Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

fifla
16. máj 2008

majusienka, super je mrkvicka alnatura z dm, ta je bio a je cista

lindulak
16. máj 2008

Majusienka, hippka cista mrkvicka mojej nechutila, bola hrozne horka, ale tu od alnatury zjedla - ta je lepsia. Obe su bio a ciste - len mrkva a voda. Ale mne sa najlepsie osvedcila surova bio mrkva z tesca - v kutiku organic v zelenine, 3/4 kilove vrecko stoji do 6OSk a je velmi sladucka, mnami! Malej velmi chuti vsetko, kde ju pridam 😉 Ale maju ich len vo velkych hypermarketoch - v BA urcite, to mas najblizsie.

hajanek
17. máj 2008

Prosim muzete mi nekdo poradit. Moje dcerka ma pul roku a pred sesti dny jsme zacaly s prikrmy. Prvni tri dny trochu mrkvicky, potom brambor, mala papa pekne, ale mame strasny problem s vykakanim. Ted se mi po dvouhodinovem placi a pomoci trubicky vykakala. Doktorka mi poradila hermankovy caj, ale ten nam vubec nepomaha, cetla jsem, ze se muze dat i stava ze svestkoveho kompotu, ale tam je prece strasne moc cukru. Poradi mi nekdo, jak ji mam pomoci? Moc dekuji.

alami
17. máj 2008

skús od hipp slivkový nápoj alebo slivkovú výživku a varenú mrkvičku trochu vysaď. prípadne jej daj glycerínový čípok.

mamacat
17. máj 2008

hajanek to je z tej mrkvicky. upravi sa to ked zacnes davat aj ine zeleninky a ovocie.

zaria
18. máj 2008

mamicky, mam v tom hokej, kedy mozem zacat s prikrmom mliecnym, ako su pribinacikovia a kedy s piskotkami a rohlikom...?

junovka
18. máj 2008

zaria, my sme zacali s mliec.prikrmami a to len z biel.jogurtami na 9 mesiacov, tak isto aj s maslom, pribinaka zacneme davat mozno o par tyzdnov, nakolko uz v podstate mame rocik a co sa tyka piskot, tak mi sme zacali v 8 mesiaci, tak isto aj s lepkom 😉

kattom
18. máj 2008

zaria - mliecne vyrobky sa mozu davat od 10 mesiaca, veci s lepkom od 7 mesiaca
my sme tiez zacinali iba probio bielym jogurtom - v 10 mesiaci (kubko lubi activie biele nesladene). v 11 som mu zacala davat maslo (82%). veci s lepkom (chlieb, rozky) - som mu zacala davat v 11 mesiaci. Piskoty v 12 mesiaci, pribinacika (obsahuje tvaroh) dostal az ked mal takmer 13 mesiacov.

hajanek - je to tou zmenou stravy - urob jej mrkvicku redsiu - viac vodicky, v ktorej sa varila jej daj do tej mrkvovej kasicky. a este tekutiny - ak dojcis, tak mliecko, ak ti vypije vodicku, tak po obede jej daj vodicku vypit. ked varis zemiak, do vodicky pridaj par zrniecok celej rasce=kminu - ten potom vyberies a zahodis - aj to pomaha (ja malemu doteraz varim masko a zemiaky s rascou)

petraluk
19. máj 2008

Hajánek kup si švestkovou šťávu od Hippu, to je lepší než kompot 😉 A nebo jsou dobrý taky hrušky 😉

hajanek
20. máj 2008

Děkuju moc za rady, jen jsem se ještě chtěla zeptat, kolik ji té šťávy můžu dát. Včera jsem ji dala pár lžiček a večer měla stejně strašný bolení a to ani neměla mrkvičku. Díky.

alami
20. máj 2008

koťko ti má? - mesiacov myslím 😉

hajanek
20. máj 2008

Má půl roku.

alami
20. máj 2008

tak to by som dala v priebehu dňa kľudne tak polku tej fľaštičky - môžeš to aj nariediť s vodou. a skús glycerínový čípok

hajanek
20. máj 2008

Děkuji, vyzkouším. Jen doufám, že se to brzo zlepší.

iva211
20. máj 2008

Majusienka my sme tiež pred týždňom prešli na prvé zeleninkové príkrmy a začala som prvou lyžičkou mrvy od Hami,malej veľmi chutila a celú fľaštičku zjedla za 2 dni. Je super riedka a celkom aj chutí.Ja ináč používam len výrobky od Hami, zdajú sa mi najlepšie a aj cenovo výhodné.

