Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

veronika81
20. dec 2009

Saška, aký chlieb by sme mali? Tiež biely alebo je to jedno?

lisa.j
20. dec 2009

ahojte,
uz som pisala aj do inej temy, ale len teraz som si vsimla, ze je tu dalsia tema o prikrmoch, tak to skopitujem aj sem 🙂
otazocka: odkedy odporucaju slovenski pediatri davat lepok pre kojene dieta? tusim, ze to ma byt do urciteho casu, lebo ze nie je dobre to ani moc odkladat. nas bol kojeny do 6 mesiacov, po ukoncenom 6. sme zacali s prikrmami. (ospravedlnujem sa, ale nemam cas citat stare prispevky.)

dakujem za odpoved.

saska.t
21. dec 2009

veronika81 - taky co neobsahuje zrniecka, lebo hrozy vdychnutie, v zasade je jedno ci biely alebo tmavy, a ospravedlnujem sa za popletenie 😅

lisa - slovenski pediatri po 8 mes. pre kojene deti,podla najn. svetovych vyskumov 4-6 mes. pre kojenych, ja som zacala po skonc. 7 mes

veronikapp
21. dec 2009

veronika81 dakujem 🙂
hej, nas veronik tu je dost vela... na mk 😀 Kto by si to nepoplietol? 😀

dm1
21. dec 2009

a mam tie ovsene vlocky aj nejak zmixovat alebo staci dat do toho mlieka nech trochu nabopnaju a dat take rozmocene?

saska.t
21. dec 2009

dm - zalezi ake su to ovs. vlocky, ak su to tie male jemne staci zaliat su dost drobne naj su tie z DM-ky od alnatury, ak su to klasicke su velke a treba ich zrejme mixnut zalezi na tvojom malom ako to zvladne 😉

dm1
21. dec 2009

saska dik tak asi pojdem kupit tie z DM-ky nech nemusim mixovat

lisa.j
21. dec 2009

dakujem, saska, za odpoved o lepku.

ja zijem v uk, a tu je to zavadzanie prikrmov uplne inak. v podstate po 6 mesiaci sa uz moze skoro vsetko, dokonca aj cele vajce, ak je dokladne uvarene, taktiez kravske mlieko sa moze pouzivat na varenie (na pitie od 1 roka), a dalo by sa pokracovat a pokracovat. tym, ze citam zdroje aj zo slovenska aj z uk, tak uz mam v tom trochu gulas.

my sme zacali nesladenou nemliecnou ryzovou kasou (ako je zvykom v UK), do ktorej mu pridavam UM (inak bol plne kojeny do 6 mesiacov, ale teraz som zacala do tej kase pouzivat UM, jednak sa snazime o dalsie mimi, tak som potrebovala trochu znizit frekvenciu kojenia, aby sa mi obnovil cyklus, a jednak idem coskoro do prace, kde nehrozi odsavanie). kasu davam na ranajky (niekomu sa to bude zdat ako desiata, ale pre mna su to este stale ranajky v tom case), ja sama jem na ranajky skor sacharidove jedla, preto aj drobca ucim na take. kasu by som na veceru nedavala, zbytocne len zatazi zaludok.
potom sme skusili aj zeleninku, este nie vela druhov, zatial len mrkvu, zemiak, butternut squash (neviem, ako sa to preklada, ale je to podobne tekvici) a cukinu. posledne 3 dni mal prvykrat jablko. (sice viem, ze na slovensku sa odporuca jeden mesiac zavadzat zeleninu a druhy mesiac ovocie).
nastastie maly zje hocico, nevybera si 🙂

nas den vyzera asi takto nejako: (vsetky casy su len veeelmi priblizne, ja kojim stale na poziadanie, a aj prikrmy ma na poziadanie, nastastie sa naucil vydavat taky smiesny zvuk pusinkou, ked chce jest 🙂)

6.30 - kojenie
9 - ryzova kasa + mlieko z pohara
12.30 - kojenie
15 - bud zelenina alebo ovocie, podla toho, co skusame v ten den, trochu neskor voda alebo mlieko (bud z pohara alebo kojenie)
17.30 - kojenie
19.30 - kojenie
v noci 1-3x kojenie (vzdy o 3 hodine a niekedy este aj o jednej a o piatej hodine)

