Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

joana206
25. okt 2008

No ja mam z toho prikrmovania celkom stres? Malý bude mať o dva týždne 6 mesiacov a všade čítam niečo iné. Neviem tak asi začnem tou mrkvičkou a zemiakom a potom mam ako postupovať? Mlieko mu mám dávať do jedla len odstriekané? A koľko krát do dňa mu mám dávať papať? Celý deň to isté? Mrkva-zemiak? Fakt mám z toho troška chaoz. ☹

zuzka99
25. okt 2008

joana nie, celý deň, prvý mesiac dávaj v čase obeda mrkvu, potom zemiak, brokolicu, kaleráb...obmieňaj a miešaj s vyskušaným a ostatné krmenia len mliečko. o mesiac na desiatu pridaj ovocie, obed zeleninovo - maskové pyré a zase ostatné len mliečko. pozri na www.babetko.sk. su tam vzorové jedálničky na každý mesiac a tabulka čo kedy možeš pridávať

joana206
25. okt 2008

Ďakujem Zuzka, takže len raz do dňa. A ako je to s tými kašičkami? Lebo mne sa malý budí v noci každé 2-3 hodiny, niekedy aj častejšie a pýta si papať. Stále ho kojím, tak som rozmýšľala nad tým dať mu nejakú kašičku aby spinkal celú noc a nebol hladný. Len nechcem dávať tie priemyselné kaše a ani krupicovú, tak nemáš nejakú radu?

vinka
25. okt 2008

A ja dodám,že každú novú zeleninku dávaj 3 dni.Aby sa zistilo načo reaguje bábätko.Ak sa náhodou vysipe tak vieš z čoho.Pri kojení to býva,že sa deti budia.Moja suseda kojí a jej syn má už rok a budí sa raz ale budí. 😉

zuzanat
26. okt 2008

ahojte, my prikrmujeme uz viac ako mesiac, na zaciatku som mu davala este aj mliecko, ale potom spapal tolko, ze nebolo treba. len napr dnes som jedlo vazila a zjedol len 70ml (mal mor. maso+ryza+mrkva+petrzlen) tak som mu dala este mlieko, len neviem ci som urobila dobre, co myslite?
a este doktorka mi kazala, aby som mu uz na olovrant davala ovocie a ze mozem dat aj marina keks alebo piskotu do toho, len neviem ci s tym mam naozaj zacat, mame 6mesiacov a 8,5kg, tak nechcem aby zase nejako extremne priberal 😔
dakujem za rady 😉

sirinka
26. okt 2008

zuzanat s tym mlieckom to je ok, ja dodnes po obede asi pol hodimu malu este kojim pred obednym spankom.
ak uz mesiac prikrmujete, kludne zacni s ovocim ako ti vyhovuje, ci na desiatu alebo olovrant, ale netreba vobec ziadne piskoty a uz vonkoncom nie marina keksy, pokial maly nechudne 😉

junovka
26. okt 2008

suhlas so Sirinkou 😉 ...ale ste by som tam podotkla Zuzanat, petrzlen by som este nedavala 😉

zuzka99
26. okt 2008

joana, ja tiež nedávam kupované kaše, 2x po nich strašne zvracal, dávam sem-tam bio kukuričnú krupicu. ale moc sa nespoliehaj že po kaši zaspí na celu noc, vačšinou to tak nie je. niektoré deti sa budia ešte častejšie. mojmu je po kupovaných ťažko na bruško a bola to hruza.
zuzanat, s mliekom to robíš dobre, ale marina keks a piškotu na 6 mesiacov určite nie (teda aspon ja nie). a 8,5 kg je teda dosť, my máme skoro 10 mesiacov a 8,2 kg (ale mal 2,5 z porodnice)

zuzanat
26. okt 2008

zuzka my sme mali 3950g pri narodeni, tak preto ta vaha 😉
a dakujem 🙂

kuky8
27. okt 2008

joana - súhlasím so Zuzkou 99 - môj sen o celej prespatej noci sa rozplynul po týždni prikrmovania kašami (to som dávala najskôr nemliečne, lebo malý bol plne kojený, nechutilo, tak som prešla na mliečne). Už sme mali 10 mes a stále papáme o 23.00, 02.00 a potom skoro ráno 🙂

