Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

monuska342
9. nov 2012

@elisskah 7 dni zatial papal zemiacik,mrkvicku,cukinu ja mu to iba prepasirujem cez sitko nechcem ho ucit na mixovane a mne sa zda ze tie obchodove su stale niecim ako keby dosladovane lebo maju taku sladku chut vcera spapal uz 60 g tak uz sa celkom rozjeda ale mal v cukine aj trosku domacej jablckovej vyzivy tak mozno preto snazim sa davat len trosku ked si zvykne potom budem davat len zeleninku lebo pri prvej lyzicke ho vzdy striasa 🙂

jancip
9. nov 2012

@monuska342 Chce to trpělivost. Já začala přikrmovat 3 týdny před ukončeným 6.m. Téměř dva měsíce trvalo, než si na to syn zvykl a začal docela pěkně jíst. A to jsem kombinovala různé druhy zeleniny, maso, žloudek. Ovoce jsem začala dávat až po těch 2 měsících, až začal jíst pěkně maso-zeleninové příkrmy. Kamarádka říkala, že to měli podobné, tak zkusila kupovaný příkrm a to bylo dobrý. Ale na to jsem přistoupit nechtěla, obzvlášť když máme domácí zeleninu.

monuska342
9. nov 2012

@jancip ked mu dam iba zeleninu tak mi to iba vypluva a robi hrozne ksichty ale ked mu tam dam trosku jablcka tak papa pekne....kupovane nechcem ani ja taku chybu som urobila pri starsom a potom mi vobec varene nechcel a platili sme za prikrmi 80 eur mesacne co bolo dost....ledva sa naucil na domacu stravu preto to nechcem uz opakovat

danielkabn
9. nov 2012

@elisskah a @eureka_di, tak dnes naše papanie dopadlo tak,že malý sotva zjedol dve lyžice brokolka+mrkvička,všetko išlo von a nechcel ani mliečko,zjedol ledva 100,a včera sme mali aj problém s večerným mliečkom,malý len plakal a plakal,ani zaspať mi nechcel,noc bola zatiaľ najhoršia,každú hodinu sa budil ☹ takže som úplne že mŕtva.Inak my vstávame každý deň na prvú porciu o štyroch ráno a večernú dávam o pol osmej,neskôr by nechcel,lebo je už tak naučený,tak neviem,ako to mám zosúladiť,keď papá každé 4 hodiny a neviem,či mi ešte nejaké príkrmy aj zje 😒

eureka_di
9. nov 2012

@danielkabn tak hlavne klud, treba odsledovat, co sa deje, nam napr isli dalsie zubky nedavno a mala mi v noci plakavala, pritom doteraz spala dorana bez prestavky, trvalo to ale 3 tyzdne a uz je to v norme. takze skus sa nestresovat, pockaj, kym si vypyta, zmen mozno znacku prikrmu, napr Ovko je fajn ovocie, ale s jogurtom ci masove, tak to sa neda jest. Alebo vydrz s prikrmami a skus sem-tam, ci nenastala zmena. Dufam, ze sa to upravi, ja mam malu taku sibalku, ale zas tej nic nevadi, ani ked zmenim cas papania, aby nam to vyslo vecer a pod. treba si zavolat aj lekarke, o co moze ist. Drzim palce.

elisskah
9. nov 2012

@danielkabn to vyzera ako zubky keby isli. Vtedy zevraj nechuti detom nic jest. I ked mojej dcerke vysiel prvy zub vcera a to uplne bez problemov, ziadna zmena na nej ani v papani, ani v spani a ani v spravani. Ja by som vynechala par dni prikrm a davala len mliecko, tak 5 dni a potom skus znova. U nas je to takto: V noci mliecko medzi 5-6h, ale niekedy to je uz okolo 4h, vstavame medzi 8:30-9h rano, okolo 10h nejaky druh kasicky niekedy zmiesanu z ovocim, spanok,o 13h obed zeleninkovy,kazdy den iny, niekedy mix zeleniny, niekedy so zemiakom a mäskom alebo raz za tyzden zltkom,alebo polievockove byva nedelu a pondelok. O 15h Pred spanim mliecko. O 19h nejake ovocie, vyzivku a max. o 21h mlieko a spat.

