Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

lienkalenkam
15. jan 2012

Ahojte mamičky, naša dievka má presne 7mesiacov, od šiesteho mesiaca sme začali s príkrmami, lebo ju ešte kojím, len teraz máme problém s tým, že nechce veľmi papať tie príkrmi a aj moje mliečko už odmieta.Jedine v noci ju pekne nakojím a potom papá až okolo obeda a to iba cca 4 lyžičky príkrmu. Potom poobede to už funguje pekne:okolo 13:30hod. sa kojíme, okolo 15hod. papá ovocné pyré, okolo 17hod. sa kojíme a o 19hod. spapá 140ml kaše Nutrilon a ide spinkať. Ide mi o to, či nieje doobedu hladná?...................................................................

halienka
15. jan 2012

@lienkalenkam nie som odborník na toto, ale myslím, že keby bola hladná tak si pýta aspoň to mliečko. Ja mám pocit, že za mesiac si zaviedla 3 príkrmy a zrejme jej to je až až a preto viac nepýta. Ja som v priebehu mesiaca zaviedla len dva, najskôr zeleninový a potom cca 4 týždne na to večer kašu aby bola sýta na noc. No a ovocné pyré som zaviedla asi až ďalšie 3 týždne po kaši, čiže to zavádzanie bolo pomalšie ako u teba, možno preto ti doobeda nepýta tak papať a tej zeleninky zje menej, lebo už má potom dosť sladkých a sýtych príkrmov... Totiž ovocie a kaša sú určite sladšie pre ňu ako zeleninka a tak automaticky deti tomuto dávajú prednosť a potom je problém s tou zeleninkou. Možno by si mohla skúsiť na čas niektorý príkrm z týchto dvoch - kaša alebo ovocné pyré - vyradiť, možno by ti potom lepšie papala aj tú zeleninku a aj viac by pýtala doobeda. 🙂

lienkalenkam
15. jan 2012

Ďakujem za radu, aj to tak urobím🙂

katkaaalex
15. jan 2012

My sme zacali s prikormovanim po ukonceni 6. mesiaca, najskor mrkvicka a po 4-5 dnoch aj zemiak, postupne som pridavala cuketu, cviklu... Zo zaciatku to boli len 3-4 lyzicky, trvalo to skoro mesiac ale vobec som sa tym netrapila, oni maju malicky zaludok🙂 Neskor sa urcite rozpapa a so sladkym by som pockala kym si zvykne na zeleninku. Moja Hanka ma 9 mesiacov a pred par dnami tiez zle papala, prisla som na to, ze jej zachutilo viac sladke - ovocie a kasicky tak som to na par dni vynechala a papa len zeleninku. A tiez zle papava ked sa zubky prerezavaju. Takze by som na tvojom mieste vynechala vsetk sladke a tie 3-4 lyzicky zeleninky su uplne v poriadku🙂 Uvidis, ze o par dni to bude viac a viac🙂

katkaaalex
15. jan 2012

@millka11 Ja davam nastruhane jablcko s prevarenymi ovs.vlockami, tie kazdy den stridam so spaldovou alebo psenovou kasou. Raz za tyzden kusok bananu 🙂 Vyborna je aj ryzova kasa,s ovocim, uvzrim hnedu ryzu uplne do makka a rozmixujem. 🙂

lilla244
17. jan 2012

kocky,aky olej sa odporuca pouzivat do prikrmov? dakujem za odpovede

saska.t
17. jan 2012

@lilla244 najlepsie za studena lisovany, kludne olivovy, slnecnicovy, repkovy, to uz je len na tebe a moze byt aj klasicke zivocisne maslo - nie margarin 😉

