Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

perelandra
13. mar 2008

moja mala tiez este nema zuby, ale prave sa jej jeden tlaci von. zo zaciatku tiez odmietala vsetko co nebolo hadko rozmixovane, no uz si postupne zvyka. mixujem len 2/3 a 1/3 roztlacim vidlickou. uz jej to nerobi problem. sem tam jej dam nieco do ruky, nech to ozuzlava. vela toho takto nezje, niekedy si odvali dasienkami vacsi kusok ale v ustockach sa jej to rozpusti

ria80
13. mar 2008

Takže myslíte i když ještě nemá zuby,tak kousky začít dávat?Ono je fakt,že ty horní zuby vyrostou třeba až po roce normálně,a stejně nejsou na kousání jako stoličky,tak to asi nevadí.

junovka
14. mar 2008

nevadi ria.Mala sa mi sem-tam zacne drhnut s piskotou, ale hned si pomoze.Ja si myslim, ze raz sa naucit musi. 😉

jabber
14. mar 2008

Já dávám dceři příkrmy s masem, některé jsou určené až od 9. měsíce, protože tam jsou taky malinké kousky rýže nebo brambor, není to úplně do hladka a sní to v pohodě 🙂

Holky, já mám jiný dotaz - jak jste zaváděly/zavádíte ovoce, čím jste začaly a jak to šlo pak dál? Jde mi o případné alergie, dcera má atopický ekzém. Osypaly se vám děti z něčeho?

susik77
14. mar 2008

jabber: ja cistocne kojim, ovocie som zacala zavadzat uz na konci 5.mes.-banany-pretoze mala mala prujmy-doporuc. nam to dr. potom mi mala papala strasne malo zeleniny, tak po 2 tyzdni ked papal;a len 3 lyzicky, som jej zac. davat ovocie doobeda a na obed zeleninu-postupne, aby si zvykla. z ovocia sme zac. jablko, hruska, merunky, potom kombin. jablko, hruska, potom slivky(svestky).teraz uz davam rozne kombin. na nic nebola alergicka, hoci mame obidvaja s manz. alergie...

lyzenka
14. mar 2008

ako zarabate kasu? mne tam ostali trosku take zrazeninky.....nevadi to?

lyzenka
14. mar 2008

kukuk

kili
14. mar 2008

lyz, malý to zje v pohode, takže to neriešim.

kattom
14. mar 2008

jabber - ja som alergik, maly sa zatial neprejavil - ale pri ovoci som zavadzala (a hovori sa, ze to, co rastie u nas plus banan sa moze davat): jablko, banan, hrusku, slivky, marhule a broskyne. banan a jablko - "zive", ostatne formou vyziv. nic ine zatial som mu nedavala - cakam az na tohtorocnu urodu. vzdy tri dni po sebe to iste ovocie a cakala som ci sa nevyhadze.
mali sme problem s jablkami - vobec ich nechcel jest - ani surove, ani varene vo vode na kompot, ani "kamuflovane" s bananom, ryzovou kasou.. asi mesiac to trvalo..
inak vcera som bola na jednej prednaske s koznou doktorkou a bola rec aj o atopikoch a ona odporuca svojim pacientom - zavadzat pri takychto malych detickach jeden druh az tri tyzdne - lebo moze dlhsie trvat, kym sa prejavi reakcia (a urcite by som vynechala jahody a citrusy)
kubo mal reakciu na pomaranc, ktory som zjedla skusobne pocas dojcenia a citron do caju som si tiez nemohla davat - to sa mi hned vysypal. inak nic. a s bananmi opatrne - mozu zapekat

vrtule83
14. mar 2008

jabber malá se mi osypala i po přesnídávce s meruňkami (hodně) a po borůvkové (trochu) jinak máme vyzkoušené jablíčko, banán, hruška a švestka a to je vpohodě 😉 a hodně se mi osypala po kuličce hroznového vína jiank jsem další nezkoušela

riuska
14. mar 2008

lyzenka ved kasu zamiesaj vo flaske - riadne potrep a ziadne zrazeninky nebudu, ale keby aj babatka to spapaju

jabber
14. mar 2008

Holky, díky moc, zkusím jablko, hrušku, banán, dám jí mezi tím velké odstupy a uvidíme 🙂

alami
14. mar 2008

baby, keď je reč o ovocí - pozor na kivi, je to silný alergén. Vraj až od 3 rokov sa môže!

kili
14. mar 2008

od kedy môžem spraviť rajčinovú omáčku?

ria80
14. mar 2008

Já jsem viděla zamíchaný rajčata i vge výživách pro děti od osmi měsíců.Taky se mi to zdá brzo.Taky by mě zajímalo,jakou máte zkušenost s rajčatama.

susik77
15. mar 2008

baby, ja si myslim, ze ak su deticky alergici, mozu sa vysypat po roznom ovoci-myslim, ze bezpec. su akurat jablka a banany...

