Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kekypetra
16. okt 2012

Potrebujem poradit.. Mam 5 mesacnu dcerku, doteraz bola len kojena, ale mam malo mlieka. A stale mi kolise... Su dni, ked neviem, ze co bude jest.. 😅 Tak som zacala s prikrmami. Na obed som jej zacala davat zeleninku a celkom jej chuti. O par tyzdnov jej chcem dat masko a potom aj ovocie. V noci sa mi prsia naleju, tak to ju kojim bez problemov, horsie je to cez den. Mam malo mlieka a malej sa nechce ani tahat, ked zisti, ze prsia nie su naliate podla jej predstav.. A vecer su skoro uplne prazdne. Neviem ci jej mam davat nutrilon na veceru, alebo mozem bezlepkove ryzove kasicky, ktore su od 4.mesiaca. Niektori tvrdia, ze nie su vhodne, lebo je to plne cukrov. ja fakt uz neviem..

elisskah
16. okt 2012

@kekypetra no nejake mlieko jej aj tak budes musiet davat a kravske hadam nechces. do roka by sa nemalo. takze do roka aspon rano a vecer dieťa vyzaduje mliecko. takze skor ci neskor jej to umele musis dat, avsak ked ju nebudes kojit aspon tak ako doteraz, tak nebudes mat ani tolko miecka co mas. a ako casto kojis v noci? lebo ked jej das pred spanim umele, to ju viac zasyti a nezobudi sa ti tak skoro na kojenie mozno, tym padom budes menej kojit a este menej mlieka sa ti vytvori. 😒 priamo pred spanim som citala, ze by sa kase nemali dat, lebo potom lezia v zaludku a dieta nema taky pokojny spanok. ja uz nekojim a dcerke davam pred spanim len mlieko. davala som uz ryzovu kasu, ale len okolo 17:30h ked ma papat, u nas je to taky olovrant. ale len lyzickou, takze hustejsiu. spavat chodi tak o 21h maximalne, vtedy vypije mlieko.

kekypetra
17. okt 2012

@elisskah Kravske urcite nie... V noci ju zvyknem kojit okolo druhej v noci a potom okolo piatej alebo siestej nadranom. Ale ani sa nepreberie, papa v takom polospanku. potom sa zobudi rano okolo osmej a zase papa. To mam este dost mliecka. Cez den papa kedykolvek.. Niekedy si len tak cucne.. Ale vacsinou ju musim malicko uspat aby chcela normalne tahat, tesne pred zobudenim alebo zaspatim taha najlepsie.. inak sa zvykne odvracat od prsnika aj ked vidim ze je hladna a chcela by. Ale ked sa mi nahodou naleju aj cez den, tak taha v pohode.. Okolo 3 mesiaca sme predonali dojcensky strajk (to som myslela, ze uz s tym vsetkym skoncim a zacnem s UM, lebo nic nezaberalo..) a odvtedy ju vacsinou musim kojit v polospanku. Ale myslim ze pribera v poriadku. Ked sa narodila ( o mesiac skor ☹ ) mala 50 cm a 2680g a teraz ma 5 mesiacov a 6kg. Ja by som chcela kojit co najdlhsie, ale zase o hlade ju nechcem nechat..

adelii
17. okt 2012

@kekypetra ja by som mozno skusila kasicku,ale doma robenu...ryzovu,ovsenu...len s vodou urobenu,prip.ak mas nejake mlieko-svoje z mraznicky...a mas zaruku,ze tam ziaden cukor nebude...

mata1976
17. okt 2012

ahojte baby, moj maly ma 4,5 mesiaca a uz asi mesiac sa v noci casto budi (predtym spal skoro celu noc) takze kojim non-stop 😀. Myslite ze uz mu moje mliecko nestaci a mam zacat prikrmovat?
Citala som par clankov ze trendom teraz je zacat prikrmovat od 4m, ze sa tym predchadza alergiam na rozne potraviny...???