careamell
17. jan 2012

@saska.t Ahoj potrebovala by som opäť radu 🙂 Môj malý má problémy s papaním, to už som ti raz písala. Mal jedno pekné obdobie, kedy papal ukážkovo, ale teraz sa to znova zlomilo a asi 2 týždne nechce jesť. Zje mi len jogurt alebo ovocnú výživu. Aj to niekedy nie. Náš deň vyzerá asi tak, že zje možno ten jogurt a inak sa len dojčíme. Aj 5-6 krát denne. V noci tak 3 krát. Priberá pekne, ale má už skoro 10 mesiacov a je vlastne len na MM. Mám obavu, aby mu nechýbali nejaké vitamíny. Máme málo železa, myslíš, že by mu nechutilo kvôli tomu? Ďakujem 🙂

saska.t
17. jan 2012

@careamell ahojky, no moze to byt aj tym zelezom alebo jednoducho krizou papania, ak pribera a je spokojny, nerob si starosti v MM ma stale dostatok zivin, aby bol jeho jedalnicek plnohodnotny, urcite sa to zasa zlomi a bude ukazkovy papkac, nic ine ako cakat a ponukat robit nemozes, s nutenim urcite nic nevyriesis len ho znechutis, takze prajem pevne nervy a vela trpezlivosti a ponukania 😉

boba82
18. jan 2012

ahojte maminy, chcem sa vas opytat, kedze sme uz zacali s prikrmami, zatial len na obed papa zeleninku, masko chcem uz pridat na bud. tyzden, a samozrejme, ze vzdy este po prikrme si pyta mliecko kedze kojim. Prikrmujeme este len 2,5 tyzdna. Zaujima ma preto, ze po akej dobe ste obedne kojenie nahradili obedikom. Viem, ze je to individualne...preto ma zaujimaju vase skusenosti.

janecka84
19. jan 2012

mozem sa opytat mam maleho 4mesacneho synceka a chcela by som sa poradit,ci by som mu mohla davat nejaky jogurt(kremik)

saska.t
19. jan 2012

@janecka84 urcite nemala, viac by si mu ublizila ako pomohla, jogurt aj to iba biely po 8 mes. ostatne ochutene jogurty, milaciky, pribinaky najskor po 1.roku 😉 Jedine co moze v tomto veku je mliecko aj ked je na UM nie je este dovod prikrmovat, ak uz prikrmujes jedine vhodne je zeleninkovy prikrm, aby mali cas jeho ladvinky dozriet...

careamell
19. jan 2012

@janecka84 Súhlasím so saska.t, ešte žiaden jogurt. 😉

nattalia
20. jan 2012

@halienka Ahojki, vyskusala som tu cervenu sosovicu, ako si mi poradila, a chalanom to ohromne chutilo!!! 😎 Takze este raz moc diky za tip!!!

halienka
20. jan 2012

@nattalia Natalka jééj, tak to som moc rada 😵 😵

4gubka
27. jan 2012

ahojte kocky, prosim vas mam pocit ze odkedy malu prikrmujem tak mi zacala viac grckat po kazdom jedle... aj predtym to bolo obcas ale to ked sa prejedla som mala pocit a nebolo to vzdy... ona mi totiz hrozne tazko aj odgrgovala takze neviem... uz to bolo ok a ked som zacala s prikrmami tak opat a trosku viac 😒 a ako citam tak nie som az taka dobra mama, ja ju prikrmujem este len 2 tyzdne a sice postupne som jej pridavala od mrkvicky cez petrzlen aj zemiacik uz mame,vsetko spolu uvarime a rozmixujeme... no a na veceru som jej zacala davat ryzove kasicky do mliecka, sice tiez postupne pomaly ale uz mam doma tri znacky a z kazdej uz ochutnala... a jedna je mliecna... takze asi to vyradim, ostanem pri zeleninke, kasicky odstranim z jedalnicka vsak? chuda moje male... ked ja som chcela aby bola konecne syta, lebo casto pytala papat a som sa potesila ze uz mozme pomaly aby nebola tak casto hladna, niekedy aj kazdu hodku a pol pyta 😒 babyyy asi jej ublizila vsak?? ☹ ☹ ☹

