Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katkaaalex
6. mar 2012

Aj ja si myslim, ze zacinat pomalicky je idealne. Najskor zeleninka, obylniny, ovcocie a masko na koniec. Ja ho davam max 3x do tyzdna aj to len domace, kupovane vobec. Velkym prikladom pre mna je Bukovsky, uz tu bol spomenuty 🙂 .

katkaaalex
6. mar 2012

@careamell Ktore recepty od Bukovskeho mas odskusane, take najoblubenejdie🙂 ?

lilla244
7. mar 2012

ahojte, rada by som sa spytala,ako dlho vam deturence odmietali prve prikrmy.. ja som zacala minuly piatok a stale je to o tom istom 🙂 vobec mu to nechuti ... ihned to vypluje.. obcas ho uplne az zatrasie a s prepacenim nadrapaje na vracanie.. 😒 nechcem mu to davat na silu,aby drobec nechytil uplnu averziu voci jedlu..
je plne kojeny, nikdy som mu nedavala ani caj ..
teraz uz cajik trosku vypije po lyzicke nie z flasky
dakujem za rady

rora
7. mar 2012

@lilla244 mne toto mala tiez robila ked som jej davala mrkvicku lyzickou, tak som jej ju zriedenu dala cez flasku parkrat aby zistila ze ta nova chut je ozaj na jedenie. potom mi uz papala aj z lyzicky. (tak snad to bolo tym) 😀

luckaprima
7. mar 2012

@careamell samozrejme že si ho neukrátila, materské mliečko je to najlepšie čo mu môžeš dať, čím dlhšie tým lepšie, popri ostatných dobrôtkach, prajem veľa radosti s drobčeka a ďakujem za názory 🙂

careamell
7. mar 2012

@katkaaalex Ahoj, snažím sa mu variť stále niečo iné, už si aj niečo vymýšľam z tých surovín, ktoré sú najviac používané v knihe.
Najviac nám chutí asi červená šošovica, ktorú pridávam ako do kaší, tak do polievok. Potom cestovinky-celozrnné s nejakou omáčkou, buď brokolicovou, alebo tekvicovou.
Z receptov od Bukovského je to napr. Cuketové pyré s bielou s bielou fazuľkou a naturálnou ryžou, cícerová polievka s mrkvou, kalerábová polievka...
Malý nie je veľký jedák, tak som rada, že aspoň niečo popapá. Dnes som mu vyskúšala spraviť paradajkovú polievku ( z domáceho pretlaku od babičky) a zavarila som do nej bulgur. Pojedol celú misku 🙂
Jaj a využívam aj na dochutenie petržlenovú vňať( zmrazenú v mrazáku zo záhradky) a aj podrvené semienka, napríklad ľan alebo slnečnicu. 🙂

gallina
8. mar 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ak ste začínali podávať lepok, čo prvé ste dali papať? Čo vlastne už môže papať 6,5 mes. bábo?
Krupicu už môžem dávať do polievočky na zahustenie? Mám v tom chaos, vždy sa dočítam niečo iné! ☹

crocus
8. mar 2012

Mam problem zo svokrou .. tvrdi mi ze kupovana zelenina v supermarketoch nie je vhodna pre babetka ze su upravovane a bla bla ale inu zeleninku jej neviem bohuzial dat .. rozmyslam nad tekvicou a cuketou len ona strasne odmieta a uz nevladzem sa hadat s nou o tomto .. karfiol brokolicu zemiaky mrkvu a vsetko ostatne kupujem tiez v obchode lebo doma dosli zasoby ale vraj to je ine ...

terinda
8. mar 2012

@crocus respektovala bych přání maminky dítěte 😉

crocus
8. mar 2012

@terinda dakujem 😉

saska.t
8. mar 2012

@crocus nic hrozne sa nedeje vzdy je lepsia domaca zeleninka, ale ked su neni ine moznosti kludne davaj z obchodu, ved ju bude jest cely zivot, zaklad je kupovat v zime mrazenu zeleninu kedze je dopestovana v sezone a hlboko zmrazena a v lete sezonu zeleninu 😉

@gallina na zaradenie lepku su najlepsie ovsene vlocky, alebo biely rohlik do rucicky ci bezvajecne cestoviny do prikrmu, krupica je dost agresivna, takze by som pockala so zahustovanim na neskor... tabulky co kedy zaradit najdes na www.kojeni.net

crocus
8. mar 2012

@saska.t dakujem za radu :D

gallina
8. mar 2012

@saska.t Ďakujem...

lilly22
11. mar 2012

Ahojte baby...Mam 5 a pol mesacnu dceru..my uz mame mrkvicku a zemiacik za sebou..teraz davame brokolicu...vie mi niekto poradit stranku,kde si najdem dobre recepty pre malu?a este sa chcem spytat,z coho vsetkeho moze take male dieta stavicky??dakujeem.velmi mi pomozete

cicimon
11. mar 2012

@lilly22 no stavicky najlepsie ziadne, takemu dietatu staci voda... ked prejdes na ovocie tak velmi riedenu jabcnu stavu
a recepty... zatial len pridavat pstupne zeleninu, to este nie je velmi o receptoch ...