katyxq
17. okt 2012

@mata1976 Je možné, že vám začíná období trvající několik měsíců, kdy se děti začínají postupně plazit, lézt, stoupat si, sedat, mluvit a mozek nestíhá pobírat tu spoustu nových vjemů, taky rostou zoubky, začne se projevovat separační úzkost, dítě se klidně může budit na čůrání (maminky praktikující bezplenkovou komunikační metodu vědí) apod. Prostě za takhle častým buzením může být cokoliv, ale hlad bude jeden z těch méně pravděpodobných důvodů. Ale klidně to může i růstový spurt, nemusí to tabulkoě sedět.
K tomu zavádění příkrmů od 4. měsíce - začít se polehounku může, ale není kam spěchat, to imunologické okno ideální pro začátek příkrmů je ukončený 4. až 6. měsíc (kdyžtak koukněte ke mně do alba na článek o postupu zavádění příikrmů, pod ním jsou odkazy na zdroje informací). Človek si může načíst leccos, ale stejně nakonec se musí každá maminka rozhodnout sama.

macko_usko222
24. okt 2012

baby,kde kupujete tie sladke zemiaky?ja som v tescu nic take nevidela.Maleho mi z normalnej zemiankovej kase napinalo,to ste mali vidiet tie ksichtiky 🙂))) ale ani sa mu necudujem,skusila som.. 🙂 a neni to bohvieco

trudka4
24. okt 2012

My budeme mít 7 měsíců a už ovovce tepelně neupravuju. Zbaští mi to surové rozmixované.

trudka4
24. okt 2012

@lodia já zatím mixuju, protože našeho malého kousky zatím natahujů.

megy
24. okt 2012

holky mám dotaz : my přikrmujeme od 4,5 měsíce - jsme drobátko větší, ale problém je v tom, že nepije nic jiného než mlíčko a jiné tekutiny prostě odmítá. co s tím?? zkoušela jsem čajíky, šťávy, předtím jen vodu, ošizené mlíčko - už fakt nevím, hrneček, i skleničku. vždycky má pak tuhá hovínka a já mu to musím korigovat - že třeba nedám zeleninový příkrm, ale mlíčko :-/ náš jídelníček:

cca 6 hodin: 180-200ml UM
9:30 - přesnídávka skoro 200ml
11:30 - příkrm někdy 200 někdy až 230ml - snažím se to teď ělat polévkově
15:30 - mlíčko 150-200ml
19:30 - buď mlíčko skoro 240ml, nebo kaše 200ml a k tomu zapije 20mlíka

jsem zoufalá, kdy se to zlomí??

biba321
26. okt 2012

caute babule,no ja mam stale problemy s tym mojim malym,prikrmujem ho uz 2 tyzdne,prvy tyzden mrkva,teraz zemiak,strasne malicko spapka,ak tak max 2 lyzicky,pol hodinku sa dohadujeme 😀 sa s tym hra 😝 neviem zeby som ho viackrat denne skusila?
lebo mi prestava priberat,ze mesiac a pol iba necelych 300 g,a doteraz paradne,a to ho kojim stale ako doteraz,no asi uz spotrebuje viac energie,ale neplace zeby bol hladny,tak neviem dokelu 😖
nemate s tym nejaku skusenost pls?
co by som teraz mohla skusit,pertzlen ci cukinu ...?
dakujem vopred moc za rady,pekny den

katyxq
26. okt 2012

@biba321 Kojené děti přibírají jinak než odpovídá křivkám precentilových grafů - http://www.szu.cz/uploads/documents/obi/CAV/LET... , takže klid 🙂. Až bude chtíit jíst něco jiného než MM, tak začne. Příkrmy jsou jen doplněk ke kojení, způsob jak se dítě seznamuje s novými chutěmi, strukturou a konzistencí jídla, setkává se s potenciálními alergeny, nic víc, ne (rychlá) cesta k odstavu. Může trvat i měsíce, než se rozjí.
Můžeš zkusit různé druhy lžiček (nerez, dřevo, plast, silikon), různou hustotu příkrmu, různou strukturu (hladké, nahrubo mixované, jen rozmačkané), postupně další druhy zeleniny (např. dýně, cuketa, brokolice, syrové avokádo), maso (krůta, králík), žloutky i celé vejce, zavést lepek atd.

