Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

sylviah
1. jún 2010

saska, dakujem krasne 😉

berika
1. jún 2010

sylviaH, ja so dcérke dávala cca od7-8 mesiacov chlebík s maslom, aj masko, aj keď nemala zuby, strašne to lúbila. Zeleninu nelúbila, vždy sa z nej dusila, ani teraz ako 2 ročná mi takmer nezje žiadne ovocie ani zeleninu. neviem prečo. tak som nad tým neuvažovla či na chlebík nie je príliš skoro, aj tak by si popravde nemohla do 1 roka žiadne pečivo. Treba dieťatko sledovať, či sa nevyhádze alebo či nemá žalúdočné problémy a podľa toho pomaly zaradovať jedlá. Každé dieťa je iné.

kessiee
1. jún 2010

ahojte, baby my mame lepok uz zavedeny, ale chcela som sa spytat na to masielko - je lepsie take obycajne, alebo flora, rama, atd... skor asi to obyc., nie? ale ista si nie som, tak sa radsej pytam 😅 ja som skusala davat malemu na chlebik syr-lucinu, ale velmi mu nesmakoval... ake syry este mozeme?

saska.t
1. jún 2010

kessiee - do roka obycajne zivocisne maslo po roku aj kvalitne margariny 😉 zo syrov este cottage klasicke syrokremy obsahuju tavne soli je to moc slane ale mozete tvrdy platkovy syr davat na chlebik, al kuraciu-morcaciu sunku 😉

miska.misiak
2. jún 2010

baby myslite ze mozem jahodkovu cokoladu, ked kojim? niekto povie ze ano niekto ze nie... a ja si na nu uz 2 dni bruuusim zubky 😅

maryanna
2. jún 2010

miska, keď si na ňu brúsiš zuby tak si ju daj, to uškodí bábu menej akoby si sa mala zožierať že na ňu máš chuť...:D a myslím e by sa nemalo nič stať.......keď by si náhodou videla nejakú reakciu na bábu tak budeš vedieť že jahody nie......ale poznám veľa mamiek že jahody jedli (nie čokoládu ale normál jahody) a deti majú zdravé.....ale závisí od dieťaťa, ja myslím že obsah jahôd v takej čokoláde je nízky takže pohoda

miska.misiak
2. jún 2010

dakujeeem si ma veeeelmi potesila 😀 uz aj rozbalujem 😉

maryanna
2. jún 2010

koniec koncov čokoláda je dobrá na mliečko🙂

groka
2. jún 2010

ahojte zahliadla som nieco o cokolade

tak cokolada,jahody sa nesmu pocas kojenia,jahody je alergen,cokolada tiez,mala sa ti moze vyhadzat,ale nakolko ma pol roka kludne si daj,ale skus naskor malinko aby si videla ci sa nevyhadze,urcite nejedz hned polku 😀

miska.misiak
2. jún 2010

idem skusit dve tri kocky a uvidime 🙂 teda uz som si dala tri kocky a este dalsie sa na mna usmievaju ale nic idem ich zabalit nech neprovokuju 😅

maryanna
2. jún 2010

skús, ale podľa mňa čokoládu môžeš samozrejme nie na kilá ale môžeš , ja som jedla keď som kojila do mesiaca a pol a nebolo mu nič ale tiež len keď sommala chuť nie často...a jahody síce sú alergén ale v takom množstve ako sú v čokoláde (a určite tam niesú jahody ako také, ale len príchuť a aaróma s malým percentom jahôd) tak pokojne môžeš, zas až tak sledovať sa nieje dobré , treba jesť všetko s mierou (teda snáď okrem orechov, medu a takých vecí)

miska.misiak
2. jún 2010

maryanna dakujem 🙂 hned som sla po dalsie tri tablicky 😅

berika
2. jún 2010

ja ke´d som kojila, čokoládu som síce nejedla ale mala som stále strašnú chuť na horalky, kakaové rezy, linu atď. zjedla som toho strašne veľa a nikdy nič malej nebolo. trebo to dobre vysledovať. mne skôr bola citlivá na zeleninu, stalo sa že som si do jedla hodila príliš veľa cibule a na durhé ráno pol hodinu odgrgávala.

saska.t
2. jún 2010

jaaaj kocky nerobte tragediu tam kde nie 😀 niekedy ma fakt pobavite 😀
cokoladu par kuskov samozrejme mozes je to alergen ale do mlieka sa dostane tak zanedbatelne mnozstvo, ze to nestoji za rec 😀
jahodova cokolada? videli ste niekedy v cokolade jahody???? no ja nie su to len aromy a extrakty takze kludne dotoho a co sa tyka cerstvych jahod, kym sa nimi nebudes prepchavat kazdy den na kila, nic nehrozi 😀

miska.misiak
2. jún 2010

saska a ty nepoznas tu reklamu nielen na jogurt? ce cokolada plna jahod??? hehjehehe 😀 ale nie robim si srandu 😀 som rada ze som tuto temu nasla 😉

kessiee
2. jún 2010

sasi, diky 😉 😵

zuvra
2. jún 2010

Ahojte baby.Chcela by som sa opytat,ci by ste mi mohli poslat link na nejaku stranku,kde su recepty pre babatka?Mala ma 6mesiacov a tak zaciname...
Dakujem. 😉

maryanna
2. jún 2010

zuvra, na začiatok ti nejako recepty nepomôžu keďže sa papá len zelenina, čiže uvariť a zjesť ale ak predsa tak
varime-detem.cz
recepty.rodinka.sk (v sekcii deti do 12 rokov)