lilly22
11. mar 2012

a kuracie masko ,aky asi kusok by to mal byt???pol cajovej lyzicky??

saska.t
11. mar 2012

@lilly22 tak ako pise @cicimon najlepsie ziadne stavy su agresivne na zaludok nic babu nedaju, ale mozu velmi podrazdit zaludok, bud voda alebo detske sypane caje (nie granulovane) a ak to musia byt stavy tak velmi riedene, urcite nie z tropickeho ovocia 😉
20 g mäska cca kusok asi 2x2 cm je jedna porcia na prikrm v zaciatkoch..

majka1981
11. mar 2012

@lilla244 moj syn dlho odmietal prirkmy, sice spapal par lyziciek, ale to bolo o nicom. byvali dni kedy som varila na darmo, zjedol 2-3 lyzicky a bol najedeny, zvysok som dokojila. nerob si z toho stress, mozes kludne aj prestat na 1-2 tyzdne a neskor skusit. alebo skus inu zeleninu (mojmu synovi chutil velmi zemiacik s cuketou, to zjedol ako tak dobre...).
moj syn sa rozpapal az ked mal 10 mesiacov, do vtedy byvali dni kedy nepapal dobre, ja som ho nenutila do nicoho... jedinu chybu co som robila bola, ze som ho odlakavala s hrackami, velmi mi vadilo ako ich hadzal o zem a tak, tak to by som pri druhom uz nerobila: bud jes co Ti ponukam alebo nie si hladny...

cicimon
11. mar 2012

@lilly22 1 polievkova lyzica, cca do 20g

careamell
11. mar 2012

@lilly22 ja som si mäsko uvarila a natlačila do formičiek na ľad, to som potom vytiahla a dala prehriať k napr. polievočke 🙂

kacenocka
13. mar 2012

@saska.t ahoj, dcérka bude o chvíľu 9 mesiacov, doteraz som jej dávala cca 20 gramov mäska. Je čas to zvýšiť? Koľkokrát týždenne? 6x a 1 deň žltok?

saska.t
13. mar 2012

@kacenocka ak jej staci 20 g kludne nechaj ak nie zvys, urcite jej neublizi. Pre deti do 1 roka je odporucane mäsko 6x tyz. a 1x zltok, ale nic sa nedeje ak nie je staci aj 4 x je to hlavne koli zivocisnej bielkovine a zelezu, po roku sa podava mäsko ako to kazdemu pasuje a zltko uz zvlast netreba, kedze sa moze davat uz cele vajicko 😉 aj ked ja by som este chvilu s celym vajickom pockala 😉

dana_l
18. mar 2012

pekny prispevok o prikrmoch. kedy a co dat, ci nedat a preco.
http://www.simeshop.sk/prikrmy-prikrmovanie/

dana_l
18. mar 2012

@lilly22 tuna mas stranku. na lavej strane mas recepty - podla veku. (takmer) pri kazdom recepte mas od ktoreho mesiaca by si ho mohla dat dietatu.
http://recepty.rodinka.sk/

simona77
18. mar 2012

ahojte potrebovala by som od vás radu, malý mi odmieta UM, začali sme papať dosť pravidelne varenú stravu, jogurty, a papáme už toho dosť, len to UM mi robí starosti, keďže niekedy si potiahne len pár ml, a nechá to tak, k dr, ideme až v utorok, tak by som potrebovala radu, ďakujem

tunzal
19. mar 2012

@simona77 ja mám presne ten istý problém, doktorka mi radila aby som ju nenútila, mám dať viackrát kašu aby mala dostatok bielkovín, lebo vlastne ten istý UM je aj v kaši čo dávam takže to je ok, mám pridať mliečne výrobky, tvaroh a 3-4 krát do týždňa smotanový jogurt. Ale za túto radu tu iste budem zdrbená až až....

simona77
19. mar 2012

@tunzal radila tvaroh tak skoro ? ...lebo tu som sa dozvedela, že tvaroh až od roka, no ale ja mu dávam jogurty, tých má dostatok, a papá všetky možné druhy, papáme aj mäsko, zemiačiky ryžu, cestoviny, zeleninku, ovocie, dlhé piškótky, tie kukuričné chrumky ... takže my papáme už skoro všetko, len niektoré druhy zeleninky sme ešte nemali. ako je baklažán, a cuketa, ale ostatné mal už skoro všetko ... 🙂 takže mi papáme dosť takže preto nechce asi UM, už mu nechutí 🙂 keď ochutnal tie dobrotky :D

tunzal
19. mar 2012

@simona77 sú aj výživy s tvarohom od 4. mesiaca, tak asi hej

simona77
19. mar 2012

@tunzal tak tie výživy som si nevšimla, ale fakt človek už nevie čo má dať tomu dieťaťu, každý hovorí inak :D