Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

stankatt
10. apr 2009

ahojte, tak nam chuti aktivia biela 😉 skusila som jej do nej nastruhat hrusku, bo sa nam nejak tazko kaka, ale ani sa jej nechytila ☹ , cistu bielu ano, s ovocim nie....

3558
11. apr 2009

jun. nie neskusala. piskoty nedavam, lebo sa z nich len pribera. a vcera som mu skusila dat take detske s vitaminmi a ani ich nechcel. chutia mu iba ryzove chleby 😀 😀
aake ovocie by som tam mala dat??ja davam iba jablka,hrusky a slivky.ale to mu davam do takej sietky pre deti /to je taka hracka / a on s odtial cuca stavu.

3558
11. apr 2009

a kolko by mal vypit mlieka??? nech ratam ako ratam, tak ypje iba 500 - 600ml. zda sa mi to velmi malo. ale viac nechce ani za nic. ☹

junovka
11. apr 2009

prosim ta Zuzi, ked das mu jednu dlhu piskotku za den, tak ti isto z nej nepriberie 😉 Vid moje deticky 😎 Su tucne? 😕 Daj mu pomixovane jablko, alebo hrusku do bieleho jogurtu, kedze banan nedavas a pridaj polku jednej piskotky.Uvidis, mozna sa budes cudovat, ze ti spapa cele a mozno mu nebude nic 😉 Priblizne 9 mesacne babo by malo vypit asi 750 ml mlieka.Ak viac nechce, tak s tym nic nenarobis.Nasilu netreba davat.

3558
11. apr 2009

no ved vyskusam. aj moj maly je chudy a pri tom zje za slona. len myslim ze vsetko jedlo co je pre deti, teda aspon to co ja davam je sladke. ja sama sladke nelubim, tak mne by to nechutilo stale jest.
napr: ovocie, presnidavky hipp,piskoty,kase mliecne aj nemliecne,jogurty..... to vsetko je sladke. iba obed ma nesladky. potom sa necudujem ze tie deti si na to zvyknu. uz som mu dala aj chlieb s maslom a ten bastil o 106, ale tiez mu ho nechcem davat kazdy den.
podla mna je malo jedla na vyber co nie su sladke. 😝 😝

saska.t
11. apr 2009

zuzi - v jeho veku je dostacujuce pit 500-600ml mlieka tiez uz viac nevypijeme 😀

junovka
11. apr 2009

zuzi, ked si pozries www.nutrilon.sk, tak tam je napisane kolko taketo babo by malo vypit mliecko 😉

junovka
11. apr 2009

prepac, saska.t, ale s tym co pises, rozhodne s tebou nesuhlasim.Ked pre 9 meacne babo je podla teba postacujuce pit LEN 500-600ml mlieka, tak potom chces povedat, ze take 2 rocne dieta by mali vypit len 200-300 ml mlieka denne??????????????? 🙄 😕 Taktiez sa pozri na www.nautrilon.sk davkovanie a pochopis 🙂 😉

joana206
11. apr 2009

Kocky, kupila som dnes baklazan a tekvicku ale vobec netusim ako z toho pripravit nieco chutne!!!!!!
Moze take 11 mesacne babo jest uz aj privarok z muky a sladkej smotany? Niekde som nasla ze uz moze, ale zase informacie su vsade rozne, a uz nemam chut sediet cely vecer na nete aby som nasla odpoved.

3558
11. apr 2009

ja si zase myslim, ze dieta do troch rokov by malo vypit aj liter mlieka. a do 10 rokov veku dietata musi denne aspon 3 deci mlieka,jogurty a syry. na vapnik. ale idem to junovka kuknut. 😉

joana jadierka vyrezat, supu vykrojit,pokrajat na kocky,uvarit a pomixovat.ak papate uz pucene, staci popucit. je to vynikajuce so zemiacikom, pohankou a niekedy tam pridam par zrniecok kukurice alebo hrasku. 😉
ja si myslim ze na privarky mate este cas. ide o to, ze muka obsahuje ten najsilnesi lepok. skus zahustovat polievocky ovsennymi vlockami, alebo pohankovymi vlockami alebo psenom. je to zdravsie a menej skodlive. ale uz mozete papkat chlebik a ten tiez obsahuje muku. takze je to na tebe, akou rychlostou pojdes. ja som pred dvoma tyzdnami este len zacala s chlebikom a jogurtami. muky sa budem vyvarovat co najdlhsie. nic z nej dieta nema. 😝
a sladka smotana tiez este nie. pockaj co ti povie junovka, ta uz ma starsie deti. 😉

