Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katulka11
14. máj 2007

Vyskúšam jej teda dať tú kašu s mojím mliečkom. Len uvidím koľko si ho budem musieť odstriekať, lebo ak to bude nejakých 150ml, tak to neviem, neviem.... 😒 Môj rekord bol nejakých 120 aj to som sa vytrápila. Mala má poriadny ťah, keď si dokáže potiahnuť koľko potrebuje. 😀 😝

katulka11
14. máj 2007

Včera som trošku študovala, tak Hami má kašu Hajaja a presne tam píšu že môže byť aj ako doplnok na večer pri kojení. Máte niekto s ňou skúsenosti?

julkaxxx
17. máj 2007

Ahojte maminy, doplnam zoznam zeleniny ktoru lubi nas maly a odporuca sa uz od zaciatku prikrmov: tekvica, cukina, karfiol, zelene fazulove struky, davam aj hlavkovy salat, ktory nevarim, iba ho pripravim na pare. Spestri to jedalnicek a je to zdrave. Neviete odkedy sa moze davat petrzlen? Este som ho nedavala, lebo je to alergen, povedala doktorka.

zuzu13
17. máj 2007

julka, ja som dávala petržlen do polievky od začiatku(t. j. od 3. mes.) a zeler od 4. mes. je to v pohode... 😀

nathalie111
19. máj 2007

my sa chystame na prve prikrmovanie dnes,som zvedava,co z toho bude...a kde vsade ta mrkvicka bude... 😀

zuzu13
19. máj 2007

nathalie tak prajem dobrú chuť 😀

mimakro
19. máj 2007

katulka 11: Môj syn sa od narodenia budil viackrát za noc a ani mi nenapadlo začať ko prikrmovať skôr ako od ukončeného 6. mesiaca. Nebol podvyživený (ako polročným mal cez 9kg) ani anemický. Poznám aj deti, ktoré sú prikrmované a budia sa. Aj dcéra sa už začína budievať a prvá mrkva príde na rad až od stredy. Inak každý výrobca dojčenské mlieka napíše, že sa môže daný výrobok podávať ako doplnok stravy popri dojčení. Pozor na sídliskový syndróm (keď kamoška tak aj ja). 😉

mysidlo
21. máj 2007

maminy, za ako dlho sa vase deti naucili ako tak jest z lyzicky?
My prikrmujeme tyzden (sme na UM, tak sme zacali s prikrmami uz teraz), ale stale jej to vobec nejde. Ledva do nej dostanem 5 lyziciek a nie som si ista, kolko toho naozaj zje a nevypluje.
Je na to nejaka finta alebo technika, ako dieta naucit pekne papat? Alebo staci skusat a skusat? Viem, ze po tyzdni nemozem cakat zazraky...

katulka11
21. máj 2007

Mimakro, ešte dobre že nebývam na sídlisku, to by som bola múúúúúdra.... 😀 😉
Moja dcérka práveže spávala doteraz veľmi dobre, budila sa len raz a zrazu skok - pýta každú chvíľku. Myslím, že tie reči, že v štvrtom mesiaci sa mení laktácia nebudú až také blbosti. Okrem toho, rozhodla som sa, že ju budem čisto kojiť ako dlho sa bude dať, takže ten mesiac, dva ešte vydržím vstávať s snáď potom sa vyspíme... 😀

milhaus
21. máj 2007

moja spapa ešte stale len polku detskej vyživy, s polievkou sa drhne a spapa aj milacik ale zo začiatku mi to vyvratila tem milacik
to už ale skusame mesiac
kasu zje len 90 ml i ked mlieka vypije aj 210 ml nutrilonu

mata78
24. máj 2007

Ahojte.
Chcem sa Vás opýtať, či a hlavne ako podávate tekvicu. Moja mama mi stále tvrdí, že mám malej uvariť tekvicový prívarok. Mám jej ho uvariť tak ako pre nás, alebo namiesto mlieka mám dať UM? Je to vhodné pre dieťa v 7 m? Moja detká l mi povedala, že čo jej ja mám dať aj malej. Tak teraz nevie, lebo ked čítam rôzne články tak všade píšu niečo iné

mirka414
24. máj 2007

dievcata chcem sa spytat ako davate detom cestoviny??moja ma 8mesiackov a to ich mam uvarit a posekat na kusky alebo ako a co chuti najlepsie k cestovinam??dakujem...mirka