halienka
27. jan 2012

@4gubka ale nie Gubka, netráp sa, ako 2 príkrmy v tomto veku isto ešte nepotrebuje, kľudne zotrvaj pri tej zeleninke aj mesiac, potom skús do zeleninky pridať mäsko, kašičku trebars až týždeň po tom. Ja si skôr myslím, že keď je ona taký papkáčik, tak neodhadne a nevie akoby sama naznačiť ž už stačí a preje sa aj toho príkrmu a vtedy to ide von. Aj nám sa to stávalo, časom som nejako dohadla kedy jej už prestať dávať, no pripadalo mi to, že ona by papala donekonečna, furt poctivo tú pusinku otvárala 😀 a ja celá nadšená ako jej chutí som dávala a potom zrazu bum a všetko bolo vonku, skoro ma porazilo. Tak som si pozrela pri akom množstve to asi prišlo a snažila som sa jej dať o trošku menej vždy, čiže aby sa najedla ale neprejedla. Skús to aj ty tak odpozorovať, ja som si pomohla tak že som jej dávala v takom odmerkovom poháriku, kde bola stupnica v ml a videla som pri akom množstve asi sa pogrckala. Keď sa pogrckala pri 100 ml, tak som jej ďalší deň dala len 90 ml a tak, časom som to zas zvýšila na tých 100, napr. za 2 týždne a skúsila som či už nespapká bez pogrckania viac. No a v tom polroku mi spapala cca 150 ml v pohode.

4gubka
27. jan 2012

@halienka dakujem ale vies, ona mi grcka aj ked jej dam len ciste mliecko rano alebo hocikedy po jedle stale odkedy ju prukrmujem... a zeleninku tolko nevygrcka lebo potom este chce mliecko a to spapa niekedy 30ml, niekedy aj 100ml podla toho ako je hladna a stale grcka rovnako... niekedy viac niekedy menej... skusim jej prestat davat tie ryzove kasicky a zacnem odzajtra odznova akokeby som ju este len teraz zacinala prikrmovat... citou mrkvickou a postupne zasa pridam petrzlenik az o tyzden potom o dalsi tyzden zemiacik..... nech si chuda oddychne ten zaludocik malicky.... a suksim aj ako pises postupne jej zacnem pridavat mnozstvo porcie zeleninky... ved ona ked este chce za tym mliecko tak aj tak nie je cisto na prikrme.... a este raz vdaka drzte sa 😉

halienka
27. jan 2012

@4gubka no môže ísť aj o reflux, ak by to nejako neprestávalo, tak skús povedať na poradni, či by niečo aj pediatrička neporadila. Ak mliečko dávaš umelé, nezmenila si značku alebo tak? Aj to vie narobiť podobné problémy, každému dieťaťu môže sedieť iná značka...To ma len tak napadlo ako možnosť. No dúfam, že je to len prechodné a dá sa to dohromady, že budete čochvíľa v poriadku 🙂 tiež držím palčeky 😵

emka34
28. jan 2012

Ahojte mamičky, opäť som si prišla po radu 😉 . Ked varim malej obilniny, je jedno v akej sú forme? Teda či použijem napr. spaldovu krupicu alebo spaldove vlocky? Ďakujem

saska.t
28. jan 2012

@emka34 jasne je to jedno pdstatne je aby ta forma vyhovovala tvojmu dietatku

anaxamon
28. jan 2012

ahojte, chcela by som sa poradit lebo neviem ci mam uz zacat dcerke davat na obed zeleninku alebo este nie. Ona je dost velky jedak a dojcim ju dost casto pocas dna a aj v noci tak 3x (je len a len dojcena a mliecka mam tak akurat). Posledne dva tyzdne sa mi par krat stalo, ze som sa ja nestihla najest ked spala ale jedla som ked bola hore, a niekedy aj tak ze som ju mala na kolenach. Kazde jedno susto co slo do mojich ust bolo nou ostro sledovane, s tym, ze v poslednych dnoch zacina byt az nervozna, ze nedam do pusy aj jej. Dostala na cuckanie minuly tyzden surovu mrkvu, hlubik z brokolice, kalerab a suchy chlieb..bola uplne nadsena, ze to moze ocuciavat a zuzlat ale aj tak vzdy ked jem sa hneva, ze jej nedam. Vcera mala 5 mesiacov a tyzden. Mam este cakat alebo postupne skusat? neviem sa sama rozhodnut...