llluckaaa
26. okt 2012

@megy Ahoj, my jsme bojovali s něčím podobným a v podstatě mám s pitným režimem problém doteď (a to byly malému už 4 roky). Určitě dávej ráno a večer před spaním UM a pokud ti to vypije, tak i před a po odpoledním spánku. Jídlo zkus naplánovat tak, aby ti UM vycházelo tak aspoň 1 hod po nebo před jídlem. Je dobré, že dáváš tekutější stravu, toho se určitě drž. Nevím, kolik je dítku, zkoušela jsi ovesné vločky? Na večeři bys mohla udělat kaši z nich, celkem dobře protahují střeva 😉
Někdy mi přišlo, že prcek kromě mléka nic nevypil a toho mléka dal za den klidně přes litr. Nejdřív jsem se to snažila snižovat, ale kvůli tomu pitnému režimu jsem to vzdala a začala jsem mu mléko "šidit". Postupně jsem ubírala počet naběraček sunaru, které jsem dávala do stejného množství vody (teď jsme na množství 2 naběraček do 270 ml vody 😀 , kámoška tomu říká, že mu připravuji mléčná homeopatika 😀 ).
A taky zkus vymyslet jiná pítka a střídej hrnečky, to nám někdy taky na chvíli zabralo 😉

biba321
26. okt 2012

@katyxq ahoj,dakujem za ukludnenie. ja som ho zacala prikrmovat o mesiac neskor
ma 8,5 mesiacov a 8200 g
len tych 8 kg mal uz zaciatkom septembra... 😠 a doteraz pravaze priberal dost rychlo
ale podla toho grafu to vyzera ze to je ok,uz ma asi svoju normalnu hmotnost,tak uz bude asi priberat pomalsie,dufam ze vsetko je ok 🙂

steffi23
27. okt 2012

Ahoj, prosím radu. Králičí játra z domácího chovu pro 11-měsíčního, Ano nebo ne? popř. s čím nakombinovat? Díky

jancip
27. okt 2012

@megy My jsme na tom podobně. Nyní máme 8 měsíců a 8,7 kg při 73 cm. Nutrilonu za den vypije tak cca 800 ml (4 dývky), a když se vzbudí brzy tak o jednu dávku víc. K tomu sní jeden zeleninovo-masový příkrm (zatím tak cca 100g). Vodu ani čaj nechce, vždy si jen cucne. Na krabici Nutrilonu je, že v 6-8 měsících by měl mít cca 1000 ml mléka a v 8-10 měsících 750 ml mléka. Já míň mléka dávat nemůžu, protože je hodně aktivní a pak hladovej, příkrm mi začíná pěkně jíst až nyní. Samozřejmě nechci mít otesánka, ale přijde mi spíš hodně pevnej jak tlustej (sedí a leze od 6 m a v 7 si začal stoupat). Doktorka nic neříká. Tobě jo? ...Postupně asi začnu taky dělat to homeopatický mléko, jak tu někdo píše🙂

mvkoty
27. okt 2012

Holky já tedy nevím, ale podle mého názoru je blbost dávat do stejného množství vody méně odměrek UM. Bude to jen hnusná voda a ne mléko. To b\ch spíš zkusila zavést režim v těch příkrmech....Mě malá taky moc příkrmy nechtěla, ale prostě dostala pravidelně k obědu příkrm stůj co stůj. Ze začátku jsem ještě dokrmovala UM ale to jsem postupem času ubírala a přidávala příkrmu. Takže za 3týdny měla jen příkrm k obědu. \nechala jsem jí cca 14dní ustát a potom jsem přidávala dopolední sváču (ovoce, jogurt atd) a zase mléko.....dneska je malé 20měsíců a má mléko ráno ke snídani a večer před spaním. |Je také pěkná ale ne tlustá, má 12kilo na 83cm

jancip
27. okt 2012

@mvkoty Zavedení více příkrmů ale neřeší ten problém s odmítáním jiné tekutiny jak mléka. .

katyxq
27. okt 2012

@steffi23 Pokud je to domácí a ušáci dostávají dobrou stravu, tak bych se občas játra dát nebála - vařená nebo později dušená na cibulce a kmínu nebo třeba na rajčatech, k tomu rýži, brambory nebo zeleninu (třeba mrkev, hrášek, kukuřici).

mvkoty
27. okt 2012

@jancip no to se ti jen zdá protože když mu odbouráš to mléko tak bude mít žízeň a bude ti více pít....po příkrmu mu nabídneš vodu, čaj, džus a on bude žíznivý protože má tuhou stravu....mě taky malá nepila protože pořád mělq dost tohomléka a kdyžjsem ho ubrala tak začala. Je pravda, že jsme měnily dost i lahve protože některé nechtěla vůbec vzít, ale rozpila se.

