Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
8. nov 2010

@maryanna mna by zaujimalo, ako je to naozaj s tym nepkom, kedze pomaly na kazdej www to pisu inac ..niekde ze 8-9mes, niekde do skonceneho 7....?

maryanna
8. nov 2010

@cicimon ahoj, no to je ťažká otázka, sami odborníci sa nezhodujú, platí však že najlepšie je zavádzať lepok ak je dieťa kojené najnovšie už medzi 4-6 mesiacom, nekojené tak medzi 6-7 mesiacom........problém môže vzniknúť aj vtedy ak sa lepok zavedie príliš neskoro, ale to sa myslí napr že až po roku, to je neskoro.......takže ja myslím že taký stred je okolo toho 6 -7 mesiaca, ...

cicimon
8. nov 2010

@maryanna takze ak mala mala 7mes min tyzden, to aby som uz zacala, co? teda 4.11. mala 7mes...stale kojim

maryanna
8. nov 2010

@cicimon jasné začni pomaly, určite začni....

katkabb1
8. nov 2010

@cicimon ja som lepok dala ked mala malá 7mesiacov a necelé 2 týždne, takže v pohode daj. a viete mi poradiť ako často mám lepok zaraďovať do stravy? Myslím koľkokrát do týždňa jej ho mám dávať a v akých množstvách?

nyc
8. nov 2010

ahojte, zaciname s ovocnymi prikrmami, myslela som ze sa po tom len tak zaprasi, no asi je to moje dieta viac zeleninove-masove... 🙂 tvari sa pri ovocku strasne kyslo, a pritom - skusala som zatial jablcko aj hrusku - vobec neboli kysle. ale zatial zaciname tak snad jej postupne zachuti. no a chcem sa opytat, ako sa daju tie ovocne prikrmy spestrit - zahustit, co vsetko mozem pouzit, ako je to s ovsenymi vlockami, burizonami a pod. kvetka zatial nepapa ziadne kusky, vsetko iba rozmixovane na hladku kasu. ale ked uz zacne papat riadne na desiatu ovocie, bez dokrmenia mliekom, tak sa mi zda ciste ovocko malo na zasytenie. dakujem za kazdu radu 🙂

kuspitka
8. nov 2010

ahojte dievcata.chcem sa opytat ci aj vam odmieta dieta prikrm?

katkabb1
8. nov 2010

@kuspitka no my sa prikrmujeme asi mesiac a pol a zje mi najviac tých 60-80ml. Posledné dni zjedla asi 30ml a dosť, viac do nej človek nedostane a to je tak aj s ovocím. A to ju niekedy musím zabaviť nejakou hračkou, alebo fungujú reklamy aby som to do nej dostala. Teraz som jej skúšala dať obed a ledva zjedla 5 lyžičiek- niekedy už strácam chuť to vôbec variť - ja viem, že to chce trpezlivosť, ale niekedy ma fakt dostane ☹ tak som rada, že nie len to naše drobča nechce príkrmy 😝 my sa stále kojíme, čo som fakt rada, len sa bojím aby do budúcna nebol problém so stravou.

titania1
8. nov 2010

pekny jesenny den vsetkym. chcela by som sa poradit. V piatok som bola s malickym na poradni a doktorka nam povedala, ze od buduceho tyzdne by sme mohli zacat s prvymi prikrmami. Jakubko vsak este nema ukonceny 6 mesiac, na buduci tyzden ukonci iba 5. Je plne dojceny a prospieva. Nie je to na prikrmovanie este skoro?

kuspitka
8. nov 2010

@titania1 podla mna ak nechces nemusis prikrmovat .to nieje skoro zacat prikrmovat.

@katkabb1 nasa uz nechce ani to malo jedine kus na veceru ovocia a to je vsetko.neviem precvo odmieta chce len mlieko a vsetko so flasky aj krupicu.

katkabb1
8. nov 2010

@titania1 mne doktorka jednoznačne doporučila čisto kojiť 6 mesiacov a ked prospievate tak podľa mňa stačí prikrmovať až po polroku

katkabb1
8. nov 2010

@kuspitka a to tak bolo od začiatku, ale predtým papala pekne? no asi nie sú jedlíci, ale keď niečo jeme my, tak to sa ide pretrhnúť len aby nám to z rúk zobrala a to svoje ani za svet

kuspitka
8. nov 2010

@katkabb1 ona predtym papala velmi pekne a posledne 3tyzdne nechce

ica9
8. nov 2010

@katkabb1 Dakujem velmi pekne 🙂 Citala som to- v podstate tam bolo to, co som uz vedela. Mne nieje ale jasne, co pridat do prikrmov, aby tam bol lepok. Nikde som pocula, ze jemne poprasit detskou krupicou, alebo pomlieta ovsene vlocky. Tak neviem, ci to je spravne a ci to tak mozem robit u mojej 6 mesacnej dcery 😒