junovka
27. okt 2008

my sme kasu davali o 19h, potom okolo 20.30 h sme este dali mliecko.Odkedy sme zacali s prikrmamy, tak sme spali celu noc 😉 Len teraz, ked idu zubky, tak sem-tam v noci papame este mliecko.Kazde dieta je ine.Pri Timeike sme krmili v noci hadam do 2 rokoch 😉

saeda
27. okt 2008

Ahojte,
ja by som sa chcela tiez popytat...nakolko tato tema ma velmi zaujima.
Moj maly sa narodil velmi velky 3750g a z nemocnice sme odchadzali uz 3850g...odvtedy stale len papa a rastie.
Na zaciatku pekne spinkal.
Teraz zaciname piaty mesiac a maly ma uz 7500g. Kojim tak 10 krat denne, no maly je stale hladny...ked nedostane papat, uplne zurivo krici a place...tento stav trva uz 4 tyzdne, no a my sme s manzelom uz uplne unaveni a nevyspati...v noci sa budi s hroznym placom. Boli sme uz aj u doki, no ta povedala, ze je zdravy, nic ho neboli a prospieva.
No my uz nevladzeme a tak som rozmyslala, ci nedavat aspon na noc kasicky alebo umele mliecko pre lepsie zasytenie.
Viete mi niektora poradit? Mali ste podobny problem?

kikaamajko
27. okt 2008

Ahoj Saeda, náš malý sa narodil presne ako tvoj 23.6. čítala som už vtedy júnovčiatka. My sme sa narodili už 4 kilový a tiež už mesiac sa mi v noci budí každé dve hodiny a ešte aj medzitým mu dávam dudel . Prvý krát je hore už o 11. Nám povedala doktorka že mu môžeme dávať večer kašu, tak už mesiac mu ju dávam ale žiadny výsledok ☹ ☹
Akurát sa budí o pol dvanástej. Ale skús. Možno Vám to pomôže.

saeda
27. okt 2008

Kikaamajko a aku kasu davas? tvojho maleho to nezasyti?
nas mato cumel uplne odmieta, takze v noci mi to na ukludnenie nepomoze ☹

kikaamajko
27. okt 2008

Saeda, ja dávam od nestle ryžovu kašu sú aj nemliečne čo si môžeš so svojim mliekom zarábať alebo mliečne čo sa iba s vodou. Asi ho to nezasýti lebo mu ju dám o pol siedmej a vypije 200 ml, a o siedmej ho ešte nakojím, no a o pol dvanáste sa zobudí a už je hladný. Ved vyskúšaj a uvidíš, potom mi napíš. Náš chce iba ten obyčajný guľatý cumel ale si ho stále s rukou vytrháva s pusy a potom ho hľadá.

joana206
27. okt 2008

Ahoj Seada, no môj malý robil presne to isté asi tak do 3-tieho mesiaca spával krásne celú noc no a potom sa začal budiť každú chvíľu, niekedy sa budí aj po pol hodine a to mu musím dať znovu papať, tiež som z toho už unavená, lebo to trvá už tri mesiace, tak som chcela niečo vymyslieť, po čom by prespal celú noc, alebo aspoň o niečo dlhšie. Ale ešte to vydržím, kým budem kojiť, nebudem mu dávať nič kupované. A cez deň ti spí?

joana206
27. okt 2008

Ešte ma napadlo, sú teraz aj kaše pre dobrý spánok bábätka, má to niekto vyskúšané?

libka1
28. okt 2008

Ahojte, ako ste Vasim drobcekom dali prvykrat masko? Vo forme polievocky? A kolko na zaciatok? Planujem dat tak 20 g, to by malo asi byt dost 😅

zuzka99
28. okt 2008

ja som dala normálne pomixované, so zeleninou, napr. mrkvou a zemiakom, také hustejšie, kašu. 20 g bude dosť. priznám sa že neviem kolko moj malý spapá. ja dávam na jeden obed jednu tu kocku v ktorej sa mrazí ľad v mraziaku.

junovka
28. okt 2008

Libka, my sme s maskom zacali na 7 mesiacov, zacali sme kuracim, ako uz bolo tu pisane, zmixovane v zeleninke.Teoreticky , taka priemerna davka je asi tak 50 g maska. 😉

libka1
28. okt 2008

Na 7 mesiacov myslís ked mala malá 6 ukončených, alebo 7 ukončených mesiacov? 😅

saeda
28. okt 2008

joana206, ty naozaj uz nespis 3 mesiace? Ako to zvladas?

