Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kesinka
12. jan 2010

Mamicky mozme uz jogurty? A ake? A rajcina paprika sa moze kedy? D.

kesinka
12. jan 2010

Este som si spomenula....... 🙂
1, ake koreniny resp. ochucovadla uz mozem pouzivat? Zatial davam drvenu rascu, olivovy olej a maslo 82%.
2, ovsenne vlocky uz mozeme? A treba ich dlho varit?
3, pohankove vlocky treba varit alebo staci len zaliat horucou vodou?
Ak si este na nieco spomeniem doplnim 😀
A dakujeeeeem 😵

saska.t
13. jan 2010

veronika, jasne mozes podusit mäsko, nemusi len vo vode 😀

kesinka- mozte uz jogurty najlepsie biele plnotucne so zivymi kulturami - zvolensky, olma, sabi, holandia...
lepok by si uz mala mat tiez zavedeny a podla veku uz ovsenne mozte tak od 7-8 mes., kup jemne ovsenne a staci zaliat vriacou vodou a chvilocku pockat a primiesat ich do papky alebo jogurtu, zahustit polievocku atd...
pohank. vlocky staci zaliat vriacou vodou ak mas celu pohanku treba cca.15 min. varit a potom mixnut
koreniny - bazalka majoranka, rasca, petrz. vnat, oregano proste bylinky, do roka by som nesolila, nekorenila na to maju prckovia este vela casu

kesinka
13. jan 2010

Saska dakujem. Kdesi som pozerala recepty a bola tam aj skorica 😕 . Tu uz mozeme alebo este nie?

kesinka
13. jan 2010

A este jogurty len biele neochutene? A activiu mozeme?

kesinka
13. jan 2010

Saska, malej som kupila Jemne ovesne vlocky s klicky - mozu byt aj tie? A mozu sa len zaliat a len tak s masielkom alebo ovocim ako kasa? Ci len ako prisada niekam inam?

kesinka
13. jan 2010

To som este ja 😀 ...takze kopor by uz tiez mohla?

kesinka
13. jan 2010

saska este prosim...kolko kret za den uz by sme mali papat prikrmy? Zatial mame desiata kasa, obedik, olovrant ovocie.

kesinka
13. jan 2010

som pri malej, tak sa mi neda pisat...stale to takto kuskujem.......lebo cca posledny tyzden mi odmieta MM mlieko pocas dna. Skusala som aj umele ale nechce. Za to klasicke jedlo...mnam, mnam mnam
V noci sa budi na kojenie aj kazde 2 hodiny ale moc tomu tiez neda. Skor sa len ukludnuje.

saska.t
13. jan 2010

kesinka - jogurty sa do min. roka odporucaju neochutene kedze ak je tam prichut su tam farbiva konzervanty atd. ale mozes dochutit cerstvym ovocim banan, jablcko atd. activiu by som tiez davala neskor nie je plnotucna a myslim ze niekto spominal ze ma aj vela draslika v sebe, kazdopadne ak ju das raz za cas urcite neuskodi 😉

kopor by si uz mohla ale je dost aromaticky, zalezi na malej ci jej bude chutit a skorica tiez ako to nebudes prehanat nevidim v tom problem

z ovsennych a z pohanky moze byt aj priliha aj samostatne s ovocim ako kasa

co sa tyka prikrmov mate ich dost stacili by aj 2 denne, kasu by som asi vynechala kedze ste kojeni, ale ak vam to vyhovuje ok /ja len ze je dost tazka na zaludok a taktiez dost syta a väcsinou obsahuje UM/ priklonila by som sa k domacim kasiam, to ze chce MM len v noci je v jej veku normalne len sa este kojte potrebuje to 😉 pomaly cca za 2 tyz. mozes zaradovat biely chlebik a pecivo s lucinou, cottage, kolecko morcacej alebo kuracej sunky 😉

kesinka
13. jan 2010

Saska, moc moc dakujem 😉 . Len mne sa zda tie 3 prikrmy aj malo vzhladom na to ze MM uz nechce cez den. Dnes papala MM rano o 5 hodine a bude az teraz okolo 13 pred obedom ked je hladna a potom az okolo 20:30.

