Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mirka_aa
14. mar 2013

ja by som sa chcela opytat...dcerka ma 10 mesiacov... vraj ma pit 4x denne 200ml mlieka a tri jedla ranajky obed vecera...v noci sa na mliecko nebudi..ako jej mam potom rozvrhnut to mlieko? dat na ranajky aj jedlo aj mlieko,potom na desiatu len mlieko potom obed potom olovrant zase len mlieko a na veceru jedlo plus mlieko?alebo ako? a kolko vodicky by este mala vypit? dakujem

elisskah
14. mar 2013

@mirka_aa Zarazilo ma ako si to napisala "Vraj ma pit 4x denne 200ml mlieka a tri jedla. To akoze kto povedal?? Ved kazde dieta je individualne. To akoze vsetky 10,5 mesacne deti musia pit 4xdenne 200ml a tri jedla????? Nerozumiem tomu. 😕

mirka_aa
15. mar 2013

@elisskah tak na krabici sunaru pise ze odporucane mnozstvo mlieka na den je 4x 200ml ...a v knizke od bukovskeho pise ze jest by mala ranajky obed a veceru tak ja neviem..preto sa pytam 🙂

lv
15. mar 2013

@mirka_aa já bychse řídila dítětem, něktdo je mlíčkomil a možná si tolik mlíčka dá, no třeba moje si dá 1x180ml rano a pak celý den vůbec žádné - konzultovalal jsem to s doktorkou, vysvětlila mi, že dítě co už jí maso, luštěniny, vejce si vezme potřebné množství bílkovin tam, pokud mlíčko nechce, nenutit. Na svačinu má jogurt, večer kaši, takže vlastně 3mléčné dávky za den. Stravuje se takto: po probuzení mlíčko, pak má snídani, svačinu, oběd, odpo svačinu a kaši.

petruldo
15. mar 2013

@mirka_aa môj toľko mlieka nevypil ani keď ho pil samé, teraz vypije caa 400 ml, má 10 mes.

petruldo
15. mar 2013

@mirka_aa moj papá v 10. mes. takto: raňajky caa 150 ml obilninovej kaše s ovocným pyré + 1-1,5 dcl nesl. čaju, olovrant 150 ml jogurt s ovoc. pyré + pufovaný amarant, alebo ovocné pyré + amarant + 1 dcl čaj, obed 180-200 ml príkrmu v zložení škroby (zemiaky, batát, ryža) + zelenina + bielkoviny (strukoviny, 1x týž. žĺtok, mäso nechcel a na kuracinu má asi alergiu) + 1,5-2 dcl čaju, olovrant 130 UM (zvykne 20 nechať), večera (1 hod. pred spaním) obilninová kaša so zeleninou al. zvyšok od obeda, pred spaním 130 (tiež to nevypije všetko) ml mlieka, a okolo 23,00 ešte 170 ml (ale nie vždy to vypije všetko). keď sa snažím doňho dostať viac tak mi grcia.
a tiež idem podľa Bukovského

cherry1981
15. mar 2013

@mirka_aa My vypije 3 krat po 150ml mliecka za 24 hodin ma 11 mesiacov. Aj to som rada ked vypije 🙂 A to pije na desiatu ,olovrant a veceru vzdy len pred spanim. Na ranajky obed a prvu veceru okolo 18hod ma stravu pevnu 🙂

mirka_aa
15. mar 2013

@petruldo
@cherry1981
@lv
no ja nemam problem s tym ze by malinka mliecko nechcela,zrobim 200ml a kolko vypije tolko vypije niekedy cele,niekedy trochu necha...nemam problem ani s papkanim,vzdy vsetko popapa 🙂 len neviem ako jej to spravne rozvrhnut pocas dna..
moze byt napr. ze po prebudeni mliecko,a po chvilke po mliecku ranajky nejake to ovocie s obylninou alebo jogurtom...
na desiatu len mliecko..potom zvycajne ide 1.denny spanok
potom obedik zelenina + zemiak,alebo obylnina + masko al. zltko,al.strukovina...
na olovrant zas len mliecko a 2.denny spanok
a potom vecera hodinu pred spanim nejaka tuha strava
a tesne pred spanim este opat mliecko
mohlo by byt tak?
ja mam skor problem s inymi tekutinami...nechce pit..niekedy pila,ale pred nedavnom mala vysoke horucky a to som jej vkuse ponukala tekutiny,a neviem ci sa jej vodicka sprotivila,ale od vtedy vodu nechce ani vidiet...

lv
15. mar 2013

@mirka_aa ten rozpis je ideální - neboj, pít začne /právě až se nahradí 3mléčné dávky tuhou stravou/ sama.

