Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

frick
11. nov 2011

Ahojte.Tak o tom skoršom zavádzaní príkrmov som čítala aj ja.Okrem toho čo povedala rebecca vraj sa medzi 3.a 4. mesiacom v črevách nachádza najlepšie prostredie pre alergény a črievka si vraj na ne vtedy lepšie zvyknú a tým by sa malo predísť tým budúcim alergiám.Dokonca tam bolo že lepok zaviesť do konca 6.mesiaca.Tiež sa neviem rozhodnúť.Môj drobec bude mať 4.mes. o pár dní a tak neviem či ešte počkať alebo nie.Mám totiž pocit že mu moje mliečko asi nestačí už dva týždne sa krmime každú hoďku a to aj v noci.Skúšala som mu dať na noc sunar aby ho zasýtilo ale vypil ťažko 60 ml aj to v spánku bo fľašu mi nechce a 2 dni mal strašné bolenie a stolica v nedohľadne.Poradíte mi niečo lebo ja už som dosť unavená. 😒

terinda
11. nov 2011

@saska.t Díky 😉
A ovocná svačinka tak měsíc po zelenině?

saska.t
11. nov 2011

@terinda zavadza sa zaroven s mäskom 😉

saska.t
11. nov 2011

@frick vsetko su to len teorie, takze si treba najst zlatu strednu cestu. Lepok kedze maly je kojeny staci zaradit v 6 mes. nie je sam kam ponahlat kedze MM chrani pred vonkajsimi vplyvmi a alergiami 😉
To, ze sa ti zda, ze nestaci tvoje mliecko urcite nie je pravda, v tomto veku deticky enormne rychlo rastu, maju tzv. rastovy spurt, preto sa chce jednoducha casto kojit a toto iste pride aj okolo 6 mes. takze sa priprav 😀 Flasu a UM rychlo odloz, aby sa ti nestalo, ze maly bude odmietat prso, pretoze "z flasky to predsa tecie bez namahy" Malo mliecka urcite nemas, kedze to funguje na principe "dopyt,ponuka" tzn. cim viac maly mliecka pije, tym viac sa tvori, akonahle budes dokrmovat UM mliecka sa zacne tvorit menej a moze to viest k odstaveniu a strateniu MM. Takze hlavu hore, bude aj horsie 😀 😀 😀

frick
11. nov 2011

@saska.t tak to si ma potešila 😉 ale ďakujem aj tak za odpoveď. Niekedy sa z toho človek nevie vysomáriť. 😀

pjana
11. nov 2011

@sova33. @saska.t: dakujem🙂 My sami moc zeleniny nepapame a ked uz tak, tak klasika rajcina, paprika, nejaky ten salat..ale chcela by som, aby malinka ochutnala vsetky v jej veku mozne a dostupne zeleninky, lebo mam pocit, ze jej to celkom chuti, aj ked nie tak ako ovocie🙂 a o tom ciernom koreni som citala same dobre spravy, preto som jej ho chcela zaradit do jedalnicka, no kedze som nezohnala, tak nezaradim. Baby citam si vase dalsie prispevky a nasadili ste mi chrobaka do hlavy..ako je to s tym lepkom? kedy je ho najlepsie zaradit do jedalnicka kojeneho dietata? ja som myslela, ze cim neskor, tym lepsie, ci nie?

saska.t
11. nov 2011

@pjana ako som pisala okolo 6 mes. ideal 😉

flossie
11. nov 2011

ahojte...ja by som sa chcela opytat, ci ma niekto skusenosti s tym, ze po zemiakoch je babatko velmi nafuknute a ma vetry? pretoze vseobecne tu skoro kazdy pise, ze zemiaky im deti dobre znasaju.....ja som si to vsimla uz pred mesiacom, ked sme zacali prikrmovat a dala som zemiak hned medzi prvu zeleninu.....ale ani po tak dlhej dobe sa to nezmenilo......preto malej zemiaky casto nevarim, skor chce ryzu, ale zasa kazdy den jej ryzu nechcem davat....a myslim si, ze aj tie zemiaky potrebuje......no uz som skusala rozne varianty - zemiakovu kasicku, hustu, riedku, s mliekom, s vodou, s inou zeleninou...nic nepomaha.......stale ma vetry, pritahuje si nozicky a krci sa.....dakujem