Maly bude mat buduci tyzden 7 mesiacov a ja som sa chcela opytat, co by ste radili, cim pokracovat teraz. Urcite chcem pridat dalsie druhy zeleniny a ovocia, ktore odporucate? Plus lepok? Maso?
Co sa tyka poctu prikrmov, ostanem pri dvoch, to mu, podla mna, zatial staci. Na veceru ma len cisto MM, a zatial nemal najmensie problemy s krcami ani nicim podobnym. Nocne kojenie mi nevadi, davno som si zvykla 🙂

Prepacte mi to rozpisanie sa, len som chcela vysvetlit situaciu 😅

lea132
22. dec 2009

Ahojte, je tu niekto, kto daval mimcu len kupovane prikrmy? Nie, ze by som bola leniva varit, len tak nad tym rozmyslam, ci je to ok...ze preco si to neulahcit, ak by to slo 😅

saska.t
22. dec 2009

lisa kludne zarad aj biele mäsko a ostatnu zeleninku, lepok zacni napr. ovsennymi vlockami alebo kuskom peciva do ruky ak to zvlada, je to najjednoduchsia varianta

lea urcite je takych maminiek dost akurat musis davat pozor na zlozenie vyziviek casto su tam aj veci ktore by mimco este nemalo papat vcetne korenin 😉

zuzkaprofant
22. dec 2009

sa pridam zase potrebujem poradit ja davam malemu iba zeleninku a sem tam mesko ale chcem uz zacat kazdy den davat mu mesko na obedik mozem mu uz davat lepok maly bude mat 2.1 8mesaicov sem tam mu dam zemlu bielu do rucky alebo bagetku a spapa ju tak neviem ci to nie je skoro

a moze sa davat uz aj cestovina,ryza , biely jogurt alebo kysla smotana co poviete lebo co citam vsade inac pisu a kedze ja zijem vonku tu je uplne inac tak mam troska chaost stoho

lea ja som davala len kupovane sklicka sem tam som uvarila lebo moj malo spal a jedno sklicko osm mala na 2 dni tak to sa ani neoplati varit ale uz pomalicky mu varim lebo to domace lespei chuti 😀

kisska
22. dec 2009

zuzi s tym lepkom kluden mozes zacat - vratane cestovin (nevajecnych), obilninove kase...
S jogurtom tiez pomalicky mozes, ale kyslu smotanu by som si este chvilku nechala v rezerve - ma az prilis vela tuku

lea ako pise saska - ked si postrazis zlozenie, nie je na tom nic zle 😉

lisa - ovocie mozes "zakomponovat" aj do rannej kase, tym padom nechas pocet prikrmov, ale bude to pestrejsie 😉 . Dalsia zelenina kludne moze byt brokolica, spenat, zelena fazulka, hrasok... Lepok pridas aj ked vymenis ryzu v kasi za inu obilninu.

lea132
22. dec 2009

tak to som rada 😅

lisa.j
22. dec 2009

saska & kisska: dakujem za rady 🙂 prajem krasne Vianoce 😉

murinka
23. dec 2009

ahojte zeny.dcera ma 9mesiacov a zajtra jej chcem urobit na ,,stedrovecernu veceru,, rybu-pangasius-poradite mi nejaky recept na pripravu rybky 🙂 dik 😉

matja
23. dec 2009

murinka, viem, že sa nepýtaš na názor, ale dúfam, že sa nenahneváš, keď poviem, že ryba (a už vôbec nie pangasius) nie je vhodná pre 9-mesačné dieťatko. 😔

murinka
23. dec 2009

tak poradte nieco

lyongirl
23. dec 2009

no ak ho chceš urobiť, tak ho len udus na vode s troškou masla a drvenou rascou, ja ho tak pripravujem bežne pre nás so starším synom, ale nám ho samozrejme aj solím. Ja rybu nemienim dávať ešte, možno tak okolo 1,5 roka a neviem ešte akú, na pangasia sa posledne všeličo popísalo, ale jeme ho občas.
Mladší synátor bude mať bežné jedlo ako inokedy, neriešim, že je Štedrý deň, má cestovinu s mrkvou, pórom, petržlenom a morč. maskom.

