Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

3558
13. apr 2009

jana ja som to tiez chcela vyskusat, ale mam iba tie ,,lupovaci,, sklenicky. takze som upustila od toho a iba mrazim. ale ak mas tie stare, tak je to super. 😉

podla mna baklazan,tekvica,cukyna,patizon je vsetko jedna rada. mojmu malemu najviac chuti cukyna. a z nej ani nevyberam zrniecka lebo je mala /ako salatova uhorka/ iba osupem,nakrajam a papame. 😵

3558
13. apr 2009

zabudla som dodat ze ju este uvarim 😀 😀 😀 a popucim. a aj ju zamrazujem

zuzujo
13. apr 2009

ahojky, chtela jsem se zeptat, jak na maleho s mrkvickou. kdyz jsem mu ji zacala davat, naskakal mu na cele bradicce kontaktni ekzem a zmizel, az kdyz jsme mrkvicku vysadili. Ted ji nemel 3 tydny. Jinak po vsem ostatnim co ji (brambor, cuketu, brokolici, spenat, pastrnak, baban, jablicka) nema zadne spatne reakce. Po jak dlouhe dobe bych mohla mrkev znovu vyzkouset? Co myslite?
Take bych se chtela zeptat, jestli se muze zacit s vajecnym zloutkem pred tim, nez se zacne s masem? Dostali jsme domaci vajicka tak nevim, zda to testnout. Syn ma 7 mesicu a 2 tydny.

3558
13. apr 2009

ak nie ste s muzo alergici, uz moze pridat jeden zltok za tyzden do jedla.
mrkvicku skus vyskusat aj teraz po troch tyzdnoch, a skus ju dat na polovicu so zemiakom. ak bude mat zase alergicku reakciu, tak uz by som mrkvu nedavala aj pol roka. ved su aj ine zeleninky a nie je ich malo 😉

beruska2x
13. apr 2009

ahojte holky...

zuzujo zkus to tak za mesic a uvidis, meli jsme to same s hruskou a pak uz to bylo v pohode 😉

junovka, muzes mi proboha prozradit proc zahustovat Gustinem a podobnejma srackama(pardon)???? chapala bych to u podvizivenejch deti v Africe co potrebujou rychlou a ucinnou bombu na pribrani ale jinak moc nechapu proc to do deti cpat 😲 😲 😲
doufam ze to podle tebe nekdo chudak nebude praktikovat 😖

beruska2x
13. apr 2009

jinak Sima vypije denne 630 mlika a staci, kdyz k tomu pripoctu kasi, jogurt, tak myslim ze ma mlecnych vyrobku dost , on totiz vypocet Nutrilonu se vztahuje jen na mleko, nepocitaji s dalsimi mlecnymi vecmi co dite ji 😉

junovka
13. apr 2009

Je pravda, ze mi neprinalezi niekoho sudit, pretoze kazdy raz v niecom zacina, ale jedno mi to neda...aj ked si myslite/Berus a Saska..../ze som podla vas neinformovana, nescitana a kedeco ine, kiezby ste boli take scitane, informovane ako ja 😎....preco potom svoje deticky ste zacali prikrmovat uz v 4.mesiaci, a zacali ste ich krmit kadejakymi Hippkami...nebolo lepsie sa postavit k sporaku a navarit svojim detom kvalitnu domacu stravu???Asi pohodlnost zvitazila, ze?A koli comu ste uz v 6-7 mesiaci mali zavedene tolko prikrmov....??Ono toho by tu bolo vela, nechce sa mi to tu vsetko rozpisovat, pre kratkost casu. 🙄

A ked si myslite, ze som naozaj neinformovana.....tak si mozte kliknut od str.13 v tejto teme....bola som milo prekvapena, ked mi zacali babenky pisat IP a chceli moje rady/aj ked sa neradim medzi velkych profikov/ 😎 😎

A zlata moja Berus, ked si myslis, ze je blbost zahustovat malickym detickam kvalitnym kukuricnym skrobom, alebo zemiakovym skrobom/Gustin a Solamyl/ papania, tak este asi musis si troska co to nastudovat , ked sa chces hrat tu na PORADKYNU .A ak ta to zaujima, tak nemam to z vlastnej hlavy s tym Solamylom.... ale radila som sa o tom s odbornikmi.....pretoze, je vzdy lahsie dat dietatu kukur. a zem.skrob ako samotnu muku.Neviem aka si ty skusena kucharka, ale ja viem, ze aj profici kuchari zahustuju omacky....Gustinom a Solamylom.