saska.t
11. nov 2011

@flossie nepises ako stare je tvoje dieta... ak je to tak zemiak na nejaky cas vynechaj a zarad bezvajecne cestoviny ak je starsie ako 6 mes, kludne pohanku, pseno, ovsene vlocky su to vsetko prilohy takze zemiak dokladne nahradis zdravymi variantami 😉

megi1989
11. nov 2011

Už aby bolo o mesiac viac, neviem sa dočkať, kedy malej uvarím prvú zeleninku 🙂 🙂 🙂

flossie
14. nov 2011

@saska.t ahoj...tak teraz mame 5,5 mesiaca...samozrejme, ze okrem zemiakov jej skusam do prikrmov zamiesavat aj tie kase od Ravity - ryzova, kukuricna, psenova, pohankova....len som chcela radu ohladom zemiakov 🙂

dnes vyskusam dat sladke zemiaky - myslim, ze aspon takto jej budem chvilu nahradzat obycajne, aj ked su drahsie...

a este sa chcem opytat aj ostatnych skusenych maminiek, ci sa ten sladky zemiak dobre mixuje? lebo z obycajnych je len take lepidlo, tak tie som nikdy nemixovala (ostatne mixujem vsetko, pretoze malej princeznej vadia vacsie kusky🙂))

ja varievam viacej porcii a potom mrazim, tak aj to ma zaujima, ci niekto tie sladke zemiaky mrazite? lebo s obycajnymi to tiez nerobim...

dakujem 🙂

adelaida33
14. nov 2011

@flossie ahoj, ja mám podobnú skúsenosť so zemiakmi. neviem, či si dávala zo záhrady alebo z obchodu, ale u nás to bolo takto: ked ich môj malý jedával prvé razy, mali sme bio zemiaky zo záhrady švagrinej a nič mu z nich nebolo a chutili mu. neskôr som mu už začala kupovať bežné z obchodu, taktiež mu chutili, ale nafukovalo ho z nich, mal hrozné vetry, aj sa trošku poskrúcal... takže som mu ich na istý čas vysadila. teraz som mu kúpila iný druh zemiakov z iného obchodu a budem dúfať, že to už bude lepšie...

79zuzana
14. nov 2011

@flossie ahoj, ja pouzivam malej len sladke zemiaky, pretoze biele obycajne nema rada. Mixuje sa to velmi dobre, ale odporucam ti ich radsej prepasirovat cez sitko, kedze sa v nich nachadzaju take tvrdsie vlakna, ktore mozu prekazat. Chutia naozaj velmi dobre... farbou a chutou mi pripominaju mrkvu🙂 Ja ich malej miesam s kuracim maskom a hraskom alebo lososom a normalne to nabalim do malych krabiciek a mrazim na cely tyzden vopred.

saska.t
14. nov 2011

@flossie najskor vadi v zemiakoch tvojmu babatku skrob a to obsahuju vsetky druhy zemiakov, ale kazdopadne to mozes vyskusat 😉
Zemiaky sa pri zmrazeni tak divne rozpadaju, preto sa nemrazia, ale mozno ma niekto inu skusenost...

