Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

crocus
15. feb 2012

neviem co mam davat papkat malej ... odmieta brokolicu zemiaky a uz aj mrkvu .. mala hnacku tak mi lekar odporucil banan ale z toho za vyhadzala tak som jej dala jablko .. a teraz mi zeleninku nechce :(

halienka
15. feb 2012

@crocus ak mala hnačku tak môže trpieť ešte určitú dobu nechutenstvom, netráp sa. Ak si už skúšala to jabĺčko, tak skús jej ho pridať k ten mrkvičke, zemiačku, ale ja by som ho radšej podusila, myslím to jabĺčko, ono surové trošku môže dráždiť, tak radšej dusené, a možno jej to chuť tej zeleninky spríjemní, časom môžeš potom toho jabĺčka uberať a uberať. A ak náhodou už neužívate, tak jej kúp probiotiká Biogaja alebo sú jedny ešte lepšie s vit. B , vit. B je aj na väčšiu chuť do jedla, len neviem ako sa volajú, niečo na N, spýtaj sa v lekárni. A nenúť ju, zatiaľ stačí ak spapká aj len 3-4 lyžičky a zbytok mliečko, neboj, ona s a rozpapká 😉 🙂 Držím palčeky 🙂

crocus
16. feb 2012

@halienka dakujem za radu :D !!! probiotika jej davam Laktobacilky. rozmyslala som jej ze to namiesam do jablcka ale radili mi ze radsej nie tak neviem .. som prvorodicka tak mam v tom zmetok kazdy mi vravi nieco ine .. nutit do jedla zas nechcem lebo potom bude odmietat a neviem ci jej to jablcko mozem casto davat ...

romcovaklarka
16. feb 2012

@crocus Nezkoušelas dýni? Malej taky nechtěl mrkev ani brambor, a po dýni by se utlouk, je slaďoučká.

ivanka85
16. feb 2012

@crocus ked sme zacinali, nam este chutila cuketa, tekvica a aj pastrnak

erzulik
16. feb 2012

My sme zacali s prikrmamy po ukoncenom 4 mesiaci, ako zaklad jej davam zemiak to ju zasiti a pridavam bud kalerab, karfiol, mrkvu, petrzlen , brokolicu a kazdy den ma nieco ine. Je spokojna chuti jej to po ukoncenom 5 mes. Zaciname s ovocnym prikrmom

mirkita
16. feb 2012

@crocus a kolko ma mala? ja som skusila prikrm po 4. mesiaci a mal hnacky tak som to odlozila az do 6. mesiaca...proste nebol pripraveny a potom v pohode jedol mrkvy, brokolica, dyna, cuketa....zemiak mu dodnes nechuti...

koralinka
17. feb 2012

mamičky nechce sa mi čítať 500 strán 😅 ale moja 7,5 mes. mi vôbec nechce príkrmy - zeleninové alebo mäsové, resp. polievky

je kojená večer, v noci a ráno, potom jej dávam striedku z rožka, desiatu má výživu(doma varenú) s keksom, na obed sa snažím tie príkrmy - už skúšam všeliako - zje tri lyžičky a koniec, poobede kašu, navečer banan

ale či príkrm uvarím (polievku) alebo kúpim ani za ten svet mi to nechce - skúšala som aj čistú zeleninu, aj miešanú, kura, morku, zajaca - NIČ

okrem toho jej cez den šupnem do ruky rožok alebo chrumky, čiže sladké papá iba tú kašu tak nie je nejak extra naučena na sladke

koralinka
17. feb 2012

@koralinka a ešte mi vypije za celý den aj pol litra vody - hadam aj viac, len by pila a pila a hádam potom necíti hlad ked sa tolko napije ☹ , má 7,5 kg - takže tak akurat ale to ma trápi aby mala potrebné vitaminy aj z mäsa aj zo zeleniny

saska.t
17. feb 2012

@koralinka zrus sladku desiatu a radsej jej ju presun na olovrant, desiatu radsej nakoj, sladke zasyti velmi dobre a deticky su vychcane, preco by po sladkom mala papat zeleninku, ktora sladka nie je? 😀 Vo vasom veku su prikrmy stale len ochutnavanie nie strava, casom sa to zlomi a pojde to len treba trpezlivost.... MM je este stale velmi dolezita zlozka vo vasej stravy a vsetky vit. v nom dostane 😉

koralinka
17. feb 2012

@saska.t ale ona ako keby nevedela prehltať - je pravda že ešte nemá zúbok, ale drží si tú stravu(príkrm) v pusinke - na jazyku, pusa otvorena a čaká kedy jej to vypadne :D ako keby nevedela prehltnuť alebo čo robí - potom mi zakaždým kýchne, všetko mi vyprskne a stratím nervy a spravim jej kašu 😅 a ona asi dobre vie, že ked toto robi-dostane kašu, ale nechcem ju nechať hladnu alebo jej dávať na obed MM ked chcem aby si zvykla že vtedy je obed a papá sa mäso/zelenina

t_fire
17. feb 2012

Pekný deň milé maminky....my sme začali s čistou mrkvičkovou kašou a teraz sme pridali k tomu aj zemiačik....ale chcela by som sa spítať, aké máte skúsenosti so stolicou pri prvých príkrmoch....lebo môj malinký ju má teraz takú tvrdšiu a kaká len také malinké bobky....

