Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

izira
4. nov 2010

@gabika7706 dakujem 🙂 pekny vecer prajem 😉

sasikas
4. nov 2010

ahojte kocky....
mozem dat malej na obed patizon?...prikrmujeme asi 2 tyzdne... 😉

maryanna
4. nov 2010

@sasikas áno jasné môžeš

sasikas
4. nov 2010

@maryanna - dakujem.... 🙂

kuriatko33
4. nov 2010

@piacere tak to spapate hodne vela mi sme starsi od vás a malý si dal zatial 4krát mrkvu a to len po 2- 5 lyziciek a z toho bolo vela vonku 🙂 a sme plne na UM

cicimon
4. nov 2010

ja som dnes dala zas hrusku na desiatu, zjedla jednu celu, cca 60g a potom uz velmi nechela obed. teda zjedla, ale menej ako zvycajne a asi po 15min uz zacala plakat a nechcela jest....moze to byt tym, ze sa najedla tej hrusky a potom MM a uz nebola tak hladna? mam dat to ovocie radsej na olovrant? aj ked MM pila menej ako zvykne

nikush
4. nov 2010

@cicimon mojho z hrusky nafukovalo, takze poobede mu ju nedavam. mozno bola najedena, mozno nemala jedaci den...je nekonecne vela moznosti 😉

cicimon
4. nov 2010

@nikush no uvidim zajtra a potom skusim jablko

ica9
4. nov 2010

Ja mam jednu otazocku. O chvilu zaciname 🙂 . Zatial je plne kojena. Ako to je vlastne s lepkom? Som pocula, ze treba po kusocku co najskor zacat. Citala som , ze par ovsenych vlociek povarit so zeleninou, alebo poprasit krupicou. Ako to vlastne je? Dakujem

p69majka
4. nov 2010

@maryanna Ďakujem. Zjedla z nej len polovičku, aj to jej moc nechutilo. Od vtedy jogurt nedávam. Ešte asi počkám. Aj tak je teraz choručká ☹ , tak nebudem jej robiť stresy. Som rada, že vôbec niečo zje. Aspoň, že zeleninka s mäskom u nás vyhráva na plnej čiare. 🙂

p69majka
4. nov 2010

@maryanna ahoj. môžem dať malej mrazený špenát , vlastný, zo záhradky? Ďakujem.

p69majka
4. nov 2010

@cicimon ja dávam tiež ovocko radšej na olovrant. Viac nám to tak vyhovuje.

p69majka
4. nov 2010

@ica9 mne lekárka kázala zavádzať lepok piškótou do ovocka, len mi zabudla povedať, že bezvaječné treba kúpiť. 🙂

selyma
5. nov 2010

to som nevedela, ze sa neda UM varit. Dakujem

malekacatko
5. nov 2010

Ahojte babule.... ospravedlnujem nestiham citat vsetko mozno sa to tu niekde aj spomina ale prosim o radu.... po uk. 4 mesiaci (sme na UM) sme zacali s prikrmami... vyskusanu mame zeleninku, ovocie a tiez masko dnes zltok....papame zatial len na obed- cize 1 mliecne jedlo nahradzame prikrmom´- samozrejme od smadu dam zapit mliecko(mame este stale silny reflux tak preto nedavame cajik-mliecko je hustejsie-po cajiku by chudacik vygrckal aj ranajsie mliecko)... Kedy mozem ovocie al. nieco ine zaradit ako druhy prikrm? napr. poobede... Zatial sme nepapali ani kase... Dakujem za odpoved... pa

maryanna
5. nov 2010

@malekacatko ahoj, ak mesiac papáte zeleninku, tak sa zaradzuje mesko a zároveň doobedu alebo poobede ovocie
kaša až od 8meho mesiaca ako tretí príkrm

