Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cicimon
6. dec 2010

@nata_ moja je tiez len kojena a zacali sme s prikrmami presne po skoncenom 6mes a myslim, ze jej nic nechyba... fakt sa zbytocne ponahlat
a divna dr. ked kojenej kaze tak skoro prikrmovat

p69majka
6. dec 2010

@weirdo ja mixujem všetko doteraz. 🙂

nata_
6. dec 2010

@cicimon argumentovali aj so sestrickou tym, ze na najnovsich seminaroch o prikrmovani doporucuju od uk. stvrteho koli vitaminom, ktore vraj ma mm uz malo, resp. nepokryva plnu potrebu dietata...este ma nezabudli postrasit tym, ze neprikrmovane deticky su potom chudokrvne a slabe...ja som len oci otvorila, nevedela som, ako mam argumentovat...to by potom 80% deti bolo chudokrvnych, kedze zacinaju s prikrmami od siesteho ukonceneho...ach jaj..a potom ma clovek doverovat pediatrovi...

katkabb1
6. dec 2010

@nata_ ahoj my sme tiež kojený a moja dr. mi kázala prikrmovať až od uk. 6 mesiaca, od uk. 4 mesiaca pri nekojených deťoch. Ja by som tiež počkala, trošku ma ten názor dr. zarazil, však priberáte tak podľa mňa sa netreba ponáhľať s príkrmami.

maryanna
6. dec 2010

@nata_ podľa najnovšieho aj kojené pokojne po 6 tom mesiaci......zbytočne by si ju tak skoro zaťažovala.....a šťavami sa nezačína keďže sú silne, agresívne na obličky....jedine tak veeeeľmi riedené..........

nata_
6. dec 2010

@katkabb1 dakujem , ze ste ma len utvrdili v mojom nazore, tiez si myslim, ze sa netreba nahlit

dana3262
6. dec 2010

@nata_ ahoj! To je zvlastni, co ti doktorka doporucila. Nam doporucila od uk.6.mesice, ale prikrmovat jsem zacala az od uk.9.mesice. Tvoje evidentne nestrada a priklanim se k nazoru, ze by byla prilis zatezovana.

nata_
6. dec 2010

@maryanna no ved este v nemocke mi vravela laktacna, ze kyselina citronova vie riadne vyzmykat tenke crievka babatiek, potom maju krce strasne...

saska.t
6. dec 2010

@nata_ vymen detsku lekarku pretoze ta tvoja stoji za ho.... 😠 MM obsahuje do 6 mes. vsetko co babo potrebuje, neskor nema dostatok zeleza ale inak splna vsetky potreby babätka vcetne pitia, nemas sa coho obavat a kludne pockaj a kludne Dr. povedz ze prikrmujes urcite ti povie, ako krasne priberate kedze uz prikrmujes a potom ju posli peknr do prdele... (pardom ale taketo nazory Dr. ma vytacaju k smrti 😠 ospravedlnujem sa za vulgarnost)

nata_
6. dec 2010

@saska.t uz som nad tym rozmyslala, ze vymenime...jasne, ze jej poviem, ako krase prikrmujeme...aj ked pravda bude inde 🙂) chcem pre malu len to najlepsie, nepotrebne a vcasne prikrmy to nie su 🙂) dik za nazor

miska246
6. dec 2010

@salvinka Ahojky, aj ty si tu??? 🙂 🙂 Ja obcas dam malej jogurtik, ale kupujem jej tie od Nestle(su to jogurtiky pre deti od uk. 6. mesiaca), oni sa skladuju pri izbovej teplote, nie v chladnicke 😉 A este stale sa kojite?My este ano, ale naucila som si ju na rano, obed a vecer mliecko a teraz sa toho neviem zbavit... A ako sa mate?

alexanotbad
6. dec 2010

ahojte baby. som tu opat a velmi vas prosim o radu. Uz som zufala a neviem si rady. Maly mi zrazu zacal odmietat zeleninovo-masove prikrmy, uplne. Uz to trva 7 tyzdnov, neviem co s tym. Momentalne ma 9m, zacala som od 6teho so zeleninou, bolo to uplne v pohode, papal, chutilo mu, aj s masom potom a teraz nic, vypluva, mraci sa. Nechcem ho nutit, uz sa mi 2krat pogrckal, ked som donho natlacila par lyziciek. Ovocie zatial papa, uz som aj kasu skusila, aj tu zje. Idu mu sice stale nejale zuby, ale preco ine papa a zeleninu nie? Uz som skusila mixovat, pucit vidlickou, nasekat, aj kupovane vyzivy a nic.
Mate podobne skusenosti? viete poradit.
Bojim sa, aby nebol anemicky a nemal nedostatok vitaminov a latok pritomnych v zelenine a mase.