elisskah
15. mar 2013

@mirka_aa moja keby tolko mliecka ma denne vypit, tak by tuhu stravu uz asi nezvladala, alebo by grckala. Ja jej najviac 180ml vody zarobim s mlieckom a pocas dna jej dam 150ml. Vodu jej nedavam, pije cajik a vypije ho vela, ponuknem jej ho hocikedy a vzdy si upije. Nemyslim, ze je dobry napad dat naraz aj tuhu stravu aj mlieko. Mne by to nepapala. ked jej das rano mlieko tak sa predsa napapa a uz by ti nepapala potom kasicky, nie? Mame rovnako stare deti, ale zalezi aj kolko maju kilov. moja ma tak max. 8,5kg. Je jasne, ze nespapa tak vela ako 10kg dieta v jej veku. Niekto je velky papac, niekto nie. Moja je taky stred myslim. Ved nemusis jej davat 4xdenne mlieko, daj len 3x. Pises, ze po prebudeni mliecko, o chvilu kasicku a pred prvym spankom zas mliecko? A to je ake casove rozpätie? to si neviem predstavit. Myslis, ze to bude vladat papat tolko? Skus jej nedat rano mliecko, ale hned daj kasicku a az pred prvym spankom mliecko. Alebo rano mlieko a pred prvym spankom kasicku, bez mlieka uz. U nas je to takto. Ale moja papa aj v noci. Vecer pred spanim 180ml mlieko, okolo 4h 180ml mlieko, po prebudeni o 9h obilninova kasicka, ked jej chuti a dobre sa napapa, tak pred 1spanim o 11:30 jej mlieko nedam, max.este nejaku tu susienku jej dam predtym zut. Ked sa rano dobre nenapapa, tak jej spravim len 120ml mliecka. Budi sa o 13h, ked nemala mliecko, tak jej dam hned zeleninkovu stravu, ked papala mliecko, tak je davam az po 14h papat. O 16h ide spat a vypije 150ml mliecka. Potom o 19h jej dam nieco ovocne, raz zacas jogurtik a o 21h ide spat, takze mliecko. Tak u nas je 3x denne tuha strava a 3x denne mlieko obcas 4x. Davaj jej podla seba ako ty myslis a podla jej potrieb a nie podla toho kde ako pisu.

mirka_aa
15. mar 2013

@elisskah dakujem pekne 🙂 mas pravdu bolo by to asi natesno..ona papa rada,podla mna by aj zjedla,ona zje kolko jej dam preto sa tazko orientujem nou bo by jedla donekonecna :D ..ma 10,5kg.. tak skusim tak ze tie ranajky rozdelim ze rano len kasicku a pred spanim na desiatu mliecko...potom obed, olovrant mliecko,a vecera? moze ostat ze cca hodinu pred spanim kasicka a potom este tesne pred spanim mliecko..? v noci na mliecko sa zobudi len obcas...a co sa tika tekutin skusam aj vodicku aj cajik ale to je jedno,aj tak velmi nechce...

elisskah
16. mar 2013

@mirka_aa tak to jej isto ovela viac chuti papat, ako mojej, ked ma 10,5kg. Ja jej okrem normalnych porcii davam pocas dna este nejake tie susienky, chrumky, kupujem len v zdravej vyzive take specialnejsie alebo obycajny rozok. Ten trosicku ohloda. 🙂 No moze ostat aj tak ako pises. My mame prestavku medzi vecernou kasickou a mlieckom 2h. Uz sa mi aj stalo, ze jej nieco velmi chutilo a vela spapala tej kasicky a vecer mi normalne odmietla mlieko a zaspala bez neho. Len cajiku sa napila. No a u nas teda caj ide vo velkom. Teraz uz pomenej jej davam hlavne vecer pred spanim a pocas neho, ked sa preberie. Lebo som jej vzdy dala caj a ona pila a pila. Teraz len dudel dam a spi dalej, ked nepomoze, dam caj. Bezne vypila denne min.1,5l caju. Teraz sme na 1l asi. 🙂

dejka77
16. mar 2013

@vitana Malo by sa sparit horucou vodou viackrat to kvoli tomu aby nebolo horke. Ja som to 1x neurobila a bolo to horke 😒 . Na sacku sa pise, ze varit 15-20min.

dejka77
16. mar 2013

@saska.t Ahoj, chcela by som sa spytat kedze sa vyznas, preco je kakao nevhodne pre male deti? Mam ale na mysli normalne kakao prasok, nie granko a podobne sladene upravene kakaa. Preco by sa malo davat az po 3.rokoch?

saska.t
17. mar 2013

@dejka77 tak to som este nepocula,prave kakao ( nie granko) sa kludne moze zaviest okolo 15 mes. ak ho ochutis zdravo - prirodny cukor - stevia, mliecny cukor atd. nevidim v tom problem, samozrejme s mierou 😉

tinushka13
17. mar 2013

Baby ako začať s príkrmom? Určite to tu je niekde spomínané, ale fakt nemám čas to tu nejako celé pelúskať.. :( ako ste zacali? chcela by som mrkvickou.. no a mozem potom dat vecer aj kasu? Bo tu sme dali vcera a velmi chutila..