nikolkaaa
7. nov 2010

@p69majka ahoj dakujem ti za nazor a rady,naš maly ma už ukončeny 4 mesiac a na vyrobkoch ktore su určene pre detičky je napisane že od ukončeneho 4 mesiaca tak neviem prečo by sommu to nemala davať možnoe je ešte skoro ale potom prečo vyrabaju pre babetka tieto veci ktore sui neni ešte vhodne podla viacerych mamičiek..maly je na umelom mliečku bohužial som nemohla viac kojiť..a myslim si že zeeninka nieje až taka zla pre neho ked začneme už teraz ved umele mlieko tiež nieje žiadna vyhra ak by som ho mohla kojiť ani neuvažujem nad niečim inym..davam mu tyžden zeleninku mrkvu a brokolicu spapa par lyžičiek a dokrmim ho mliekom..chvala bohu niesu žiadne alergicke reakcie a ani zapekanie..na buduci mesiac by som chela začať s vyživou ale nak na desiatu par lyžičiek a potom na obed striedať zelenikovu a mesovu vyživu,neviem kedy sa može zaviesť na večer kaša alebo mlieko prdavaju ho pod nazvom bananove alebo ryžove..viem že niektore maminy nebudu somnou suhlasiť že som skoro začala ale su aj horšie pripady ked mamina davala svojmu babu už od 3 mesiaca a všetko..ked mi niektora mamina napiše že davam skoro alebo že ešte am čas tak sa citim dosť previnilo a zle mam vyčitky a bojm sa že či mu to neubliži ale už som začala a maly to dobre znaša je spokojnejši a prespinka..dufam že som nikoho mojim prispevkom neurazila alebo nenahnevala..ale nechcem aby boli odsudene maminy ktore začnu prikrmom od ukončeneho 4 mesiaca..

nikolkaaa
7. nov 2010

piacere ahoj všimla som si že si začala s prikrmom aj naš drobec ma 4 mesiace a aj ja som začala davať najskor mrkvičku potom brokolicu,a ccem sa ťa spytať davaš aj vyživu alebo aj niečo ine kombinuješ počas dna?dakuem

ivanka85
7. nov 2010

@nikolkaaa neviem preco by si sa mala citit previnilo, maly ma ukonceny 4.mesiac, tak nevidim problem🙂 my sme zacali mrkvickou, potom, zemiak, kalerab, brokolica, chystame sa na spenat..na olovrant papame vyzivku..skusili sme z aj masko ale zatial nam moc nejde, len kuracie,casom to pride..

p69majka
7. nov 2010

@nikolkaaa ahoj. Ja Ťa vôbec neodcudzujem, to by som si v žiadnom prípade nedovolila. Môj názor ber len ako dobre mienenú radu. Ide len o to, že sa v živote ešte dosť nakŕmiš svojho bábätka a ono tiež potrebuje svoj čas, aby sa zoznámilo s novými chuťami, papaním s lyžičkou, ale hlavne a to je najdôležitejšie, že tráviaci systém dieťaťa sa vyvíja a čím skôr začneme prikromovať, tak tým ho skôr zaťažíme. A to čo píšeš, že predávajú v obchodoch od uk. 4. mes., tak to je myslené najskôr a nie, že to tak musí byť. Je to skôr myslené, aby sa s tým nezačínalo pred uk. 4. mesiacom. Doporučuje sa s príkrmami pri UM začať od 5. mes., tak teraz teda dávaj len zeleninku a s ovockom a mäskom počkaj aspoň tak do 5-5,5 mes. Ja som začala s mäskom od 6.mes. Ja som začínala tiež trošku skôr, ale to len preto, lebo malá mi vypije málo mlieka a príkrmy jej veľmi chutia a tie papá pekne. Kašu by som nechala úplne naposledy, ale ja som skúšala najprv len tak za odmerku do večerného mliečka a neskôr 100 ml lyžičkou nemliečnou ryžovou najlepšie začať. A ešte v tých obchodoch, čo predávajú to je tiež taká komerčná záležitosť, ja teda málo, kupujem, robím väčšinou doma. Maximálne jeden zel. príkrm mám doma keby niečo a výživky kupujem alebo jogurtíky od Nestlé my dnes svokra doniesla a malej chutil veľmi. Inak aj ovocko si doma pomixujem. jablko, banán, hrušku, slivku. Nemaj výčitky a ani sa necíť previnilo. Určite chceš, len aby tvoje dieťatko bolo spokojné. No daj mu viac času, aby sa s tým jeho organizmus lepšie vysporiadal 😉 . Tak držím palec, nech vám to so zeleninkou pekne ide. Ešte by ma zaujímalo prečo si začala druhou zeleninou brokolicou? neuvažovala si nad zemiakom alebo cuketou, petržlenom? 🙂

ivanka85
7. nov 2010

vidis majka dobre, ze si spomenula cuketu🙂 tu sme aj my skusali hned po zemiaku a este som zabudla na pastrnak, ktory nam chutil veeelmi🙂druhy najoblubenejsi zelenina u nas je kalerab..

