Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

jennyka
31. dec 2012

@saska.t tak skusime ten jogurtik co to povie 🙂

jespera
31. dec 2012

ahojte, nemozem sa dopatrat k nejakej konkretnej stranke - kde su rozdelene potraviny a mesiace babatka...mam nedojcene - bezi 5 mesiac, krasne mi je zeleninnu v akejkolvek kombinacii...viem ze siesty mesiac sa pridava ovocie...
Maso + zltok odkedy? ryza? cestoviny? jogurt ? vlocky? ...

mochenkaa
1. jan 2013

@katyxq Prosím tě, jak velký je plný příkrm pro 6,5 měs. kojené dítě? Malý mi snědl cca půl velké skleničky (90ml) zeleniny a s velkou slávou to zapil MM, ale tahal fakt hodně a dlouho 😕 Jako jasně, je celkem otesánek 😀
A říkala jsem si, že bych začala zkoušet zavádět lepek, myslíš, že je správný čas? 🙂

katyxq
1. jan 2013

@mochenkaa Sní, kolik sní, každe dítě je jiné (plná porce je to, co nahradí jedno kojení - já si ovšem o tom můžu leda nechat zdát 😀). A podle nejnovějších výzkumů máte na zavedení lepku nejvyšší čas.

mochenkaa
1. jan 2013

@katyxq behem hodiny mi vypil obe prsa a ted pije zas... Za noc (19-8h) kojim 5-6x, resila bys to kasi nebo radsi to prezila?

katyxq
1. jan 2013

@mochenkaa Přežila jsem to 😉, od 5. do 8. měsíce jsem počet buzení radši nepočítala, bylo to slušné psycho - a jídlo (zelenina) navečer mělo přesně opačný účinek, spala ještě hůř. Nemá třeba půlroční růstový spurt (ono to nemusí tabulkově sedět, my máme něco takoého cca jednou za dva měsíce)?

mochenkaa
1. jan 2013

@katyxq uz zas spurt? 😀 Mel ho min mesic. Vyrostl o 4cm a pribral 800g. Davisek haaam 😀

terezka312
1. jan 2013

@mochenkaa no tak to jsem dost ráda, že to tak nemáme jen my, taky kojim od 19-8 tak 6x, přitom ještě před Vánoci to bylo 2-3x, přes den pil po 3 hodinách, ted´ po dvou, ale trvá to víc jak týden, tak moc spurtu nevěřim, ale jsem z toho trochu nešt´astná, chci to vydržet a ničim ho večer nezaplácávat, ale bojim se, aby mu to nezůstalo. Nebo jestli třeba ani nemá hlad a jenom se prostě budí...

mochenkaa
1. jan 2013

@terezka312 vzhledem k tomu, že za noc pije víckrát než přes den, už mi z toho kojení hrabe. Pije v průměru co 2,5 hod přes den a 2 hod v noci. U nás to trvá už skoro měsíc ☹ jsou třeba 3 dny pohoda (kojení v noci 2-3x) a pak nanovo... Navíc se hrozně budí, několikrát za večer má brečící záchvat a nejde utišit, jedině prsem. Pokazilo se to cca týden před 6. měsícem, tehdy jsme byli na velké rodinné oslavě kde byl středem pozornosti a ten týden jsem začala dávat zeleninu... Může to souviset? @katyxq ?

terezka312
1. jan 2013

@mochenkaa no tak to ty intervaly kojení máme asi stejný, mně to je přes den fuk, to at´ si jí klidně pořád, ale ta noc mě štve. my zas spekulovali, jestli to není tím, že se snaží lézt, tak že má třeba za den hodně zážitků a je prostě víc akční, tak to nějak pak působí na to spaní, ale je fakt, že mě napadlo i to, že na vánoce jsme furt někde byli mezi lidma, tak že se taky zpovykal. kdo se v tom má vyznat co... 🙄

katyxq
1. jan 2013

@mochenkaa Může i nemusí, nejlíp to vysleduješ stejně ty jakožto máma 😉. Ono je ten ve věku rychléhl psychomotorickřho vývoje (plazení, lezení, sezení, stoupání, první slůvka, jemnější motorika, atd.), do toho často rostou zoubky, dostává něco jiného než mlíčko .. . Prostě moc nových vjemů pro mozek 😅.

mochenkaa
1. jan 2013

@terezka312 @katyxq Jako kdyby se najedl a spal, tak to neresim. Ale on nejde i 2hod uspat... a nejen vecer ale i v noci. Nebo usne na 5 min...

