Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pekacka
13. sep 2008

no a ja som počula, že najskôr sa dá lyžička napr. mrkvovej šťavy a počkam dva-tri dni či sa nevyhádže.
tak ako to potom je??

junovka
13. sep 2008

pekacka, co sa tyka kelu, tak mi sme ho zacali papat na 5 mesiacov, nakolko som nekojila.Co sa tyka zltka...tak raz tyzdenne sa moze davat zltok, my sme ho zacali davat na 6 -7 mesiacov.

Co sa tyka uuuuplne prvych prikrmov, tak rozhodne stavy nepatria ako prikrm...sem patri zeleninka a o mesiac nato ovocie atd 😉

nikol_79
13. sep 2008

pekacka, tak takto to radila dr.aj mne, kázala začať od 6 mesiaca šťavičkou po lyžičkach postupne pridávať, ráno mrkvovú a poobede jablčkovú, ja som kupovala tie hipp, ale od jablkovej mi maly grckal tak som prestala, dávala som len mrkvovú neskôr jablkovo-mrkvovú ale grckal tiež, tak som prestala úplne. Dr mi kazala dávať šťavičky 2-3týždne, takže prvý príkrm by potom išiel až koncom 6 čo sa mi zdá neskoro. Ja som začal prikrmovať po 6 potom bol chorý a nechcel jesť, tak som pokračovala až koncom 7 a teraz máme 7a pol a nechce mi jesť nič. Myslim že som mala začať skôr, aspoň v piatom 😒

nikol_79
13. sep 2008

Ja mám otázočku, aký dlhý by mal byť odstup od zeleninového príkrmu a ďalšieho dojčenia? Sestra má 8 mesačné dievčatko, je na UM a necháva 4 hodinky, nieje to veľa? Môj zaspáva pri kojení, chodí spať po dvoch hodinkách, čiže po príkrme ho o dva hodinky kojím, nie je to často? Nechce mi totiž jesť príkrmy tak rozmýšľam či ho nevyhladovať 😒

junovka
13. sep 2008

Nikol, a keby si po zelen.prikrme ho este trosku nakojila??Ci by to uz nezvladol?Podla mna nie je to vela odstup 4 hodinky, ked nema hlad.Kazde babo je ine. 😉

nikol_79
13. sep 2008

no veď ja neviem či má hlad, on príkrm odmieta, chce len kojenie, pár lyžičiek zje ale to je strašny boj. Ja mu dám príkrm potom dokojím ale o 2 hodinky ide spať a chce zase cicu. Už som skúšala ho nekrmiť keď vstane aby bol vyhladovaný až pred spaním ale to je zase už unavený 😒

junovka
13. sep 2008

a to s prikrmami robi takto od zaciatku,...ze odmieta???

nikol_79
13. sep 2008

nie, spočiatku pekne začal papať, postupne jedol viac, ale aj tak max. 50g. Pred 2 týždňami mal angínu a aj hnačkoval, nič nechcel len sme kojili, a odvtedy nechce nič ☹ Už som skúsila aj kupovaný príkrm ale nechce ani to.

kisska
15. sep 2008

nikol - ja by som ho do prikrmov netlacila, lebo to mozes len zhorsit. Ked je dieta chore, je normalne, ze zle papa a ked kojis, tak pojde viac po tvojom mliecku. Urcite ma nieco oblubene, skus mu davat castejsie to a po mensich davkach - castejsie ponukaj, ale urcite nenut, lebo ked chyti odpor, nebude chciet jest vobec. Podla mna si vobec nezacala prikrmovat neskoro, skor to vyzera, ako keby maly este nebol pripraveny... Ak nie je hladny a pribera, vobec sa tym netrap, su deticky ktore mozu zacat s prikrmami neskor. My sme prvy mesiac davali prikrmy len kvoli chuti (2-3 lyzicky), kazde 3-4 dni sme skusali novu chut a potom som dokojila. Az teraz posledne 2 dni zje tolko zeleniny, ze mliecko chce az po hodine, hodine a pol...

nikol_79
15. sep 2008

kisska a odkedy dokrmuješ, pozerám, že máš menšie bábo ako ja a kojíš? To si ho začala dokrmovať skôr?
Ja som ho vôbec nenútila, keď bol chorý, to sme len kojili len mám teraz pocit akoby bolo treba začať odznova, po lyžičkách. On má rád také skôr mliečne kaše a tak. Ovocie a zelenina mu veľmi nechutí.

Ešte by ma zaujímalo od kedy sa môžu dávať polievky myslím vývary alebo také niečo

junovka
15. sep 2008

Polievocky vlastne varis zo zeleninky, nie?A ked na 7-8 mesiacov pridas este k tomu masko, tak si myslim, ze vyvar mas jak vysity 😉

nikol_79
16. sep 2008

a ako dávate to mäsko, rozmixované, malý mi nechce nič rozmixované, ale keď mrkvu len popučím a k tomu aj trošku vývaru tak to trochu popapá, ale ako mu potom dať to mäso, len tak nasekané?

