Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzkat1
3. nov 2010

prosim vas ked pisu ze cerstva bazalka alebo ine korenie...mozem aj susene pouzit?

aninka2012
3. nov 2010

Dievčatá nečítala som to tu všetko, ale poradte mi dopapáte vy po drobcoch, alebo zmrazujete a vyberáte inokedy????
Napr. polievočka???

miska246
3. nov 2010

Ahojte, ked sme zacali papat uz aj ovocie, ako jej to mam sriedat? Lebo mi papame prikrmy iba na obed, este sme kojeny a na vecer kasicka od Hami. 🙂

kisska
3. nov 2010

@aninka2012 ak si uz do toho namocila oblizanu lyzicku, tak vyhadzuj (alebo dojedz 😉 ). Ak hned pri vareni vidis, ze mas viac (alebo naschval), do chladnicky odkladaj co najskor - ochlad vo vode a sup do chladnicky a spotrebuj do 24 hodin, alebo rovno do mraznicky.

p69majka
3. nov 2010

@nikolkaaa ahoj. začni len zeleninkou, teda obedom a potom celý deň mliečko, o mesiac ovocko /výživku/ na desiatu alebo olovrant. Tak od 5-6 mes. večer kašu ryžovú nemliečnu. Ak ti nebude chcieť kašu na lyžičku, tak skús trošku do mliečka a dať cez fľašku ale lepšie je lyžičkou, ja do nej dávam aj ovocie alebo výživu trošku, lebo samotnú mi ju nechce. Mesiac dávaj len zeleninku a tak po dvoch týždňoch od zavedenia zeleniny by som skúsila mäsko do zeleninky, ryžu, bezvaječné cestoviny, trošku oliv. oleja, petržl. vňať. Ja som začínala takouto zeleninou, mrkva, cuketa, zemiak, petržlen, brokolica, kaleráb. Inú zeleninku ešte nemala. Ja dávam 3 krát do týždňa do zel. mäsko a 1krát do tt varené žĺtko.Ak sa ti zdá, že ti zje príkrmu málo, dokŕm mliečkom. Napr moja malá zje tak 150 g zeleniny na obed a pred spaním po tej zelenine dopije 60 ml mlieka a to aj po ovocku. Zo začiatku ti spapá máličko tej zeleniny, pár lyžičiek, postupne sa to bude zvyšovať a sama zistíš koľko potrebuje dopiť mliečka. 🙂 určite sa neponáhľaj. Ja by som ešte vo vašom prípade nezačínala vôbec, lebo tvoj malý ak dobre rátam bude mať 4 mesiace. Ja dávam UM a začala som tak začiatkom 5 mesiaca približne. No nechám na teba.

p69majka
3. nov 2010

@zuzkat1 Filipko to mal rád, je to chutné. Tiež som to striedala s ovockom. Malá mi jedla dva krát jogurt, teraz máme pauzu. Dám jej ešte trochu času. 🙂

p69majka
3. nov 2010

@piacere to papá pekne! 🙂 my tak 150-180 g a po hodke a pol 60 ml mlieka. My sme starší. 😉

p69majka
3. nov 2010

@zuzkat1 určite áno. 🙂

p69majka
3. nov 2010

@aninka2012 to by som asi nedopapala, je to bez chuti pre dospelého. Zatiaľ som ani nemusela, varím na dva dni. Vždy zje skoro všetko čo naložím. 🙂 Radšej dám menej a doložím, lebo keď už ohrejem, tak to nedám do chladničky. Čo naložíš do misky a dávaš malému, tak už by som nedávala do chladničky. Čo je v hrnci, to samozrejme áno. 🙂

p69majka
3. nov 2010

@miska246 nestriedaj. zeleninu na obed zachovaj a ovocko daj buď na desiatu alebo na olovrant.

zuzkat1
4. nov 2010

@p69majka co urcite ano?🙂 susene korenie?dakujem🙂 no mozno je to dobre, teda urcite,len mne je to take divne😅

salvinka
4. nov 2010

@kisska ahoj, no kombinujem nieco, ale aj tak mi to pride ze stale to iste.. 😒 ale mlady sa zatial nestazuje 😀 😀
@p69majka ahoj, probio jogurt? ktoru znacku konkretne? este som nedavala jogurty, tak neviem.. 🙂
a ovsene vlocky ako pripravit? treba ich uvarit alebo co 😅

p69majka
4. nov 2010

@zuzkat1 myslela som na to sušené korenie. Ja dávam zatiaľ sušenú petržlenovú vňať do zeleniny s mäskom a je to v pohode. Sa mi to zdá menej výrazné a deťom by čerstvá chuť byliniek mohla aj vadiť.

p69majka
4. nov 2010

@salvinka ahoj, ja som mala Rajo a Aktiviu, ale vraj sú nejaké Nestlé jogurtíky v Tescu pre deti od uk. 6.mes. Vločky som malej ešte nedávala. Filipkovi som ich klasicky zavarila do zeleninky, ale dobre ich pooplachuj v studenej vode, lebo by si vyrobila lepidlo 😉 . Stačí toho tak za polievkovú lyžicu.

