Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cake
19. feb 2008

ahojte baby, najprv som si precitala vase diskusie dozadu aby som sa neopakovala, tak dufam ze som nic neprehliadla. 😅 chcela by som sa opytat: vsade kde som sa docitala o prikrmoch je rozpisane zavadzanie obedika a desiaty a kase na vecer, my sme mali vcera 9 mes a ja som zistila ze som nejak "skysla" a neviem ako dalej ☹ ....uz sa zavadzaju aj ranajky alebo olovrant? odkedy? a co sa dava? napr. ja som sa s lepkom neponahlala nakolko sama som mala v detstve nejaku alergiu ci co na lepok, ale pomaly by som jej aj daco dala....to uz sa ma davat na ranajky chlebik? my ale zatial mame len 2 zuby a nevieme este zut 😅 ....poradte prosim ako ste pokracovali a kedy po obede, desiate a veceri....diiiik 😵

bobulka34
20. feb 2008

ahojte maminy, kedze som novacik tak by som sa chcela opytat nejake info. Mala ma 6 mesiacov a zacinam ju prikrmovat. Ako je to s pokracovacim mliekom. Teraz mi pije v jednej davke nutrilonu 1 tak 160-200 ml a za den tych 900ml. Na pokracovacom mlieku je napisane 800 ml za den. Ako je najlepsie davat a kolko davok, rada by som dokrmovala cez obed. Chcem zacat mrkcickou uvarenou vo vode a roztlacenou a po troch dnoch prejst na zemiacik a potom kombinovat s brokolicou, cuketou, .... je to spravne< Dalsi mesiac chcem pridat na desiatu a olovrant ovocie alebo kase a cez obed pridam masko??? Staci prvy mesiac len davat jeden prikrm cez obed????? dakujem za rady.
A ako pripravujete stravu , aj mrazite, alebo lepsie cerstva kazdy den??? Kupujete bio potraviny, alebo normal?

zuzume
20. feb 2008

ahoj tak uz mozes prejst na nutrilon 2 a zacni tak zo 150 ml na jednu davku a v siestich mesiacoch to vyhadza na 3 davky + kasa na noc ja som napr. davala skoro rano mliecko potom zasa mliecko na obed prikrm na olovrant mliecko a pred spanim kasu ale kazde dieta je ine moze chciet viac mliecka a co sa tyka prikrmov mozes zacat mrkvou potom pridaj petrzlen zemiak cuketu karfiol brokolicu a na posledy maso hydinu vzdy to striedaj ja malemu robim aj na 3 dni a mam to v chladnicke potom mozes zacat vynechavat to druhe mliecko a mesto neho davat napr. jogurt alebo presnidavku

susik77
20. feb 2008

ahojte baby, my uz prikrmujeme 2.tyzden.min. tyzden sme papali mrkvu-hami-prvni lzicka a mala mi ledva spapala 3 lyzicky. potom som skusila mrkvu-zemiak od bio-hipp a znovu len 3 lyzicky...to iste -dnes som jej dala mrkvu -jablko. myslite, ze to zatial staci? inak, pribera dobre, za posl. 2 tyzdne pribrala 350 gramov. nutrilon jej chuti 🙂 ten staiahne vzdy 166 ml.este aj trochu kojim.
poradte neco, co vasim drobcom ozaj chutilo 😉

junovka
20. feb 2008

na zaciatok to staci, aj ked je pravda, ze Nelka mi na prvykrat spapala celu porciu 😀 😀 😀 Mozno, susik, malej bude chutit viac varena strava, ako ta kupovana.Ja som zatial nikdy nedavala kupovane z obchodu, a hlavne by som nedavala prvykrat kupovanu stravu 😉 Na to som na materskej, aby som dietatu vyvarala, kazdy den cerstvu stravu.Aspon, pokial zavadzam prve prikrmy a dieta si zvyka na nove chute 😉 Toto je moj nazor.Kazdeho vec, kazda mama musi poznat sama, co dietatu chuti 😉

junovka
20. feb 2008

inak na www.alinka.sk su dobre receptiky.Skus tam pozriet 😉

junovka
20. feb 2008

cake, my na ranajky papame este mliecko, na desiatu mame ovocie+piskotik, na obed zelenina, maso, cestoviny..., na olovrant vypije mlieko a uz som jej zacala davat chlebik s masielkom, 1.vecera papame kase od Nutrilonu a 2.vecera je mlieko.

susik77
20. feb 2008

junovka, ja sa na materskej neflakam 😎 mam hyperaktivne miminko 😀 neda mi vydychnut 😎
zatial nemam mixer, mame moment. dolezit. investicie-teraz zar. byt. ale hovorim si, ze lepsia bude na zac. kupov. strava-pretoze to robia z cwerstv. zeleniny a ja by som jej to mohla urobit len zo skladovanej. kt. urcite uz neobs. moc vitaminov a ktovie ako ju pestovali...a u tych bio prikrmov to kontroluju...
ale urcite chcem potom varit...

