Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

dreamer4
25. okt 2011

Ahojte nestalo sa Vam, ze po prvom prikrme babatko malo hnacku? Ja som dala mrkvicku...nekakala mi 3 dni, a ked to na nu prislo, tak mala bolesti bruska, prdiky.....hustu stolicu, ktora ako postupne ,,tiekla" tak az vytiekla vo forme oranzovej vodicky.
Dakujem

radlinka
25. okt 2011

@dreamer4 ak ma dieta hnacku, vyrazku tak este nie je pripravene na prikrm. Takto reaguje telicko, je to odozva. Treba s tym pockat urcitu dobu napr. tyzden alebo viac.

dana3262
25. okt 2011

@pjana jak je holcicka stara? My zacli s prikrmy az skoro v 10mes, tak nemam zas takovou zkusenost. Muze ji bolet brisko z repy nebo z mlicka a taky to muze byt z mlicka aniz bys neco spatneho snedla..ja jsem zadne souvislosti nenasla. Myslim, ze nektere dite na to trpi vic a jine min. Ale muze to byt z te repy a priste to z repy zas byt nemusi ☹ Ja osobne jsem fakt nic nevypozorovala 😔

dana3262
25. okt 2011

@dreamer4
@radlinka a nemuze to byt tou mrkvi? Myslim druhem nebo zpusobem vypestovani..proste nekvalitni mrkvi?

radlinka
25. okt 2011

@dana3262 nie, mrkva skor zapeka. Nam pediater povedal, aby sme dieta riadne sledovali, pri prvych prikromoch sa moze vyskytnut hnacka, vyrazky a pod. Treba zacat prikrmovat neskor, detsky zaludok este na to nie je pripraveny. Skor si myslim, ze nemusi sa zacat hned v 4.mesiaci, zato ze ine mamicky skusaju. Niektore vsad dobre vedia preco a ci je ich baby dostatocne pripravene. My sme tiez nieco zacali neskor i ked vsetko nam smakuje, ale stale len postupne, nesilime sa do nicoho. Cely mesiac sme skusali zeleninku a kombinacie, postupne zacneme masko. Nechcem to prehanat, mame nato dost casu 😉

saska.t
25. okt 2011

@dreamer4 rozhodne by som este mesiac s prikrmamy vydrzala, nic vam neujde a este ste moc malicky 😉

radlinka
25. okt 2011

@dreamer4 skus za taky tyzden dva...az trosku po 4 mesiacoch, skor nie....namixuj mrkvicku so zemiakom na jemne pyre alebo tak riedke ako polievocka. Ak ti pekne zoberie z lyzicky, mozes skusit pyre podavat po lyzicke, ak vypije lepsie z flasky, tak jej nalej tych 30/50ml do flase a nech si to vytaha sama. Uvidis potom ako zareaguje, ak budete hnackovat, tak este treba pockat. drzim palec 😉

pjana
25. okt 2011

@dana3262 ma sedem mesiacov..od narodenia sme mali problemy s bruskom, uz bolo dobre, ale obcas jej nieco nesadne

careamell
25. okt 2011

@dreamer4 suhlasim so saska.t, aj ja by som aspon mesiac pockala, nie je sa kam ponahlat 🙂

dreamer4
25. okt 2011

@careamell ja som si tiez myslela, ze je skoro, ale pediater mi odporucal......a taktiez mi odporucal davat na vecer aj nutrilon kasu ryzovu....o tom si co myslite? teda ake mate skusenosti?

dana3262
25. okt 2011

@radlinka tak tak 🙂 jak jsem psala vyse, my zacli s jidlem az skoro v 10mes a maso a lepek az po roce. Myslim, ze detsky organismus je i tak zatizen az az. Obzvlast ve velkomeste.

saska.t
25. okt 2011

@dreamer4 v tom pripade zmen pediatra, ten kto odporuca zavedenie prikrmov pred skonc. 4 mesiacom nema co robit v praxi s detmi. Len tak mimochodom, pediater nie je odbornik na detsku vyzivu. Na tvojom mieste by som si vyhladala info na nete sama prides na to, ze ti moc odborne neradi presne ako aj s kasou na noc, stranku alebo dve dozadu som pisala preco nie je kasa vhodna na noc a uz vobec nie pred skonc. 8 mes.... Pozor sama sa musis hlavne rozhodnut ktorym smerom ist kedze je to tvoje dieta a urcite mu nechces uskodit a uz vobec nie sposobit potravinove alergie...

