Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

3558
21. dec 2008

ja davam olivovy extra panensky lisovany za studena, ale uz som citala ze mamicke to doktorka zakazala ze je to z oliv a tie su neni pestovane na slovensku, a babo by malo papat iba to co sa da u nas dopestovat.teda nie kiwi ananas, atd... moze byt aj nejaky drahsi kvalitnejsi. a niektore maminy davaju aj maslo ale ja nie, lebo je v nom sol. sice tu kde zijem v pohode zozeniem aj neslane, ale naco do neho zvytocne pchat tuky,nie?

daskak
21. dec 2008

zuzi 😀 ..uz som aj ja o tom pocula, tak to tiez zacnem pridavat

zuzube
22. dec 2008

ahojte mamicky
nasa mala sa mi zda viac a viac hladna, doktorka kazala zacat prikrmovat, ale ja som jelen z toho, ze ako zacat....dnes musim prec a malu necham doma, ale ked sa nestihnem vratit a bude hladna, tak mamka jej chce dat trosku rohlika...to uz mozem, ked ma iba 5 mesiacov???? alebo piskotku???

poradte prosim

dididi30
22. dec 2008

zuzka, vraj lepok sa moze pridavat uz od 4-6 mesiaca, je o tom clanok aj som ho sem dala tusim, no niesom si ista 😀 tak moze aj rozok, ale.....je to na tebe

podla mna treba zacat zeleninkou, mrkvickou a potom zemiackom a ked nebude chutit cista mrkvicka tak zamiesaj so zemiackom, ktory si uvarila spolu s rascou, ta vyplavi solamin co je jed v zemiakoch 😉 rascu vyber a vsetko rozmixuj, pridaj par kvapiek oleja a aj svoje alebo umele mliecko, dobru chut 🙂

dasulka, ja som este kel neskusala, ale tiez vyskusam, som zvedava ake tlaky budu v plienke 😀 😀

zuzka prepac, ked ta tak vsade citam, tak sa len chvalis,ze tam kde si ty zozenies vsetko v pohode...prepac, mozno je to krute ale tak to vyznie a ja sa na tom strasne smejem 😀 😀
inak aj ja som v zahranici 😉
joj nedalo mi 😎

bianca
22. dec 2008

ahoj

dididi o tej rasci som to vobec nevedela.Dakujem za tip

niki285
22. dec 2008

Ako dlho sa moze uskladnovat mrazene masko v mrazaku a aka davka je potrebna pre male dieta do roku a po roku?

A kedy sa moze zacat na varenie pridavat kravske mlieko? ked varite detom tak pridavate UM? Dakujem za odpoved

saska.t
22. dec 2008

niki vsetko zalezi na aku teplotu mas mrazak ale normalne je do 3 mes. a davka je do jedneho roku 20 g po roku uz netusim take stare mimco nemam 😀
Kravske mlieko som pocula do varenia najlepsie po roku ...
Do zeleninky UM nepridavam to sa robi iba ked mimi nesmakuje, ale do spenatu, zemiak. kase, a kasi sa UM pridava ...

dididi30
22. dec 2008

niky, ja by som kravske mlieko vylucila do 3 rokov, ale je to na tebe a urcite od roka 😉

zemiakovu kasu nezmrazovat ani neskladovat do buduceho dna, tvoria sa v nej nejake zle veci 😝

bianka nemas zac 😉

saska ale moze sa mliecko aj do zeleninky, je potom chutnejsia 😉 , ako pises ked nechuti cista 🙂

saska.t
22. dec 2008

Kocky a viete mi poradit v akom veku ryzova kasa?

lenockaaa
22. dec 2008

ahojte zienky chcem sa opyatat za aky cas zacali vase deticky pekne papat tieto prve prikrmy? ja uz tyzden skusam a malej dako nechuti teda ona ani poriadne neotvori pusinku, nedavam jej nasilu takze ked desat min protestuje tak koncime, zatial som skusila len cistu mrkvicku a mrkvu so zemiakom, zajtra skusim spenat so zeniakom. 😅 😅

dididi30
22. dec 2008

saska mi sme uz vo vasom veku skusali, takze ak chces skus 😉

inak na krabici pise,ze od ukonceneho 5, takze uz mozete 😉
ja kojim a zacali sme aj tak skor 🙂