magnetika
2. jún 2010

Dievcata asi som retardovana, ale stale nejako nechapem ten postup s príkrmom. ☹ Viem ze prvy den 1-2 CL+mlieko; druhy den 3-4 CL+ mlieko a ze na plnu davku 150-200 g prikrmu bez mlieka mam prejst do mesiaca, ale nieje mi jasne, ako ten napr. piaty den, ked k mrkve ide zemiak, zemiaku 1-2 CL ale akym mnozstvom mrkvy pokracujem ? Neviem, ci som to sem spravne napisala. Prosím, ak sa vam niektorej che, popiste mi prvy mesiac, ako ste davkovali jedlo, budem vam velmi vdacna, lebo som z toho pako 😅

maryanna
2. jún 2010

mmagnetika:D:D niee to je zbytočne komplikovanéé to si nikto ani nemá šancu zapamätať, normálne uvaríš napr mrkvu hocijaké mknožstvo, mixneš a uvidíš koľko ti spapá, a za tým dáš mlieko, ak nezje veľa tak kľudne aj celú dávku, to už vieš ty....a Ďalší deň to isté a uvidíš koľko spapá, my sme prešli na celú dávku na 4tý deň! niektoré deti prejdú na celú dávku o mesiac, to ty zatiaľ nevieš keďže si ešte neskúšala....
dáš tri dni mrkvu, na 4tý dáš mrkva plus zemiak, znova nejaké tri dni zhruba, potom trebárz zemiak plus karfiol..........a množstvá ak máš dve potraviny tak 50:50 alebo napríklad že dáš viac mrkvy a menej zemiaka, podľa toho akú chceš mať chuť.....ja niekedy dávam že brokolica, a napr ku tomu jednu malú mrkvu, len žeby to malo trošku sladkú chuť, je to na tvojej fantázii......aa aj tak sa všetko spolu varí a mixuje takže nakoniec ti vznikne jedna hmota celistva, netreba riešiž ze 1 lyžicu zemiaka a 1 lyžicu mrkvy:D:D............my odkedy sme prešli na celú dávku tak vždy varím tých 220 ml, a zelenina aká mi príde na um, kombinácie podľa fantázie......

gabika7706
2. jún 2010

@magnetika nie je to nic zlozite 😉 napr. my sme zacali tuto nedelu mrkvickou, podla "predpisu" sme mali zjest 2 - 4 cajove lyzicky 😀 zjedol vsetkych 6 ks minikarotiek, dalsie tri dni to iste, potom som samozrejme este dokojila. Dnes som mu dala 4 minikarotky a jeden stredny zemiacik spolu popucene, spraskal vsetko a este som, samozrejme, dokojila...Nemeriam stravu na ml, kolko chce, tolko zje.
A vy ste na UM, ze uz zacinate prikrmovat?

maryanna
2. jún 2010

ja nerozumiem tomu že podľa predpisu, čo všetky píšu , veď niektoré dieťa zje na prvýkraát celú sklenku (také poznám) a niektoré do dvoch mesiacov nie sú schopné jesť.....veď dám koľko chce a nie že prvý deň mám dať len 2 lyžičky ani o trochu viac.....toje smiešne...riadťe sa svojimi deťmi a nie návodmi, tie sú len orientačné, mne nezjedol celú mrkvu asi lenpreto lebo nevedel ešte narábať s lyžičkou inak by to určite spráskal...

gabika7706
2. jún 2010

@maryanna presne tak, smiala som sa aj kamoske, ktora dala malemu fakt len 3 lyzicky, "pre istotu", ze na nu krical po tom, ani nemusi pisat 😀 Nas vyzera, ze bude velky jedak, takze naozaj, urobim, kolko chce, tolko zje a neriesim mnozstvo.

Mna skor zaraza to, ze niektore tu mate 4 mes babetka a uz dokrmujete? Zda sa mi to velmi skoro 😕

maryanna
2. jún 2010

gabi áno je to skoro, ja som chcela začať po piatom, ale môj proste pil každé dve hodiny 210 ml mlieka čo bolo veľmi veľa tak som začala s tým že šak aj tak toho veľa nepoje...no a somdopadla že zje toho aj za dvoch::D ale napr už by som mohla ísť aj na mesko a ovocie poobede alee počkám pokojne ešte dva týždne...nebudem sa ponáhľať.....

gabika7706
2. jún 2010

@maryanna jasne, mate cas na masko, takze vy ste na UM? My sa kojime, ma pol roka a tiez papa kazde dve hodiny, zacina sa takto budit aj v noci, ale tlaci sa mu treti zub, mozno aj toto ma s tym nieco spolocne...

maryanna
2. jún 2010

no ak kojíš tak také papanie je oka, ale my sme od mesiaca apol na UM, a keĎ dieťa vypije liter mlieka denne treba prejsť na príkrmy, a my sme pili liter a pol...aj viac niekedy....a nevem či je to zdravé

gabika7706
2. jún 2010

@maryanna a neskusali ste to silnejsie mliecko (forte)?

maryanna
3. jún 2010

gabi chcela som skúsiť, ale potom že čo ja viem že zas striedať mlieka, že keď pijeme ha tak pijeme HA tak som to nechala tak potom......

miska.misiak
3. jún 2010

baby chcela by som vediet vas nazor.. vcera mi kamoska vravela ze davala malej od 6 mesiacov kukuricne chrumky... viete tie velke... myslite ze by sme mohli skusit???

maryanna
3. jún 2010

miska, môžeš ale musíš nájsť také čo sú bez soli (v kauflande majú isto)