PS: A chlebik s masielkom som dala dnes prvy krat. Dufam, ze nevadi.

saska.t
13. jan 2010

Kesi, ak vam prikrmy nestacia, zarad dalsi ak je mala velky papkac, ale nezabudaj na to ze je malicka aby mliecko nepila, aj keby len v noci mala tahat dopraj jej to, este stale je to dolezita zlozka v jej papani 😉

chlebik nevadi v pohode daj 😉

kisska
13. jan 2010

kesinka - to obyc maslo mozes striedat s kvalitnym rastlinnym tukom - tiez co najmenej farbiv a konzervantov.
A vsetko co jej das nove, treba odsledovat tak ako na zaciatku. Pokial nezareaguje, je to ok a mozes v pohode davat 😉 .
Co si sa pytala na tu surovu zeleninu - paradajky, paprika, uhorka - odporuca sa pockat do roka - paradajka moze alergizovat, paprika je tazka na zaludok... Asi aj tak bude lepsia/kvalitnejsia v sezone 😉
Ak sa bojis, ze mate malo mliecnych davok cez den, kludne nabehnite na jogurty, acidko, cottage, zerve, lucinu (prirodne smotanove syry s minimom soli, bez konzervantov, farbiv) a aj (mliecnu) kasu mozes pocitat ako davku - ked ju davas cez den, nemala by vobec vadit 😉

silvi1985
13. jan 2010

kisska to som este nepocula... az od 5.-teho??? a preco sa to zmenilo? co su dnesne deti ine ako tie predtym? nechapem taketo zmeny 😕 moj malinky je ale dost velky, ked sme zacali s prikrmami, mal 7870g, takze takmer tych osem kil. je to chlapisko 🙂
zeleninku, co si napisala skusim, dakujem za radu 😉

saska.t
13. jan 2010

silvi zmenilo sa to preto aby sa tak skoro nezatazoval nezrely detsky zaludok 😉

veronika81
13. jan 2010

chcem sa opýtať.. čo je žervé? 😝 😅

a ten rastlinný tuk, ktorý je najlepší? značka? Zatiaľ natieram malému len Lučinu alebo dám cottage s pečivom.

Čo sa týka mliečnych dávok, sú nejaké tabuľky, koľko ml by malo dieťa počas dňa zjesť, resp. vypiť? Lebo napr. keď malému dám doobeda rožok so syrom (zje asi pol kocky tej Lučiny), tak či ešte poobede môžem dať jogurt. Aby som mu zbytočne nezaťažovala obličky s bielkovinami. Ešte aj dojčím, takže to aj tak neviem presne odhadnúť, ale aspoň približne. Dojčíme sa 4-5x denne.
Ďakujem 😉

kisska
13. jan 2010

silvi - zmenila sa propaganda, ci ako to mam nazvat 😉 Kedysi (za sociku) bolo nevyhnutne aby mamy isli do prace co najskor, aby ukladali deti do jasli a netrapili sa, co tam budu deti jest (mne moja mama rozpravala, ze aj ona uz 1980tom bola vysokovana, ked si na jedalnom listku precitala vepro-knedlo-zelo 😲 -nemala som rok)... dosledkom toho su dnes dospelaci (aj 30tnici a mladsi)s obezitou, cukrovkou, celiakiou, neznasanlivostou laktozy, BKM, s vysokym krvnym tlakom... a to su len choroby priamo suvisiace so stravovanim ... o roznych alergiach ani nehovorim.
Takze konecne sme sa dostali k vyskumom aj my a snazime sa zabranit rozvoju tychto ochoreni... viem, ze to nepojde zo dna na den, ale o jednu dve generacie by to moholo byt aspon lepsie, nie? A nam teraz ide hlavne o zdravie nasich deti.
Preto ak niekto citate moje prispevky aj v inych temach a som tam za kravu, lebo som nevrla, neprijemna a obcas aj hruba... hlavne ked tam niekto pise - "aj my sme tak jedavali a tu sme"... ja viem, ze to nie je ospravedlnenie... len vysvetlenie 😉

saska.t
13. jan 2010

kiss a este k tomu tie tehotenske hormony ze?? 😀 ale ja ti plne rozumiem 😀

kesinka
13. jan 2010

Dakujem moc za rady 😉 . Dnes som si rychlo bezala kupit Lucinu a dufam, ze je to jedno, lebo ja som kupila v tegliku a teraz citam ze veronika pise, ze dala malemu pol kocky 😲 . Ach jaj. Tu sa clovek uz nevyzna ☹.