pekacka
28. okt 2008

baby, ked je bábo choré, tak sa nemá dávať žiadny nový príkrm.
malý bol v 6.mesiaci 2 týždne chorý, a teraz mal 7 mesiacov takže papal iba 2 týždne príkrmy,inak je kojený. myslíte, že mu už mám začať dávať mäsko na obed a ovocie na olovrant???
osobne by som tie 2 týždne ešte počkala..

lenka1977
28. okt 2008

baby co davate teraz v zime papat drobcom? zelenina takmer ziadna, dajte nejake tipy.
od roku mozem davat uz vsetko?alebo co este nie? tavene syry sa odkedy mozu? a tvrde?
kedy ste zacali varit detom tak ako dospelym?a hovadzina sa odkedy moze?

zuzka99
28. okt 2008

pekacka, nemáš sa kde ponáhlať, ja by som tiež vydržala a išla pekne postupne. ked bude mať vyskušanu povolenú zeleninu, potom daj masko. moja švagriná má 10 mesačnú dcéru a ešte nedala nikdy masko, ani ovocie, len zeleninové polievky (mrkva, zemiak, petržlen) a doktorka jej to schvaluje...
lenka, ja neviem, ja mám pocit že zeleniny je u nás habadej v supermarketoch, aj na trhoch. aspon u nás. tak ako v lete. po roku možeš skusiť pridať citrusy a naše drobné ovocie (jahody, maliny, čučoriedky, hrozno....), vajce, ryby, soju, kapustu.... tie syry, som si neni istá, niekde sa to tu už písalo, ja som to ešte neriešila. myslím, že nejaké s nízkym obsahom soli, ale ktoré sú to si nespomeniem. podla mňa možeš variť deťom s vami, len odober trochu pred solením, korenením a vašu časť potom dochuť. hovadzina od roka sa može. ale ja asi najskor skusim len taký vývar z hovadzej polievky a tak postupne

joana206
28. okt 2008

Saeda, no zvladam ako tak, ale som strašne unavená, lebo mne malý nespí ani cez deň, len v kočíku vonku a to s ním musím stále chodiť, ináč sa zobudí. Takže preto hľadám niečo čo by mi s tým pomohlo, aby spal aspoň troška dlhšie. Ideme o týždeň na poradňu, tak sa skúsim popýtať doktora, nech mi niečo odporúči, lebo som nevyspatá. Tak kočky ak máte nejakú radu, veľmi sa poteším!!!

libka1
29. okt 2008

Zuzka mne sa to s tym nepridanim masa 10 mesacnemu dietatu nezda 😅 Ved maso obsahuje kopec latok, ktore potrebuje dieta k vyvoju. Nevravim ze ho treba pridavat v 6 mesiaci, ale zase cakat s tym doneviemkedy... to sa mi nezda... No ale nie som doktorka, takze ked ju v tom podporuje jej dokyna 😖

zuzka99
29. okt 2008

no ja práve preto som to napísala, že tiež som prekvapená, aj som jej hovorila, len prvá dcéra má ekzém, tak sa asi boja aby ho nedostala. a malá mala také suché fliačky tak asi preto.

libka1
29. okt 2008

Ja som mala spolužiačku a oni boli vegoši aj ako malé deti a boli zdravé ako repa... tak neviem, nech si každý robí ako uzná za vhodné 😀 Ja to masko radsej dám 😉

marhulka88
29. okt 2008

chcem sa opytat ... uz asi mesiac prikrmujeme na desiatu ovocie -nastruhane mensie jablko pripadne polovica velkeho...a na obed zelenina...stale vsak neviem kolko toho ma dieta zjest lebo nas jedak by zjedol hadam aj dva taniere...neviete mi poradit asi kolko ml by to malo byt? zvycajne mu urobim maly zemiacik+nieco mixnute vodou
tiez sa chcem poradit ci niekto z vas nemal problem s tym ze dieta malo zapchu po pridani prikrmov .. mam podozrenie ze ho zahustuje zemiak .. mrkvu sme vynechali okamzite ale stolica je vzdy bobkovita a musime ju dolovat lebo sami to nevytlacime 😒
na zapchu sme skusali tekvicu, struhanu surovu mrkvu, ovocne stavy-jablkova, slivkova, masirovanie bruska, teple kupele, zvysit pitny rezim a nic nefunguje 😒