zuzu13
26. máj 2007

mata78, tekvicú pripravujem ako:- prívarok so zemiakmi...uvariť, popučíť /alebo prepasírovať/a pridávam aj UM / 20ml vody 2 odmerky mlieka/,
- ako zapekanú zeleninu / uvarím cuketu, tekvicu, zemiak, brokolicu...podľa chuti/ a zalejem žltkom, dám zapiecť

mirka, malej cestoviny len popučím lyžičkou, v polievke jej davam písmenká al. rezance /nepučím/
s cestovinami jej chutí " perkelt",al. cestoviny so žltkom

emjee
31. máj 2007

jablko • 31. máj 2007 o 16:08
...poradí mi niekto, prosím, odkedy môže dieťa jogurt?....ďakujem, milé mamičky 🙂

elliana • 1d • 31. máj 2007 o 16:12
pokial je kojene, do 1 roka jogurty ze vraj netreba... U nedojcenych deti od 8 mesiaca, smotanovy, al probio biely...Take info mam od Zojinej pediatricky

milhaus • 1d • 31. máj 2007 o 16:22
ja som volakde čitala že od pol roka ale to asi nekojene deti lebo tie začinaju skorej s prikrmami

tamarka • 2d • 31. máj 2007 o 17:09
jogurty od roka, my sme zacali po roku s bielym (nie sladkym).

vikuska • 1d • 31. máj 2007 o 19:00
ahoj ja som svojmu drobcovi zacala davat jogurty od 7.mesiaca.Bol dojceni,len 4 mesiace,a aj to s biedou,musela som dokrmovat UM.Zacali sme bielymi,ktore som miesala s ovocim a teraz uz papa vsetky.Snazim sa mu davat hlavne tie co maju probio alebo bifidus kultury.

mirka414 • 1d • 31. máj 2007 o 20:02
aj ja dakujem za temu a odpovede...mirka

emjee
21. jún 2007

tinni • 1d • Dnes o 12:10
Chcem sa spytat, kedy ste zacali s prvymi prikrmami, ked plne kojite? My mame 5 mesiacov, plne kojim a doktorka povedala, ze uz mam davat na veceru ryzovu kasu a za take 3 tyzdne uz maso a zeleninu... mne sa to zda skoro, viem ze niektore zeny vyhradne koja aj do 8.mesiaca-radsej by som len kojila este take 2-3 mesiace, zda sa mi to pre babenko lepsie...

titkovamiriam • 3d • Dnes o 12:13
tak ja som zacala prikrmovat od 6m. a to len preto ze marek malo priberal a nechcela som davat um.No zacala som ryzou,zemiakmi a postupne ovocim,ale masko az od 10m.Tie kupovane vyzivy a kase som nedavala vobec,radsej som varila.Dnes Marek papa vsetko.
No poznam mami co len kojili do roka a aj take co prikrmovali od 4m.

tinni • 1d • Dnes o 12:16
no mne sa tiez nezda-ze masko tak skoro... a tiez instantnu ryzovu kasu kazdy vecer a mam zacat uz dnes... 😝 -zda sa mi ovela zdravsie ju len kojit... a priberame pekne-teraz mame 5900g

titkovamiriam • 3d • Dnes o 12:19
marek moc nepribera ani teraz,no maso by som asi pockala,preco kasu kazdy vecer ???,Marek ju maval tak raz za tyzden aj to som mu ju varila z ryze ja tie instantne kase moc nemusim,ked to nechutilo mne tak som to nedaka ani malemu,no vyskusaj a uvidis co nanu povie a hlavne na lyzickovanie.