A od kedy zaprážané polievky?

junovka
16. sep 2008

to masko, ked uvaris, vybera a narez na male vlasocnice pozdlz-by som povedala, ze sa mi oddelovali sami 😉
Zaprazene polievky-no my sme zacali s nimi po 1 .roku-teda klasicka zasmazka, ale ked chces ju zahustit napr.mukou, alebo Solamylom ci Mizenou, tak to sa odporuca az ked zavedies lepok do stravy, cize od toho8-9 mesiaca 😉

nikol_79
16. sep 2008

a tie mäsové vývary niekde som čítala, že sa má mäso variť bez kože, varila si aj s kožou? asi to bude pre bábo potom moc ťažké

junovka
16. sep 2008

ja som masko zamrazovala bez koze a bez kosti 😉

blumka
18. sep 2008

ahojte babule, ako to je vlastne s lepkom? v mama a aj special je od 7. mesiaca, na babatko. sk je tusim od 8.mesiaca, tak neviem. a ked uz zacat tak s cim? rozok do ruky alebo najskor nejake obilne kase? alebo ako? a ked rozok alebo chlebik tak pomastit? alebo nie? a s cim?

junovka
18. sep 2008

Blumka, musis sa vediet riadit aj svojou intuiciou.My sme zacali s lepkom na 8 mesiacov, a to piskotmi od Nestle,Potom som davala ovs.vlocky do polievok, chlebik do ruky......Maslo na chlieb som zacala na 9 mesiacov, tak isto aj s bielymi jogurtmi 😉

kuky8
19. sep 2008

nikol_79 - ja varim napr. kur. stehna aj s kožou, nech je vyvar silnejší. zatiaľ malému nič nebolo 😉

blumka - s lepkom sme my začali o mesiac neskôr. Malý sa narodil o 5 týž, skôr, ale keďže veľmi rýchlo dobehol rovesníkov, doky povedala, že s príkrmami môžem začať tak, ako keby bol "termínový". Ale ako písala junovka, nejako intuitívne som sa tak rozhodla... reakcia na lepok zatiaľ žiadna, takže o.k.

Baby, je rozdiel v probiotickom a prebiotickom jogurte? Chcem začať malému dávat biely, čo som čítala na MK, tak maminy odporúčajú Zvolenský, Hollandiu a Jihočeský. Vaše skúsenosti? Poradte, dík.

sirinka
19. sep 2008

http://www.zdravazona.com/probiotika-a-prebioti...
kuky napr. tu
probiotikum su bakterie a prebiotikum nestravitelna cast stravy

tami712
20. sep 2008

ahojte kočky, neviete od kedy môžem dať malej kel? 😕

blumka
20. sep 2008

tami, ja davam kel uz asi mesiac. mala po nom paradne prdi ale netvari sa zeby jej vadil

lenka1977
20. sep 2008

Baby a je potrebne davat detom vajicko? Ja zatial nedavam. Naco je dobre davat vajicko?

sirinka
20. sep 2008

lenka zivocisne bielkoviny...

tami712
20. sep 2008

blumka 😀 , dala som jej dnes do polievky ružič. kel a strašne jej chutilo, len tak otvárala ústa 🙂

kuky8
20. sep 2008

tami - ja som dala kel, keď mal malý 7,5 mes.
sirinka - dík. Dnes som dala malému ten Zvolenský a do toho som mu dala pár lyžičiek výživy... spráskal ho jedna radosť, až som kukala 😀

sirinka
20. sep 2008

kuky u nas si ideme za zvolenskym a pribinakom aj nohy polamat 😉

pikoko
21. sep 2008

Ahojte. Chcela by som urobit malej na zimu vyzivu z jablk. Ale chcem ju spravit len z cistych jablk, bez pridania cukru. Da sa to vobec? Nepokazi sa to? Skusal to niekto?

pikoko
21. sep 2008

Az teraz som nasla temu o detskych vyzivach. 😀 🙂 ale aj tak dik.

kattom
21. sep 2008

pikoko - neboj, nepokazi sa ti to. ja robim vyzivu takto: osupes jablka, vyberies jadra. pokrajas na mensie kusky. das do hrnca, podlejes trochou vody a dusis 20min - aj dlhsie, zavisi, aky druh jablk mas. aby boli makke. odstavis, rozmixujes (ponornym mixerom, ak chces kasicku uplne) alebo obycajnym, ak ti nevadia hrudky. das do poharov (ak davas horuce, tak ich nahrej, aby neprasli - das na plech, nalejes dole vodu, nechas zovriet a 5 min., aby sa zohriali a mozes plnit). zatvoris pohare a das sterilizovat do hrnca na zavaraniny na 80stupnov, 20 min. ak nemas hrniec, tak aj do obycajneho ( na spodok daj noviny, aby ti pohare nehrkali a nepraskli, ked zovrie voda), nalejes tam studenu vodu tak do 1/3 vysky poharov, nechas zovriet a 20 minut povaris. odstavis a nechas v tej vode vychladnut do dalsieho dna. minuly rok sa mi celu zimu nic nepokazilo a tento rok uz mam urobenu aj jablkovo-hruskovu (2/3 jablka + 1/3 hrusky). malemu som vyzivu davala samotnu (ked mal 7-8 mesiacov, tak papal polovicu 200g pohara, otvoreny pohar som mavala v chladnicke jeden-dva dni, neskor som mu k vyzive pridavala biely jogurt/piskoty/banan/ine ovocie...

pekacka
22. sep 2008

čaute maminy. mám otázku: malý bude mať 25.sept. 6 mesiacov, a kedže sa má začať prikrmovať od ukončeného 6.mesiaca ked kojííím, tak to je teraz v septembri alebo ho ukončí až v oktobri 25.
prosíím poradte mi