saska.t
11. apr 2009

junovka - dietatu medzi 9-12 mes. staci vypit 500-700 ml mlieka denne a ostatne tekutiny samozrejme doplnat inymi variantami, tel. som to konzultovala s pani Dr. Vicianovou najväcsou odbornickou co sa tyka vyzivy na slovensku a mam to potvrdene z viacerych zdrojov (lekarskych) Malinkemu babu neodporucaju vypit za den viac ako 1 l mlieka ak pije viac odporuca sa zacat prikrmamy.
Ospravedlnovat sa mi nemusis, ale ak si myslis, ze si väcsi odbornik ako kapacita v obore, ktora je naozaj znama uz nemam viac co dodat .... 😕

co sa tyka toho tvojho nutrilonu, pozri ostatne mlieka ake tam je odporucanie a potom o tom mozme diskutovat 😉

stankatt
11. apr 2009

tak my sme dnes papali fazluve lusky so zemiakom a zltkom a celkom nam chutilo 😀 Babenky ako ju naucit na ovocie? Stale dufam, ze sa nauci a stale nic.... nutit ju nechcem, ale vitaminky a vlakninka by bodli 😝

llumka
11. apr 2009

Ahojte maminky,chcela by som spytat ak niektora robite -zavarat- prikrmky?ja som spravila zemiaky ,maso,petrzlen a mrkvu som rozmixovala -vacsie mnozstvo.neviem do akej pohariky mam dat?vyzivky pohariky?a potom dat sterlizovat,kolko vody mam dat?myslim nad pohariky alebo pod?a ako dlho mam dat varit?prosim poradte,dakujem.

junovka
11. apr 2009

saska,tak podla teba, asi na tom mojom Nutraku pisu dost riadnu spostost, ze?? 😀 😀 😀

Inak, som si uz davno vsimla Saska, ze stale musis riadne rypat do mojich nazoroch, ktore tu mam , aj napriek tomu, ze mam viac skusenosti ako ty....co ty na to??Poviem ti pravdu, niekedy ked tu to tak citam, akymi mudrostami " napchavas" tu mamicky, ktore su zaciatocnicky v prikrmoch, tak az....ma striasa 🙄 😉Mozno som podla teba staromodna, ale mam za to skusenosti 😎

Joana, ja som skor ako muku na zahustovanie som pouzivala bud Solamyl,alebo Gustin, aj ked je pravda, ze muku mozes zacat uzivat , vtedy ako lepok, cize asi tak po 8 mesiaci.Co sa tyka sladkej smotany, tak ja som ju zacala uzivat az po 1.roku. 😉

3558
11. apr 2009

moj tiez nelubi ovocie, ale ked jem ja, tak chce aj on. jednoducho mu odhryznem, pozujem a dam mu do pusy. mozno sa vam to bude zdat nechutne, ale tak mi zje uplne vsetko. inak ked nastruham na truhadle, tak to nechce. obcas skusim aj to, ale nechce to. ci nahodou to nieje tym, ze mam to struhadlo, co vyzera ako miska, a v strede su drobne vypukliny na struhanie a nezostavvaju tam take dlhsie fuzy. ale ked to ovocie uvarim a zormixujem, tak to papa bez problemov tiez.

saska 😕

3558
11. apr 2009

lumka ja nesterilizujem, ja iba mrazim. 😉

llumka
11. apr 2009

zuzana29,vychladnut a sup do mraznicky?a ako dlho tam vydrzi?a potom ako mam ho zohrievat?vo vodnom kupeli?

joana206
12. apr 2009

Dakujem pekne za rady a este sa chcem spytat, ze ktora muka je podla vas najlepsia, resp. najzdravsia? My chlebík dávame uz asi mesiac, ale len kôrku, do 10 mesiaca som nedavala ani len piskotky ani nic podobne. Myslim, ze lepsie je sa nikam neponahlat 😀

saska.t
12. apr 2009

junovka - ja nemam problem s tebou ani s tvojimi nazormi, si moc vztahovacna a to co tu pisem su overene veci zo zdrojov ale ked myslis ze nie tak si prosim argument, ktory to potvrdzuje aby sme sa teda bavili o konkretnych nepravdach a zevraj nespravnym krmenim tuto mamiciek ...
len mi velmi vadi ze podavas niekedy velmi skreslene info a ludia su potom z toho zblbnuty ... napr. nasa ziva diskusia o cestovinach ktoru si si ani poriadne neprecitala a potom si podala info kde si nas sprdla a vobec si netusila o co ide 😒

ked mas problem s nejakym mojim radenim ktore sa ti nepozdava prosim povedz s ktorym a budeme to spolocne konzultovat aj s mojimi zdrojmi aby si netrvdila ze tu taram do vzduchu 😉 nemam s tym problem mam poruke vsetky argumenty tak argumentuj aj ty

a co sa tyka tvojich skusenosti, myslis si ze vek a 2 deti su zarukou viacerych, znalosti, skusenosti a mudrosti??? ja si to nemyslim ..... 😎