halienka
28. jan 2012

@anaxamon ja mám 2 kamarátky, čo mali plne dojčené deti a obe začali s príkrmami o čosi skôr, nie až po ukončenom 6. mes. ako sa doporučuje a ich deti nemajú žiadny problém preto. Skôr poznám jednu kočku, čo začala s príkrmom až v 8. mes. a tá teda potom dobre nadávala, lebo sa jej dieťa nie a nie rozjesť, stále by len na prsníku bolo. Tak neviem...ak máš pocit, že dcérka už by si dala, tak ja na tvojom mieste už začnem. Ono zas tie 3 týždne skôr nie je až tak moc. Keď začneš tými šetrnými zeleninkami tak nemôžeš nič pokaziť - mrkvička, zemiak, cuketa, brokolica...veď ono to aj tak chvíľu trvá, kým ti zje väčšie množstvo, na začiatku sú to len zo 2-3 lyžičky a kým dospeješ k väčšiemu množstvu, tak malá bude mať 6 mesiacov 😉 🙂 My sme začínali s príkrmami už v 4 mes. a 2 týždne, keďže moja bola na UM, a mám pocit, že práve do toho pol roka najkrajšie jedla a veľmi jej chutilo. A je úplne v poriadku, žiadne tráviace problémy a ni alergie nemá. 😉 🙂

emka34
29. jan 2012

@saska.t ďakujem 🙂

flossie
30. jan 2012

ahojte 🙂 chcem sa opytat, odkedy ste zaviedli do jedalnicka maslo (rastlinne tuky) alebo syry? Nasa ma 8 mesiacov a chcela by som jej niecim natriet chlebik, lebo sam o sebe je dost suchy a drhne sa... a ked syry, tak ake kupujete, aby neboli moc presolene? dakujem

herminka
30. jan 2012

@anaxamon Využij toho, že má maličká o jídlo zájem! Můj syn zájem neměl nikdy, začala jsem s ukončeným 6. měsícem, ale až do 9 měsíců se stávalo, že prostě vůbec neotevřel pusu, a teprve od 10 měsíců jí porce cca odpovídající věku. Myslím si, že jsem u něj nic neprošvihla, teprve s tím, kdy se rozjedl, začal lačně hledět i na naše jídlo.

saska.t
30. jan 2012

@flossie margariny po roku klasicke maslo syry lucina cottage po 10 mes.

anaxamon
31. jan 2012

@halienka
@herminka
ahojte, dakujem za odpovede, dnes uz treti den mala dcerka na obed mrkvu🙂 este sa len zoznamuje s takouto variantou ale myslim, ze sme na dobrej ceste

chcem sa spytat ci jej mozem dat ako druhu zeleninu patizon (mam domaci) alebo radsej nieco ine.

halienka
31. jan 2012

@anaxamon s tým patizónom neporadím veru, ja som dala kupovaný až neskôr, ale to aj preto, že sama nie som zvyknutá moc z neho variť. Ale keďže je to druh tekvice, tak by to hádam nemal byť problém. Skús prvý deň len ku tej mrkvičke trošku za lyžičku pridať a ak nebude do druhého dňa nijaká reakcia, tak druhý deň skús dať viac. Ja mám takúto tabuľku s potravinami, neviem či to bude tu dobre vidieť, no možno ti to pomôže...

halienka
31. jan 2012

no, nie je to moc vidieť, ale tekvica tam je uvedená, že sa môže dať, akurát konkrétne patizón tam nepíšu...