Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

trixi
1. apr 2008

Nas maly teraz papa na desiatu ovocie, zvacsa nastuhane jablcko a popuceny banan, obcas marhulkovu, ci hruskovu vyzivu, na obed zeleninkovu kasu s rozmixovanym maskom. Na olovrant si vsak pyta zasa nieco jest. Nechce pit mliecko. Co davate na olovrant? Zasa zeleninku? Dajte nejake tipy vhodne pre 7 mesacne, kojene babatko-hladoska. Vecer papa ryzovu kasu.

junovka
1. apr 2008

fuuuu 😝 😝 tolko chodov za jeden den , este ani nie 7 mesacnemu babu?Teda, tolko chodov v jeden den sme my zacali v 9 mesiaci.My na olovrant v 7 mesiaci sme este mali mlieko, od 8 sme zacali papat chlebik, piskoty...a na 9 mesiacov sme k tomu pridali maslo, alebo biely jogurt s ovocim, vlockami ci piskotmi. 😉

kili
1. apr 2008

trixi, ak ti nechce mlieko, tak skús niečo iné mliečne ako napr. ovsenú kašu z mlieka

trixi
1. apr 2008

junovka, nasmu malemu sa paci papat za stolom v stolicke a lyzickou. Dat mu mlieko zacina byt poriadny problem. A kojit ho v stolicke, to by bola sranda 😀 . Teraz vazne, pytala som sa na ten olovrant preto, ze sa mi to tiez zda vela, tolko papat a nepit mliecko.

kili, moze uz ovsenu kasu? Nastudujem. Ale ked vecer ma ryzovu kasu, tak sa mi to zda moc vyzivne. Zatial to riesim tak, ze na olovrant hryzka jabko alebo si cuca banan. Toho vela nezje, a je spokojny. Inak mliecko bez problemov pije vecer pred spanim, v noci a aj rano.

lindulak
2. apr 2008

maminy, ako pripravujete masovo-zeleninove prikrmy? Vsetko mixujete ponornym mixerom? Da sa s tym aj masko? Niekto mi tu uz pisal, ze ked ho rozvarim... A co ten nastavec na ponorny mixer - ta miska s nozmi - s tym to bude asi lahsie, nie? Mate ho niekto?

junovka
2. apr 2008

lindulak, ja ked dovarim, tak zmixujem vsetko dokopy ponor.mixerom. 😉

kattom
2. apr 2008

lindulak - zo zaciatku vsetko spolu - mam iba ponorny bez nastavca - ale v normalnom porcelanovom hrnceku to mixujem. ked bol vacsi - tak zeleninu iba vidlickou som pucila a masko mixovala - obralo ho z kosti, ak bola kost (stehno kuracie) a troska tej vodicky, v com sa varilo pridala a rozmixovala som, primiesala k zelenine a este ak bolo treba dodala toho vyvaru. a teraz uz zeleninu pucim - na vascie kusy a masko krajam nozikom na malinke kusky (ma zubky a uz nema problemy jedlo pokusat). masko varievam zvlast v hrnci - a do vody vzdy pridam par zrniecok rasce.. a zeleninu potom varim zvlast, alebo pridam k masku neskor. vacsinou to postavim varit hned rano, hned ako vstaneme. a kym sa vychystame von, tak je to hotove - nechavam to v tej vode a pucim az pred obedom. zohrievam v mikrovlnke len tolko, co spapa

kili
2. apr 2008

kattom, tebe sa dieťa zmenšuje 😕 😀

kattom
3. apr 2008

jeej, kili - az teraz to citam 😀 oprava: tretie slovo v druhom riadku -namiesto "vacsi" ma byt napisane "mensi"

kattom
3. apr 2008

teraz ma napadlo, ze som sem nedavala link: skrizene potravinove alergicke reakcie - najdete tu: http://kattom.blogspot.com/2008/03/deti-detiky-...
a trocha o zavadzani prikrmov tu: http://kattom.blogspot.com/2008/03/deti-detiky-...
😉

emuska1
3. apr 2008

ahojte maminy moja dcerka ma 6 mesiacikov a zaciname s prikrmami,chcela som sa opytat ake mliecko davate do ryzovych kasiciek.mam si svoje vytlacit?Emka je iba dojcena a v noci sa mi budi niekedy aj 3 krat,ze je hladna,tak chcem vyskusat davat,tu kasicku pred spanim,len neviem ako ju pripravit,co mozem do nej dat a co nie.

