 no zltok sa ma 1x tyzdenne so zeleninou. Na hrasok su rozne nazory, ale asi az tak po 2mes.. podla mna je este dost inej zeleniny okrem hrasku, co mozu skusat..podla toho, ci ju z toho nafukuje a pod. a jasne, ovocie z masom je dobra kombinacia, mojej velmi chuti ryza+maso+hruska 🙂
skus kuk http://www.kojeni.net/prikrmy.php

anawi
24. nov 2010

ahojte 🙂 prisla som sem pre radu. Neviem co mam davat malej papat na desiatu 🙂 Ovocie mame na olovrant, kasu na veceru. Chlebik jej moc nechuti dala som jej s maslom, zje len trosku. Co mozem este dat na chlebik alebo roztek? Mama poradila aj piskoty namocene v mlieku, to dnes spapala len sa zaprasilo ale je to strasne sladke 😖

kaja73
24. nov 2010

@anawi ja robim na chlebik zeleninove natierky.Uvarim zeleninu-brokolicu,karfiol,patizon proste niečo z toho čo papa v prikrme a vymixujem s trochou veta.Maly nemože bielkovinu kravskeho mlieka a veto ju neobsahuje.Alebo najemno nakrajam šalat a dam na vetovy chlebik.Tiež mu občas robim nasucho alebo s kvapkou oleja palacinky-No bez mlieka a bez vajec.použivam ryžove mlieko,muku,škrob a trochu trstinoveho cukru..Ničim nevyplnam,len mu to trham a on sa krmi sam.Velmi mu to chuti.Z DM ka použivam tiež špaldove keksiky.Maju dobre zloženie a neobsahuju alergeny,ktore krpec nemože.