Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kattom
5. dec 2007

re: spenat - mam zo zahrady mrazeny (ten uz si davam do mrazaku predvareny a rozmixovany), ale da sa pouzit aj kupovany. spenat som dala varit spolu so zemiakom - zemiak roztlacila vidlickou. zahustila som to malemu lyzicou ryzovej kase - aby to nemal take velmi riedke. spapal to a neprotestoval

kili
5. dec 2007

to som sa chcela spýtať, že či sa dá dať ten špenát mrazený z obchodu.

annabe
5. dec 2007

kattom, chcem sa opýtať ryžovú kašu si si spravila z vodou, alobo si len prášok pridala do jedla

snezienka33
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kili
6. dec 2007

snezienka, mne toto tiež robil, ale on robil cirkus hneď ako zbadal lyžičku, potom zjedol pár a potom cirkus a príkrmy som mu dávala cez flašku. Akurát sa mi podarilo zohnať flašku s lyžičkou cez MMB a on sa zrovna naučil jesť 😀 . Robím pri tom všeliake šaškariny, spievam, na konci ma pusa bolí, ale zje to 🙂 . Prvú lyžičku si dal, keď som mu tancovala s tou žabacou miskou s ikei, tiež tá lyžička je super, odporúčam. A tiež mu musím lyžičku držať v puse dlhšie, aby to nevyplul, nevie totiž ešte posúvať jedlo na jazyku a tak to vyplúva, ale keď je tam tá lyžička, tak vlastne cucá a tak to spapá. Myslím, že ho rozčulovalo to, že to nevie jesť a tiež, že tá lyžička každú chvíľku odchádza preč, na to je dobrá tá flaška s lyžičkou, tak ak sa ti to podarí zohnať (je totiž zastavená dodávka, možno ju už obnovili a v lekárňach už bude), tak môžeš skúsiť aj to.

cmulinko
6. dec 2007

snezienka,ja somsa rozhodla dnes,ze mu este davam 2 dni a kde aj tak bude robit cirkus,tak to jednoducho znamena,ze nedokaze jedlo posuvat jazyckom a bude potrebovat cas.Darmo mu to nutim a pcham to donho,ked on to vypluva a posuva to von,reve jak by som ho mucila,cely je fialovy a ja uplne na nervy.neviem ci s tym mam prestat a skusit napr ked bude mat 5 mesiacov,alebo pokracovat dalej.....v nasej rodine este takyto pripad nikdy nebol,lebo ani moja mama,ani svokra ci svagrine mi nevedeli poradit nakolko nikto take problemove babo nemal...

kili
6. dec 2007

aj moja mama nechápala, že mu to nejde, mňa kŕmila od pár mesiacov a v pohode.

medvedik21
6. dec 2007

my sme si cirkusmi presli...ajajaj....teras mame najnovsiu fintu....dame papu do pusinky a precedime medzi pery von a uskrn 🙂

kattom
7. dec 2007

annabe - zemiak a spenat som nechala v tej vode, co sa varili a pridala iba lyzicku ryzovej kase-prasok cisto. ak to velmi zhustne, vzdy sa da pridat este voda. alebo naopak-ak je to riedke velmi, tak este trocha prasku 😀

annabe
7. dec 2007

kattom,ďakujem s týmto som si nebola istá. Baby ako vás tak čítam, tak si gratulujem že nám to ide s prikrmovaním zatiaľ super. A to som si robila starosti, že je všade zababraná, teraz sa už pekne naje. Držím VÁM palce a veľa trpezlivpsti.

annabe
7. dec 2007

ešte taká možno blbá rada, skúšali ste aj deti vyhladovať? Možno ak nedostane svoju porciu mlieka a ešte neskôr pôjde jesť, tak snáď....