saska.t
12. apr 2009

junovka - hej a prosim este jedno, neurazaj ma ja sa s tebou bavim vzdy v ramci slusnosti a neosocujem tak sa prosim zariad rovnako nemam 15 aby sa tu musel niekto tak so mnou rozpravat a IQ mam myslim v poriadku, dakujem

cessy
12. apr 2009

junovka ja som so saskinymi radami velmi spokojna a vzdy tie iste otazky konzultujem aj s lekarkou...este sa mi nestalo, ze by tvrdila nieci ine ako saska...
mas sice starsie deti....ale to na skusenosti nic nemeni...ide hlavne o informovanost a zdroj informacii....

cessy
12. apr 2009

a este si myslim ze kazda mamicka sa trosku riadi aj instinktom...je na nej co da svojmu dietatku papat....saska tu nikomu nevnucuje svoje nazory. 😉

3558
12. apr 2009

lumka: uvarit,pomixovat, rychlo dat vychladit aby si do dvoch hodin mala jedlo v mrazaku.potom ho po vytiahnuti nemusis prevarat. 😉
ja mrazim kazdu zeleninku zvlast, lebo si potom mozem nakombinovat ako chcem. skusala som aj 3-4 druhy zeleniny zmiesat a nechutilo mi to, tak teraz robim iba 1-2 druhy a prilohu.
tu prilohu robim cerstvu kazde dva dni. napr. si uvarim zemiak, polovicu dam do chladnicky na druhy den, a polovicu zje maly v ten den. vecer si vzdy vytiahnem z mrazaka co mu dam na druhy den. ale ked to vytiahnem z mrazaka je viac moznosti ako::::
idem postupne od najidealnesieho:
1.vybrat vecer z mrazaka a hned to dat do chladnicky/do rana sa to krasne rozmrazi/tak to robim ja
2.vybrat rano nechat do obeda volne rozmrazit./tak to robim ked zabudnem vecer vytiahnut/
3.vybrat pred obedom a dat do horuceho kupela.

joana preco davas korku? nebojis sa ze mu zabehne??? 😕

joana206
12. apr 2009

zuzana29
korka mu velmi chuti a vzdy som pri nom a este ani raz mu nezabehlo, vzdy si ju pekne v ustach rozmoci a spapa, my uz mame totiz dva spodne zubky 😀 😀 😀
ak nahodou da celu do ust tak ju vypluje, vyborne si tym pomasiruje dasienka ked ho svrbia 😝
A dakujem za tu radu k baklazanu, zjedol to uplne bez reci, to sa mi hadam este nestalo 😀

3558
12. apr 2009

mojmu baklazan velmi chuti. aj zajtra ho ma. 😀

saska.t
12. apr 2009

jej kocky davate uz baklazan? normalne ho uvarite vo vode so zeleninkou? 😀

cessy
13. apr 2009

nedava sa baklazan az po roku??? vobec neviem... 😒

jana.sun
13. apr 2009

ahojte 🙂

Saska, taky jsem s tvýma radama spokojená a neberu je jako nucení něčeho 😉

Lumka - já příkrmy sterilizuju - mám schované "staré" skleničky od příkrmů, které mají ještě ty dobře šroubovací víčka - ted, co se dělají ty nové "lupací" tak s těmi to nejde -zkoušela jsem, ale víčko se vůbec nechytlo. 😒
Uvařím a rozmixuju příkrm - dám do skleniček, zavíčkuju, dám do normál.hrnce do vody - když tam jsou všechny sklinky, tak aby bylo vody tak 1 cm pod okraj víčka a nechám při cca 80-ti stupních (odhadem, teploměr nemám 😔 ) 25 minut. Jo ty příkrmy zavařuju ještě dokud jsou teplé - prostě hned jak dovařím, tak ještě horké rozmixuju v mixéru (pozor na horkou páru) a hned dávám sterilizovat - tak mi to poradila mamka. A zatím jsme zdraví a v pořádku 😀 nevím, jak dlouho vydrží - určitě měsíc - dýl nám zatím nevydrželo - spapkali jsme 😉
jinak "správné" skleničky na sterilizování určo půjdou někde v ochodě sehnat 😉

jana.sun
13. apr 2009

holky, můžeme v 7.měsících lilek? pokukuji po něm v obchodě - ale ještě jsem nekoupila ani nám - nějak nevím, co s ním 😅 díky

saska.t
13. apr 2009

cessy, jani dakujem 😀 😉

jani lilek je baklazan slovensky 😀 a baby o nom vyssie pisu, ale v tomto vam neporadim nemam sajnu uprimne povedane, myslim ze som tiez pocula ze az po roku ale vobec netusim 😉