A uhorku papame uz davno a strasne moc jej chuti. Niekde som nasla ze uz moze.

A dokedy prevarat vodu? mne strasne vadi ked jej davam pit prevarenu vodu ze tam plava vodny kamen. Mame nekvalitnu vodu . Da sa stym nieco robit? Ale mozem pouzivat Lucku - kde pisu netreba prevarat?

kisska
13. jan 2010

sasi som zvedava na co sa budem vyhovarat po porode 😉 doteraz som niekde tehotna krava... potom budem uz len krava 😲 🙄

kisska
13. jan 2010

kesinka - ak uhorku zvladate a chuti, kludne davaj 😉
vodu som prevarala do pol roka, neskor som striedala kojenecku vodu (aj ked nie zrovna Lucku, davala som Dobru vodu), stolovu balenu a v caji samozrejme prevarenu z vodovodu. Hlavne ak nemate kvalitnu vodu, cistu z vodovodu by som davala po roku... aj ked tvrda voda este neznamena nekvalitnu vodu.

Lucina je rovnaka v kazdom baleni 😉 Kontrolovat teba len zlozenie...

Zerve - je tiez smotanovy syr. V Kauflande mavaju taku modro-biele 2-kockove balenie od ceskych mliekarni - Milky (alebo tak nejak), kde je okrem tvarohu a smotany jedine pektin. Ma trvanlivost asi len 2 tyzdne.

Veronika - do roka by to malo byt asi liter mlieka denne alebo adekvatnych mliecnych vyrobkov. Ale treba pozerat na to, ze syr davas v tenkej vrstve na chlebik a nie 100g davku (to je hlavne riziko tvarohu - obsah bielkovin sa rovna syru, ale dieta ho jedava lyzickou). Pri jogurte tiez plati, ze cca 100g jogurtu = 150g mlieka. Snad da niekto aj linky s tabulkami...
mukky by urcite vedela 😉

saska.t
13. jan 2010

ja len doplnim kissku, ze dieta medzi 9-12 mes. ma vypit okolo 500-700 ml mlieka ale kedze kocky kojite je to neodhadnutelne ale davajte s mierou a bude to ok
co sa vody tyka prevarovala som do 1 roku, na pitie dostavala Tomu Naturu je urcena aj pre batolata a nemusela sa prevarat, na lucke vysli velmi zle testy takze mi bola nesympaticka a nedavala som ju 😅

kiss po tehu to bude sestonedelie a odchod premiery hormonov a potom asi naozaj uz len ta krava ale to ty nie si, ved ta poznaaaaaam 😀

veronika81
13. jan 2010

Ďakujem vám, jáj vy ste také zlaté 😵 Ja nechápem, ako nás mohli naši rodičia vychovať, keď nemali internet 😀 😀

Veď to, že ani len netuším, koľko ml si malý vytiahne z prsníka, dakedy vidím že intenzívne saje aj 5 minút vkuse, niekedy si iba tak cucne.. Tak radšej budem dávať iba jednu variantu raz denne, buď jogurt alebo syr. Inak ja aj jogurt dávam iba polovicu, tak cca. 70g, lebo mu do toho pridávam celé jablko, banán, príp. vločky. A poobede bude dostávať kašičky, domáce samozrejme 😉 To tiež vďaka vám 🙂