fifla
20. máj 2008

hajanek, my pouzivame od zaciatku do prikrmu lyzicku extra panenskeho olivoveho oleja a problemy so stolicou nikdy neboli, prave naopak, krasne sa vykaka vzdy. skus

hajanek
21. máj 2008

Tak jsme včera zkusily švestkovou šťávu a večer měla čtyři hodiny bolesti. Byla to hrůza, tak jsem dneska zašla k doktorce a ta mi napsala nějaké homeopatika, ale ty budou až zítra. Dnes jsem ji vůbec zeleninu nedala a zkusila jsem par lžiček hruškové přesnidávky, tak uvidíme.
Jinak děkuji za rady, kmín vyzkouším a panenský olej mám, ale taky nám to moc nepomohlo. Holt každý dítko je jiný.

elize
21. máj 2008

Ahojte, tak mi uz s prikrmami ficime mesiac. Zelenina Maxikovi neuveritelne chuti. Dnes som mu prvykrat dala Hami s jahnacim - zjedol to ale nebol prilis nadseny. My mame problem s tym, ze nechce pit mlieko (davam mu HA Bebu). Za cely den vypije cca 400ml. Jedalnicek mame priblizne takyto:

4:00 Beba cca 150ml
8:00 Beba cca 80ml
10:30 ovocne pyre
13:00 zelenina s maskom - plny hlboky tanier
17:00 Beba cca 100ml
19:00 mliecna ryzova kasa 230ml

medzitym pije cajik

Niekde som citala, ze deti vo veku 6 mesiacom by mali vypit za den cca 800ml MM alebo UM. Niekedy nevypije ani polovicu. Nemate niektora s tym skusenost? Je to OK, alebo to mam zacat nejako riesit?

pindurik
21. máj 2008

Ahojte mamenky
nas Risko ma teraz 6 mesiacov a papkame druhy den. Davam mu na desiatu trocha vareneho jablcka vo vodicke.Mam dilemu, neviem ako to mam kombinovat s kojenim,Kojim kazde dve hodiny aj v noci.Spapka asi 2-3 lyzicky a potom chce prsnik.Nasa pediatricka nam povedala, ze mam zacat surovym jablckom alebo bananikom na desiatu a potom neskor so zemiacikom , mrkvickou atd.Ja som niekde citala ze zacat treba s zeleninkou a to vecer aby spinkal lepsie. Poradte mi prosim vas, ak ste mali niektora takyto problem.Mam v tom chaos aj preto,lebo sme v zahranici a nepoznam tu este dobre potraviny.

flipinka
22. máj 2008

Prosim vas, co mozem dat jest dcerke (8 mesiacov), ked vcera vecer vracala z jablkovej fornety? Moze jej to ublizit? Mam dnes davat len mlieko?

flipinka
22. máj 2008

Tu fornetu jej dala svokra a este sa citi urazena, ze jej dala taku dobrotu a to vyvracala 😢
Ja som jej vynadala, ani sa so mnou nebavi.
Ani lepok som este nedavala a ona jej da hned fornetu 😠

bobulka34
22. máj 2008

Aky mate JEDALNICEK PRI 8,9 MESACNOM DIETATKU???

fifla
22. máj 2008

elize, neskusala si zmenit mliecko, asi si presla na 2-ku a na tu si musia deticky zvyknut. podla mna je toho mliecka pre malinku dost malo. co ti radi doktorka?

bobulka34, my sa velmi neponahlame rano mlieko, desiata bananik alebo hruska s keksikom a doplname 60 mliekom, obed masko so zeleninkou plus ryza alebo zemiacik, olovrant mliecko, prva vecera kasa a pred spanim mliecko. staci nam zatial a malinky prospieva aje spokojny

flipinka, svokru posli niekam...ja som moju poslala, ked bala malemu lyzicku medu a rano davil jak najaty. a stravu bysom nejak zvlast asi nerieslia, jednoducho jej to nesadlo tak to vyvratila.

elize
22. máj 2008

fifla, ano presla som na 2-ku, ale uz pred mesiacom. Dnes som kvoli tomu volala dr. a povedala, aby som mu zacala opat davat 1-ku a postupne prejdeme na 2-ku. Zatial ziadna zmena, uvidime vecer

kim
22. máj 2008

Pindurik: já teda nevím, ale my jsme najeli takto: zelenina v poledne, začala jsem braborem, pomalu začala dávat i jinou zeleninku - kupované skleničky zatím, dělá se to tak, že po 14 dnech od zavedení zeleniny se 1 den v týdnu dá masozeleninový příkrm, pak druhý týden 2 masozel., 3.týden 3masozel...atd.až se dostaneš na 6 masozel.za týden a ten jeden den se dá do zeleninového žloutek.S ovocem se začíná měsíc po zavedení zeleniny a já teda pojedu tak že ráno mlíko, za 2 hodiny ovoce, za 2 hodiny zelenina, pak jak vydrží a zase mlíko, odpo mlíko a večer kaše.Ale každá mamina si to asi dělá dle sebe, akorát se říká, že nezačínat ovocem - sladkou chtí, aby neodmítali tu zeleninu, která není tak sladká!!!

