Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronika81
26. dec 2009

Ďakujem baby 😉

tak ideme na obyčajnú vodu lebo už mám pocit, že kojeneckú kupujeme na hektolitre 😅

frogoo
27. dec 2009

Ahojte, potrebujem poradit...som z toho na nervy...mala bude mat o tyzden 4 mesiace..zatial ju cisto len a len kojim..je spokojna, pekne pribera cca 150g tyzden...na poslednej poradni pred cca 2-mi tyzdnami mi dr. povedal ze mam pomalicky zacat s prikrmami...pozeram na neho ze sak mala ma len 3,5mesiaca a on ze sak nemusim hned ze staci tak za 2 tyzdne..na to som mu povedala ze pokial je vsetko ok tak chcem malu kojit do 6 mesiaca..na to mi sestricka povedala ze mi aspon odpadne nejake to kojenie!!!! (zdalo sa im totiz moc ked som povedala ze papa tak +-8krat za den) co je na tom najhorsie ze este aj moja mama aj svokra do mna stale hucia aby som jej zacala davat prikrmy lebo bude slaba a podobne hovadiny...a mala je inak velke sidlo a velkaaa silacka...proste nikde nijaka podpora v mojom rozhodnuti dojcit do 6 mes.... 😢 ani u mamy,u svokry a este aj dr im to potvrdil...mam naozaj zacat prikrmovat????!!! 😒

vvvecna
27. dec 2009

frogo pokud plně kojíš tak bys měla začít s příkmy nejdříve v půl roce,to je pro mimča nejlepší
na nikoho nedej,hlavně neposlouchej hovadiny,mateřské mléko je to nejlepší co může být a bud ráda,že kojíš

veronikapp
27. dec 2009

tak tak frogoo. Do mna tiez moja mama hucala, najprv ze mam prejst na umele mlieko, lebo Moja Laura je taky drobcek, ze ma urcite malo- lebo susedkina dcera je taka a taka a bla bla... Potom v 4 mesiacoch, ze mam aspon prikrmovat, lebo inak jej privodim nejake ochorenie, ze ju tyram hladom... - velmi zle sa to pocuvalo... Ale v poradni ma doktorka vzdy upokojila/ nastastie/, ze vsetko je ok, pribera krasne. Zacali sme prikrmovat v 5 a pol mesiaci, ked uz zacala stat na vahe a v noci sa castejsie budila na kojenie. Tak nedavaj na reci druhych, ty musis sam najlepsie vediet, ci je tvoje dieta po nakojeni spokojne. 8 krat denne kojit vo vasom veku je uplna pohoda. A materske mlieko je pre tvoju malu to najlepsie 🙂

lyongirl
27. dec 2009

frogoo - presne rob tak, ako cítiš a ako ti radia baby 😉
ak je bábo spokojné, tak ho kľudne koj do 6 mes., môj malý papal cez deń každé 2 hodky, niekedy aj po hodinke pýtal a ani to ma neodradilo začať skôr s príkrmami. chcela som ho kojiť aj dlhšie ako do 6 mes., ale málo priberal, tak som od tých 6. mes. začala s príkrmami, ale poviem ti, že podľa mňa nebol pripravený, lebo veľmi dlho mu trvalo, kým niečo ako tak pojedol. Bolo to trápenia po 3-4 lyžičkách, viac som doňho za deň nedostala.
A v lete som bola na pohotovosti ,lebo ma niečo poštípalo do nohy a mala som ju nenormálne opuchnutú a nemohla som pomaly ani chodiť a bol tam veľmi starý doktor, jednak už mal byť aj na dôchodku a ten mi povedal, že mi žiadne ATB nedá, nakoľko kojím, lebo to nie je pre dieťa dobré a dokonca povedal, že sa to nesmie/aj keď vieme, že niektoré ATB sa môžu aj pri kojení, hlavne ak je zápal prsníka, pri staršom synovi mi dali a povedali, že v pohode/ a že mám kojť čo najdlhšie, lebo to je najvzácnejšia tekutina pre naše deti, že mám kojť aj do 3 rokov, ale to určite nebudem 😉

saska.t
27. dec 2009

frogoo presne ako pisu kocky len pekne nadalej koj min. do 6 mes bez prikrmov a UM je to to najlepsie co moze byt, to ze do teba mama svokra a ostatni hucia, z toho si nic nerob kedysi to tak bolo, ze vsetci prechadzalo hned na UM a pchali na uz v 3 mes. kuracou polievkou a este ti poradim najdi si novu Dr. co ide s dobou a nestoji vzelanim niekde v roku 1977 taki Dr len uskodia, neporadia a este ta aj zmätu, takze ver svojmu usudku a plne koj!!!! Drzim palce a pevne nervy prajem 😀

zuzkaprofant
27. dec 2009

ja som zacala s prikrmamy az od 6 mesaica tak 5,5 presne a nelutujem podla mna od 4 je skoro netreba hned prehanat si myslim
ja nepouzivam kojenecku vodu od mala pije vodu s vodovodu prevarenu a je oki podla mna stym mu umele mliecko zarabam a aj varim