katkabb1
8. nov 2010

@ica9 tiež som počula rôzne varianty - ja som dávala bezvaječné cestoviny, sú neutrálnej chuti a sú mäkké. Len mi tiež nie je jasné ako často jej mám lepok podávať, zatiaľ som dávala len dva dni

ica9
8. nov 2010

@katkabb1 To je dobry napad 😉 to mi nedoslo 😅 . Len tiez netusim, ze ako casto a ci mozem aj tie vlocky...

katkabb1
8. nov 2010

@ica9 čítala som že môžu byť aj vločky, len neviem akou formou ich spracovať

ica9
8. nov 2010

@katkabb1 Ja by som ich asi rozmixovala na taky prach 😅 Ale netusim... alebo mozno dat povarit, ked varis zeleninu?

ichbinich
8. nov 2010

Ovsene a ine vlocky bud povarit spolu so zeleninou alebo zaliat horucou vodou a nechat napucat. Za hodinu su makke (ked sa nechaju iba napucat). Potom pridat do jedla, pre vacsie babo do jogurtu s ovocim atd.
Alebo rozmixovat na prach a varit ako krupicu, to bude urcite tiez fungovat 😉

ica9
8. nov 2010

@ichbinich Dakujem. Presne to som si myslela 😎

aurra
8. nov 2010

chcem sa spytat, kedy davate ovocny prikrm, ja som doteraz davala okolo piatej, a minuly tyzden u Dr. kazala zmenit, ze ovocie ma byt na desiatu, tak to tak davam, tak som jej zacala davat o deviatej, no o cca pol desiatej chodi spat, s tym ze mi pila cajik, teraz sa mi zda cudne, dat jej jablko, alebo hrusku a potom hned cajik na spinkanie
teda v podstate, kedy vy davate to ovocie?

cicimon
8. nov 2010

@maryanna este by ma ohladom toho lepku zaujimalo, ma sa zaviest samostatne alebo mozem v ten den pridat aj novu zeleninu? alebo dat lepok 3 dni a potom a az potom dalsiu zeleninu? a potom ako casto do tyzdna ho davat?

maryanna
8. nov 2010

@aurra ahoj, no ja som dávala ovocie o 5 asi mesiac alebo dva:D
doobedu dávam kašu.....ja myslím že je jedno kedy sa dáva ovocie, je ľahké, a dobre stráviteľné......ako to vám vyhovuje podľa mňa, teraz som začala dávať doobedu ale to kvôli iným dôvodom takže v zásade je to jedno...

maryanna
8. nov 2010

@cicimon no ja som začala s lepkom tak že tak medzi jedlom som mu dala troška rožka požužlať, na druhý deň, na tretí cestoviny, a trebárz aj ten rožok trošku, potom do ovocia ovsené vločky...
proste nejako tak postupne, prvé dni radšej pomenej pomalšie.....a s novou zeleninou, tak radšej daj odskúšanú....a ako často do týždňa to je jedno, ak nemá rekaciu tak ako budeš chcieť keďže sa striedajú prílohy že ryža zemiak cestoviny, tak ako ti to už vyjde ku obedu, resp vločky každý druhý deň, nejako tak rozumne.....ale fakt ak nemá reakciu po troch dňoch ani po týždni tak pokojne môžeš dávať výrobky z múky

cicimon
8. nov 2010

@maryanna ok, diki, zacnem asi tymi vlockami a cestovinami

miska246
8. nov 2010

@aurra Ja davam ovocko na desiatu a zeleninku na olovrant 🙂

cicimon
8. nov 2010

@miska246 a na obed co?

p69majka
8. nov 2010

@nyc ahoj. moja malá je tiež skôr zeleninovomäsová ako ovocná. Ja zahusťujem ovocko alebo výživku nastrúhaným keksíkom napr. nestlé. je to super a viac jej to chutí ,ale moc často to nerobím, lebo nemusí toľko sladkého, nie? 🙂

nyc
8. nov 2010

@p69majka ved to ze piskotami alebo keksikmi by som jej to nerada koli cukru zahustovala... a ovsene vlocky nedavas?
a vidim ze tvoja mala je taky vek ako moja, papate uz v zelenine aj kusky alebo len rozmixovane na kasu?

cicimon
8. nov 2010

@nyc a zahustovat mozes aj obyc burizonmi napr