lilyk
20. feb 2008

cake, Majko bol len kojeny do 7 mesiacov a papame takto: rano mliecko cc 200ml, na desiatu ovocie alebo rozdrveny keksik v v zahustenom mliecku, obed maso zeleninka cc 240 gramov, olovrant ovocna vyzivka 200gramov,a na veceru sunarka bananova na dobru noc cc 240ml, v noci nepapame, spinkame po nej do 7:30 rano 😉

cake
20. feb 2008

dik baby 😵 a este jedna otazka, ake keksiky davate detickam? lebo vsade pisu ze sa nesmie do roka cukor ale v tych detskych keksikoch trochu cukru je 😨

kili
20. feb 2008

cake, keksi od Hami Safari majú glukózu a sú aj iné, ale tie som nepozerala na zloženie.

junovka
20. feb 2008

my sme papali od Nestle Baby susienky, ale ci tam je cukor?? 😕 to neviem.Inak, najnovsie davam papat Nelke Bebe susienky s cerealiami-jemne, su to tie kominkove kocky 😅 , hned sa rozpustaju v ustach 😉 ale tiez obsahuju cukor. 😉

janina77
20. feb 2008

lilyk, a tu vecernu kasicku o kolkej papate? A je to pred kupanim alebo po kupani? Ja sa s tym nejako neviem vysporiadat. ked dam pred kupanim, tak mi grcka pri kupani, a po kupani uz nepapa.

andy.a
21. feb 2008

janina,tak posuň kúpanie na skoršiu hodinu.. 😉

trixi
21. feb 2008

susik, ja som tiez dala malemu od Alnatura bio mrkvicku-vyzivu. Vcera som skusila dat Matkovi prvy prikrm. Je plne kojeny, za 2 tyzdne bude mat 6 mesiacov, ale strasne chce papat ked obedujeme. Mlaska, slinta. Kedze je 2 tyzdne prenasany, vyspely tak som mu vcera uvarila malu mrkvicku. Popucila som ju na kasicku. Bolo to vsak len tak cca 3 plne male lyzicky. Nestacilo mu to. Strasne sa hneval, ze este chce a tak som mu otvorila poharik, (nemala som cas mu znova varit mrkvicku) co som kupila, ze budeme mat pre pripad keby nieco. Spapal este skoro polovicku z tej mrkvickovej vyzivy. Papal ako keby lyzickou papal kazdy den a velmi mu to chutilo. Dnes sme ju dopapali a nemam z toho ziadne vycitky, ze som mu dala vlastne "konzervu". Zajtra mu navarim cerstvu, uz viem, ze je velky papkac. Tak toho urobim viac.

shela
21. feb 2008

susik...ja suhlasim s junovkou...ved aj preto sme na materskej aby sme malickym vyvarali.. 😉 a poviem ti moj nazor na tie uz hotove jedla... vyraba sa to vo velkej fabrike..nikdy nevies co tam moze spadnut..a ked si kupis v obchode bio produkt a uvaris si ho sama mas istotu ze je tam vsetko OK..napriklad ja som raz nasla v jogurtiku pre deticky kusok masa 🙄 ..tak preto to neriskujem a radsej navarim..a este k tej hyperaktivite...kazde dieta je v porovnani s dospelou osobou hyperaktivne 😉

susik77
21. feb 2008

hm, ja som planovala varit, az ked si uz zvykne na tie prve chute...tak po mesiaci. ani nie z lenivosti, ale chcela som jej pripr. bio a my byvame odveci od tesca a ost. obchodov kde to predavaju a nemame ani auto-za dva tyzdne kupujeme a potom sme chceli nakupit aj mixer a ost. veci...teraz sme sa stahovali...preto mi lahsie padlo davat jej hotovky 😉
ale mam pocit, ze to nie je preto, ze jej davam konzervy, ale ze jej tam mrkva nechuti...zajtra skusim zemiak uvareny s nutrilonom a uvidim...

junovka
21. feb 2008

vdaka , shela 😎 😉

susik77
21. feb 2008

shela: no, nam tu hyperaktivitu potvrdila aj nasa detska dr., pred tyzdnom, ked videla, co mala vyvadza 😀

lilyk
21. feb 2008

janina tu sunarku ( davam ju z flase, cumlik na kasu) davam okolo 19:30 a hned ide v podstate spinkat, najneskor do 8-mej spinka, ked mi ju nevypije tak ju zahustujem a davam lyzickou 😉

susik77
25. feb 2008

caute, tak som po 2 tyzdnoch, ako mala nechcela papat zeleninu rezignovala a zacali sme ovocie 😎 teraz mi uz spapa aj pol flasticky 🙂