silvi1985
14. jan 2010

kisska ja o vsetkych tychto ochoreniach viem a v ziadnom pripade nechcem, aby moj syncek niektorou z nich trpel, ale zaujimalo by ma, kedy sa to zmenilo 😕 ani moja doktorka sa mi o niecom takom nezmienila... myslis, ze vsetkych takychto ochoreni sa zbavime, ked babätka zacnu papat tuhu stravu o mesiac neskor? mam skor pocit, ze taketo problemy suvisia so stravovanim sa pocas celeho zivota. snad take ochorenia ako celiakia, ci neznasanlivost laktozy sa daju ovplyvnit neskorsim zavadzanim niektorych potravin, ale co uz moze byt zle na zavadzani zeleninky od uk. 4. mes.? ved ta zelenina by sa mala papat cely mesiac, potom mäsko so zltkom, ovocie atd. atd...
no ale pritom tiez nie som zastancom takych tych reci, ako si spominala - ze aj my sme tak jedavali a sme tu a pod. - to nemam rada. mna napr. aj moja mamina kritizuje za to, ze dodrzujem vseobecny postup - ze mu skusam davat najskor teda vsetky druhy zeleninky s odstupom min. troch dni kvoli alergickym reakciam, postupne ich miesat a pridavat dalsie druhy, rovnako s mäskom, aj s ovocim.
nic v zlom, to je len moj nazor 😉

mam este otazku: od kedy je podla tejto novej propagandy (ako si to nazvala) najvhodnejsi cas na zavadzanie lepku, ci mliecnej bielkoviny, teda aj jogurtov, syrov, obyc. kravskeho mlieka atd...

silvi1985
14. jan 2010

kisska este k tomu jedalnicku pre drobca: mozem mu ozaj davat uz aj cestovinky, ked ma 5, 5 mesiaca??? teda ked su bezvajecne a bezlepkove? s cim mu to mozem napr. pripravit?
dakujem ti za rady 😉

saska.t
14. jan 2010

silvi - mozes davat, su ryzove a kukuricne a daju sa pripravit normalne so zeleninkou a ak papate mäsko aj s tym...

magda29
14. jan 2010

Ahojte maminky. My mame 6mesiacou a 2tyzdne co by som mohla zacat davat malinkej okrem obedika co jej davam zeleninovy? Na desiatu jej dam sem tam ovocie. Vecer papa kasu mliecnu a este zatial kojime. Noci sme kazde 2hodinky hore ale to som neni sama no co treba to vydrzat.
Citala som trosku ze vam tu dost saska radi 😕 Moc vam aj inim dakujem ak napisete. Pekny vecer Vam.

A este otazka ja jej na vecer davam kasu Nutrilonovu mliecnu ryzovu mozem jej dat uz aj niake ochutene? A mate niekto skusenosti s tymi kasami co su na dobru noc aj to ma niaky ucinok ze dietatko prespi dlhsie? Ja som myslela ze ked zacnem s tou kasou ze prespi mi dlhsie ale to som sa mylila tak ahojte zatial a pekny Novy rok vam prajem 😉

saska.t
15. jan 2010

magda - na to kolko mate mesiacov mate dost prikrmov obcas desiata je 1 prikrm, obed 2 prikrm, a mliecna kasa 3 prikrm, co je v podstate dost kedze po mesiaci prikrmovania by si mala zaradit 2 chod a to je mäsko ku obednej zeleninke a a olovrantalebo desiatu-ovocnu... kedze ste kojeni predpokladam ze prikrmujes od 6 mes.
Co sa tyka kasi instatnych nie som ich velky zastanca, ale: kasa nezarucuje ze dieta prespi celu noc, skor ma opacny ucinok, kedze je na noc velmi tazka a zaludok sa musi dost namahat aby ju cez noc spracoval, mojej dcere bolo po nej v noci vzdy zle/tazko a bola hore polku noci 😖 , radsej preferujem domace urobene kase: pohankovu, psenovu, ryzovu po zavedeni lepku ovsennu....
Ak sa pytas na ochutene kase musis davat pozor je tam velmi vela cukru co v takom malom veku moc neprospieva organizmu a kekse v podstate tiez, nehovorit o tom ze väcsinou byvaju lepkove a lepok asi tiez este nemas zavedeny...
Velmi vela dobrych rad a postupov na zavedzanie prikrmov najdes na stranke www.kojeni.net

Ber prosim moje rady ako moj nazor a skusenosti, nie ako prikaz, kazda mama musi sama zvazit co si zoberia za svoje a s cim suhlasi alebo nie 😉

kessiee
15. jan 2010

saska ako prosim ta robis taku domacu kasu?

magda29
15. jan 2010

Saska dakujem Ti 😉 A ano prikrmovat som zacala v 6mes.
A este niake otazky
To mesko mam mixovat tiez? 😕 a aj ryzu?