hanka274 • 1d • Dnes o 12:19
ahoj mata!
tak mas skvely nazor, aj ja som LEN kojila celych 7 mesiacov a potom som zacala so zeleninkou, polievockami, vajickom, maskom, cestovinkami bezvajecnymi....
Ak ti mala pribera, drz sa toho co si pisala. Je to uplne najlepsie co najdlhsie IBA kojit. Teda tak do tych 6-7 mesiacov. Potom uz potrebuje aj zeleninku, teda ine vyzivy, hlavne vela zeleza a tak.
A na kasicky mozes zabudnut tym, ze si kojila. Ak ti pekne spinka-co sem-tam si precitam, ze ano. Zabudni. Zbytocne ju budes nadajat hovadinami umelymi. Nechcem nikoho urazit. Ale aj maminy nase ti poradia, ze volakedy, aj aj teraz je vidiet na dietati, ci je kojene a papka pekne prirodne veci, ako ked je krmene vecer "akoze uspavacimi kasickami". Maju velke hlavy deti, a ak si stlacis nozku takeho dietatka a takeho, zistis, su maslove. Nechcem sa nikoho dotknut ale je to tak. Takze pokial mas takuto moznost, prikrmuj zeleninkou kupovanou. Viem, ze ani to neni eno-nuno, ze to je postrekovane a tak, no ale zlozenie vselijakych kupovanych veci hovori za seba. Ja ti mozem s kludnym srdcom napisat, a ako som ti vravela aj na prechadzke, my ziadne veci nekupujeme, raz som malej len tak skusala daky prikrm od kamosky na navsteve a nechutilo. Proste bola zvyknuta na moju zeleninku-moje vytvory, a som rada!
Aj mne dr kazala vselijake hovadiny, plno letakov mi dala, hip, hame ci hami ci co, -islo do kosa...
A dokonca jedna sestricka mi tlkla do hlavy, ze musim mixovat!! to je tiez blbost, cim skor naucis na normlne tym lepsie pre teba, moja krpana teraz papa zeleninku iba nakrajanu, v takom tvare akom ju uvarim, a z nicoho ju nenapina...lebo som nemixovala.
Ale pokial sa samoska drhne, netreba silit, kazde dietatko je ine. Ale skusit, troska trpezlivosti, nevzdavat hned po par pokusov, ale vyskusat.

leva • 2d • Dnes o 12:22
ahoj tinni,ja myslim ze ak kojis,nieje kam ponahlat,ako pises ako pekne pribera,tak staci zatial materske mliecko.

titkovamiriam • 3d • Dnes o 12:24
hanka y´to mixovanie vytaca aj mna a potom nevedia deti kusat ani v skolke,zazila som pri starsich.Dokonca 5r.deti nevedeli pouzivat vidlicku,no to je uz ina tema.
Tiez som proti tym umelym stravam-je to len biznis a nie o zdravej vyzive 😠 .To vela mamiciek si mysli ze ked to nakupia tak spravia detom najlepsie a pritom ich chystaju rovno pre imunologov a alergologov. ☹

hanka274 • 1d • Dnes o 12:26
mirka, tak to si skvele napisala, ze chystaju rovno pre imunologov....presne tak.
Kamoska to vyskusala a doteraz jej krpana nechcela normalne jest, IBA KUPOVANE!! Tak si to vycitala, teraz uz papa v pohodke aj uvarene, ale do roka a pol len take. 🙄

titkovamiriam • 3d • Dnes o 12:29
Kamosku som tym tak vyplasila ,ze tie kravinky vysypala psom a zacala varit normalne a mala uz nemava ziadne vyrazky a flaky ako predtym.inak ani ty psy to nejedli a zevraj tam bolo maso 😀 😀 .

zgurkaa • 2d • Dnes o 12:32
Ja som mam podobny problem. Teda problem s lekarkou. Uz pred dvoma tyzdnami sa ma pytala, ci davam ovocne stavy? A ze mam prejst aj na polievocky s hovadzim maskom. To iste mi poradila aj pri prvej dcerke. Simonku som zacala prikrmovat od 4 a polteho mesiaca (inak aj malo priberala), a len nedavno vyrastla potravinove alergie. Preto som sa pri Miske (ktora pribera pekne 6.1 kg) rozhodla plne kojit minimalne do 6 mesiaca a kedze ma alergiu v rodine, tak asi aj do 7 mesiaca. Podla mna neprikrmuj. Vydrz. 🙂

titkovamiriam • 3d • Dnes o 12:35
prepana jana to mate ake lekarky ☹ ,ved ta moja mi horko tazko vtedy dovolila prikrmovat a to len preto ze nepriberal z kojenia,inak doporucuje az od 8 a to maso a z neho polievky az neskor.

tinni • 1d • Dnes o 12:37
dakujem vam, hani, to sa aj mne zda take optimalne-do 7.mesiaca plne kojit-to je podla mna pre dietatko to najlepsie, co moze dostat... a mam dost mliecka, tak neviem naco tie umele kase... co by za to niektore maminy dali, keby mohli len kojit a ziadne prikrrmy, este raz dakujem...