cherry1981
10. nov 2012

@elisskah Ahoj prosim Ta a kolko ml mliecka a prikrmu Ti spapa

jagu81
10. nov 2012

@megy my máme jedániček veľmi podobný 🙂 moja malá si teraz zvykla piť vývar - ten čo som varila pre ňu príkrm. Vždy dám variť trošku viac vody, zeleniku a mäsko precedím cez sitko do hrnčeka a v priebehu dňa po troške (nejakých 20 - 40ml) jej vždy ohrejem a vypije mi stále do dna 🙂 a kakáme jedna radosť 2 - 3x denne 😉

elisskah
10. nov 2012

@cherry1981 mlieko nad ranom jej spravim 180ml vody+odmerky mlieka, druhe mlieko o 15h 150ml a vecer pred spanim, 180-210ml. toho prikrmu neviem povedat, nevazim to. Vecer vyzivu len trochu, aby vypila potom mlieko. Rano kase tak primerane, väcsinou trosku necha a obed pokial je to cista zelenina tak zje viac, ak je tam zemiacik alebo masko, tak menej, je to viac syte. Ale myslim, ze ma toho dost v tej miske. Kupovane 125ml by jej asi nestacili. I ked tam je asi odvazeny aj ten pohar. Este rozmyslam, ci jej mam vymenit rano s vecerom, ze ci mam dat kasickove vecer a rano len ciste ovocne. Uvidim. A sem tam schrume chrumky, tak 2ks.

cherry1981
10. nov 2012

@elisskah Tak to je dobra jedáčka, pytala som sa lebo ja nasej vazim prikrm a cítala som ze by mala spapat aspon tych 150ml a to je u nasej je boj s prikrmamy zatial aj mliecka spapa ovela menej ako tvoja 😉 Dakujem za odpoved

elisskah
10. nov 2012

@cherry1981 aj caj furt pije. no moja ma ale 7,4kg teraz, ale nie je tlsta, skor tak akurat. 🙂

cherry1981
10. nov 2012

@elisskah no my ani caj nechceme pijeme cistu vodicku to som rada ale tiez jej neda vela. A cajiku Ti kolko vypije?

elisskah
10. nov 2012

@cherry1981 to ti neviem povedat. neratala som to este, ze kolko ho denne navarim. skusim to odsledovat.

cherry1981
10. nov 2012

@elisskah Nemusis ja len tak lebo ja pri nasej kontrolujem stale kolko ml vypije, choroba u mna ale nasa je slaby jedak celkovo mliecko pije iba v spanku a prikrmy a vodicka tiez nejdu na odbit ale tak snad sa raz rozpapa. Dakujem za informacie 🙂

elisskah
12. nov 2012

@cherry1981 no vcera to bolo 1 liter. Ale sa mi zda, ze inokedy aj viac vypije. Tak asi 1-1,2 litra denne caju padne. To je individualne u deti, niektorym staci menej papat, niektorym viac. Z toho si tazku hlavu nerob.

something
13. nov 2012

Ahojte, chcem sa opytat. Maly bude mat 4. mesiace a u mna zacina lakt.kriza, je mozno aj ked je plne dojceny mu ponuknut nejaky prikrm? Nechcem rady na zvysenie tvorby mliecka, to vsetko som uz citala . Chcem len vediet, ci mozem alebo nie ak by bol velmi hladny a ja by som nemala ziadne mliecko. Dakujem

elisskah
13. nov 2012

@something lenze necakaj, ze ti bude hned papat prikrm. Niektorym detom to trva aj mesiac, kym si zvyknu a zacnu papat. Oni nevedia este prehltat tuhsiu stravu a posuvat si ju jazyckom dovnutra. I ked urcite su aj take vynimky, velky hladosi, co papaju hned, ale to malokedy. Pises, ze by si ho chcela zasytit prikrmom, ked nebudes mat mliecko. Skor ho ale nezasitis, lebo to nebude vediet papat. Ani moja dcerka nechcela hned, 2x sme pauzu robili. A ked uz bola konecne ochotna otvorit usta a neplakat pri tom, tak si to este nevedela jazyckom posunut, ale to sa potom uz rychlo naucila. Takze skus a uvidis ako vam to pojde. Aspon sa zacne ucit. Zacni s tekvicou alebo mrkvou uvarenou pomixovanou.

something
14. nov 2012

@elisskah Ok a mozem uz v 4 mesiaci?

