Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

fifla
9. máj 2008

eli, my davame zltok od cca 6,5 mesiaca raz do tyzdna namiesto maska. uvarim vajicko natvrdo a vylupne zltok. malinkemu velmi chuti

junovka
9. máj 2008

zltok sme zacali papat raz tyzdenne od 6 mesiaca.Dokina sice povedala, uz v 5 mesiaci mi, ze moze, ale ja som to presunula na 6 meisac 😉

ria80
9. máj 2008

Ahoj,já teda s ničím nespěchám.Příkrmy jsem začla dávat od ukončenýho 7.měsíce,ale to snědla každý den tak 3 lžičky zeleniny a dost,takže byla pořád plně kojená.Až od ukončený 8.měsíce jsem si řekla,že to tak nejde a nakoupila skleničky s masem,a změna.Maso jí jede,když tam není,tak jí to nechutná.Hned jsem pak zavedla i ovoce,ale pomaličku.Taky jogurt začla baštit.Tak to šlo.V devíti měsících zkusila rybu(nic moc) a žloutek.Ted teprve 3 dny dáváme lepek.
Vybírám vše bez soli.Ale s tím kořením,tak to tak neberu,třeba jak je maso s koprem,jak to má moc ráda.KOpr jí jede.A v těch kaších různě taky bývá skořice,tak na to zas tak nekoukám.Cukr nezná vůbec,pozná ho až na dortu na narozeniny.
S pitím jsme bojovali,všechny tekutiny bylo jen moje mlíčko.Až včera se poprvé napila.TAk snad se to bude zlepšovat,i když to je i tak málo.

I když nespěcháme,tak MIchalka hezky roste,je baculatá,veselá a nic jí nechybí.Myslím,že je lepší dát něco radši později než dřív,ono tem dětem nic neuteče a trávicí systém může líp vyzrát.

elinka27
10. máj 2008

no ved prave, ja asi este s tym zltkom pockam,len ma to prekvapilo, maly nieje kojeny /bohuzial/ tak sme s prikramy zacali skor,ale este len zhruba 1,5 tyzdna papa masko, takze s tym zltkom pockam.Masko so zeleninou mu chuti,nema problem to spapat, tak uz som mu skusila dat na desiatu aj ovocie a len sa tak zaprasilo, myslim,ze to celkom dobre zvladame.
Este som sa chcela opytat ohladom bezlepkovych piskot pre deti,tie sa kedy zacinaju asi davat?Okolo 8 mesiaca?

fifla
10. máj 2008

ria80, dost zavidim, samozrejme v dobrom, ze malinku mozes kojit. ja som bohuzial mliecko nemala a musime byt na umelom. co samozrejme pocita s tym, ze od cca 5-teho mesiaca sme presli na prikrmiky. ja sa velmi neriadom ani tak velmi knihami (skor ako pomoc) ale ked uz som zacala mat dojem, ze kubenovi je malo cista zeleninka a zemiacik, namiesto zvacseni adavky sme pridali masko. takto postupne pridavame a skusame a celkom to ide. vdakabohu nemame zatial ziadne alergie, takze smelo skusame co uste moze byt.

elinka27, my sme zacali ani nie tak s piskotkami, u nas stale nie je dostat tie slatinske, ale davame susienky obcas ku hruske na desiatu. ale ked budu dobre piskotiky, tak dame

ria80
10. máj 2008

Já teda piškoty nedávám.Cukr jí dávat nechci,to nepotřebuje,a navíc je tam celý vejce,a bílek jí dám až v roce.Takže jí dávám kukuřičný křupky do ruky a má je ráda.

lyzenka
10. máj 2008

čo robíte s pohárikmi od výživiek? Pretože ak by som ich chcela použiť na ďalšie zaváranie niečoho, tak viečko tam už nesedí..., respektívne neuzavrie sa tak ako normálny pohárik s klasickým viečkom.

janina77
10. máj 2008

lyzenka, ono sa este 1-2 krat da uzavriet, ale potom je to uz nanic ☹ Takze triedny odpad - sklo 😖

ria80
10. máj 2008

já to taky vyhazuju do skla,ale pár jich mám,až budu vařit,tak do toho budu zamrazovat porce. 😉

elinka27
12. máj 2008

ja som skor myslela,nejake piskoty co sa daju rozmrvit s jablckom a tak,ale co poznam obsahuju lepok,asi mrknem do lekarne mozno tam nieco budu mat aj pre deti do roka.Bojim sa mu davat lepok,to je este skoro

alami
12. máj 2008

elinka - ja som kúpila bezlepkové, ale obsahujú vajíčka, takže aj tak to nemôžem dať, malý sa vyhádzal ☹ ale jedny - dlhé som v lekárni a okrúhle v bille pri zdravej výžive. a v ďalšej lekárni som zase také keksíky bezlepkové - objednajú ti ak nebudú mať.