ja ma zase problemik moj maly mi dako nechce papat mesko ked ho spapa tak schutou a pottom sa mi povracka ☹

vinka
27. dec 2009

No ja už zvažujem,že skúsim prvý príkrm.Len neviem či môžem malej len napariť mrkvu alebo mám dať uvariť.No ešte nemá 6 mesiacov ale dosť často sa dojčí a pri poslednej poradni za mesiac pribrala len dákych 400g.Síce dr.nič nevravela ale aj tak už chcem skúsiť. 😉

frogoo
27. dec 2009

Aaaah jaaaj babky mooc vam vsetkym dakujem.. 🙂 presne toto som potrebovala pocut 🙂 🙂
,malinku chcem kojit conajdlhsie a vobec mi nerobi problem kojit aj kazdu hodinku 🙂 trebars aj v noci 😉
fakt vam dakujem, budeme sa snazit vydrzat do6.mes. a potom zacneme pridavat aj "dospelacku" stravu 😀
a ak sa dr nebude pacit tak vezmeme kartu a najdeme ineho..odporucili nam ho, vraj je dobry ..sice sme chvalabohu nemali este ziaden problem ale s veeela vecami nesuhlasim, co mi radil...fakt vam vsetkym dakujem...DAKUJEM!! 😀

matja
27. dec 2009

frogoo, ja by som po takom vyjadrení zmenila doktora ihneď 😠 Nepočúvaj také rady, tvoje názory sú správne, drž sa ich.

vinka - 400 g za mesiac je predsa fajn. Čo by dali iné mamičky za to, keby im detičky takto priberali.
Ak si prečítaš posledné príspevky, dievčatá písali, že je škoda začínať s príkrmami skôr. Môj synček papával každé dve hodiny, ale vedela som, že nič lepšie mu nemôžem dať a vydržali sme do ukončeného 6. mesiaca. Ale k tvojej otázke, je jedno, či naparíš alebo uvaríš. Zelenina pripravená na pare by mala byť zdravšia a chutnejšia.

vinka
28. dec 2009

Matja zjavne je to o tom,že sa neviem dočkať kedy už bude papať lyžičkou ako tý dvaja. 😀 No asi ešte počkám fakt.Ale dík za odpoved ohladom mrkvy. 😉 Len ma to už trhá ale nechám ju ešte kým je spokojná.

matja
28. dec 2009

vinka, ešte si užívaj dojčenie, potom keď už začneš pripravovať príkrmy, už sa z toho nevyvlečieš, deň čo deň budeš musieť variť pre dcérku, pokiaľ nebudeš kupovať príkrmy, neminie ťa to 😉

vinka
28. dec 2009

Viem,viem už sú dvaja pred nou. 😀

saska.t
28. dec 2009

vinka- 400g vo vasom veku za mesiac je krasna vaha, priprav sa, ze to uz bude s priberanim stale menej a menej, nemoze predsa kazdy mesiac pribrat kilo inak by si mala v roku valibuka 😀 !!! a ako hovoria kocky vydrz tych par tyzdnov, nic vam neujde 😉

veronika81
28. dec 2009

vinka, ja som zase bola presný opak ako ty, mne sa do príkrmov moc nechcelo 😀 Nie že by sa mi nechcelo variť..ale ja som milovala ten pocit (ešte aj milujem) keď sa malý prisal a neexistovalo vtedy nič iba ja a môj cicík 😵 Ja som si nevedela predstaviť, že toho bude stále menej a menej. Od šiestich týždňov malý na dojčenie nevstával, takže dojčím iba cez deň a ešte aj teraz, keď papá 3 príkrmy denne, tak 4-5 x sa dojčíme. Mne to vôbec nevadí, stretla som sa už s názorom, že ako to ešte vládzem a prečo tak veľa..ale mne sa proste chce 😉 A na druhej strane nemám pocit, že malý je nejaká prísavka, lebo on si vôbec nepýta, len keď mu už dám..tak čo už s tým 😀
Mali sme mali strašne ťažký začiatok, kým sme dojčenie rozchodili..postretlo ma snáď všetko zlé čo dojčiacu matku môže, preto si to teraz tak vážim.