kutina
1. mar 2008

Ahojte babulky,
ako ste to mali vy s nábehom na príkrmy? mne Natália vôbec nechce otvárať ústa. Dnes je už 14-ty den, čo jej dávam príkrm a zjedla horko ťažko po rôznom cigánení najviac 4 lyžičky a aj to neotvára ústa kvôli jedeniu, ale jej to dám , ked ich náhodou otvorí....
koľko vám to trvalo?
nechcem jej dávať nasilu....ale ak to pôjde takto, tak do roka sa to nenaučí 🙄

junovka
1. mar 2008

mne mala doterz krasne papala a posledne dni...katastrofa 😝 😝 😠 😠 😠

dominica
1. mar 2008

junovka, čo už dávaš všetko papať? Ja som nejak zaspala, na vavrínoch a neviem sa pohnúť ďalej. Malý má zatiaľ 4 zuby/necelé, vrchné sú ešte malinké/ a nevie papať kúsky, vždy sa s ním drhne, už sa mi to stalo toľko krát, že mu nič nedávam, z čoho by sa mohol drhnúť. Dávam zeleninu, maso, cestoviny, ryžu, ovocie, kaše, kukuričné chrumky, mal už aj vnútro z rožka, holý chlebík a také cereálne peniažky vlákninové od Snela, tie mu strašne chutia, ale nejak sa neviem pohnúť ďalej. Jogurty chcem zaviesť až po roku. Čo dávaš papať navyše, čo ja nedávam. Hoď sem niečo na inšpiráciu. Ďíky 😉 Rada by som mu dala aj mrkvu, alebo kalerábik surové, ale neviem ako, postrúhať? Musím skúsiť, či by to jedol, nám mama dávala také veci pri varení do ruky, ale on sa drhne aj s jablkom v ruke ☹

junovka
1. mar 2008

Ja sem-tam davam Nelke surovu mrkvu+kalerab do ruky, vacsi kus, aby mala zaco chytit.My sice zuby este nemama, ale aspon to ozuzlava a olizuje-skusa chute, ale...velmi jej to nechuti 😖 Ja davam aj ovsene vlocky,piskoty, biele jogurty, ako som pisala vyssie a maslo.Robim aj polievky na maslovej zaprazke, zahustujem maizenou, alebo uz aj mukou, kedy ako 😒 V podstate nic nove.V 10 mesiaci chcem zacat davat strukoviny.Ja som zatial tie kukur.chrumky nedavala...nie su solene?A vidis, musim aj ja vyskusat tie cer.peniazky Snela.Inak, ako som pisala vyssie, tak raz za den jej dam jeden Be-Be keksik jemny s cerealiami. 😉

dominica
1. mar 2008

Tie chrumky sú aj nesolené, ale neskutočne ťažko sa zháňajú a u nás v Trnave ich majú len v jednom obchode z tých, čo sme pobehali a bolo ich dosť...
Piškóty, Hero Baby a Sunarku mi nechce, napína ho to a nechutí mu to...
A polievky nejak nerobím, ja mu to robím tak, že to čo chcem variť nahádžem do jedného hrnca a uvarím a potom vytiahnem a pomágam vidličkou a masko mu už krájam a vznikne z toho taká kaša, teda vody pridám tak, aby to bolo hustejšie, lebo si neviem predstaviť, ako by papal polievku. My sme dosť dlho jedávali aj po ležiačky, papalo sa mu tak lepšie a mne to bolo pohodlnejšie, ale teraz už papá po sediačky. Ale raz za čas mu spravím zajačí vývar so zeleninou a to rozmuxujem, dám do mrazáku a v prípade lenivosti vyberám a to má konzistenciu skôr ako polievka, ale to papá v leže 😉

veverica
3. mar 2008

baby mozem dat 2 tuhe prikrmy za sebou? Ze obed (zeleninka s ryzou) a dalsie jedlo napr. vyzivu? Alebo je lepsie medzi tym dat mliecko? Moc mi to nevychadza casovo preto sa pytam. Maly jedava okolo 06 hod, potom okolo 9 hod , potom obed okolo 12 a potom okolo 16hod a potom vecera okolo 19 hod. a este v noci okolo cca 24 hod.

trixi
3. mar 2008

veverica, ja davam nasmu malemu doobeda ovocny prikrm, on ho este zapija mlieckom, no a potom davam zeleninovy prikrm okolo obeda a tiez si este cucne mliecka. Nemame pevne stanoveny cas, niekedy ako napr. dnes sa maly medzi tym nakojil, isiel spinkat a ked sa zobudi, tak bude papat zeleninku. Inokedy ma za sebou dva prikrmy, medzi nimi je pauza tak 2-3hod. Nerobi mu to ziadny problem.

veverica
3. mar 2008

trixi daujem za info

junovka
3. mar 2008

veverica, ty uz davas 2 tuhe prikrmy v jeden den??? 😕 😖