lucinka58883
17. mar 2013

@tinushka13 ahoj, my sme zacali v pondelok a zacali sme zemiacikom, lebo mrkvicka je sladsia tak potom by nemusela spapat zemiak ked si zvykne na sladko. S tou kasou neviem my davame iba na obed zemiacik a potom zapijeme mlieckom ) a myslim ze jej to stavci nechcem to prehanat

tinushka13
17. mar 2013

@lucinka58883 mne včera nechcela nič papať.. a keď držala hladovku 12 hodín tak som utekala kúpiť kašu.. tú hneď zjedla.. tak preto sa pýtam ako na to.. no skúsi mten zemiačik teda.. a uvidíme. a koľko ti z toho spapa? Staci to?

lucinka58883
17. mar 2013

@tinushka13 no neviem, ja stále kojím a určite nehrozí že môj hladoš bude držať hladovku by zedla aj mna keby môže 🙂 Sa bojím keď jej zúbky narastú :D Prvý deň spapala nejaké 2 lyžičky a 2 deň už nejakých 6 a viac uvidíme dnes, lebo som sa rozhodla že jej zemiačik budem dávať 4 dni a potom prejdeme na mrkvičku tú tiež 4 dni potom ich zmiešam a tak aby toho nebolo veľa nového, no nestačí ona sa nezasýti uplne ešte je stále zvyknutá na mliečko tak si naň nechá miesto a potom sa ešte dokojíme 🙂 ono bude trvať dlhsie kým spapajú tolko aby to nahradilo jedno kojenie

tinushka13
17. mar 2013

@lucinka58883 Zara tiež ei je z tých detičiek čo opovrhujú jedlom.. tá pekne papá.. len asi jej idú zúbky. Bo je nervná, stále plače.. mala zvýšenú teplotu.. soplíkuje a všetko hryzká-. no des.. má tam také čiaročky.. tak asi t budú tie zubadlá.. preto nechcela. no vyskúšam teda zeleniku. 🙂 ďakujem za radu..

lucinka58883
17. mar 2013

@tinushka13 Neni začo 🙂 Budeme držať palce 🙂

tinushka13
17. mar 2013

@lucinka58883 už to máme za sebou 😀 mrkvička nám veľmi chutila 😉

lucinka58883
17. mar 2013

@tinushka13 super , tešíme sa 🙂 Sofia tiež dnes spapala polku zemiačiku tak veľa sa jej ešte nepodarilo 🙂

biba321
18. mar 2013

@katyxq ahoj,mozem sa prosim opytat-dieta nad 1 rok ma nejake obmedzenie pri obilnych kasiach? ja dam malemu denne 2 vacsie mrazene kocky kase jacmennej, alebo ovsenej,alebo spalda 2-3 pol.lyzice, medzitym pohankovu kasu.. dakujem

katyxq
18. mar 2013

@biba321 Podle mě omezení jen v mezích zdravé a vyvážené stravy (http://www.margit.cz/zdravy-talir/) a individuální snášenlivosti (alergie a jiné připadné zdravotní obtíže, citlivost trávení, krevní skupina) a chuti - u nás kaše moc nefrčí, radši si dá kváskové pečivo.

biba321
18. mar 2013

@katyxq to je kvasene pečivo? rozok,chleba..?

katyxq
18. mar 2013

@biba321 jojo, z žitného nebo pšeničného kvasu, s pšenicí a obecně s lepkem se to snažím nepřeháně), takže peču jen 1-2x týdně, jinak máme jiné přílohy jako je rýže, kukuřičné těstoviny, brambory

mamainprogress
18. mar 2013

@petruldo ahoj ani moj maly neje maso. Ake strukoviny davas? A davas kazdy den? Ja nie kazdy den, cca kazdy druhy, treti, a to cervena sosovica, mungo fazula, biela fazula a hrasok. Zatial. Ale velmi nechce ani strukoviny, musim ich kamuflovat do zeleniny. Najviac mu chuti tekvica a baklazan, tiez batat. Zatial ma to tak netrapi, ved ma bielkoviny aj z materskeho mlieka. Ale snad mu zachutia tie strukoviny neskor. Ma 9m.

petruldo
18. mar 2013

@mamainprogress ahoj, ja dávam od 7. mes., začala som červenou šošovicou, potom mungo, cícer a hnedá šošovica. môj ich papá tiež so zeleninkou a zemiakom (al. batátom, ryžou príp. inou obilninou) a dávam ju každý deň. keď vzal na milosť kuracinu, tak mal na 2.-3. deň papania ritku ako popálenú - tak predpokladám alergiu (rovnakú ju mal keď som ešte kojila a zjedla 2 pomaranče naraz (bula som pažrava 😀 )). teraz som dávala králika, z toho zatiaľ nemá nič. môj má 10m a 2t.

elisskah
22. mar 2013

@katyxq ako pripravim nejaky zdravy puding? Pudingy este nemala, ale rada by som nejaky zdravsi ako klasicky ak sa to da. 🙂