monny89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mimiss
14. nov 2011

Ahojte baby chcem sa spýtať začala som malej robiť mrkvovu a zemiakovu kasu a neviem koľko asi by toho mala zjest? ona je taky maly jedak a ked toho zje vela grca mi..dnes mala aj zelenu stolicu tak neviem či preto že začala papať prikrmy alebo je to v niečom inom..diky 🙂

saska.t
14. nov 2011

@mimiss plna davka by mala byt medzi 150-200g ,pri zaciatkoch urcite menej, stolica by mala byt farby prikrmu hlavne zo zaciatku, ak kojis zelenu ju moze mat z toho, ze si vytiahla len predne mliecko, inak si to neviem vysvetlit ak nepapala spenat 😅

ciernavila
14. nov 2011

No my sa dostaneme k plnej davke mozno az tak o mesiac 😀 Prvy mesiac prikrmu mi zjedol par lyziciek az teraz na zaciatku 7. mesiaca zacal jest pol sklenicky tej malej 125 gramovej. ale stale je to riadna gulicka 🙂

mimiss
15. nov 2011

@saska.t no večer som ju kojila mám veľmi málo mlieka tak si ozaj možno vytiahla len to predné mliečko..a neni tych 150 g vela neviem kolko presne som jej to ho dala ale grcka mi vzdy az vecer neviem či jej je tažko potom len som jej davala mrkvu a som to začala kombinovať so zemiakom tak jej možno ten vadi..a môžem sa ešte spýtať aku zeleninku jej ešte môžem dávať?a kedy treba začať pridavať mäsko?a ovocne prikrmy? 🙂

pallacinka
15. nov 2011

Ahojte baby, chcela by som malej (9 mesiacov) upiect bananove pohankove keksiky, niekde som videla recept no neviem ho uz najst, neporadite ako na to?

saska.t
15. nov 2011

@mimiss plna davka je 150 g na zaciatok uplne staci aj polovica a menej, mäsko a ovocie sa zavadza 3-4 tyz.po zavedeni zeleninky, pozri www.kojeni.net mas tam tabulky kedy co zaviest a je to velmi dobra stranka v ramci prikrmov 😉

moma
15. nov 2011

Ahojte, mozem davat 10mesacnej dcerke domacu jablkovu vyzivu? Je len z jablk a cukru, bez pudingu (ten byva casto uvedeny v receptoch na detsku vyzivu). Cukru som sa zatial vyhybala, ale ved aj kupovane ovocne prikrmy su sladke, aj mliecne kase...

betina1984
15. nov 2011

@moma určite môžeš...🙂

matahu
18. nov 2011

Ahojte maminky, poprosim vas o vasu skusenost pri zavadzani prikrmov: aky mate casovy rozostup medzi jednotlivymi papkaniami? Poprosim, napiste mi vas papkaci rozvrh pocas dna. Dakujem.

saska.t
18. nov 2011

@matahu neviem aku mas staru dcerku, ale normalny casovy rozostup sa pohybuje medzi 2-3 hodky 😉

zebra41
18. nov 2011

@matahu Jakubko ma 9 mesiaco. 7:00 - ranajky (kasa alebo mlieko), 9:30 ovocie, 12:00 mlieko (ide spinkat), 14:00 obed, 17:00 jogurt, 19:00 mlieko (ide spinkat). samozrejme ak je hladny skor,tak sa napapa skor.

careamell
19. nov 2011

@saska.t Ahoj, aký je prosím ťa rozdiel medzi polentou-kukuričná kaša a krupicou?Ď 🙂 Má to niečo spoločné? Neviem, lebo krupica sa môže až po roku, však?

saska.t
19. nov 2011

@careamell kukuricna krupica a polenta(po 6 mes.) je presne to iste, klasicka detska krupica (krupicna kasa po roku)

shira_
19. nov 2011

@saska.t chcela by som sa opýtať, aký je dovod dávať klasickú krupicu až po roku? ak lepok je zavedený v 7.mes.?

saska.t
19. nov 2011

@shira_ je agresivna zlozenim (zatazuje zazivanie, tazka na travenie) a sam vyrobca to uvadza na obale - uprimne nikdy som sa tym nejak nezaoberala co presne je tam zatazujuce az na to travenie, kedze kazda kasa je tazka na travenie, nie len pre deticky, ale kedze to sam vyrobca uvadza na obale, nie je dovod jeho rady (odporucanie) nerespektovat, dovod na to ma 😉
Ale urcite ked pridem na SK jednu kupim a pozriem to preco 😀