susik77
7. dec 2007

ahojte, ako sa zacina s prikrmovanim? Zatial plne kojim, len vecer dokrmujem nutrilonom, planujem zacat s prikrmami od ukonc.6.mesiaca, ak to bude malej stacit, tak by som rada vedela podrob. postup, aj ako sa to kombin. s kojenim...Diky 😉

kattom
9. dec 2007

susik77 - zavadzas postupne zeleninu najskor - jeden druh - najlepsie je zacat mrkvou. bud uvaris a rozmixujes v tej vodicke, co sa varila, alebo si kup hotove. zo zaciatku ti aj tak babo viac ako 3-4 lyzicky nespapa. druhy den das 6 lyziciek a treti, kolko ti spapa. mrkvu davas 3 dni - aby si videla, ci dieta nema alergiu. a potom k mrkve pridavas: zemiak, karfiol, brokolicu (iba ruzicky bez stopiek u oboch), kalerab.. atd (mozes robit aj polievocky - pridas viac vody, alebo das menej a bude to ako kasicka - pouzivas vodu, v ktorej sa zelenina varila alebo normalne si prevaris, ak chces viac zriedit)
(odporucam kupit si casopis mamaaja special alebo kuk na stranku mojedieta.sk - ta patri hami a daju sa odtial stiahnut take jedalnicky aj navody). vacsinou plati, ak davas novy druh zeleniny alebo ovocia - treba davat tie 3 dni - to je doba, kedy sa prejavi, ci dieta ma alebo nema alergiu. zeleninka sa zavadza prva - ovocie je sladsie, aby ti potom zeleninu mala neodmietala. ked ti uz bude papat 4-5 druhov zeleninky, potom uz mozes kombinovat podla chute a vole)
ja som maleho do nicoho nesilila -prikrmovat sme zacali po dovrseni 6 mesiacov - cisto zeleninu som davala asi 5 tyzdnov, ovocie som zacala davat az potom. a masko tiez az o dva mesiace od zavedenia zeleniny (ved ponahlat sa nemam kam, este sa maly naje vsetkeho).
po spapani prikrmu - bud maleho hned nakojim (zvycajne si pyta hned) alebo tak o pol hodinu po papani kojim. niekedy sa len pricucne na prsko a parkrat potiahne, inokedy si da "plnu" davku - zavisi ako je smadny.

cake
9. dec 2007

baby, chcem sa vas opytat.....davate uz k prikrmom nejake masielko alebo olivovy olej? lebo ja som citala ze oliv.olej by sa mohol a dr. mi povedala ze mozem dat do zemiackov kusok masielka zivocisneho....neviem sa rozhodnut..mate s tym skusenosti ?

majka35
10. dec 2007

cake, ja som začala dávať do príkrmov olivový olej a masielko, ked mala ukončila siedmy mesiac ... tiež na odporúčanie lekárky a aj ten príkrm sa mi zdal potom chutnejší ... 😉

zuzu13
10. dec 2007

cake, my sme dávali od 4. mes len maslo...a stále aj dávame 😉

renuska1
12. dec 2007

susik77 chcem sa opytat prečo a večer dokrmujete nutrilonom ???mi sa tiež len kojíme v noci sa budíme každé 3 až 3,5 hod. a len sa kojíme, ja by som to chcela vydržať do ukončené 6 mesiaca a potom začať prikrmovať

roro81
12. dec 2007

baby prosim vas neviete nejake dobre tipy na cisto zelenonove prikrmy kde nebude zemaik? Skoro stale davam zemiak ako zaklad ale bojim sa ze budeme prezemiakovany, tak by som chcela nieco bez zemiaka

co davate pit abbaetkam, je nejakz caik aj iny vhodny okrem tych instatntnzch?

sofik
12. dec 2007

Ahoj! Skus miesat napriklad brokolicu s karfiolom. A na pitie su vhodne aj Od Hipp tie stavy.

stacynka
12. dec 2007

ja som kupila ten leros detsky caj, len moj maly nechce nic iba mamine mliecko, ale je vyborny, pijem ho ja. je tusim od 4. mesiaca

vesi
12. dec 2007

kočky, neviem či to tu už bolo, ale mne v nápadoch na varenie pre drobca pomohla táto kniha. okrem receptov pre deti do 1. roka a aj pre staršie, je tam aj vysvetlené čo kedy zaradiť do jedálnička 🙂

