Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

patricia1971
26. feb 2009

saska už mám dovarené,idem vymixovať, keď sa zobudí šup obedíka a na napíšem,ako chutilo...ja musím mixovať,jej tam vadia tie hrudky... 😉

saska.t
26. feb 2009

juj ale pomaly by mala mat uz len tlacene musi si na to zvyknut, tak zmixuj iba cast prikrmu a cast pomackaj pre zaciatok a pomaly treba prechadzat na tuhsiu stravu 😉

3558
26. feb 2009

baby stale neviem ci mam pockat s tymi vlockami alebo nie. zohnala som bio a s nizkym obsahom lepku a neviem ci uz by som mohla dat, alebo nie. nechcem to uponahlat, ale stale dokola ako priloha ryza,pohanka,zemiak, no neviem neviem ci mu to uz nelezie hore krkom 😀 😀 😀

patricia1971
26. feb 2009

saska moooc chutilo.......ja jej to mixujem tak,že už tam nechávam hrudky,aj teraz to tak mala a zvyká si... 😵

beruska2x
26. feb 2009

zuzi.. ja chci taky nejak v tomhle veku zacit s lepkem, to uz je myslim o.k. 😉

kisska
26. feb 2009

sofi - naozaj vynechaj vecernu kasu (asi ti ju poradila dokina aby lepsie spavala, ale viacero mamin ti potvrdi, ze to vacsinou nefunguje - aspon nie na spanie). Podla mna pridavat dva prikrmy v tak kratkej dobe je prilis velka zataz na male brusko, ktore doteraz papalo len MM. Zo zaciatku je to len o objavovani novych chuti a struktur a o novom sposobe pouzivania jazyka, nie aby sa babo napapalo z noveho jedla. Preto je na to najlepsia zeleninka (ta aj nie je taka sladka ako kase, po nej ti moze mala nesladke jedlo odmietat) na obed, zo zaciatku aj tak spapate len par lyziciek a potom sa dokojite.

junovka
26. feb 2009

zuzi, pokial ste mali a mate problem s kozou, tak si myslim, ze uplne ti bude stacit az ten 9 mesiac, ale rozhodnutie je na tebe.O nic nepride 😉

kisska
26. feb 2009

vanilka - baby zrejme mysleli cervenu LUPANU sosovicu, ta nenafukuje, takze sa moze pridavat skor ako ine susene strukoviny. Je rychlo uvarena, ja ju tiez pridavam k beznej zelenine a zemiakom, za 15-20 minut je uvarena az rozvarena a detom vacsinou chuti 😉 . Zeleny hrasok a zelena fazulka(teraz asi najlepsie mrazene) sa mozu pridavat tiez skor a tiez ich deticky dobre znasaju.

Iwuska - ako pise saska, kludne mozes varit na dva dni. Len davku na druhy den si odober este predtym ako zacnes malu krmit, aby si ju nekontaminovala slinami a pod. Rovnako ako s hotovym jedlom zo skla 😉

babulka
26. feb 2009

Zuzana29, ovsene vlocky uz mozes pridavat, najprv postupne, jeden den malicko, pockaj 48 hodin na reakciu a ked bude OK (bez vysypu, traviacich tazkosti), mozes smelo do toho. Ale je mozne, kedze vlocky obsahuju vela vlakniny, ze ti ho moze prehnat, tak sa nezlakni.

Angienka, vyskusala si uz tie strukoviny? Aky bol vysledok? Timi bol spokojny, chutilo? Lebo u nas, hoci teda uz mame tri roky, su strukoviny dvakrat do tydzna, ci uz sosovica, alebo biela fazulka, tak si na to zvykol, ze to dodones zboznuje. Aj spenat 🙂
Inac vyborna strukovina na zaciatok je cicer, zo strukovin je najbohatsi na vyzivne latky a je lahko stravitelny. Len ho treba dlhsie mocit a dlhise varit. Ale je to mnam.

patricia1971
26. feb 2009

a s čím môžem urobiť ten cícer?????....som to ešte nikdy nevarila ☹

rovni
26. feb 2009

ahojte kucharky 😀
idem k vam po rady
tyzdem papame prikrmy-najprv tri dni mrkvicka,potom zemiacik a dnes sme skusili kalerab
kazdu zeleninku mam takto skusat tri dni?kedy mozem pridat chude masko?a kedy ovocie napr.na desiatu?a treba po papani dat nieco zapit alebo staci kojenie?mama a svokra samozrejme odporucaju cajik,vodicku,no ja neviem,citala som ze kojenemu babu staci id smadu MM do cca 9mesiaca

babulka
26. feb 2009

Patka, normlane ako pridavas ine strukoviny. Ci uz navaris zeleninovu polievocku s cicerom, alebo ako privarok so zemiakom, alebo hustu polievku (ako sosovicovu) s UM... Je to chutovo vyborne, su to take zlto-hnede gulicky, maju to v kazdom supermarkete pri strukovinach.

kisska
26. feb 2009

ahoj rovni - presne tak ako doteraz, kazdu zeleninku po 3 dnoch, keby sa vyskytla alergia, tak aby si vedela z coho to bolo... a ked budes mat overene, tak ich mozes kombinovat. Masko mozes zacat davat cca 4-6 tyzdnov od zaciatku prikmovania, zalezi od toho, ako to mala znasa a v tom case mozes pridat aj ovocie. Pokial sa po jedle dopije mlieckom, tak dalsie tekutiny nepotrebuje. Ked nahradis cely obed len zeleninkou, tak je dobre zacat ucit na vodicku, najlepsie z pohara alebo lyzickou (flasa ti zbytocne skomplikuje dalsie kojenie).