....a este jedno chcem dodat, ze tie dobre "stare paky", ktore, vcetne mojej malickosti, ktore sem chodili radit zacinajucim mamickam so zavadzanim prikrmov uz tu bohuzila nechodia,..... asi vedia preco. 😕

Tot vsjo 😎

beruska2x
13. apr 2009

no nevim kde jsi tyhle info vzala ale ja davam prikrmy od 4,5 m na doporuceni lDr, maly byl pouze na UM a je to tak o.k., varim mu od zacatku, nejakou Hippku mel 1x a natahovalo ho z toho...

delal jsem 7 let v 4* hotelu s restauraci tak moc dobre vim cim profi kuchari zahustuji, dekuji za informaci ale nechapu proc zahustovat diteti jidlo cimkoliv at Gustnem, moukou nebo jinou blbinou...

ono nasekat si 2 deti neznamena zkusenosti a uz vubec ne dobre... co si budeme povidat...

beruska2x
13. apr 2009

a nerozumim proc by nemel v 7m zavedenych tolik prikrmu?? co tim myslis? pokud diteti chutna, ji pekne a nema problemy tak nevidim duvod ho drzet na mrkvi a bramboru.. dite ma mit pestrou a vyvazenou stravu, z kazdeho si vezme ziviny co potrebuje..

saska.t
13. apr 2009

mila junovka, asi si velmi zle citala ako obycajne, svoju malu som zacala prikrmovat na zac. 6 mes,kedze bohuzial bola od 4 mes na UM nie z vlastnej viny ale co uz s tym nic nenarobim a mlieko jej uz nestacilo, zacala pit viac ako liter co nie je vhodne. V 6 mes. sme mali za sebou klasicke zaciatocne prikrmy a upozornujem ze domace varene a hippky dostava len ked sme na ceste a nemam moznost varenia a to vzdy studujem co obsahuju aby som nezaradila nieco po com zaludok mojej dcery este v ramci zralosti neprahne
robis unahlene zavery a zle citas prispevky a to je tvoja chyba pretoze vyvodzujes zle zavery ale ja nikoho sudit nebudem ... kazdy si na to urobi vlastny nazor.
Nebudem sa tu chvalit ze mne kocky pisu zväcsa ip ale ja im rada poradim aj bez toho aby som sa tu tym chvalila,to naozaj nepotrebujem kedze to robim nezistne 😀

moja informovanost je vysoka a stale sa zdokonalujem aby som nezostala stat v jednom bode a stale napredovala.

stale si mi konkretne nepovedala ktora vec bola zle poradena, mas problem ze davame detickam pseno pohanku alebo ovsene vlocky alebo len nevies povedat ze sa ti nepaci ze sa to nepytaju priamo teba ??? lebo v tom pripade mas iny problem ....

nemam nic proti ako ty hovoris "starej skole" ale to neznamena ze musim so vsetkym suhlasit nie som vol aby som na vsetko prikyvovala a nikdy nebudem.
zivim svoje dieta zdravo a s najlepsim vedomym a svedomym a som spokojna ako vyborne prospieva a nemam problem to povedat a takysto nepotrebujem vnucovat svoje nazory, kazda mama si z toho zoberie co potrebuje a co uzna za vhodne a tak to ma byt a ty by si sa mala zmierit s tym ze nie vsetko co povies musia vsetci brat, ludia nie su husicky v stade 😀

cessy
13. apr 2009

junovka zatial si nam v nicom neporadila...... len kazis debatu... 😒 😒 😒
viem ze ma kazdy moznost svoj nazor vyjadrit, ale ...... nikto ta tu o radu neziadal......