kisska
23. dec 2009

murinka - tiez by som do roka neriskovala rozbitie zaludka len kvoli vianociam. Kludne mu daj papat to, co zvycajne a urcite si uzijete krasnu atmosferu s rozziarenym stromcekom, darcekmi a pod. Mala je este prilis malinka na to, aby si uvedomila, ze o nieco prisla ak nejedla rybu 😉

lyongirl
23. dec 2009

ináč ahojte 😉
ja by som potrebovala poradiť, čo dať malému, neviem sa pohnúť ďalej...
papá asi takto:
ráno keď vstane sa kojí
okolo 9 ovocie + piškóty
medzitým kojenie
obed okolo obeda 😀 - zelenina + príloha + masko + žltok - rôzne variácie
medzitým kojenie
okolo 15 banán
medzitým kojenie
okolo 19 kaša
kojenie
niekedy papá aj 5x za deň okrem kojenia a ja už neviem, čo mu dať. Nemá zuby a pečivo len požužle a nič z neho nezje. Jogurt biely mu nechutí a ochutený mu nechcem dávať, nezje ho ani s ovocím a výživou. V podstate papá ovocko, piškóty, zeleninu s masom, kašu a ja neviem aké jedlo by som mu mala ešte dať, každý deň je dokola to isté...

A k tomu baklažánu - ja ho nasolím, poutieram so servítkom, obalím a vysmažím, mňam, jem to samotné, ale dobré sú k tomu aj opečené zemiaky a tatárska.

matja
23. dec 2009

môj malý bude mať zajtra na večeru sťaby zemiakový šalát - zemiaky, mrkva, hrášok, žĺtko, pór namiesto cibuľky a jogurt namiesto majonézy 🙂

lyongirl
23. dec 2009

matja super vymyslené, nám robí šalát svokra, tak ja som sa nad jedlom pre malého ani nezamýšlala a dnes som uvarila viacej a bude mať aj na zajtra...

saska.t
23. dec 2009

lyongirl - v podstate nemas co viac zaradit papate vsetko co papat mozete takze treba len obmienat varianty rozne druhy mäska, zeleninky a ovocia 🙂

nasa mala bude mat tiez kapra a samozrejme aj zem. salat s biely jogurtom a urcite jej bude chutit, momentalne jej fakt chuti vsetko 🙂

ivkaivka
25. dec 2009

ahojte, ja mam este na prikrmy cas-asi tak 2 mes.ak vydrzime s mojim mlieckom, no som prvorodicka, nemam ani potuchy s cim zacat a ako. Nemozte mi poradit s ktorou potravinou treba zacat, ako ju pripravit a tak,,, ako potom postupne pridavat, co pridavat... vopred dakujem, som totiz kucharsky antitalent 😒

lyongirl
25. dec 2009

saška - dakujem 😉

ivkaivka - napr:
1. deň - mrkva
2. deň - mrkva
3. deň - mrkva
4. deň - mrkva + zemiak
5. deň - mrkva + zemiak
6. deň - mrkva + zemiak
7. deň - zemiak + cuketa
8. deň - zemiak + cuketa
9. deň - zemiak + cuketa
10. deň - ryža + mrkva
11. deň - ryža + mrkva
12. deň - ryža + mrkva
13. deň - zemiak + mrkva + brokolica

Vždy si pridávaj po 3 dňoch ďalší druh zeleniny, aby si zabránila prípadnej alergii a tú zeleninu, ktorú už malá jedla môžeš rôzne kombinovať. Po prejdení všetkej zeleniny, ktorá sa do roka môže/zemiak, mrkva, cuketa, tekvica, zelená fazuľka, brokolica, kaleráb, petržlen, karfiol, ryža, špenát, kel , pór/, môžeš pridať masko - kuracie, morčacie, telacie. Po cca mesiaci jedenia zeleniny môžeš zaviesť druhý chod a to ovocie. Ovocie sa zaraďuje druhé kvôli tomu, že ak by si ho dala ako prvé, tak si dieťa môže zvyknúť na sladkú chuť a bude odmietať zeleninu. Do každého uvareného a pomixovaného jedla daj pár kvapiek oleja.
Dúfam, že som ti to nenapísala ako debilovi, ale snažila som sa "polopate" 😀

Dobré veci sú tu:
http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=385469

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=373724

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=20169

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=zaciname...