hanka274 • 1d • Dnes o 12:44
tinni, presne, co by za to maminky ine dali, tie bohuzial musia davat umele mliecka-tam uz postup, resp. o tych kasiach neviem, ci musia alebo tak.
zgurka-ty brdo, ovocne stavy?? to snad este nie, skor vodicku, ale ak je cca 25 st. alebo proste dusno, horko. Ale inak uplne staci tvoje mliecko...
mirka, to je super, ze mas taku dr, ja mam tiez v poho, az na tie letaky, ale tiez ma chvalila za tych 7 mesiacov, co sa tyka alergie, je to to naj co mozes spravit, ma dobry zaklad tinni.
inak baby, ja nechapem, vacsinou sa tu za taketo temy s niekym furt hadam, ja som taka prehnane starostliva, ze sa snazim cez komp to nejako vysvetlit...ale vacsinou su to hadky, no uvidime, mozno aj tu natrafim na niekoho 😀 😀 nie som hadava, len som taka moc upismenkovana asi... 😎 😎

zuz11
24. jún 2007

ahojte, mam dilemu ohladom prikrmu 🤐
rano vstavame o cca 8:30 a vtedy mame vlastne aj prve denne kojenie dalsie kojenie mavame o 11:30, 14:00, 17:00 a 20:00. A moja dileme je v tom ze kedy jej vlastne dat prikrm? 🤐 pred 11:30 alebo 14:00?
dva krat do tyzdna totizto chopdime na plavanie a to ideme z domu akurat o 14:05... myslite ze jej mam davat 5 dni v tyzdni prikrm o druhej a v dnoch ked mame plavanie o 11:30? nebude mat s toho bordel? 🤐

zuz11
24. jún 2007

pomoze mi prosim Vas niekto.... 🤐

nera
24. jún 2007

zuzi - fuuuha, Ty to máš také presné?
Ja maličkej dávam približne, ale nie presne a ke´d treba tak sa to posúva, nie stále sa to totiž dá, náš jedálniček je nasledovný: ráno o 6hod mliečko, o 8hod - kašička, o 10hod - desiata ovocná, o 12hod -polievočka, zemiačky alebo čosi podobné, o 15hod - oovrant ovocný, o 18-19hod - kašička a o 19hod mliečko, no a ešte v priebehu dňa mliečko kedykoľvek chce.Aj my chodíme na plávanie a papanie jej dám tesne predtýma tesne potom mliečko.(tie časy sú približné)
Pevé príkrmy som jej dávala na desiatu a olovrant

zuz11
24. jún 2007

nera, jej teba som davno nevidela, ale vidim ze idete obe do krasy 😉
dakujem za tvoj rozpis....
no uplne presny nie sme ale priblizne to sedi 😀 ked neratam vcerajsok co spinkala do jedenastej a vlastne o pol dvanastej ranajkovala 😀 🤐
som sa rozhodla ze ked nepojdeme na plavanie bude papavat o tej 14:00 prikrm a ked sa pojde tak o pol dvanastej 😀 snad jej to nebude vadit 🤐

rybecka
24. jún 2007

ahojte
chcem sa opytat odkedy sa moze rybie mesko?
Moze sa vobec?
dakujem

zuz11
24. jún 2007

ja som pozerala ze ryby sa mozu od jedneho roka ale iba sladkovodne 😉 len netreba zabudat ze file nie je zo sladkovodnych 🤐

nera
24. jún 2007

zuzi - maličká mi dáva zabrať, tak veľmi nestíham 😉 , ale Vaše fotky si rada pozerám....ste zlatunké 😵 😵 😵
ešte k tým príkrmom ja som začala s nimi kvôli zúbkom , v 5.mesiaci jej prvé narástli a strašne ich používala pri papaní, tak som si musela dať čas, aby sa mi to zahojilo, lebo ona papala aj každú hodinu dve hod.
Ináč my keď ideme plávať tak sa napapáme tak asi 1/2 hod pred tým(to znamená, že tesne pred odchodom, lebo cesta tiež niečo mi trvá). A tak má čas, aby jej to strávilo a potom je to OK. A hneď po plávaní znovu papáme.
rybecka - ryby by nemali byť tak ako Zuzka píše do 1 roka.