http://www.martinus.sk/?uItem=6883

martinadt
12. dec 2007

baby kedy ste začali dávať miminkám mäsko? 😕

vesi
12. dec 2007

ahoj maťka 🙂 hned ako si zvykli postupne na všetku zeleninku 😉

martinadt
12. dec 2007

vesi ďakujeeem 😅 lebo neviem kedy môžem skúsiť dať 😅 a neviem ani ako 😅

vesi
12. dec 2007

maťka, môžeš dať napr. udusiť na troške rastlinného oleja biele kuracie mäsko aj so zeleninkou a potom ked je mäkké, teda ja som to nechala trochu rozvariť, tak potom to bud roztlačiš vidličkou alebo rozmixuješ, záleží na tom akú hustotu jedla už drobec papá, alebo môžeš zeleninku roztlačiť a mäsko so šťavou rozmixovať, potom to spolu zmiešaš a pridáš zemiaky či ryžu.. 🙂

vesi
12. dec 2007

KURČA NA ZELENINE
80 g kurčaťa, 30 g mrkvy, 30 g mladého kalerábu, 20 g hrášku (sterilizovaného bez nálevu), 10 g maizeny, rasca, zelená vňať, voda na podlievanie, 4 plátky jablka na ozdobu
Kuracie mäso umyjeme a pokrájame na jemné rezance. Zeleninu očistíme a najemno postrúhame. Hrášok precedíme. Všetko spolu opražíme na suchej panvici, podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Počas dusenia miešame a podľa potreby podlievame horúcou vodou. Pred dokončením pridáme zátrepku z vody a maizeny a prevaríme. Do hotového pridáme umytú posekanú zelenú vňať a môžeme ozdobiť plátkom jablka.
podávame deťom od konca 6. mesiaca

vesi
12. dec 2007

GULÁŠ Z MORKY
100 g mäsa z morky, 40 g zemiakov, 20 g zeleného hrášku (sterilizovaného bez nálevu), 20 g mrkvy, bazalka, zelená vňať, 10 g rastlinného tuku, voda na podlievanie
Mäso z morky umyjeme, nadrobno pokrájame, nasucho opražíme, podlejeme horúcou vodou a za občasného miešania dusíme do polomäkka. Potom pridáme očistené, umyté a na kocky pokrájané zemiaky, umytú na drobné kúsky pokrájanú mrkvu, hrášok a dodusíme do mäkka. Nakoniec dochutíme tukom, umytou a posekanou bazalkou a umytou posekanou zelenou vňaťou. Podľa potreby vidličkou roztlačíme.
podávame deťom od 8 mesiacov

dominica
12. dec 2007

Ahojte baby, pridám sa. Malý papá príkrmy od 6. mes, čo je už dlhšie a musím si zaklopať, že od začiatku jedol ukážkovo, len nie veľa, ale jak to tu čítam, tak mám šťastie. Nikdy nebol zababraný jak svinka, iba trošilinku a to stačilo utrieť servítkom, alebo umyť, podbradníky periem málo, vlastne používam len jeden a keď je treba/raz za 3 dni 😀 / preperiem.
Prvý deň zjedol aj 10 lyžičiek a pekne v tom pokračoval, len dávka bola dosť dlho malá a potreboval sa dokojiť, ale teraz je to už super, nezje veľké množstvo, ale má tak asi prispôsobený žalúdok, lebo v tomto veku nevypije ani mlieka viac jak 80-90 ml.
Ja som si recepty stiahla z http://www.alinka.sk/sekcia/recepty-pre-deti/, ale aj tak si vačšinou vymýšľam sama.
Základ je prevažne zemiak a k tomu nejaká zeleninka a masko. Odkedy som v Tescu objavila sladký zemiak, tak ten papáme skoro stále, ryža nás zapeká.
A dávam olivový olej.

Baby, ktorým nechcú detičky pekne papať držím vám palce a želám pevné nervy, ja to nepoznám, takže neviem, ale nezávidím.

A ešte mám otázočku: dávate bábatkám kašičky, alebo polievočky?
Lebo ja keď to všetko uvarím, tak to spravím vždy hustejšie a aj sa to lepšie papá, ale neviem, či by som nemalá dávať aj redšie, také ako polievku.
Poradí mi niekto?