levik82
14. apr 2009

ahojte, tak sme zacali mrkvickovat 😉 dnes druhy den. akurat sa chcem spytat...vyzera ze nam chuti a mam pocit ze by stale spapal aj viac ako pripravim. zacinam s hippkami a 1 mala flasticka nam vydri asi akurat 3 dni. nie je to vela? a normalne ked uz nemam pripravene v misticke on by este papal 😅 tak neviem. podla coho zvysovat davku a kedy by mal spapat dajme tomu celu malu vyzivku a kedy potom zaviest na desiatu ovocie? asi po mesiaci az? ale zase po tej mrkvicke sa tak vrhol aj na prsnik a papal ako keby sa ani nechumelilo a predtym nebol mal nic 😕 😅 dakujem za odpovede 🙂

beruska2x
14. apr 2009

ahojky levi, me maly tak hned od zacatku snedl vic jak 4 lzicky co je uvedeno, nijak jsem ho nebrzdila, chutnalo mu tak jsem ho nechala ... zeleninu mel asi 3 tydny pak pomalinku maso a skoro soucasne jsem dala ovoce ale na odpoledni svacu ale muzes si to udelat jak ti vyhovuje...

ja treba dopo nedavam, protoze pak prasi s obedem, to mu dam radsi obed driv - 11, pul 12 a odpo svacu...

levik82
14. apr 2009

takze najprv zaviest mäso az potom ovocie? ja by som skor opacne. hm... ja obed som tiez dala uz po 11-tej. tak vyslo a tiez som prave rozmyslala ze kedy potom tu desiatu. my mame prve kojo ked vstaneme rano o 6, potom okolo pol osmej, potom okolo desiatej a potom kazde 2 hodky. takze desiatu mu dam uz o pol osmej? 😕 lebo kebyze o desiatej tak sa mi zda ten obed zase skoro po nej. hm... asi je to individualne, co?

beruska2x
14. apr 2009

jojo to urco.. ja myslim ze maso a ovoce muzes skoro soucasne, to uz je pak jedno, pokud ji pekne zeleninu tak tim nic nezkazis...

jinak tak dej ovoce na tu 10 a pak obed, treba vam to bude vyhovovat, sni ho min a muzes mu dat 2. davku odpoledne, misto jednoho kojeni.. chce to vyzkouset..

levik82
14. apr 2009

asi mas pravdu. v podstate som tu na to aby som aky-taky rezim aj v papani vytvorila ja, ci? 😉

jana.sun
14. apr 2009

Saska - díky. a já pořád co to ten baklažán je 😀 😀 😀

Holky, jinak já jsem moc ráda, že tato diskuze je a přijímám rady od kohokoli, když jsou dobře míněné. 😉

Levi, já prvně zavedla zeleninu a když ji Maty tak hezky papkal, tak jsem přidala maso a zároveň ovoce. Ono jde o to, že ovoce se má zavádět, až když si mrňousek zvykne na zeleninu, ptže ovoce je sladší a zeleninka by mu pak nechutnala 😵

beruska2x
14. apr 2009

levi presne tak 😉 kazdej to dela trosku jinak jak to prckovi vyhovuje... navic kdyz jeste kojis tak je jasne ze to budes mit jinak nez my, ono se to casem srovna samo, nasilim to nehrot a plati to co u dospelych - radsi jist casteji a min.. lip to zpracovava jak zaludek tak cela travici soustava, nezatezuji se tolik.. on si i malej casem rekne co a jak 😀

jana.sun
14. apr 2009

Holky, co je špatného na kupované výživě - krom toho, že je drahá? I v testech vychází, že je tam míň sodíku a dusičnanů. Mají hodně přísné normy a kontroly. Já jim teda věřím - zvlášť Hami. A když nakoupíš někde zeleninu a uvaříš doma, tak jak zjistíš, kolik má v sobě dusičnanů? Zvlášť ted v tuto roční dobu? já se teda vše snažím kupovat na vaření BIO, ale ne vždy se zadaří - a aspon do roka bych malého těch dusičnanů chtěla co nejvíc vyvarovat, nechci mu zadělávat na problémy v dospělosti a trávicí systém se mu tvoří a dozrává právě ted, co ted pokazíme, už se nenapraví ☹ Takže mimo to, že doma vařím, tak kupuju i skleničky - hlavně, když je někde akce, aby to měl aspoň tak nějak vyvážené. 😔

