Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

maryanna
6. máj 2010

jeeej ďakujeem......a kým si tu tak sa ešte popýtam že ako mám pripraviť malému ružičkový kel? teda aj tak do budúcna sa pýtam že keď sa ku nemu dostanem......

saska.t
6. máj 2010

marianna- normalne uvar vo vode s ostatnou zeleninkou on sa aj tak urcite rozpadne varenim, pozor niekedy byva horky tak ho po uvareni ochutnaj, aby si ho malemu neznechutila hned na zaciatku 🙂

maryanna
6. máj 2010

jaaj diky saska oki, kúpila som dnes karfiol tak skúsim zajtra....ten kel keď babka zo záhradky dá tak skúsim.....

luppita
7. máj 2010

Ahojte, chcem sa opitat na vas nazor, kupila som sparglu, nieco s nou vymyslim, ale chcem sa spitat, ci je spargla vhodna premojho drobca, je prikrmovany od 5 mesiaca a uz papa viac menej vsetko. Mozem mu urobit nieco aj so sparglou?
dakujem, ak hej dajte aj niaky typ na recept. 🙂

saska.t
7. máj 2010

luppita - spargla nie je alergen a je zdrava v zasade ju mozes skusit 😉 otazka je ci mu bude chutit 😀

petreva
8. máj 2010

Holky, co je spargla?? 😅

henikav1
9. máj 2010

petreva tu je spargla, moze byt zelena, alebo biela
http://kuchar.mojerecepty.sk/wp-content/uploads...
ak chcete zmixovat babatku, jemu odrezte len tie spicky, tie su najjemnejsie

saska.t
9. máj 2010

evi - spargla=chrest 😀

tinad
9. máj 2010

Maminky, potrebovala by som poradit. Moj maly ma 5mesiacou a tyzden. Boli sme v poradni a doktorka povedala, ze je moc zivy a mam mu zacat davat polievocky... len ja nemam sajnu ako.. alebo s cim zacat? dakujem za kazdu radu 🙂

saska.t
9. máj 2010

tinad - nerozumiem tvojej Dr. co znamena "moc zivy" ziadnymi polievackami by som nezacinala vodou zaplatat brusko nema velky vyznam, treba zacat pekne zeleninkovymi prikrmami(kasickami) vsetko najdes krasne popisane na www.kojeni.net, vela stastia a poriadne to nastuduj , zaciatky v prikrmoch su velmi dolezite do dalsieho zivota 😉

petreva
9. máj 2010

HANI, SAŠI, díky...tak chřest? Ten jsem ještě ani já neochutnala 😅
Koupila jsem lilek, nemáte nějaký osvědčený receptík??Moc díky

lenam
9. máj 2010

Tined, hodně lidí když mluví o polévce myslí právě tu "zeleninovou kaši". Jak doporučuje Saska, podívej se na www.kojeni.net. Je to tam hezky popsané. Já začala na řidší kaši (nebylo to jako normální polévka) a pak postupně více zahušťovala.

saska.t
10. máj 2010

evi ja robim takto - umyty lilek (baklazan) nakrajam na kolieska 1 cm hrube a osolim z kazdej strany (obsahuje horkost) tak ta sol to vytiahne po 15 min. umyjem osusim, zmiesam cottage chesse s prelisovanym cesnakom pridam trosku oliv. oleja a naplacam to na kolieska zasypem struhanym syrom a strcim do truby na 180 C asi na 25 min. (ked je syr navrchu pekne opeceny) a podavam s cerstvym pecivom, ak chces menej pracne prerez lilek pozdlz, vydlab stred lilku (ten mäkky ) a ostatne ako pri prvom postupe naplacas cottage zasypes syrom atd. ale lilek po dopeceni ostava taky tuhsi, takze ja robim kolieska. Snad som to nenapisala ako hotentot 😅

lunnan
10. máj 2010

Kočky, kedy ste začali dávať jogurty a tvaroh? Mne to už lekárka odporučila, len neviem, či to nie je skoro. Zatial papame len výživy, zeleninu s mäskom a ryžovú kašu alebo krupicu. A chcem spestriť stravu.