motiilik
3. apr 2008

katton ja mám skoro 4 mesačnú malú,a už som musela začať prikrmovať,lebo mlieko jej nestačilo,bola mi po ňom furt hladná,tak som musela jej dať niečo viac na zasýtenie...myslím si,že sa nemusí prikrmovať dieťa až v piatom alebo až v šiestom mesiaci,ale samozrejme môžme aj skôr...mne nič iné neostávalo,ona mi furt len plakala a mlaskala ústami...cez deň je 6krát,ale zase mi prespí celú noc až do rána...takže si myslím,že to nieje až tak veľa...

motiilik
3. apr 2008

emuska1,ja som síce malú nekojila,ale myslím si,že by si jej do tej kašičky mala dať svoje odstreknuté mliečko...a zarába sa tak,je pomaly po lyžičkách pridávaš kašičku a lyžičkou miešaš,a dávaš tam toľko tej kašičky,na akú hustotu to chceš mať,či husté a krmiť lyžičkou,alebo riedšie a do fĺašky...

kattom
3. apr 2008

a ešte tu: http://kattom.blogspot.com/2008/04/deti-detiky-...

motiilik - samozrejme, ide o moje subjektívne názory k príkmom, ale možno niekomu pomôžu tie príspevky, aspoň sa troška zorientovať. 😉

emuska1 - a kasu, ktora sa zaraba do vody nechces skusit? sice je drahsia.. a tak, ako pise motiilik, das mliecko (alebo vodu ochladenu na 40stupnov) a pomaly pridavas lyzickami kasu a miesas - postupne ti to bude hustnut.

motiilik
3. apr 2008

katton,sú dobré tie tvoje príspevky,a zase som o niečo múdrejšia,aspom budem vedieť ako ďalej postupovať...DÍKI...

trixi
4. apr 2008

kattom, klobuk dolu, pekne stranky.

junovka
4. apr 2008
marijja
4. apr 2008

ahojte maminy,super diskusia.ja mam chlapceka 19bude mat 5mesicov,chcem ho skusit prikrmovat.hrozne zle spava,v noci je hore 5az 10krat a cez den spinka tiez malo. ☹ poradi mi niekto co skusit,.... 😵 😅

junovka
4. apr 2008

ak mas na ymsli v papani, tak zacni mrkvickou.Vyssie som uviedla link, kuk 😉 🙂

alami
4. apr 2008

marijja - kačšami sa začínať neodporúča, dieťa si zvykne na sladkú chuť a odmietne zeleninu. Treba začať zemiakom, alebo mrkvou. My sme tiež začínali skôr kvôli hladu, takže som mu večer - lebo ja som chcela poriešiť večerný hlad, dávala som mu zemiak varený vo vode, rozmixovaný s mliečkom (môže byť materské ak máš dosť na odsatie, ak nie umelé). Neskôr, keď sa rozhodneš, najskôr však o 3 dni (na rozpoznanie alergií musí byť vždy 3dňová pauza medzi novými potravinami) môžeš variť zemiak + mrkvička, môžeš dať trošku rasce a kvapku kvalitného oleja (aby sa mali v čom rozpustiť vit. z mrkvy) - zmixovať len s tou vodou. Ja som do 6 mes viac zeleniny nedávala. Niekedy som dala aj banán. neskôr som toto presunula na obed a večer som robila kašu-čisto ryžovú - aby si od zeleniny neodvykol, preto som ju presunula a nezrušila celkom 🙂

marijja
4. apr 2008

ano v papani,asi to skusim lebo uz som dost z toho prebudzania unavena.keby spinkal aspon dve hod.uviydim co to spravi.