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=450901

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=590066

http://babetko.rodinka.sk/index.php?id=21172

kisska
25. dec 2009

ivkaivka - lyongirl ti dala skvely navod - akurat kombinaciu ryza+mrkva by som si nechala na zubkove obdovie - pomaha pri hnackach, normalne zapeka 😉 Ak mas poruke predajnu, kde zozenies nevajecne a bezlepkove cestoviny, mozes ich tiez pridavat medzi prvymi 😉
a vyborna stranka je aj kojeni.net 😉

A k postupom - do prveho roku sa odporuca na varenie pouzivat kojenecka voda, alebo aspon prvych par mesiacov... Dobry sposob je aj parenie na paraku, ale vtedy to dlhsie trva. Ked zlievas zeleninku, vzdy si nechaj trochu vody na zriedenie, aby kasicka bola jemna a hladka 😉 . Pripadne mozes pouzit trochu mliecka (MM najlepsie), chut jedla bude znama a Olivke to bude viac chutit. Kludne si mozes navarit na dva dni dopredu a sterilne ulozit v chladnicke (navaris, rychlo schladis a das do 2 hodin do chladnicky, na druhy den zohrejes, mixnes a pridas olej). Zo zaciatku je ńormalne, ak mala spapa len par lyziciek - je to pre nu nove a nepoznane, ale o par dni si zvykne a bude z nej papkac 😉 Prajem vela trpezlivosti.

veronika81
26. dec 2009

kisska, ty si mi čítala včera myšlienky? 😀 práve som rozmýšľala nad tým, dokedy variť v kojeneckej vode.. Tak vydržať do roka alebo by som už mohla skúsiť z vodovodu?

Inak..môj malý svoju úplne prvú mrkvičku v šiestich mesiacoch jedol uvarenú vo vode z vodovodu.. Nejak som na to pozabudla, celá žhavá do prvého varenia 🙂 všetko pekne nachystané, aj tá kojenecká voda samozrejme, ale keď došlo k vareniu, tak som automaticky do hrnca pustila obyčajnú vodu, uvarila, malý spapal a potom mi to napadlo 😕 Ale nemala som pocit, že by mu to vadilo.

a ešte..aké koreniny, bylinky môžem používať? (9 a pol mesiaca).

ivkaivka
26. dec 2009

kocky, dakujem kraaaaaaaaaaasne.
lyongirl, rozpisala si to super, mne to treba takto, mne by mali napisat kucharsku knihu, taku presne premna, ze miesame 2 min. po dvoch min. ochutname, zoberieme opat do pravej ruky varechu a premiesame... 😀
Este raz dakujem.
Este je to lepsie varit vo vode, alebo dusene na pare-ci ako sa to povie???? Ked to uvarim, asi to mam poriadne rozmixovat,ze?

lyongirl
26. dec 2009

ivkaivka - som rada, že som pomohla 😉
neboj, zachvíľu budeš profíčka, tiež som to pri prvom všetko riešila a aj napriek tomu, že mám druhé, tak niekedy potrebujem niečo poradiť a nakopnúť, lebo mám pocit, že malý papá dokola to isté. Riadim sa heslom, že menej je niekedy viac, to znamená, že sa nikam neponáhľam a radšej zaradím potravinu neskôr, ako ju dávať dieťaťu veľmi skoro, čo niektoré maminy robia...
ináč ja som malému robila jedlo nad parou a bolo mi to tak pohodlnejšie a teraz mi je pohodlnejšie variť vo vode. Ale nevarím v kojeneckej, varím z vodovodu, alebo z filtračnej kanvice a z kanvice mu dávam vodu aj piť.
Malému mixujem stravu doteraz, lebo ešte nemá žiaden zub a kúsky sa mu zle papajú...

veronika81 - môžeš použiť petržlenovú vňať, kôpor, pažítku, zelerovú vňať, bazalku, rozmarín, materinu dúšku, oregano, rascu, fenikel.

saska.t
26. dec 2009

nikdy som nevarila v kojeneckej vode 😉 dodam k liongirl moze byt aj majoranka, thymian...