Matja, tebe chcem ešte poďakovať za dobrý nápad..tú detskú verziu šalátu, urobila som to malému, k tomu morčacie mäsko, mojej mamine sa to hrozne rátalo, že malý papal to čo my 🙂

veronika81
28. dec 2009

frogoo, súhlasím so všetkým čo ti baby vyššie napísali, nedaj na názory druhých, riaď sa podľa seba, tak je to správne, nemá zmysel plne dojčenému dieťatku ponúkať zatiaľ niečo iné. MM je teraz určite to najlepšie, čo malej môžeš dať, veď za svoj život sa toho napapá ešte až-až 😉

matja
28. dec 2009

veronika, môjmu malému ten šalátik nechutil 😝 😅 Ale zjedol aspoň pár lyžičiek 😉
A s dojčením som na tom veľmi podobne ako ty - mám na mysli tú radosť z dojčenia a ťažký začiatok kvôli mojej chorobe. Rozdiel je v budení sa v noci, vstávame niekoľkokrát, no nevadí mi to, lebo viem, že malý papá to najlepšie 😉

matja
28. dec 2009

a tiež sa mi nechcelo ísť do príkrmov kvôli tomu, že som si uvedomovala, že už nebudem mať to malé bábätko, ktoré potrebuje iba svoju maminku a prsníček 😵

egyptanka
28. dec 2009

veronika, poslem ti jeden clanok do IP a prestane ta bavit kupovat balenu vodu ... ja aj ked nahodou kase a nejaky caj robim tak ani vodu z vodovodu neprevaram, ale len zohrejem v konvici (Jezisko mi doniesol kanvicu s nastavitelnou teplotou tak uz nemusim stat pri konvici a vypinat manualne 🙂 )

a presne ani mne sa do prikrmov nechcelo, kolkokrat si poviem, ze vytiahnut cecek bolo jednoduchsie, a Natalke kupovanym prikrmom neoblbnem, radsej dava prednost varenemu jedlu.

vinka
28. dec 2009

Tak čo sa týka dojčenia to mám radosť aj ja.Dokonca už teraz viem,že ked raz ju budem musieť odstaviť tak mi bude lúto lebo viem,že ona už je posledná.A bude mi lúto tej chvýle ked dojčím.Je to prekrásny pocit.Taký na nezaplatenie.A o akom zeleninovom šaláte píšete?Dajte tip. 😉

veronika81
28. dec 2009

vinka, myslíme taký štedrovečerný klasický zemiakový šalát, len v detskej verzií - zemiačik, mrkva, hrášok, žĺtko, pór namiesto cibuľky a jogurt namiesto majonézy. Pór som síce doma akurát nemala, ale chutilo aj tak 😉
vinka, ešte tak pomimo..to ty si mi radila vtedy v "Poprade", keď sme šli do Spišskej Starej Vsi, že? Dobre si pamätám?

egyptanka, už som si prečítala 😒 Inak, my doma pijeme skoro vždy iba vodu z vodovodu, mne najprv nechutila, ale zvykla som si. Občas sa mihne nejaká tá minerálka, ak príde návšteva a tak, nejaké zásoby máme.

veronikapp
30. dec 2009

baby ako zaviest postupne do stravy lepok? Co je najlepsie? Nejake pecivo, piskoty alebo obilninove kase? Mala ma AE a pecivo, piskoty obsahuju aj vajce...

egyptanka
30. dec 2009

veronika, skusila by som zacat tymi obilninovymi kasami

saska.t
30. dec 2009

veronika co je to AE? ja by som zacala ovsenymi vlockami a bielim pecivom do ruky ak je zdatna v drzani rucickou 😉 ak ste kojeni, kasiam by som sa vyhla 😉
piskotam sa vyhni tak ci tak obsahuju zbytocne vela cukru 😖

ivkaivka
30. dec 2009

saska, AE je atopicky ekzem, moja ho ma tiez ☹

veronikapp
30. dec 2009

ano, sme kojeni. A ako s tymi vlockami? Do coho ich pridat, ako pripravit? Doma mam pohankove vlocky, ale este som ich nepripravovala, lebo neviem k comu ich primiesat. Tie tiez obsahuju lepok?

saska.t
30. dec 2009

vlocky staci zaliat vriacou vodou a pridat ich bud k ovociu najlepsie banan, alebo od 8 mes. k bielemu jogurtu a samozrejme sa daju pridat ako priloha k obediku alebo nimi zahustit polievku
pohankove vlocky sa daju pripravit a pouzit ako ovsenne, pozor lepok pohanka neobsahuje takze uz ich davno mozte papat su vyborni zdroj vitaminov a mineralov 😀 ... 😀

misulda
30. dec 2009

Ahojte, ak viete, prosim, poradte... Mozem ako uplne prve prikrmy podavat doma pripravenu mrkvovu kasu s materskym mliekom, ktoru si zmrazim napr. do malych kociek a po rozmrazeni podam? vdaka
Dnes som malemu dala prvykrat mrkvu, to bola sranda vidiet maleho vypluvat to 🙂 ja viem, ked mi to bude robit tyzden, sranda to nebude...

saska.t
30. dec 2009

misulda, mrkvu mozes dat zamrazit ale bez mm to radsej pridat po rozmrazeni a zohriati, kedze ziadne mlieko by sa nemalo varit alebo pri rozmrazeni zohrievat len vo vodnom kupeli aby si v mm neznicila vsetky vitaminy...
neboj on sa raz nauci papat, chce to len pevne nervy je to vsetko nove prenho preto to bude trosku trvat 😉

misulda
30. dec 2009

Vdaka, saska 🙂