steffi23
27. okt 2012

@katyxq Spoléhala jsem na tebe! bude to premiéra, ale myslím, že mu budou chutnat. Díky za radu, ráda se u vás inspiruju. 🙂

katyxq
27. okt 2012

@steffi23 Já taky dneska pokusuju - vařím pinto fazole a malá bude mít frijoles refritos 🙂, už stihla před dvěma týdny ohlodat syrovou cibuli i česnek, červenou čočku, hrášek, cizrnu taky snese, tak by to mělo být OK (a beztak už tuhle pochoutku ochutnala od nás z talíře na dovolené).
@jancip Malá mi za den vypije kromě MM jen asi půl deci vody (během a po příkrmu jen tak ucucne), příkrmy má dost husté a jelikož se snažíme bezplenkovat, tak vidím, že čůrá často a nijak koncentrovaně, takže bych v tom neviděla žádný problém, v létě, jak byla vedra, tak pila víc, takže nemám strach, že by trpěla žízní, prostě pije, kolik potřebuje (a já v ni mám důvěru).

denaalubos
27. okt 2012

@mata1976 ahoj,neviem ci si si dala uz rady,ale skusila si pred spanim dat kase su ryzove....vselijake,aj ochutene bananove...a mizno vydrzi,keby to bolo hladom,aj my sme to mali zacala sa stale budit,nevedela som co, kamoska tak kusila meleemu a od vtedy spava celu noc, nam to nezabralo,takze hladom to nebolo, tak som sa na kase vykaslala, a pricina budu nejake zuby najskor, alebo sa vravi ze od 6mesiacov do 9tich deti velmi zle spia,my budeme mat7 a mala vie byt hore aj kazdu hodinu, asi treba to len vydrzat,tak drzim pallce aby sa ti popravilo 🙂

miskax2
27. okt 2012

ahojte baby myslela som si ze takuto vec budem riesit skor pri prvom babu nie pri druhom...ale.. moja baba budem mat uz 8 mesiacov a nechce mi ziaden prikrm skusala som tradicne mrkvicka nic zemiacik nic mrkva-zemiak nic karfiol-zemiak nic jablco nic jablko-marhula nic kupovany prikrm nic nutrilon kase nic jedine co mi spapa je jednotacik .....starsia ta zjedla vsetko ale mala len na ciciku no uz jej to nestaci.... ☹

sajminka
27. okt 2012

@babina Smiem sa opytat kedy ste asi zacali davat masko?

maruja
28. okt 2012

@miskax2 a zkusilas jí dát vařené kousky zeleniny? Některé děti nechtějí kaše 😉
@sajminka a masko, když se zvládne zeleninka- tak ten 8m

sajminka
28. okt 2012

@maruja dakujem

megy
28. okt 2012

@jancip no my máme na půl roku jsme statní, taky nejsem tlustí - viz, mé album🙂 je po tátovi. dr. mě akorát v poslední době dost vytáčí, protože říká, že by mě pít i čaje, nebo vodu, ale on to prostě nechce, dávám mu v podstatě jen mléko, večer mezi půlnocí a ránem, když se někdy vzbudí mu šupnu čajík, ať není hned zatížený - občas mi ho lopne a to cca 50ml, ale někdy nic. dr. prostě zkoušejte, zkoušejte, ale když to nechce, tak nechce, asi to chce čas a ono se to zlomí 🙂
Na příkrmy se mě vůbec neptala a ani neporadila 😖 takže jedu příkrmy podle svého 🙂

extrate
28. okt 2012

prosím vás o radu...ako mám zapracovať do príkrmu otruby?? Môžem ich zamiešať do ovocného pyré, alebo ich dám do mäsovozeleninového príkrmu? a mám ich variť najprv? neviem čo s nimi 😅

katyxq
28. okt 2012

@extrate Otruby bych do příkrmů nedávala - http://www.maminkam.cz/vlaknina-ve-vyzive-kojen... , pro sebe bych je v kombinaci s vločkama nebo krupičkou na 24h namočila a pak uvařila kaši.