dididi30
22. dec 2008

lenocka bud nieje pripravena, alebo jej nechuti mrkva, ani nasmu nechutila maskovala som ju inou zeleninou 😉

alebo skus pridat do papky mliecko alebo pridaj rozvarenu ryzu, to bude na zahutenie...tiez mozes ryzu s mrkvou, no vselijako sa da, skus 🙂 🙂

a vyskusaj nie len domace ale aj kupovane, vo flastickach 🙂 no dufam,ze ma za to neukamenuju 😀

lenockaaa
22. dec 2008

didi dakujem skusim dat to mliecko mozno jej zachuti 🙂
a preco ja som kupila aj vo flstickach, ved kym by som to uvarila rozmixovala atd a potom by mi mala ani trochu nechcela, 😕 ked sa trosku rozpapa zacnem jej varit 🙂

dididi30
22. dec 2008

lenocka ja uprednostnujem flasticky, no a niektore baby su proti, tak len preto a preto ten smajlik 😉

ja zacnem varit, ked bude papat vsetko, inak sem tam sa mu utre aj domace 🙂 😉

lenockaaa
22. dec 2008

didi a za aky cas ti zacal tak viac papat?

dididi30
22. dec 2008

leni on papa fajne, lenze ked je chory alebo po ockovani alebo ma nejaky problem, tak len cici pyta 😒 , ako kedy ma naladu, fakt to nejde upresnit, niekedy zje celu vyzivku a niekedy nechce vobec, asi tak

ako sama usudis 😉

3558
22. dec 2008

dididi ja sa nechvalim, ja len konstatujem ze maslo malemu nedavam, aj ked ho mozem zohnat. ze su to pre neho zbytocne tuky. ale aspon vidim ze je to pravda, ze do ktorej temy prides ty, tak niektore baby prestavaju pisat, lebo len urazas. ja pisem svoj nazor, ale neurazam.

dididi30
22. dec 2008

zuzka ja len radim , ale uz nebudem ked urazam 😉
ja neurazam, iba pisem svoj nazor , ako si ty o mne napisala,ze urazam....len si spatne precitaj ako pises,ako keby slovensko bolo za opicami a tam sa nedalo nic zohnat, ja si myslim,ze da, ak clovek chce 😉

3558
22. dec 2008

ja by som dala boh vie co,keby som sa mohla vratit spat domov. dufam ze sa mi to uz buduci rok splni.a slovensko vobec nieje za opicami. vsetky lieky a potrebne masticky a vobec uplne vsetko mam zo slovenska co potrebujem hlavne pre maleho.pretoze uz su to overene veci, a nebudem tu kupovat nieco co nepoznam, alebo si neviem na 100% precitat zlozenie. preto aj prikrmy ako kasicky mam z domu.
Stastne a vesele vianoce 🙂

zrzulka
22. dec 2008

Kocky od kedy sa moze detom piect? ja zatial davam vsetko vo varenom stave ale co ja viem. Moze sa upiect na troske olivoveho oleja ked ma dcera 1 rok?

dididi30
22. dec 2008

zuzka 😉

zrzulka moja dcera ked mala rok uz papala skoro vsetko aj pecene 😉
v anglicku jedia 5 mesacne hranolky, takze si myslim,ze rocnemu nebude vadit nieco na olivovom alebo bars jakom oleji, ked do das odkvapkat alebo na servitok, ktory vysaje tuk 😉 samozrejma s mierou 🙂

daskak
22. dec 2008

ahojte, mate prosim niektora skusenosti s kelom u porocneho babatka?
Gali ahoooj:kuchyna hotovaaaa 🙂

dididi30
22. dec 2008

dasi ahoj, no konecne urobi si ten album, smar tam tvoju fotku aj fotku synceka, sak nebude lakomec, ja som zvedava 🙂

juj ja som kel neskusala, este ani kapustu som nejedla a to kojim, ale chcem v stredu vyskusat, som zvedava co na to poviem drobec 😀

junovka
22. dec 2008

daska, ja som v pohode robievala Nelke kelik na polroka.