elisskah
14. nov 2012

no ved prave preto, ze kym sa to nauci papat, tak ubehne este par tyzdnov. Mozno a mozno nie. 🙂 Ale ja nie som odbornik, mohol by ti tu este niekto napisat na to nazor.
@something

katyxq
14. nov 2012

@something Od ukončeného 4. měsíce příkrmy zkusit můžeš, ale nečekala bych nějaké sytící zázraky, v tomhle věku toho dítě moc nesní a když jo, tak z toho poměrně často mají z důvodu nezralosti trávicího traktu potíže (koliky, zácpu, neklid. nespavost apod.).

lucianka222
21. nov 2012

Ahojte mamičky, no nás čaká zavádzanie príkrmov o cca 2 týždne... Teda počíta sa to od dovŕšenia 6. mesiaca, že? Mňa stále mýli to slovo od "ukončeného" 6. mesiaca... 🙂 Každopádne verím, že nás na to pediatrička upozorní, ideme o týždeň na poradňu... Ale čítam Vás, nech nazbieram nejaké vychytávky 🙂

katyxq
22. nov 2012

@lucianka222 Datum, kdy je dítěti 6 měsíců, je ukončený 6. měsíc (ve dni narození je dítěti 0 měsíců a začíná mu ubíhat první měsíc, čili za 28-31dní po narození má ukončený 1.měsíc) ... Snad jsme to napsala srozumitelně 😉.

lucianka222
23. nov 2012

@katyxq Ďakujem, myslela som si, že je to presne tak ako píšeš... Len to zneje tak zvláštne.. 🙂 Nezvyčajne... 🙂

jespera
23. nov 2012

ahojte, moj syncek je augustovy - takze v decembri tiez zaciname - a moja otazka znie : zacat s kasickami do flase na veceru napr. - alebo s klasickou kasou na lyzicku cez den alebo zacat zeleninou na obed....

elisskah
23. nov 2012

@jespera urcite zacat zeleninou a kym sa ju nenauci papat, rozne druhy, tak kasu vobec. A ja davam kasu lyzickou hustu.

katyxq
23. nov 2012

@jespera Zeleninou k obědu nebo odpoledne, jak vám to časově vyjde 😉, na kaše má času až až (a když už, tak né z láhve, ale z misky lžičkou). A klidně můžete začít ažv únoru.

skoricaxx
23. nov 2012

@jespera
zelenina

svenka
23. nov 2012

maminy, prosim o radu...

moj maly ma dnes 6 mesiacov, je dojceny na poziadanie, pribera ukazkovo...

pred dvoma tyzdnami som ho zacala prikrmovat (klasika: mrkva 3 dni, potom zemiak...) ale po tyzdni som to vzdala, lebo on vobec nevedel papat... proste mal jedlo v puse, ale vobec to neskusal prehltnut, alebo nejako spapat, on akoby ani nevedel, ze tam nieco ma, a samo mu to so slinami vyslo von... ked som mu stale jedlo ponukala, davala mu lyzicku do pusy, prip. jedlo na jazyk, tak ho to po chvili omrzelo, otacal hlavku prec, zatvaral pusu...

po tyzdni som s tym prestala, ze zrejme na to maly nie je pripraveny... starsi syn mi totiz od prveho dna vedel tuhu potravu zjest, od prveho susta automaticky prezuval, preto som si myslela, ze to kazde dieta vie, ze to je ako nejaky reflex alebo co... ale zrejme nie, lebo ten mladsi akoby nevedel co s tym...

poradite? rozmyslam, ze od zajra mu zase zacnem ponukat prikrm... ale uz teraz sa toho obavam...

elisskah
23. nov 2012

@svenka aj u nas to tak bolo. Daj tyzden prestavku, potom skus zas, ak to stale nepojde davaj 3-4 dni a zas prestavku a potom skus zas. U nas to pomohlo. po kazdej prestavke boli pokroky na 3x to uz islo. On este nechape, ze to je jedlo a ze sa ma z toho napapat a tak a nevie si to este jazyckom posunut a prehltnut, to je normalne. Neboj, nauci sa to.

biba321
23. nov 2012

Baby ked ste zacinali ovocne prikrmy ste davali na zaciatku?ja som zatial davala jablcko,bez supky podusene,no sa mi zda,ze mal nejake fliačky,tak radsej prestenam.
neviem ake ovocie teraz vyskusat,nie je moc ovocna sezona,takze vsetko kupovat,zeby hruska,banan? davali ste bio ovocie,či to je jedno?