zuzkat1
4. nov 2010

@p69majka petrzlen som uz dala aj cerstvy,ale bazalku nemam a tak som nevedela ci mozem dat susenu🙂 dakujem tak uz budem davat trochu nech uz po roku toho moze viac🙂

selyma
4. nov 2010

Ahojte mamky Prisla som si sem po radu. Klaudiku kojim ma uz osem mesiacov. A pekne papa. Presli sme uz na pucenu stravu, hrudky jej nevadsia aj ked nema zubok. Kojim ju este stale. Otazka je, ci mozem jej robit omacky, do ktorych by som jej rozrobila umele mliecko. Aby boli omacky chutnejsie. A ked ano, mam doma mliecka pre uplne male deticky, potom č. 2 a 3 poikracovacie ci ako sa to vola. To jej mozem aj tieto mlicka rozrobit? Chcela by som ich zuzitkovat, ked uz ich mam doma. Su to vzorky, ktore mi prisli

cicimon
4. nov 2010

@selyma ja by som radsej dala MM, tiez som dostala vselijake vzorky UM a tie som rozdala

selyma
4. nov 2010

@cicimon no jo, ale ja nemam tolko na odstriekanie

kisska
4. nov 2010

@salvinka ak mas jemne vlocky (napr. z DM) tie staci len preliat v sitku vriacou vodou a zamiesat do jedla. Ak mas hrubsie, treba ich bud predtym namocit, alebo aj povarit. Ja som ich davala do jogurtu - smotanoveho zvolenskeho a maly sa za nim isiel zabit. SOm zvedava, ci bude aj mala taka nadsena o par tyzdnov 😉

ivanka85
4. nov 2010

kocky ktory z kupovanych prikrmov vasim detickam najviac chuti?myslim kombinacia akej zeleninky a maska?

izira
4. nov 2010

Ahojte. Chcem sa opytat na skusenosti s prvym prikrmom pri plne dojcenom dietati...kedy zacata s cim? Dakujem. 😉

gabika7706
4. nov 2010

@izira navhodnejsie je zacat po ukoncenom 6. mesiaci, ak to bude o par dni neskor, nic sa nestane 😉 najcastejsie sa zacina mrkvickou, 3 dni, potom sa moze pridat zemiak, pastrnak, tekvica, vsetko podstatne najdes aj na stranke http://www.kojeni.net/prikrmy.php alebo aj https://docs.google.com/Doc?docid=0Af7hS0P1aJlZ...

gabika7706
4. nov 2010

@ivanka85 mali sme na dovolenke Alnatury, tekvica+zemiak+kuracie maso, zemiaky+mrkva+hovadzie maso a tiez "garten gemuse" ale tam uz neviem presne, ktora vsetka zeleninka bola, ale maly mi tieto jedol ako divy. Vsetky su vhodne od ukonceneho 4. mesiaca.

nyc
4. nov 2010

dievcata aky kupujete mrazeny spenat pre deticky? presne znacku aj v akom retazci sa da zohnat... kupila som findus je v takych granuliach zamrazeny ale doma som zistila ze je s pridavkom cesnaku aj soli, no nepouzitelny je...
nechcem spenatovy pretlak ktory je zamrazeny v jednej hrci, ale taky granulovy ako je ten findus, aby sa dala pouzit len cast z neho pri kazdom vareni. len aby to bol cisty spenatik. a kedze nakupujem vacsinou v malej jednote vedla domu kde nic take nezozeniem, tak nechcem lietat po vsetkych hypermarketoch a hladat ktory spenat co obsahuje... pomoc 😨

zuzkat1
4. nov 2010

@nyc v kauflande maju taky porcovany nie pretlak ale znacku neviem... uz som minula a nepamatam sa...

zuzkat1
4. nov 2010

@selyma ja pouzivam mm aj do omacok UM vzorky sli rovna do kosa🙂
teraz citam ze nejde odsat...tak neviem... asi mozes teda aj um

maryanna
4. nov 2010

@nyc taký porcovaný špenát (teda listy stočené) máš všade, značka tesco, kaufland, coop, to je jendo, veĎ jednoducho pohľadaj, a prečítaj zloženie.....majú ho všade

maryanna
4. nov 2010

@p69majka aktivia nieje vohodná predeti, je nízkotučn a obsahuje zvýšené hodnoty K, Na tuším čo nieje vhodné pre deti malé..

zuzkat1
4. nov 2010

@aninka2012 ja varim malo a co nezje vyhodim

maryanna
4. nov 2010

@selyma no ale dávaj pozor UM sa nesmie variť, iba niektoré sa môžu alee večšina nie....radšej jej to zahusť krupicou, škrobom, vločkami, respektíve kravským mliekom keď už