iva211
22. máj 2008

Pindurik neboj prídeš na to postupne, ja som v tom mala tiež riadny hokej. My papáme na obed zeleninové príkrmy, začali sme len s mrkvou, po 3 dňoch sme pridali zemiak a po ďalších 3 brokolicu, to na vyskúšanie aby som zistila či nie je na niečo alergická. Ale presne ako píše Kim ovocie by malo prísť až po mesiaci to kôli sladkej chuti aby si na ňu dieťatko nezvyklo a neodmietalo zeleninu. Takto papáme už vyše týždňa a o týždeň pridáme už aj mäsko.

iva211
22. máj 2008

S kojením si nerob starosti koj tak ako doteraz akurát postupne po podávaní príkrmu zvyšuj dávky zeleninky a znižuj mliečko, tak by si sa mala postupne dopracovať k tomu, že po príkrme už nebudeš kojiť. Ja by som zeleniku večer nedávala, na to sú kašičky ale aj k ním sa dopracuješ o pár týždňov, nemáš sa kam ponáhľať. Zatiaľ by mal jeden príkrm denne dieťatku stačiť. pozri si stránu www.rodinka.sk tam je to pekne rozpísané.

alami
23. máj 2008

pindurik - ovocie je lepšie varené - zničí sa v ňom alergén samozrejme nie banán a u broskyne a marhule sa neničí ani varom. Ale jablko a hrušku trochu povar a rozmixuj. Je pravda, že je lepšie začať zeleninou, aby si nezviklo na sladkú chuť. Teda napr varený zemiačik, neskôr k tomu pridať aj mrkvičku....neskôr brokolicu, tekvicu.... masko, všetko sa varí len vo vodičke, príp. s troškou rasce. Ak dáš mrkvičku tak aj kvapku kvalitného oleja.Malo by sa to dávať na obed. Na večeru som to dávala ja aj som to tu písala, lebo malý večer hrozne plakával od hladu. Zemiačik môžeš pomiešať s mliečkom - aj materským. Ak ti zo začiatku spapálen trošku tak za tým ho - ju???už neviem čo máš 😉 dokoj. Postupne budeš zvyšovať dávku príkrmu a uberať mliečko. Po mesiaci môžeš dávať na obed zeleninu a na desiatu, alebo olovrant ovocie. Prípadne na večeru aj kašu.

mirka1111
23. máj 2008

ahojte dievčatá, som tu prvykrat, lebo hladam nejaku radu alebo aspon oproru, ze v tom nie som sama a niekedy je to normalne :o) moj lukaš ma 7,5 mesiaca. s prikrmovanim sme zacali pekne po ukonceni 6. mesiaca. nikdy nechcel dumlik ani flasku. je to asi kojenim moc rozmaznane babo :o).
flasu aj cumel povazuje za hracku ako vsetky ine a kuse, nie cmula, ich z kazde strany rovnako. no a moj problem. zo zaciatku mi este sem tam nieco zjedol, aj ked väčšinu vyprskal na mna. cim dalej tym tazsie, resp. nemozne je do neho nieco dostat. pritom to nie je o tom, ze by mu jedlo nechutilo. jednoducho to nepovazuje za jedlo. 😝 ked sa mi podari mu nieco do ust dostat, tak to väčšinou pekne prehltne. ale neuveritelne ho otravujem ked mu pcham lyzicku pred usta a zatne ich tak, ze sa tam nikto nedostane. 😖 parkrat sa mi podarilo ho oklamat a v ramci hry, teda ked nieco pchal do ust som mu tam strcila striekacku z panandolu a tak mu strekla aspon vyzivu do ust. zjedol, ale uz si dava pozor a neotvara usta pri hrani, ani ked mam striekacku v ruke, nie len lyzicku.
nepije este nic okrem mliecka. a teda a ni o jedeni sa moc hovorit neda. zatila mu moje mliecko staci, ale mylsim, ze by si mal postupne zvykat na nove chute a novy spôsob jedenia. pit mu davam aspon z poharika, kedze ani tou lyzickou to nejde, ale to sme vúčšinou cely mokri 🙂
takze krmenie je moja nocna mora, lebo hodinu sa s nim bavim a potom celeho sup do vane a od hlavy az po päty umyt. niekolkokrat denne, ak mam na to nervy. neviem, ci ho nechat tak, aleho trapit sa s tym, ze sa to zmeni, nechcem v nom vypestovat uplne odpor.
prosim poradte, kto mal teketo nepapacie dieta? ☹ ☹ ☹ ☹

mozno to tu v diskusii uz niekde je , ale pochopte, ze sa neda cela citat 😅