A este sa opytam, co mozem zacat davat od 9m?

Dakujem.

alex

salvinka
6. dec 2010

@miska246 ahooj 🙂 to vies, ja sa vsade pcham 😀 😀
a kde kupujes tie nestle jogurty? som ich este nevidela.. este sa kojime, ale cim dalej tym viacej sa mi v noci budi.. my mame mliecko stale okrem desiaty a obedu, teraz zacnem asi aj olovrant davat prikrm, len to mi asi puknu ciciny 😀 😀

miska246
6. dec 2010

neboj, nepuknu 😀 😀 😀 tie jogurty kupujem v Tescu, byvaju tam v tej casti, kde su plienky a vyzivy, su balene po styroch... potom mi daj vediet ako chutili, maju rozne prichute 😝 😝 😝 A co mate nove? Uz behate?

magnetika
7. dec 2010

@saska.t
Ahoj Saska, este Ta chcem poprosit o radu..... 😅
Vieš,dokedy treba dávať dieťaťu dojčenskú vodu, lepšie povedané, kedy mu môžem dávať neprevarenú z vodovodu. Dávala som robiť rozbor, vyšla dobre ale mala som ju prevárať, no to bolo ešte v čase, keď mal 3 mesiace.

katkabb1
7. dec 2010

@alexanotbad ahoj, u nás je podobný problém, malá má 8,5 mesiaca, začali sme tiež zeleninkou, nikdy nezjedla extra veľa cca 60ml, potom sme začali ovocím a posledné asi tri týždne mi zeleninu vôbec nechce, už som skúšala všetky možné aj nemožné kombinácie a nič, zje pár lyžičiek a dosť. Teraz tiež uvažujem, že skúsim kašu. Ty si dávala kašu miesto niektorého chodu, alebo si ju dala ako tretí príkrm? No ja dúfam,že sa to časom nejak upraví, aj keď sa bojím aby jej to neostalo že nebude chcieť jesť zeleninu.

dana3262
7. dec 2010

@nata_ proc ji rikat, ze prikrmujes kdyz neprikrmujes?? Vzdyt na neprikrmovani neni nic spatneho a kazda maminka to udela po svem a dle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi 🙂 doktori by meli vice diskutovat a radit (jakoby privadet lidi na spravnou cestu), skoda, ze to nedelaji. I kdyz za ty penize, co vetsina bere, je to opravdu spis poslani, jeste k tomu s takovou odpovednosti, co maji.

@alexanotbad jestli kojis, tak nemusis mit vubec strach. Navic detem se i pri nedostatku nekterych latek napr.zeleza, bilkovin, vapniku vytvori vse jak ma, zdrave kosti atd. Nas syn treba naprosto miluje avokado. Treba by chutnalo i tomu vasemu. Taky varime bataty (sladke brambory). Zuby jsou potvurky. Nas ma ted par tydnu pokoj. Ma jich zatim 7. Hodne stesti.

nata_
7. dec 2010

@dana3262 myslim, ze si bude mysliet, ze s nou "nespolupracujem" a pri prvej prilezitosti, resp. nejakom probleme mi to vytkne- ze ja som vam radila prikrmovat...pritom ona je dost velky zastanca kojenia, tiez sa cudujem tej jej novej teorii o vcasnom prikrmovani...citam nizsie, ze davas avokado, skusala si aj ine exoticke ovocie alebo zeleninu?

saska.t
7. dec 2010

@magnetika kojenecku vodu som nikdy nedavala, na pitie som je davala TOMA Natura neperliva, je aj pre deticky a z vodovodu na pitie po 1. roku 😉

dana3262
7. dec 2010

@nata_ ja zas myslim, ze nerikat doktorum pravdu je blbe v tom, ze nas pak leci jinak treba. Divas se nekdy na doktora House? 😀 hahaha
Zkousela jsem krome avokada papayu, samozrejme banan a zluty meloun (pisu i kdyz je to vlastne zelenina 😉 )

zuzkat1
7. dec 2010

@alexanotbad 🙂 moja ma skoro 11 mesiacov a z nicoho mi nezje viac ako 5-6 lyziciek...uz sme mali obdobie ked zjedla 50-60ml ale zas sa vratila k tomu ze neje...pytala som sa aj doktorky a povedala ze kym kojim je to OK, ze dieta hladne neostane keby chcelo tak sa naje... netreba nutit, len ponukat., nutenim sa mu to jedlo akurat tak sprotivi🙂 takze klud a rozvaha raz sa nam rozpapkaju🙂