rovni
26. feb 2009

dakujem kisska
mam trochu dilemu s tym masom,lebo Dr.odporucala hned od zaciatku maso s mrkvou,zemiacikom
lebo maso je vraj podobnejsie MM ako mrkva

3558
26. feb 2009

doktori radia aj zltko hned ako aj masko, a nedam ho, lebo je silny alergen.takze my sme ho vysadili a davam len kuracie a teraz som kupila hovadzie a mam ho v mrazaku.

rovni pockaj mesiac alebo aj viac ako pise kisska. uvidis ze si masko oblubi. ale daj tomu malemu zaludku trosku casu aby si zvykalo pomaly na jednotlive prikrmy.nie hned vsetko zhurta. 🙂

rovni
26. feb 2009

veru pockam ten mesiac,nechcem jej zatazit brusko skoro

montinka
26. feb 2009

ahojte idem sa k vam pridat. hm aj ja som dala zltko teraz druhykrat. a zatial sme vyskusali len kuracie masko a hovadzie aj to mi doki povedala ze mozem davat ked mala malá 6 mesiacov

3558
26. feb 2009

ja som doteraz davala iba kuracie a asi 4 krat som dala zltko. /samozrejme ze raz do tyzdna iba/ no a a teraz som zltko vysadila a dam ho az po roku a na miesto neho budem davat cistu hovadzinku. 🙂 moj basti uplne vsetko kde je masko a ked mu nedam, tak sa ksichti ale nakoniec zje aj bez maska. 😀

kisska
26. feb 2009

zuzi - Samko je spravny chlap - najlepsia zelenina je rezen 😀

rovni celkom mi nieje jasne co tym doktorka myslela, mozno keby si dala malej ludske masko a najlepsie z mladata (strasna predstava) 😖 MM je velmi lahko stravitelne, co sa asi ani s bielym masom porovnat neda... ale zaujimala by ma teoria z ktorej dokina vychadza. Maso sa pridava hlavne kvoli lahkemu vyuzitiu zeleza, keby to detickam nechybalo alebo bolo lahko vyuzitelne z ineho zdroja, tak by sa detom, podla mna, minimalne do roka ani nedavalo 😉

3558
26. feb 2009

no ved mne sa zda ze ti doktori su hlupejsi ako ja. niekedy sa mi rozum zastavuje nad ich teoriou. 😠 😠

kisska
26. feb 2009

neviem ci su hlupejsi, ale dost jednostranne sa pozeraju na vyzivu. napr. dietologicka ti bude odporucat vsetko nizkotucne, bez ohladu na to, ze vyziva deti do dvoch-troch rokov je vyrazne specificka 😉

3558
26. feb 2009

to srandujes, ze take nieco doktorka povedala, ze? to si si len vymyslela ako priklad, ze?

kisska
26. feb 2009

bohuzial nie... 😒 nastastie maminy nie su hlupe, maminy rozmyslaju a maju informacie 😉

tanjaja12
26. feb 2009

Ahojte. Aj my sme slavnostne presne ked mala Hanka 6 mesiacov zacali s mrkvickou. Neviem ako vy, ale moja mala to nejako len vypluva...Alebo to este neviem papat? Svokor uz chcel davat do toho med,alebo to pocukrovat. Musela som aj dvakrat razne povedat nie a asi aj tak si to este vypocujem. Ja len rozmyslam, co ked jej to nechuti, aj sa mi potom rozplakala a museli sme ryyyychlo ist dokojit. A pritom sa snazim, aby nebola pri tom velmi hladna. Kolko trvalo tym vasim, kym spapali celu davku a nemuseli uz dokojit?

montinka
26. feb 2009

tanjaja z toho si nic nerob. ani moja na zaciatku vobec mrkvicku nechcela aj moja mama ze dat cukor alebo med ale ved ta mrkva je sama o sebe sladka. hm asi si len potrebovala zvyknut lebo teraz zbasti vsetko o sto-sest.😀

beruska2x
26. feb 2009

tak mesic a neco myslim nez pak nechtel flasku s mlikem, zkousej to, treba jen 3 lzicky, ona na to prijde...

3558
26. feb 2009

alebo mozno jej nechuti mrkva, skus zemiacik popuceny s tvojim mlieckom alebo aj tu mrkvu mozes dat s tvojim mlieckom. ale skor si myslim, ze este nevie co s tym ma v puse robit, nemam pravdu?
ak je to tak, tak este chvilku 2-3 tyzdne pockaj a skus odznovu. 🙂
a vdaka za kazdu lyzicku co prehltne. aj tri su uspech. 🙂 😵

kisska
26. feb 2009

tanjaja - to je uuplne normalne. Pre Hanku je to uuuplne nova chut, to ako ked si zvykas napr. na chut oliv. Mne na prvy krat chutili ako namocene vo vyvojke a dnes ich milujem 😉 Ako pise Zuzka, skus jej k tomu pridat mliecko, to je chut, ktoru pozna. Urcite neslad, na sladke si dieta zvyka velmi lahko a potom ti nebude chciet nic co sladke nebude. A prave skus, ked bude mala hladna, aby bola viac motivovana papat cokolvek 😉 Drzim palce

3558
26. feb 2009

ja som prave ze davala malemu ked nebol moc hladny. lebo ked som ho nechala hladneho, tak potom nemal naladu sa prplat s lyzickou a uz ho zaujimala iba flasa. 😀

kisska
26. feb 2009

no vidsi, kazde dieta je ine... Adamovi zase bolo jedno, co papa, hlavne ze ma plnu pusu 😉