saska.t
17. feb 2012

@koralinka kedze dokaze papat (prehltat) kasu chrumky a rozok ako pises musi vediet prehltnut ak zeleninku, takze ako sama vravis rupnu ti nervy a uz to nejde, takze tvoja mala ta proste dostala 😀 takze sa obrn trpezlivostou a musite pekne zacat od zaciatku a neustupovat jej, inak to bude este horsie, vo vasom veku jej stacia 2 prikrmy obed a olovrant, vsetko ostatne mozes kojit a urcite zacne aj papat 😉
@t_fire zarad k mrkve a zemiaku cukinu alebo spenat, je normalne ze po mrkve je stolica tvrdsia a samozrejme ponukat dostatok tekutin... 😉

mariro
17. feb 2012

@t_fire aj my bobkujeme,take jak plastelina vo velkosti slivky 😉 a velmi sa cuduje ked tlaci az jej oci vyliezaju,ze co to...lebo dovtedy bolo take ako jhustejsi ogurt alebo prazenica ,konzistencia kakania.A zrazu sa cosi hustejsie tlaci cez ritku. 😎

crocus
17. feb 2012

@mirkita mala ma o 2tyzdne 6mesiacov :D pomiesala som jej mrkvu s jablckom a tak to spapala .. zemiaky mi vyvracala brokolicu len taktak ale skor nespapa .. ked jej vyberiem mrkvu z polievky tak to zje aj 2si da ale ked jej uvarim ja tak to nechce :D
@romcovaklarka praveze ssom jej dala sladke a odvtedy nechce zeleninku ..
@ivanka85 tak tie som zatial neskusala .. zatial sa trapim s tou mrkvou ale radsej si da jablcko

kkerekrety
17. feb 2012

@nadhera nehovorite nahodou o batatoch? to su sladke zemiaky, vnutri oranzove..topinambur je iny...moja 6mesacna miluje bataty

mj30
19. feb 2012

Zienky otazocka moze 6,5 mesacne dieta ovsene vlocky??? Ma zapchu tak som rozmyslala ze by som ju dala do vyzivy neviem ako inak by som jej mohla dodat vlakninu aby taketo problemy nemala ☹

cicimon
19. feb 2012

@mj30 ak planujes zavadzat lepok tak hej

mj30
19. feb 2012

@cicimon uz sme zaviedli pred dvomi tyzdnami dakujem za odpoved cakala som na nu ako na spasenie 🙂

kubinca
20. feb 2012

svagrina ma 3 mesacnu dcerku, narodila sa s vahou 2750g, v tretom mesiaci pribrala 250g a doktorka jej kazala prikrovat zeleninou, inak bola len kojena, myslite ze je to v poriadku ked nema ukonceny ani 3. mesiac?

cicimon
20. feb 2012

@kubinca v 3mes je strasne skoro davat zeleninku, nech len pekne koji dalej

saska.t
20. feb 2012

@mj30 uvarit susene slivky a stavu nechat vypit, alebo rozmixovat slivky aj so stavou a zmiesat ich treba aj s ovsenymi vlockami a je po zapche 😉
@kubinca urcite to nie je v poriadku skor ako po skonc. 4 mes. a lekarku by mala vymenit, lebo je to priam nebezpecne 😅

mj30
20. feb 2012

@saska.t dakujem krasne 🙂

kubinca
20. feb 2012

@saska.t dakujem, tiez si myslim ze to nie je dobre 😒 len svagrina si neda ani poradit, este je cela rada ze mala jej tu zeleninu papa... o UM nechce ani pocut a svojho mliecka asi nema dost....

palesandra
20. feb 2012

@kubinca moj sa narodil s vahou 2500g a kojili sme do 6 mesiacov vylucne bez ziadnych prikrmov...po 6 mesiaci sme zacali zeleninka, po 7 mesiaci masko a ovocie, neskor lepok, jogurty a podobne.

saska.t
20. feb 2012

@kubinca nuz tvoja svagrina sa musi sama rozhodnut co dalej, ak chce urobit vsetko pre svoju malu, mala by zvysit produkciu mliecka odsavackou a castym prikladanim, kedze tvorba mlieka funguje na spojeni dopyt - ponuka, cim viac saje, tym viac mliecka sa tvori 😉 a tym padom sa moze vratit plne ku kojeniu...

kubinca
20. feb 2012

@palesandra dakujem za odpoved 😉 nasa mala 2900g a kojim doteraz aj 6x denne, len nasa priberala kazdy mesiac okolo 1kg takze som take veci vobec neriesila a tiez som zacala az od siesteho mesiaca prikrmovat.... sranda ze mame tu istu lekarku a mne do 6. mesiaca radila nech len kojim, a zrazu svagrine tak skoro povedala nech dava zeleninu....
@saska.t dakujem za radu 🙂 len ci bude aj vypocuta....

simkaa
20. feb 2012

ahojte zienky....mozem sa spitat kedy ste zacali davat prve prikrmi a ako ste ich chystali 😉

jarkalada
20. feb 2012

chci se zeptat-s kterou kaší je nejlépe začít? Koupili jsme Nutrilon Rýžová,ale je doslazovaná. Skoro ve všech je cukr-ten nechci dávat. Jsou nějaké nepřislazované? Díky

saska.t
20. feb 2012

@simkaa www.kojeni.net

@jarkalada uprimne povedane, na kase je este velmi priskoro, odporucaju sa najskor okolo 8 mes. prave preto, ze su prisladzane a tazke na travenie...