Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

mamacat
29. jan 2008

lyzenka my sme zacali s ryzovou kasou (nemliecna). miesala som ju s MM. este stale jej ju sem-tam davam zmiesanu s ovocim.

patusik
29. jan 2008

Lyzenka, aj my sme zacali ryzovou kasou , davali sme ryzovu nemliecnu od Nestle.Doteraz ku davam a aj ju kombinujem s bananovou Hami.

lyzenka
30. jan 2008

ja mam doma kupenu tu mliecnu kasu....to nevadi ked je mliecna?

dominica
30. jan 2008

lyzenka, my chodíme dr. Vidovičovej, dávala som nemliečnu kašu Hami, lebo dr. mi neodporúčala mliečne pokiaľ kojím, lebo že by som zbytočne mýlila imunitný systé, diaťaťa, aspoň tak mi povedala, taky my sme doteraz na nemliečnych kašiach a zarábam ich s vodou - malý sa nesťažuje.

Ak ma zbadáš v meste, kľudne sa prihovor, budem rada 😉

lyzenka
30. jan 2008

OK, domi,

ale ja aj kojim, aj dokrmujem UM.....tak preto sa mi ta mliecna kasa pozdavala... 🙂

dominica
30. jan 2008

to je v poho keď papáte UM, dokonca niektoré baby aj keď len koja dávajú mliečne kaše, ale keď mne to dr. neodporúča, tak ja to nerobím, neviem, čo je lepšie, alebo ako sa to vlastne má robiť.

Moja švagriná kojila, kupovala nemliečne kaše a zarábala ich s UM, to síce nechápem aký malo význam, mohla zrovna kúpiť kašu mliečnu, ale ona si to takto komplikovala a vidíš, kojila a dávala tiež UM a vlastne, keď má niekto málo mlieka a musí dokrmovať, tak vtedy sa to tiež mieša, neviem, prečo mi to neodporúča dr., ale pokiaľ mám pre malého dosť mlieka, tak to ani neriešim.

kattom
30. jan 2008

ahojte - mam otazku k mliecnym vyrobkom. zatial som malemu davala iba biely jogurt (bielu nesladenu activiu) a este som nedavala nic, co obsahuje lepok. kedze uz ma desat mesiacov prec, chcela by som mu pomalicky zaviest ranajky, aby som ho uz na ranajky nekojila (a nechcem mu davat to iste, co na olovrant - ovocie a jogurt) a chcem sa spytat:

cim zacat? - chlieb alebo rozky? ak chlieb - cisto psenicny alebo psenicno-razny? kolko asi mu mam dat na zaciatok?

maslo - v receptoch na pomazanky a pod. sa pridava vzdy maslo - ake? rastlinne? zivocisne? viete mi napisat presne nazov? alebo co mam v zlozeni sledovat?
ako je to so syrmi - tavene roztieratelne?
ine ako biele jogurty - acidko, pribinacik, milacik a pod. viem, ze okrem travohu a tvrdych syrov by mohol - len tiez neviem, co mam sledovat v zlozeni..
viete mi niekto poradit?

monkula
30. jan 2008

Ahoj kattom, ja dávam smotanové jogurty, pribináčika nepapala, nechutí jej... 😀 😀
A Acidko mi lekárka odporučila, takže to asi áno...

dominica
31. jan 2008

moja dr. hovorí, že začať sa má bielym pečivom - rožkom, lebo v chlebe sú kvasnice a to by mohlo v žalúdku kvasiť, aspoň tak mi radila.
Ostatné neviem, ešte som nemala dôvod nejak zistovať, lebo malý mi ešte nevie papať kúsky. A jogurty na odporúčanie primárky z nemocnice tiež nedávam.

zuzana1981
1. feb 2008

S cim ste zacinali prve prikrmy ? a prestali ste s kanavitom ??? najprv kasu a potom zeleninku ?

helka1
1. feb 2008

zuzana, my sme zacinali mrkvickou 😉

Baby mam otazocku, dvate detom cerstve alebo tepelne upravovane ovocie ? Dik...

lilyk
1. feb 2008

zuzka presne, ked sme zacali s prikrmami dr povedala ze kanavit uz netreba 😉
a ci kasu alebo zeleninku, tusim nejak naraz 😅

janina77
1. feb 2008

helka, ja davam ovocie tepelne upravene - uvarene, okrem bananu.