junovka
15. mar 2008

kili, ja planujem az po roku 😉

kattom
15. mar 2008

re: rajciny - no oni su alergen. tiez som videla ze ich dava aj hippka napr. vsade, kde je hovadzie masko - ako prichut do omacky.. (ja ich normalne jedavam a nic ale keby ste videli co sami spravilo v tehotenstve z paradajok - taky ekzem jak popaleniny - normalne pluzgiere..) takze malemu som pre istotu "zivu" este nedavala - vyskusam az teraz, ked bude mat rok. a pasirovanu stavu z paradajok mal na cestovinach dvakrat - nevyhadzal sa -ale to som dala az v 11tom mesiaci.
napr. aj zeler a petrzlen su silne alergeny, a tiez ich najdete v hocijakom prikrme kupovanom od 6. mesiacov..
inak ak ma dieta alergiu alebo atopicky ekzem - pozor na skrizene reakcie na jedlo, lebo vtedy sa moze z toho vyhadzat (skrizena reakcia - ak napr. ma niekto alergiu na urcite travy alebo sennu nadchu v dobe, ked tieto travy kvitnu, sa neodporuca jedavat urcite potraviny, ktore obsahuju podobne zlozky a mozu defacto tu alergiu vyvolat, pripadne este zhorsit jej priebeh)

alami
16. mar 2008

žienky - od kedy je potrebné dávať kojenému dieťaťu niečo od smädu - vodu, čaj.Viem že do pol roka sa nemá dávať, ale neviem či od pol roka sa dávať "môže", alebo"musí". teda, kedy ste vy začali dávať čajíky, alebo šťavičky...

kattom
16. mar 2008

alami - mozes ponukat - najlepsie je vodicku. ale aj caj alebo stavicky (ja ich riedim, lebo su velmi huste a sladke) ale ak dojcis a nechce ti pit, tak postacuju aj tekutiny z mliecka a zo stravy. a z vlastnej skusenosti - kubo nechcel vobec pit az do desiateho mesiaca odmietal cokolvek ine okrem mojho mlieka - ked bolo velmi teplo, tak sem-tam vodicku si vypil.
inak, dieta ma dostatok tekutin, ak ma pravidelne mokru plienku.. ak viac ako 6 hodin necika, tak je dehydrovane.

alami
17. mar 2008

kattom - dík a Jakubkovi pravem všetko najlepšie, najkrajšie a najmilšie k 1. narodeninám 😲

shela
17. mar 2008

alami...od pol roka uz by si mala davat aj cajik.. ked zacnes prikrmovat z tuhsou stravou tak mliecko uz nebude take postacujuce.. ja davam cajiky od Hippu- jablkovy alebo detske sny( to je len z byliniek) davaj pozor aby tie cajiky neobsahovali cukor aj ked sa pise na tom jablkovom hippe ze nie je sladeny ale mne sa akosi nezda.. 😒

chechta
17. mar 2008

Ahoj holky, taky sme začali s příkrmy Tedíček je baštounek - nejvíc nám asi jede brambora s mrkví, taky máme za sebou kromě mrkve a brambory, špenát, cuketu. A všechno mu zatím moc chutnalo. Pít dávám jen vodičku nebo MM.
Může mi někdo poradit kde bych na netu našla nějaký úcelený info, co od kdy dávat díky - nějak se k tomu nemůžu dopátrat

shela
17. mar 2008

www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=489276 tu je to krastne napisane..jedna mamicka mi to poslala lebo som tiez nevedela co a ako a je to fakt uzastne 😉

shela
17. mar 2008

chechta...ta stranka bola pre teba 🙂

alami
17. mar 2008

ja mám tento špeciál: http://www.mamaaja.sk/special/ tu je tiež všetko pekne rozpísané. Treba ho pozrieť, či je aj v elektronickej podobe na www.mamaaja.sk, ale mne sa tam teraz nechce registrovať. Tak kto má záujem, nech si ho objedná alebo pozrie na nete. je fakt dobrý.

chechta
17. mar 2008

Holky díky jdu to zkouknout 🙂

marcelka11
18. mar 2008

baby, neviem si rady s tym, ci varit alebo nevarit, resp. dusit ovocie. Zaujimalo by ma aj to, ci tie detske vyzivky su zo suroveho alebo tepelne upraveneho ovocia. Neviet nahodou? Malej som dnes dala dusené mixované jablcko a je jej strasne kyslé. Tak som skusila vyzivku Alnatura a tiez sa tvarila velmi kyslo, skoro nic nespapala. Doteraz som jej daval varenu zeleninu a to papa v pohodicke. A ešte pre mna nepochopitelna rada dr. v osmom mesiaci mozem vraj davat jogurt, najlepsie vanilkovy, lebo je sladky /aj ked je tam kopec E-čiek../a v pdstate aj ostatne prikrmy pripravovat na sladko. Dakujem za vsetky rady.

shela
18. mar 2008

marcelka...ja vsetko varim a mala name problem...tym hotovym prikrmom neverim...radsej jej ja navarim a viem co tam je...a s tym sladkym..podla mna dobra hovadina.. ved na co zacat teraz...neboj ked bude strasia ona sa tym sladkosti naje dost..

perelandra
18. mar 2008

marcelka, moja mala tiez dlho "bojovala" s ovocim. zeleninu mi uz jedla pekne a ovocie odmietala. skusala som jej davat aj surove, aj dusene a aj detske vyzivy. zjedla jednu lyzicku a viac nechcela. ale casom sa to zmenilo, zacala pekne jest aj vyzivy a teraz ma najradsej surovu hrusku. jablko jej moc nechuti a ani banan velmi nechce. ale vacsinou jej to zmiesam s hruskou a tak do nej dostanem aj ine ovocie 😀 asi to chce len trpezlivost, urcite si zvykne aj na ovocie.
a so sladkymi jedlami by som pockala. ved na to ma este koooopec casu.