shira_
25. okt 2011

@dreamer4 suhlasim so saska.t, večera sa zavádza zvyčajne takmer posledná, mesiac má bábo len jeden príkrm počas dňa, potom dva, tri a až potom večera..tj nejaké 3-4 mesiace po začatí prikrmovania. tráviaca sústava potrebuje prejsť vývinom, to sa nedá urýchliť, preskočiť..nerozumiem prečo zaťažovať tráviacu sústavu tak malého bábatka umelou kašou na noc ked je možnosť zavádzania zdravých prirodzených príkrmov vo forme ovocia, zeleniny počas dňa... .a na príkrm máte ešte dosť času.

euphoria
27. okt 2011

Baby poradte pls, kupila som teraz hovadzie bio maso, mam ho uvarit a zamrazit same alebo uz priamo so zeleninou??
Ak zamrazim cerstve, mozem potom uvarany prikrm opat mrazit???

saska.t
27. okt 2011

@euphoria no kedze hovädzina sa velmi dlho vari, uvarila by som ho v celku najskor v tlakaci a potom rozporcovala na jednotlive davky a vzdy ked budes varit zeleninu tak den dopredu vytiahnes, nechas rozmrazit a potom pred dovarenim zeleninky cca 10 min. pred vlozis aj rozmrazene uz uvarene mäso len na prehriatie, alebo rozporcuj surove na davky a najprv das varit mäso a ked bude skoro hotove das zeleninu a povaris spolu do zmäknutia. Ale to je pracne kedze hovädzinu musis varit min. 1,5 hodiny 😅 Pozor, to co uz bolo raz rozmrazene, nesmies opät zamrazit!!!

ivkaj
27. okt 2011

@euphoria já mám masíčko uvařené a zamražené samostatně, můžeš si ho pak kombinovat s libovolnou zeleninkou.
A jednou zamražené už bych znovu nezamrazovala.

agathokleous
30. okt 2011

Ahojte baby, chcela by som sa vas opytat, prikrmujeme asi mesiac, stale kojim, ale malinka papka zatial len jeden prikrm skusala som dat aj olovrant ovocie, ale nejako to nechcela myslite ze to mam stale skusat alebo to este mam nechat tak? Zeleninovo -masovy prikrm papa asi 120 gr na obed to mi spapa vsetko co pripravim. Potom sa este zvykne dokojit🙂ale rozmyslam co s tym ovocim ze ked mi ho zatial odmieta ci to nevadi.

halime
31. okt 2011

chcem sa poradit. maleho dokrmujem uz mesiac, ma 6 mesiacov, zacali sme skor lebo bol sale hladny. od zaciatku sme na umelom mliecku. zacala som postupne pridavat aj druhe jedlo, popoludni. problem je ze mi znizil davky mlieka a pije menej mlieka. pediatricka ale povedala ze musi vypit vela mlieka v jeho veku. mate s tym niekto skusenosti? nebude to vadit jeho organizmu ked bude pit menej??????? vsetko mi dobre toleruje, zjeedol by aj mna keby mohol, chce ochutnavat vsetko aj vsetko zje. aj so stolicou je celkom v pohode az na mal;e zapecenia zo zaciatku. dakujem

zuzikkaa
31. okt 2011

@halime ja by som s druhym prikrmom pockala este aspon mesiac...myslim ze jden za den zatial staci...az ked uvidis ze mu uz davky mlieka na den nestacia skus dat aj druhe jedlo 😉

halime
31. okt 2011

@zuzikkaa prave pretoze mu mliecko nstacilo som dala druhy prikrm. viem ze je to asi priskoro lebo bude mat len 6 mesiacov ale pri umelom mliecku je to vraj normalne ze sa zacina skor. skusim teda, uvidime. bojim sa ale ze bude zase stale hladny. potom pyta m;ieko co dve hodiny. kedysi mu vydrzalo aj 3-4 hodiny a vypil velku flasu. tak neviem