nikolkaaa
7. nov 2010

@ivanka85 ahoj a kupuješ prikrmy alebo robiš doma?ja som zatial dala mrkvu a teraz brokolicu neviem v akom poradi sa to ma dvať..a može sa asi aj kombinovať zeenina že ?možem napr mrkvu zo zemiakom?a ako s ato ma robiť mam dať do vody uvariť mrkvu so zemiakom a potom to rozmyxovať aj stou vodou alebo bez vody?davaš malemu s lyžičkou?lebo ja ano celkom dobre papka..a vyživou si kedy začinala a akou?lebo ja by som chcela ešte tento mesic vydržať davať zeleniku a kombinovať ju a ost mlieko a potom od decembra by som chcela dať na desiatu vyživu a na obed zeleninku a ost mlieko neviem ci sa može davať aj na večeru niečo ine..ja mam kupene aj take bananove mliecka raz som to skusila dať malemu ked sme boli v meste je to pohodlnejšie ako keby mu mam zarabať niekde ani nieje kde..a chutilo mu to len neviem ci mu to možem dať na večeru alebo iba občas ked ideme do mesta ..dakujem ti za ODPOVED.. 🙂

kaja173
7. nov 2010

@nikolkaaa ahoj..aj ja som tak zacinala,maly bol ciastocne kojeny a ciastocne na UM.teraz uz len na umelom.mixovala som varenu zeleninku len s troskou vody,aby to nebolo moc huste,zo zaciatku to spapal len take rieducke.ked vodu vylejes a bude sa ti to zdat byt huste,kludne to premixuj len s varenou.ja som davala ovo doobeda,tiez pomixovane.teraz akosi stagnuje aj so zeleninou aj s ovo..vecer som zacala davat kasu uz od piateho,taku ale redsiu.a teraz uz davam aj riedene kravske mliecko,ziadna reakcia a ani negrca...

p69majka
7. nov 2010

@ivanka85 ja som kaleráb začala dávať tak pred dvomi týždňami, lebo sa mi zdá príliš výrazný a aj zapeká. Nemali sme s ním problém, ale nedávam často.

p69majka
7. nov 2010

@nikolkaaa ahoj, ak môžem. ja varím doma, ale príkrm sem tam kúpim, keby som nestíhala alebo keď niekam ideme. Výživy kupujem, ale aj doma strúham jabĺčko, roztláčam banán, rozmixujem slivky , hrušky a pod. Tiež mixujem všetko spolu, čo sa týka zel.príkrmu, ja varím k zeleninke už aj mäsko alebo žĺtok a taktiež ryžu alebo bezvaječné cestoviny. Keď to pomixujem a mám to riedke, tak zahustím ryžovou kašou, husté zriedim prevar. vodičkou. 🙂

ywett
7. nov 2010

ahojte maminy,
nemate prosim nejaky link, odkedy je vhodne zacat s prikrmami a s cim a v ktorom mesiaci, tyzdni, co pridat?
diky

maryanna
7. nov 2010

@ywett ahoj, výborná stránka, ako by to malo teraz byť je na www.kojeni.net
sekcia zavádzanie príkrmov, je tam aj pre nekojené aj kojené deti, aj ako pripravovať uskladňovať príkrmy, všetko

ywett
7. nov 2010

@maryanna
si zlata, diky za info, take nieco som hladala... 😉

ywett
7. nov 2010

@maryanna
teda to je paradnaaaaaaaaaaaaaa strankaaaa...aj ine super vecicky som nasla

katkabb1
8. nov 2010

@ica9 http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=kedy-zav...
tu je jeden odkaz na zavádzanie lepku, dúfam, že pomôže 🙂