junovka
12. máj 2008

elinka, ked sa bojis davat piskotiky, tak preco nepockas aspon do 7 mesiaca??? 😕 kedy sa lepok uz moze? 😉 Ja som takto cakala do 8 mesiaca a o nic sme neprisli 😎 😉

altea
12. máj 2008

ahojte,mohli by ste nám poradiť ?
máme skončený štvrtý mesiac 🙂 ,kojení sme boli len dva týždne ☹ ( v nemocnici nás totiž naučili na cumeľ) 😒 a doktorka nám povedala,že môžem začať prikrmovať .
Ale neviem s čím-akým jedlom a ako začať-ako často 😒 ,taktiež nepoznám recepty.Čítala som,že najskôr by sa malo začať miminku podávať zeleninové jedlo,lebo ak sa naučí na sladké 🙂 😅 ,tak potom ostané už nebude chcieť 😠 .Aké máte skúsenosti vy ?Mohli by ste mi prosím poradiť ?
vďaka 🙂

vanish1
12. máj 2008

ahojte, keďže ja som alergička, pri kŕmení dcérky (8 mes.) sa riadim týmto zoznamom, ktorý som si vypracovala na odporúčanie lekárov
POTRAVINY, KTORÉ NEPODÁVAME V 1. ROKU ŽIVOTA
(deti ohrozené alergiou)

OVOCIE:
VŠETKY CITRUSOVÉ PLODY, KIWI, ANANÁS, MANGO, BROSKYNE, FIGY, ĎATLE
BOBUľOVITÉ OVOCIE – RÍBEZLE
EGREŠ, MALINY, JAHODY
OSTRUŽINY (OKREM ČUČORIEDOK)

ORECHY:
ORECHY VLAŠSKÉ, MANDLE
PISTÁCIE, ARAŠIDY (OD 2. ROKOV – NIE CELÉ!), KEŠU, OLEJOVÉ PLODY
LIESKOVÉ ORECHY
SLNEČNICOVÉ A TEKVICOVÉ SEMIENKA

SLADIDLÁ:
CUKOR BIELY A HNEDÝ
MED A KAKAO (AŽ PO 2. ROKU), SLADKOSTI,
VŠETKY PRODUKTY OBSAHUJÚCE MLIEKO

ZELENINA:
PARADAJKY,ZELER, ŠPARGĽA
PAPRIKA, REĎKOVKA, REĎKOV
CHREN, ŠAMPIÓNY, CIBUĽA
STRUKOVINY (FAZUĽA, HRACH,
ŠOŠOVICA), SÓJA, TOFU, SÓJOVÉ MLIEKO, MAK (PO 2.ROKU), KYSLÁ KAPUSTA (OD 2.-3. ROKOV), HUBY (OD 3. ROKOV)
MÚKA (S LEPKOM) A VÝROBKY Z NEJ

KORENIE:
ŽIADNE ANI SOĽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ŽERUCHA, BAZALKA,
EXOTICKÉ (VANILKA, ŠKORICA,
KARÍ, BAZALKA, MUŠK.ORECH)
OSTATNÉ:
VAJCE (BIELOK AŽ PO 2. ROKU,
ŽLTOK – PO 18. MESIACI ŽIVOTA
PO TEPELNEJ ÚPRAVE)
POTRAVINY, KTORÉ OBSAH. VAJÍČKA
KRAVSKÉ MLIEKO (NA PITIE AŽ PO 2.-3.ROKU)
KOZIE MLIEKO A OSTATNÉ
POZOR NA ZLOŽENIE HOTOVÝCH
VÝROBKOV ALEBO POLOTOVAROV,
MôŽU OBSAHOVAŤ VAJCE ALEBO
MLIEKO
TVAROH (PO 18. MESIACI ŽIVOTA)
TOPENÉ SYRY, VŠETKY NÍZKOTUČNÉ MLIEČNE VÝROBKY, SMOTANA
HORČICA, KEČUP, SÓJOVÁ OMÁČKA
STERILIZOVANÉ POTRAVINY VRÁTANE KUKURICE, SMAŽENÉ JEDLÁ, HRANOLKY, KYSNUTÉ KOLÁČE, LIMOÁDY, SÝTENÉ NÁPOJE
MASO:
RYBY SLADKOVODNÉ
A MORSKÉ (OBA DRUHY PO 2. ROKU)
KôROVCE
BRAVČOVÉ MASO A VŠETKY
ZABÍJAČKOVÉ ŠPECIALITY
ÚDENÉ MASO (DO 2. - 3. ROKOV), HOV. KOSTI NA VÝVAR
VŠETKY PRIEMYSELNÉ VÝROBKY
OBSAHUJÚCE MASO

alami
13. máj 2008

altea - uvar zemiak v čistej vode (prípadne trošičku rasce, a pomixuj a pridaj mliečko .....to budeš mať na začiatok obedík- ja som tio dávala ako večeru, aby biol sýtejší

keďže ste malinký, nechala by som to tak týždeň - dva...niet sa kde ponáhľať
potom začni do toho pridávať mrkvičku....teda mrkva+zemiak uvariť a pomixovať s tou vodou v ktorej si varila...znova to var nejakú dobu - príp. striedaj s tým zemiakom s mliekom.