marijja
4. apr 2008

alami.....dik tak pockam este 7dni a rozbehneme to.prve papanie mozno to zaberie.zobudil sa tadeasko musim ist. 😅 😅 😅

flipinka
4. apr 2008

Prosim vas, ma niekto skusenost so zapchou po prvych prikrmoch? Kamoska koji a pred tyzdnom zacala prikrmovat, no robi si starosti, lebo jej dcerka sa po mrkve s karfiolom cely den nevykakala. Predtym zvykla mat stolicu aj 3x denne. A vraj je taka nervoznejsia. Co s tym? Mala ma 6 mesiacov.

petulienka
4. apr 2008

Ahojte,

tak ja sa vam musim pochvalit.. zacali sme dnes s mrkvickou... no a parada... bez problemov, bez placu a uplne v pohode sme spapali skoro dve lyzicky... 🙂 vecer bude ryzova kasicka, ale este nie taka husta, dam mu len trosku do mliecka a zajtra zasa zemiacik tiez tak dve lyzicky... som na svojho syn pysna 🙂

junovka
4. apr 2008

petulienka, a nezacala si dajak skoro s prikrmami? 😕

Flipinka, ak kamoska zacina s prikrmami, tak by mala davat malej o cosi viac tekutin ako doterazPokial je stolica kazdy druhy den, tak je to este v norme 😉 .

motiilik
4. apr 2008

aj my máme zachvílu 4 mesiace a už papáme lyžičkou,lebo mliečko nám už nestačilo,malá bola po ňom stále hladná...

alami
4. apr 2008

petulienka - 3 dni by si mala dávať len mrkvu až potom môžeš zemiak. Malý sa ti môže vyhodiť, alebo mať nejakú inú alergickú reakciu a nebudeš vedieť z čoho to bolo!!!

lindulak
4. apr 2008

Maminy ja sa len cudujem, preco tolke z vas tak skoro prikrmuju? Ved vsade sa pise o 6 mesacnom vylucnom dojceni. Chapem tie, ktore nemaju MM, tak deticky na UM sa prikrmuju skor. Ja nechcem aby to vyznelo ako kritika, len ma to mrzi, ked to citam.

kattom
4. apr 2008

flipinka - pri prikmovani sa moze zmenit aj travenie - a urcite sa meni. ak malinku neboli brusko, jeden den, ked nekaka je v pohode. a mohol to sposobit ten karfiol - dost nafukuje, ak sa davaju stopky a nie iba hlavicky - uz varit ho treba bez stopiek - lebo v tej vode sa stopky rozvaria. pripadne, nech malinkej skusi robit redsie tie kasicky zeleninove zo zaciatku - babo bolo pol roka zvyknute na tekutiny iba a na traviacu sustavu je to dost zataz zrazu travit aj nieco ine (aj to moze byt dovod, preco hned nekaka - ze to chvilu trva, kym jej ten prikrm telo spracuje)

a urcite treba tie tekutiny zvysit - ak sa po prikme nedojci.. co sa tyka tekutin, ak babo pravidelne cika a nechce pit nic navyse okrem mlieka, je to v poriadku - staci mu prisun tekutin z mlieka a z prikrmu.

petulienka - urcite davaj 3 dni iba jeden druh zeleniny - lebo alergia sa prejavi az neskor, a nebudes vediet z coho..

lindulak - ja s tebou suhlasim.. ale kazdy musi podla svojho uvazenia. hlavne, aby sa nasim detickam vyhli akekolvek zdravotne problemy.

lyzenka
5. apr 2008

a mozem dat po mrkve petrzlen? - dokina mi vravela, len korenovu zeleninu mam zatial davat.