beruska2x
14. apr 2009

ja z proto vaim, myslim ze vetsina holek z mrazene zeleniny ale ani o te ani o bio a ni o sklenickach zadne iluze nemam, ...
nejednou je stahovali z prodeje kvuli nadbytku dusicnanu a jinach duvodu a o bio jsem cetla ze prave kvuli nepouzivani postriku se spatne skladuje a kvuli zarodkum plisni a ruznych mikroorganismu, ktere se kvuli tomu lepe mnozi, muze byt nebezpecnejsi nez "normalni" zelenina a ovoce...
pak necemu ver 😖

beruska2x
14. apr 2009

u sklenice jde spis o to ze obsahuji o dost min treba masa nez ma na porci byt a tak, navic je to drahe jako prase a Sima ji mel 1x a skoro se poblinkal, domaci mu chutna tak jsem rada, porad proste vim co tam davam... vidim to maso atd..
ja bych sklenicky taky docela brala kdyz jednou za cas nekam pojedeme na cely den ale bohuzel to nehrozi 😕

saska.t
14. apr 2009

jani raz za cas urcite nezaskodia, tiez to tak riesim ked ideme prec a nemam moznost varit

tiez kupujem bio zeleninku kym je ak nie tak normal z pultu a v tomto obdobi mrazenu, ale aj tak nikdy nevies co v tom je takze to neriesim inak by sme sa nikto nenajedli 😉

jana.sun
14. apr 2009

jj, jak se v tom začne člověk moc "rýpat", tak by fakt nemohl jíst nic 🙄 no, prostě snažíme se dělat pro naše drobečky to nejlepší, co jde. 😉
jo a taky už jsem zjistila, že když nakoupím zeleninu, hlavně bio, tak je nejlepší ji už neskladovat a hned zpracovat. Jednou jsem takto měla koupené víc mrkve a asi 4.den, co jsem ji měla doma v lednici, tak začala plesnivět, což normální "nebio" nedělá. 😔

jana.sun
14. apr 2009

bych potřebovala nějaký domácí "měřič" dusičnanů - jsou pro mě veliký "strašák" 😠 😀

beruska2x
14. apr 2009

bud rada ze ho nemas stresovalo by te to jeste vic a nakonec by jste jedli suchou ryzi 😀

helulicek
14. apr 2009

Čau holky,
vidím, že tu vedete plodnou diskusi 🙂 , jen jsem to zběžně trochu prolítla...
mimíska ještě nemám,a chvilku bude trvat, než přejdem na příkrmy, ale jelikož máme zahradu, tak jsem uvažovala, že bych si udělala dopředu nějakou výživu pro mimi, přece jen co vidím v obchodech, tak mi to připadne zbytečně drahé. Taky hlavně vím, co dávám do jídla...myslíte, že je lepší dát do mrazničky nebo to zavařovat? a krmíte těma domácíma výživama už od počátku přikrmování?
díky moc

beruska2x
14. apr 2009

ja davam domaci od zacatku ale kazdy dite to nechce.. myslim ze je dost predcasny to resit 😉 kdyz uz chces tak urco zavarovat.. mrazeny jjidlo taky "premrzne " a neni to dobry tak dlouho skladovat... taky je teky ted rict jaky kombinace bude mit tve dite rado...

helulicek
14. apr 2009

hm, to je fakt, ale stejně to asi zkusím, přinejhorším to spapají rodiče 🙂 říkám si, že když tu možnost budu mít, tak ji využiju a uvidím...ale díky za odpověď, někde mi právě říkali, ať to dám na mražák, což se mi moc taky nezdálo 😒

saska.t
14. apr 2009

juj tak ja mam opacny nazor ako beru 😀 , najsetrnejsie je zeleninu mrazit 😀 vitaminy nejdu tak znicit ako ked ich varis vo vysokej teplote kde sa straca omnoho viac vitaminov 😉 , ale suhlasim s beru ze v tvojom pripade helulicek je to este zbytocne a predcasne, aj tak by sa nemalo skladovat pre baby jedlo viac ako 3 mes. takze to zacni riesit az ked bude mat mimi cca 3 mes. 😉
neboj my sa s beru hadat nebudeme 😀

beruska2x
14. apr 2009

to jsem spatne napsala mrazeni je jednicka ale ne na tak dlouhou dobu, i maso ti po 3 - 4m premrzne je bez chuti... ja bych si je heluli nadela pristi leto a to bude pro tebe akorat...