nata_
7. dec 2010

@dana3262 niekedy si to pozriem 🙂 dovrsime polrok 30teho decembra, ked pojdeme na dalsiu poradnu v januari, uz bude vlastne prikrmovana 🙂 he 🙂 ani klamat nebudem 🙂 prvy prikrm bude slavnostne na silvestra 🙂

alexanotbad
7. dec 2010

@katkabb1 ahoj. no nas maly zje tak 3 lyzicky a tvari sa, ze ho chcem otravit 😅 .ovocie nastastie spapa a dost, tak aspon to. s tou kasou som to vyriesila tak, ze som ju dala vecer po kupani a potom som ho este nakojila, kedze zaspavame na prsniku. takze ma desiatu ovocie, to vynecham kojenie, obed na ktory nic nezje takze v podstate len kojim, olovrant, potom za takych 45min mlieko, kasu a mlieko. a ranajky samozrejme mlieko. a pomedzi to este ked prejavi zaujem tak si cucne. a v noci tiez ☹ . takze asi tak.

alexanotbad
7. dec 2010

@zuzkat1 ahoj Zuzka. ved uz nenutim, len ponukam, kolko zje, tolko zje. nechcem, aby mal odpor k jedlu. uvidime ci sa to zlepsi, lebo uz to trva dost dlho a nic. najviac ma hneva, ze zo zaciatku mu to strasne chutilo, isiel sa zadrhnut a teraz nic. ☹ ☹

alexanotbad
7. dec 2010

@dana3262 ahoj, bataty som uz skusala s mrkvou, sice vo vyzive, ale bez uspechu. zedol par lyziciek a potom vypluval.
vyskusam to avokado. som nevedela, ci to moze uz a ci to nie je alergen, kedze manzel je atopik.

katkabb1
8. dec 2010

tak ja som jej včera dala kašu - ale mala to tak na olovrant asi o 17,00 lebo som nevedela, či na večer ju to na prvýkrát nezaťaží a spapala asi 80ml, čo som fakt rada, aj keď som jej musela do nej primiešať trošičku banánu, lebo som kúpila takú ryžovú bio kašu a samotné jej to veľmi nešlo dole krkom 😒
A chcem sa ešte opýtať, malej dávam občas do ruky rožok, alebo kôrku, ale prišli sme na to, že jej viac chutí ten stred z chleba - môžem jej ho dávať, nevadí keď je tam napr. rasca?

magnetika
8. dec 2010

@saska.t A prevárala si Tomu alebo moze pit rovno ? Dakujem

maryanna
8. dec 2010

@magnetika ahoj, ja som dávaa tiež tomu natura je to kojenecká voda, a neprevárala som.......a od kedy bývame v novom byte kde je voda dobrá nie mútna po prevarení tak len z vodovodu prevarenú asi od 8meho mesiaca🙂

zuzkat1
8. dec 2010

@alexanotbad tak ma take obdobie, neboj to sa zmeni🙂 ja to vobec neriesim ani som neriesila a odkedy dr povedala ze je to OK tak uz ani v duchu neriesim🙂 mala pribera a vidim ze je spokojna a ked jej tolko staci tak co narobis? mozno ma taky metabolizmus alebo co... postupne ako si pisala si pridala aj ine veci to mu asi chuti viac tak sa z toho naje a potom z tej zeleniny staci aj ochutnat (aby zistil ci to uz ma nejaku chut🙂) moja zje tiez viac ovocia ako zeleniny aj ked ani tomu ovociu neublizi... este stale papa len 2x denne lebo jednoducho neviem kedy ten treti prikrm dat ked ona rano nechce ani mlieko poriadne a pred prvym spankom chce len mlieko tak po novom ma obed a olovrant (predtym mala obed a desiatu, ale zacala v ine casy spavat) vecer uz chce zas len mlieko a veceru ani nechcem davat ako treti prikrm takze tak...ale hladna nie je takze zatial ani neriesim🙂 asi som v tomto hrozna ale nemyslim ze sa treba ponahlat ....najme nie vtedy ked dieta nechce jest😀 nebudem ju predsa nutit...

katkabb1
8. dec 2010

@zuzkat1 pekne napísané, ja som tiež toho názoru, že netreba nútiť. Len občas si potom pripadám ako "krkavčia" mama ktorá svojmu dieťaťu nechce nič dať, keď počúvam rady z okolia, hlavne starších ročníkov - najmä moja starká a svokra - ktoré by ju už nachovali všetkým možným, neodpustia si nejaký komentár, však aj toto a hento by už mohla. ale vždy prídem sem a som rada, keď tu nájdem niekoho s rovnakým názorom 🙂 ja viem, že vtedy boli iné postupy a je to moje dieťa tak to musia rešpektovať 😉