rybecka
25. jún 2007

Dakujem,
A file nam nehrozia mi papame iba cerstvo ulovene rybky sladkovodne lebo mame ocka rybara 😉
Pekny den,

dabon
27. jún 2007

krasny dnik, no uz som dlho neprispela nejakou tou vetickou, ale bola som zvedava na to, co davate papat vasim bábam, tak som tu "zazrata" uz cele dopoludnie a studujem.
Ja mojmu kvietocku podla rady lekarky davam uz od 3mes. ovocne a zeleninove stavy - z jablk a mrkve. Krpec je totiz buchta, ze je tazka tak moze aj skôr.
Asi od 4mes jej davam mliecne kase a presnedavky. od 5mes mixovane polievky zeleninove aj s petrzlenom, zeleninove s kur. mäskom mixovane. Zemiak mi spapa len v polievke, zacala som jej davat aj pribinácik, aj ked je tam tvaroh, ale nie su tam ziadne E-čka. Velmi jej chuti. Lekarka mi povedala ze nesmie piskoty, lebo su tam cele vajicka a bielok nemoze... Tak uvidim ci budem alebo nebudem davat. Teraz sa chystam na jogurty - biele a nedavala som jej este ani spenat, brokolicu a karfiol... tak aj na to sa chystam...
ja totiž popri MD 3-4h robkam, tak niekedy poriadne nestiham, ale robim co je v mojich silach 😅

dabon
27. jún 2007

a este aby som nezabudla, chutia jej aj banany... 😉

evaka
8. júl 2007

Chcem poprosiť o radu - malá ide mať 5 mesiacov a vidím, že jej moje mliečko už občas nestačí. Mám ju v tom prípade radšej dokŕmiť Nutrilonom, alebo ju pomaličky začať učiť na zeleninkové chute, aby sa dopapala vitamínikmi? A cvičila pritom ďasienka 😀

zuz11
8. júl 2007

Evaka, a kojis s oboch na jedno kojenie? kolko kg ma mala? ja by som sa radcej poradila s pediatrickou 🤐 UM by som asi nedavala skor tie prikrmi len neviem ci nie je lepsie radcej sa pokusit o tvorbu viac mlieka, mas ho myslis dost alebo sa Ti tvori menej? 🤐

evaka
10. júl 2007

Niekedy kojim z oboch, niekedy len z 1 lebo druhy nechce (asi tam toho moc ani nema, tak preto odmieta). Už mi nezaberá ani čajík Hippko, (čo ma už viackrát podržal). Malá má 6 kg, ale už 2 týždne s váhou stagnujeme. Malá je za posledné dni nervóznejšia, plačlivá, aj stolica jej kyslasto zapácha, tak myslím že je to hlad. Ale keď dám Nutrilon, vypije málokedy, väčšinou ho vylievam. Možno ho vypije len vtedy, ked už má ozaj velikánsky hlad a je jej to jedno. A v zúfalstve som skúsila aj zemiačky, už aj mrkvičku, ale vypľúva, čo sa asi dá aj čakať na prvé razy. Ja už fakt neviem, je mi do plaču čo som to za mamu ked neviem zistiť čo ju trápi.

zuz11
10. júl 2007

evaku, vsetky sme dobre mami lebo svojich Drobcov sme s laskou priviedli na svet a s laskou sa o nich starame 😉
jaj prve pokusy boli aj u nas dost slabe, kedze Hanka nevedela co s tym ma robit 🤐 ja by som sa na Tvojom mieste ale poradila s pediatrickou co s tym....
inak ani Hanke nechutil samotny zemiak a ani mrkva... celkovo zemiak moc nemusi doteraz ale uz sa rozpapala a to budu iba 3 tyzdne co papame a zje aj 170g obcas 🤐

evaka
10. júl 2007

Tak to blahoželám, to už je pekne veľký tanier 🙂 , Ja som do nej nevmestila ani len za lyžičku. Ale zemiaky fakt nemôžu byť pochúťka😀 . Zuz, tá nervozita môže byť aj zo zúbkov, mi to až teraz cvaklo a možno s tým súvisí to jedenie - nejedenie. A ked teda stále plače, ja som v strese a zasa nemám mlieko (čo ja nemám bežne ked som nervózna al. unavená), taký kolotoč. Idem sa skúsiť ešte poradiť do "zúbkov", k doktorke idem v pondelok, tak snád dovtedy vydržím. Bežím lebo zasa plače