saska.t
10. máj 2010

lunnam - jogurt biely plnotucny po 8 mes. takze uz mozes ovocne po roku, tvaroh nie skor ako po roku, obsahuje velmi vela bielkovin pre tak male babo 😉

maryanna
10. máj 2010

ahoj saska, chcem sa opytat - uz papame mrkvu zemiak, karfiol, a chcem skusit kalerab a petrzlen, len som nasla teraz niekde ze sa mozu az hodne neskor...alebo sa moze?

maryanna
10. máj 2010

a este ci mi nevies poradit ako dostat do maleho tekutiny, kedze uz papame plnu davku 200-250 ml tak sa mi vidi ze treba aj tekutiny ale vodu nechce, caj davam sackovy ten tiez nie velmi, max za den vypije tak 30-60 ml aj to je dost niekedy nic nevypije, granulovany ked dam tak co to popije ale toho mu nechcem davat lebo je tam trochu cukru......

saska.t
10. máj 2010

mariana - mozes zaradit ak nemate problemy s prdikmi ale kedze si zaradila karfiol ktory tiez naduva kludne daj aj ostatne zrejme mu to nevadi 😉
tekutiny stale ponukaj ako doteraz, granulovane caje uplne v minimalnom mnozstve, kedze pije mlieko je to dost tekutim ono to casom pride samo neboj 😉 ale stale ponukaj...

maryanna
10. máj 2010

dakujem saska, stale ponukam a on v domneni ze ide mlieko zacne tahat ale zisti ze je to caj tak prestane, ale stihne nieco natahat...a tak to robim cely den, s prdikmi nemame problem od narodenia dobre kaka aj prdi takze ked len o to ide tak mu dam

petreva
12. máj 2010

SAŠI, děkuju za receptík. Vyzkouším!! To by s námi mohla baštit i Elenka, když nedám česnek, ale např. pažitku. Můžu se zeptat od kdy jsi začala malé Elince solit? Já jí jídlo pořád nesolím. Teď už jí občas dám křup.chlebík kde sůl je nebo křupku slanou. Ono se jí stejně nevyhnu, je všude...ale jídlo jako takové? A co vajíčko, myslím teď např. na zapečení nebo umýchané...už by mohla? V koj. věku jsem ho pečlivě vařila a pak podávala k jídlu...nemám se obávat salmonely nebo něčeho podobného? Můžu ho už upravovat jinak? Musím přiznat, že E s námi stále nejí. Občas má jídlo podobné nebo stejné bez koření, ale zatím vždy vařené. To bych taky mohla změnit třeba zapéct v troubě nebo tak, co? Asi začnu víc experimentovat.
Jo a k mému přemýšlení 😅 asi přestáváme kojit...co myslíš, mám zařadit UM ráno? E si prostě jen tak malinko cucne ráno a večer, ale třeba před spaním má někdy ještě žízeň, ale ode mě už nechce a napije se raděj vody...tak nevím jeslti mám v koju pokračovat a UM nedávat vůbec nebo ho přidat. Sama si o mlíčko neřekne...no já nevím...tak 😀

saska.t
12. máj 2010

evi - zacala som prisolovat asi vo vasom veku, nie moc, ale aby to malo proste trosku chut.... dokonca ani my s muzom uz tolko nesolime ako ked elli nebola 😀
jasne vajicka na zapekanie uz mozes aj zapekane veci, nasej malej velmi chutia, priznam sa ze michane vajicka elli dodnes nemala ani neviem preco asi preto ze aj my ich velmi malo jeme 😅 ale samozrejme mozes skusit, ale nie casto 😉 salmonely sa nemusis bat, kym budu poriadne uvarene aspon 100 C na 5 min. vtedy by sa mala znicit a samozrejme v chladnicke poriadne chladene 😉
Zacni u vas doma viac varit mäsko so zeleninkou na prirodno trebars s cestovinou a mozete spolu vsetci pekne stolovat aj ja to tak robim ani si nepamätam kedy som naposledy jedla vyprazane rezne /rizky) mnam 😀
Co sa tyka UM, mozes to skusit, mozno jej zachuti ak sa pytas na moj nazor ja by som to neurobila ak ma dostatok ml. vyrobkov naco do nej cpat UM a este by som ju nechala cucat MM kym to pojde, ak sa sama odstavi, aspon si nebudes hovorit ze si to ty usekla 😀 ale je to len moj pohlad na vec, zvaz sama 😉