pami2
31. okt 2011

ahojte, chcela by som sa opytat ake ovocie mozem dat synovi, ma takmer 6 m a mame odskusane jablko, hrusku a slivku, dnes po 1x kusok bananu...teraz toho nie je moc na vyber :(

saska.t
31. okt 2011

@agathokleous urcite nevadi daj jej kludne cas, v tomto veku je pre nu najdolezitejsie MM a prikrmy su len na ochutnavanie, este jednoducho na 2 prikrm nedozrela, kazde babatko ma svoje tempo 😉

@halime kolko mlieka za den vypije? ak vypije okolo 750-800 ml mlieka a ma 2 prikrmy denne uplne to staci...

@pami2 vsetko ovocie, ktore je pestovane v nasom klimaktickom obdobi mozes vyskusat, ale v tomto obdobi toho naozaj moc nie je, citrusy az po roku 😉

ciernavila
31. okt 2011

@halime jej ahoj Hali...tak sme sa tu stretli 🙂
My zase temer tri tyzdne skusame zeleninu, aj pasirovana domaca, aj kupovana v skle, skusali sme jahly, mrkvu, zemiak, brokolicu... nechce nic, ani usta otvorit. Len moje mlieko a nic ine. Usta otvori len ked si tam chce strcit ruku alebo nieco povedat a ja mu vtedy supnem lyzicku do ust, tak ich zje ledva 4-10 ale to len tak ze ma len na spicke nabrate. Toto vyzera este na dlho. V noci sa mi zacal budit uz dva tri krat, pricom vtedy len raz nad ranom. Co ma v ustach nevypluje ale ho obcas napne, a sklebi sa ze mu to nechuti.

dejka77
31. okt 2011

ahojte baby, uz o par dni zacnem davat aj ja prikrmy. Chcela by som sa spytat ci je lepsie urobit zeleninu nad parou alebo vo vode? A kolko lyziciek asi dat? Viem, ze to zalezi od toho kolko dieta zje, ale aka je odporucana davka pre 6mes. A tiez kedy zaviest druhy prikrm, musi byt prikrm teply alebo moze byt aj vlazny? Viem, ze mam vela otazok 🙂 , ale nemala som ani poriadne cas ti to detailne pozriet a v info co som citala bolo skor ako zacat, cize ake jedla, priblizny postup, ale nebola tam priprava a ake mnozstva.

moma
31. okt 2011

@dejka77 ja som zeleninku varila v malom mnozstve vody, v ktorej som ju potom roztlacila vidlickou, prip. rozmixovala. Je lepsie ked je kasicka redsia, lahsie sa babatku papa. Mne mala na zaciatku zjedla 3-5 lyziciek. Vraj odporucane mnozstvo je 150 ml, takze to ani zdaleka nezjedla. Tolko jej staci teraz a uz ma 9,5 mesiacov. Zeleninku mala vzdy na obed a druhy prikrm (ovocie) som zacala davat v 7 mesiaci, ked som videla, ze uz jej len mliecko nestaci. Kym sa dietatko napapka, tak to je velakrat aj studene... 🙂

dejka77
31. okt 2011

@moma tak 150 ml je podla mna vela. Akurat som kupila pohariky na skladovanie, jedny maju 60ml a druhe 120ml 🙂 No vidis a ja by som tu zvysnu vodu zcedila a nezmixovala so zeleninou 😅 To som ani nevedela, ze sa to tak robi.

moma
31. okt 2011

@dejka77 neviem ci to tak robi kazdy, ale mne sa to osvedcilo takto. Bolo mi luto ten zeleninovy vyvar vyliat, tak radsej dam len tolko vody kolko treba. A ak sa mi nahodou podari dat viac vody, tak mame polievocku 🙂
Ked varim zeleninku v pare, tak to potom riedim prevarenou vodou. Niektore mamicky pridavaju aj mliecko, ale mojej malej to tak nechutilo.

dejka77
31. okt 2011

@saska.t dakujem, akurat si to citam.

dejka77
31. okt 2011

@moma aj ja mam Martinku 🙂