môžeš aj mrkva+ryža - ale to môže zapekať

príp. zemiak+mrkva+ryžové vločky
ked si zvykne a neodmieta zeleninu, môžeš aj

mrkva+jablko...povariš, zmixovať

povarené, zmixované jablko (surové je alergén

povarené jablko+banán - zmixovať

všetko s odstupmi, ked dáš novú potravinu, nepridávaj NIČ iné nové minimálne 3 dni, aby sio vedela, ak sa ti vyhádže z čoho to je a tú potravinu dlhšiu dobu nedávaj!!!!

kacenka83
13. máj 2008

altea a ma doktorka nejaky dovod na to aby si zacala prikrmovat? deticky ti zle priberaju, alebo prece? mne sa to zda straaasne skoro, deti na UM sa prikrmuju az od 5.mesiaca...
...a zacina sa najlepsie mrkvickou na obed, iba 2-3 lyzicky, postupne sa davka zvysuje

bobulka34
13. máj 2008

ako ste zacali s chlebikom alebo inymi mucnymi vyrobkami. mozem davat od ukonc. 8 mesiaca?

alami
13. máj 2008

ak netrpíte alergiami tak môžeš 😉

bobulka34
13. máj 2008

praveze ja trpim

junovka
13. máj 2008

co sa tyka lepku, bobulka, tak by som zacala ho podavat az od 9.mesiaca, ak si alergicka , a ak je alergik aj tvoje dieta, ale najlepsie bude ak sa s ytm poradis na alergologii 😉

junovka
13. máj 2008

altea, v ziadnom pripade som este neprikmovala.Ta dokina co ti to poradila, tak urcite bola zo "starej skoly", ze?? 😉
www.babetko.sk/user/view_page.php?page_id=489276 😉

elinka27
13. máj 2008

junovka, nejde o to ci sa bojim,len uvazujem ako mu ovocnu desiatu urobit trosku sytejsiu,nam nase mami davali marina kekse do jabcka,ale dnes je ina doba, takze lepok urcite nebudem riskovat skor,len som chcela najst inu alternativu.Ale kedze bezlepkove obsahuju vajcia, tak z toho aj tak nic nebude.A mne povedala neonatologicka,ze az od 8 mesiaca lepok.

elinka27
13. máj 2008

altea, od 4mesiaca sa teoreticky moze prikrmovat,ale mala ti uz nevydrzi po mlieku?Lebo my sme zacali prikromovat od 4m,ale zasa maly je anemicky a kvoli krvnemu obrazu sme uz zaradili aj zeleninu a masko.

lyongirl
13. máj 2008

obilniny sa odporúčajú od 8 mesiaca, ale keď si alergička, tak kľudne počkaj, ale myslím, že v malej dávke, to znamená pár piškót, alebo niečoho iného denne neublíži 😉

elinka27
13. máj 2008

no ved, takze my este s tym pockame dva mesiace.To uz bude moct klasicke piskoty a hotovo 😝

alami
15. máj 2008

bobulka - ja mám alergika, takže lepok idem až od roka - tak nám kázala alergologička - aby som mu zbytočne nezaťažovala organizmus

elinka27
16. máj 2008

alami, ako zsitili ze ma alergiu?a na co ju ma?

alami
16. máj 2008

vyhodil sa - po broskyni v sunarke a po vajičku v bezlepkovej piškóte a spravil sa mu potom atop. ekzém 😖

na čo dalšie bude alergický uvidím pri dalšom zavádzaní potravy, testy u takýchto malých sa - kožné nerobia vôbec a z krvi sú u nich ešte nepresné

elinka27
16. máj 2008

tak my sme zatial z ovocia skusali len jablko a banan,ale na to vajicko sa aj ja bojim, mne dokina doporucili do roka vobec nedavat bielko,len zltko.Takze teraz som z toho jelen,lebo ked budeme moct uz lepok,tak tam sa predsa nachadza cele vajicko 🙄

emjee
16. máj 2008

majusienka • Dnes o 19:23
Ahojte,

viete mi poradiť či je vhodné dať ako prvý príkrm mrkvu z flaštičky napríklad od hipp ale hame? Je to vhodné? Mám strach, že by som kúpila nekvalitnú mrkvu, tak rozmýšlam, že by som dala " prvú lyžičku " od nejakého výrobcu. Aké máte skúsenosti?

katia7 • 1d, snž • Dnes o 19:26
ahoj tie hippky su bio ale nie je to cista mrkvicka je v tom ryzova muka na zahustenie a este nieco a podla mna to chuti aj vonia skratka inak ako mrkvicka,mne to maly nechcel ani do pusy zobrat. radsej by som obetovala asi tie prachy a kupila bio mrkvu aspon na zaciatok