Zuzana - ja som zacala zeleninkou. Potom ovocie, potom kasa. Potom maso.

junovka
1. feb 2008

helka, pokial ti deticky papaju aj surove jablko ci hrusku, tak neni problem.Mozes aj surove.Mne Nelka nechcela, tak som jej musela obvarit 😉

kili
1. feb 2008

mám pár otázok
kedy môžem začať dávať na žuvanie normálny rožok alebo kôrku chleba?
kedy môžem dávať normálne piškóty?
a ako sa po domácky spraví ryžová kaša, kupovaná je desne drahá.

veronika13
1. feb 2008

kili, piškoty by ste už mohli, sú od 6 mesiaca, síce na obale píšu od 3 rokov, ale to je haluz podľa mňa. S tou kôrkou chleba by som radšej neriskovala, bála by som sa, že si odžuje väčší kus a bude sa dusiť, preto nedávam. No a tá domáca ryzová kaša, snáď len uvariť vo vode a rozmixovať. Ja som kúpila pred pár dňami v tescu Sunarku ryžovú 200g za 45,- to je v pohode cena podľa mňa, no Nutrilon ryžová stojí vyše stovky to je pravda 😉

kupinka
1. feb 2008

Tak kůrku chleba i rožek rohlíku už můžeš dávat klidně teď,aspo%n se kluci naučí žvýkat... 😉

kili
1. feb 2008

toho, že by si odžul väčší kúsok sa fakt nebojím, zatiaľ nemá čím 😀 . Chcem, aby sa naučil žuvať, no keksíky od hami mu nejak nešmakujú, som myslela, že niečo mäkšie bude lepšie.
len či to môže, keď to obsahuje sol a cukor 😒

od kedy vlastne môže dieťa normálny cukor?

junovka
1. feb 2008

Kili, Nelke som zacala teraz davat korku chleba, ale pod dozorom
piskotiky sme zacali na 8 mesiacov
ryzu uvaris vo vode a zmixujes.Ja kupujem od Nutrilonu 😉

kili
1. feb 2008

jun, od nutrilonu čistú rižu al. ryžovú kašu?

jemá tam ísť aj mlieko, neuvarí sa ryža v mlieku?

veronika13
1. feb 2008

hotová ryžová kaša v prášku je od Nutrilonu, len zriediš vo vode
môžeš aj v mlieku podľa mňa

kili
1. feb 2008

veru, však tú kupujem, ale jedna porcia stojí dákych 19,- 😝 a tá už s mliekom je, len sa zmieša s vodou

ja som mysla, či neviete, ako priraviť po domácky.

junovka
1. feb 2008

Ja kupujem ryz.kasu od Nutrilonu, ktora sa zmiesa len s vodou 😉

Ved som pisala, po domacky-uvar ryzu vo vode domakka, rozmixuj a davaj.Inak, ti poradit neviem 😕

kattom
1. feb 2008

kili - lepok (vsetko, co obsahuje obilniny - chlieb, rozky, piskoty..) sa moze davat od 8. mesiaca veku. ja som malemu zacala davat piskotky len tento tyzden a korku z chleba tiez papal iba od pondelka dvakrat. (idem s tym zavadzanim pomalsie, ako sa ma - dojcim, takze sa nemame kam ponahlat.
k ryzovej kasi - viem, ze sa da kupit ryzova muka alebo aj kukuricna. ale ako z nej uvarit kasu ti neporadim. mozno len dat varit do vody? a pridat trocha suseneho mlieka?

a moje otazky nikto neviete zodpovedat? maslo - v receptoch na pomazanky a pod. sa pridava vzdy maslo - ake? rastlinne? zivocisne? viete mi napisat presne nazov? alebo co mam v zlozeni sledovat?
ine ako biele jogurty - acidko, pribinacik, milacik a pod. viem, ze okrem travohu a tvrdych syrov by mohol - len tiez neviem, co mam sledovat v zlozeni..
viete mi niekto poradit?

junovka
1. feb 2008

Ja s maslom a mliec.vyrobkami zacnem na 9 mesiacov.Maslo budem davat, take co je cisto maslo, nie Rama, Veto...Take maslo, co je kocka asi 250g 😒 Aby maslo obsahovalo co najviac tuku.

Zacnem bielymi jogurtami-Activia biela, Sabi biely jogurt, kys.smotana, Acidko...Pribinaky a podobne , to az po roku, nakolko obsahuju tvaroh 😉

kili
1. feb 2008

katton, ja som čítala, že alergia na lepok sa vyskytuje najviac, ak sa lepok zaviedol pred 3 a po 7 mesiaci, takže sa má zavádzať niekedy medzi tým, odporúča sa po ukončení 6m

susika
1. feb 2008

aj ja som čítala, že maslo je lepšie Flora a nie Rama. aký je medzi nimi rozdiel?Pravda je, že rama chutí viac "burinovo" ale nie je Flora tiež tak trochu rastlinná?

junovka
1. feb 2008

V tychto maslach ako Rama atd. su aj soli a ine antioxidanty...Lekarka tiez mi ich neodporucala 😉

nelika666
2. feb 2008

maslo by sa malo davat zivocisne 😉 obycajne tradicne, nie kadejake masielka 😉

syr - mozzarela - ta je bez soli, a lucina sa tiez este da 😉

pribinaciky a milaciky - nejako im neverim 🤐 radsej dam jogurt - Tami ma najradsej cisty neochuteny 🙂
acidko - mozete 🙂

janina77
2. feb 2008

Opytam sa asi taku hlupost, ale fakt s tym nemam skusenosti:
ked varite drobcom cuketu, taku mladucku z obchodu, vyberate z nej stred - jadierka? Je som to nikdy predtym nevarila, len tekvicu, a z tej som samozrejme stred vyberala, ale v tej cukete to vyzera tak jedlo... Tak neviem, ci vyberat.