petreva
12. máj 2010

SAŠI, díky moc, mě vždycky tak uklidníš...mě se taky nechce do UM, ale co je dost mléčných výrobků?? Mívá přes den jogurt někdy 150 někdy 200 podle druhu a dopol většinou když brzy vstane tak pečivo s nějakým sýrem - lučina, cotagge, žervé.. ale ne každý den. A pak večer kaši, už došlo MM v mrazáku, tak nevím, dělat jen s vodou? To nebude už žádná mléčná dávka 😖 nebo normál.kupovanou? už jsem ji zkusila a jak jinak, E moc hcutná...Kolikrát si říkám, proč je lepší mléčný výrobek než dávka UM?? Co je na něm tak zatěžující? Vždyť jsou tam přidané i vitamíny atd??

saska.t
12. máj 2010

evi - vo vasom veku uz mlieko nie je podstatne ako do toho 1 roku takze nestresuj ta mliecna davka uplne staci v podobe jogurtu a natierok 😉 moja elli v tom veku pila uz len 1 davku UM a papala jogurt nic viac samozrejme aj syry dostava atd ale uz z toho netreba robit tragediu
kase rob kludne aj s vodou ak jej chutia a kupovanu tiez moze mat uz je "velkacka" takze to netreba brat tak striktne 😉

petreva
12. máj 2010

Já jsem z toho jelen už...kolem roka má být ml.dávka cca půl litru...neříkám to dodržet, ale aspoň se tomu blížit...já nevím, no. Jedna dávka UM , jogurt a namazanej chlebík asi stačí, ael mě E nevypije MM tolik. Asi jí přidám ráno nějaký mlíčko, acidko nebo kyšku. Jen tak přemýšlím nahlas...moc díky, že to se mnou probíráš, vážím si toho 😉

saska.t
13. máj 2010

eva - po roku uz nie je davka urcena 😉 ale acidko a ine dobroty elenke urcite prospeju 😉

mia1111
13. máj 2010

ahojte....idem si k vám po radu. Môjho syna stále kojím, snažila som sa zaviesť už na obed aj zeleninový príkrm, prvé dni super, mrkvu zbaštil len taký fukot, zemiak už mu moc nechutil, ale čo-to zjedol a keď som skúsila brokolicu - tak mi ju vôbec nechcel a najhoršie, že už nechcel potom ani mrkvu... tak nám dokina poradila pár dní pauzu a začať od začiatku. Tak sme začali, ale je to o tom istom, mrkvu odmieta, petržlen zjedol tak 5 lyžičiek a dosť... Neporadíte mi, ako ho prekabátiť, aby papal aj zeleninu? Ďakujem ...

tinad
13. máj 2010

Maminky a ked zaciname prikrmovat, tak mam dat mrkvu, par dni, k tomu len pridavat rozne druhy zeleniny?

saska.t
13. máj 2010

mia - nastruhaj do zel. prikrmu troska jablcka ked sa rozpapa jablcko zacnes uberat az bude davka len zeleninova alebo pridavaj do prikrmu tvoje MM aby tam mal znamu chut.... 😉

tinad ano a ked uz prejdete vsetkou zeleninkou nemusis uz davat vsetky ale kombinovat ako ty chces, ja som kombinovala najviac 3 druhy zeleninky aby to malo nejaku chut a nie taky bezchutovy mismas 😀

mia1111
13. máj 2010

saska.t - ďakujem, skúsim to s tým jablčkom. MM som pridávala, ale asi málo, lebo sa nenechal oklamať ☹

petreva
13. máj 2010

Saši,na kojeni.net se právě píše o tom půl litru mléka...je to pod nadpisem 1-2roky 😕 tak proto nad tím pořád přemýšlím...dneska večer Elenka nechtěla nakojit skoro vůbec a v postýlce plakala než jsem jí dala napít vody. Ani ráno nechtěla ☹ No nic, moc díky za názor a pomoc 😵