kisska
22. dec 2008

Ahojte babulky, uz som spat. Compik opraveny, fotky za posledny rok zachranene, tak som ta najstastnejsia na svete 😀 😀 😀 . Boooze ale ste toho popisali, ani neviem kedy to docitam.
Idem len strucne - solanin v zemiakoch sa nachadza vtedy, ked su este zelene alebo naklicene. Taketo zemiaky detickam vobec nedavajte. Solanin je naozaj prudky jed a detickam moze velmi ublizit. Dospelaci ho mozu zmiernovat pridanim rasce, ale nespoliehala by som sa na to... Rasca pri varenych zemiackoch by ublizit nemala, ked jej je stipka a naozaj pomoze vyprdkat sa.
Zrzulka pecenie patri medzi najzdravsie upravy jedla, takze kludne hor sa do toho. Ide o to, ze rocne dieta uz vie jest "nekasickovu" stravu, ktora sa z peceneho robi trosku tazsie. Kvalitnym olejom by som masko potrela, ale zase pozor na sol, korenie, skryte zivocisne tuky a podobne 😉

Zuzi ahoj ahoj 😉 . Masla a inych "mliecnych" tukov sa vobec nemusis bat, skor naopak. Do roka velmi pomahaju rozvoju mozgu a nervovej sustavy, takze je viac ako potrebny. Preto tlacime do deticiek 10%-ne jogurty a nie nizkotucne. Obmedzujeme hlavne zivocisne - masove tuky. No a po druhom roku zaciname davat pozor aj na tuky ostatne. Ja malemu natieram rozok na striedacku kvalitnym rastlinnym a obyckovym maslom.

Didi - s tymi tukmi je dolezite, aby boli "ciste" kvalitne. Vtedy je jedno ci je olej olivovy (najlepsi(, alebo cisty slnecnicovy, repkovy a pod.

Daska - kel je supeeeeeer. A ruzickovy najlepsi, lebo nenaduva ako obyc a kapusta (tie az po roku(.

kisska
22. dec 2008

lenocka - ked malej nechuti, tak ju nenut, asi este nie je pripravena. Daj si par dni pauzu a potom skus znovu. Mate este cas. Vitajte medzi papkacmi 😉

este male zhrnutie 😉 😉 😉

Do 6. mesiacov kojene dieta nepotrebuje nic ine, len MM, ani vodu, ani caj. Dokonca aj niektore nekojene deti vdrzia len na mliecku a caji do 6. mesiaca. S prikrmami by sme mali zacat, ked dieta sedi (aj s oporou), vypije viac ako 1000-1200ml UM denne, alebo je kojene viac ako 12-15x denne a prejavuje zaujem o stravu dospelych. Ako zacinat a preco zacinat lyzickou je napisane par stranok dozadu. Nechcem nudit tych, co to citali, ale v pripade zaujmu napisem 😉
bezlepkove potraviny (ryza, zemiaky, bezlepkove cestoviny, kukuricne chrumky... ) mozete pridavat zaroven so zeleninkou. Masko, zltok pridavame cca od 4-6tich tyzdnov po zacati s prikrmami. Niekto hovori, ze ked ma dieta cca 8 kg, vtedy sa minaju zasoby zeleza od porodu a treba zaviest masko.
Lepok - ako dala didi link - najnovsie hovoria o co najskorsom zavadzani. Hlavne pri kojeni je vraj dobre zacat co najskor, lebo MM chrani sliznicu creva pred ucinkami lepku. Super su detske piskotky do ovocia, rozky (grahamove, celozrnne, ale bez semienok, ale detom najviac chutia aj tak biele 😉 ), ovsenne vlocky su vyborne na zahustenie zeleninky, neskor jogurtov a pod. Ja ich vzdy preplachnem vriacou vodou na zjemnenie a zahustim jogurt. Pomahaju pri problemoch s kakanim 😉

dididi30
22. dec 2008

kiska wow, super infoska 🙂

dididi30
22. dec 2008

kiska, takz som zle baby neinformovala, to som rada 🙂 vlastne toto co si napisala ty som pisala aj ja, skoro 😉

kisska
22. dec 2008

didi 😉 sak sa baby namakali, kym do mna natlacili vsetko, co teraz viem 😉 😉 , ze sirinka?

dididi30
22. dec 2008

kisska no do mna tak tlacili asi tak pred 5 rokmi, ale to bolo uplne ine, lepok bol kdesi daleko......

kisska ale ide ti to, len tak dalej 🙂 😉 😉