brambie
2. jan 2013

divcence varite vsetko v kojeneckej vode ??? je to nutne ???

cicimon
2. jan 2013

@brambie nic netreba varit v kojeneckej vode!

mochenkaa
3. jan 2013

@katyxq Zas prudím 😀 Mamka malému koupila skleničky Hami, jedna je brambor+mrkev+hovězí+kukuřičný škrob a druhá je brambor+mrkev+telecí+rajčatový protlak+bílé fazole, kdy mu je můžu dát?

keziah
3. jan 2013

@mochenkaa len tak trosku mimo, niekde som citala, ze vyrobcovia radi davaju glutaman do detskych vyziv- schovava sa tam pod nazvom: extrakt z drozdia, kvasnicovy extrakt, ale ma aj ine krycie mena. Mne sa najviac osvedcilo nakupit biozeleninu (mrkva, brokolica...) nacistit, pokrajat, zamrazit, k tomu biokurca (uvarit, obrat maso, natrhat na kusky, zamrazit), cerstvy obed mam z toho hotovy za 15 minut, staci uvarit a zmixovat. Ale to len, co vyhovovalo nam, vam moze samozrejme vyhovovat nieco celkom ine.

katyxq
3. jan 2013

@mochenkaa Co z toho už jedl - brambory, mrkev? Takže tu s hovězím klidně začni zkoušet hned, zkoušej hovězí maso 4 dny po sobě. Většinou se bílé fazole doporučují až tak od roka, červené a černé i dřív (cca od 9. měsíce), rajčata bych se nebálla i dřív (od půl roku) - jen u nich pozor na mnozštví (jsou histaminoliberátor).

mochenkaa
3. jan 2013

@keziah To dostal od mamky na svátek 😀 Kde teď v zimě kupovat dobrou zeleninu? Jsem z toho dost zoufalá, domácí mám jen mrkev a brambor 😒 Prostě jsem blbá a v létě mě to nenapadlo, byla jsem v 6N a příkrmy byly to poslední na co jsem myslela 😅
@katyxq ta kukuřice nevadí? Takže tu s fazolema a rajčaty jí tam ještě nějakou dobu nechám 😀

keziah
3. jan 2013

@mochenkaa v nasom meste- ale aj v rakusku- je aj v zime dostat biozeleninu-zrejme to pestuju v sklenikoch (?)

mochenkaa
3. jan 2013

@keziah my jsme malé město ☹ tady je akorát zelenina z tesca a podobně. Chci nakoupit nějakou mraženou, aspoň

cawes
4. jan 2013

A odkedy mozem dat malemu ryzu? Ma 5 mesiacov uz prikrmujem zeleninou ale je mu to asi plane tak premyslam nad ryzou ale neviem ci mozem

kaja15
5. jan 2013

Ahojte, nam doktorka odporucila ako prvy prikrm (v 6. mesiaci) ryzu so zeleninou uvarit a prepasirovat. Nemate s tym niekto skusenosti? Nemalo by sa zacinat len samotnou zelenkou?

elisskah
5. jan 2013

@kaja15 ved urob tak ako ty povazujes za spravne. Ja sa tiez nedrzim podla svojho doktora, ten povedal, ze prve mam dat jablko a banan 🙂 Ja som dala cistu zeleninu a pokial viem, tak asi kazdy tak dava.

kaja15
5. jan 2013

@elisskah asi dam aj ja teda len cistu zeleninu, a az potom aj s ryzou 🙂 Len som chcela vediet, ci s tym nema niekto skusenosti.

biba321
5. jan 2013

@katyxq ahoj,mozem sa prosim opytat:
ked dam 11 mes.dietatku v jeden den ryžu,mozem v tej isty den este davat aj pohankovu alebo inu obilninovu kašu? mozem davat obilninove kaše každy den,či prestavka 1 den medzi tym?
piše sa ze biely rožok dat dietatku do roka,nech si žužle,alebo radšej grahamovy mu dat?
a moze papat poslednu tuhu stravu aj hodinu pred spinkanim? nie je to na noc zle zaťažovať ho travenim?
dakujem moc za odpoved

katyxq
5. jan 2013

@biba321 Každé důtě je jiné, zkus a uvidiš, někdo spí s plným žaludkem dobře, jiného to budí, z hlediska hospodaření s cukrem je nejlepší sacharidy dávat dopoledne (třeba kǎsi s ovocem k snídani) a večer preferovat zeleninu s bílkovinami (masem, vejcem, luštěninou).
Kolik obilnin - zálěží, který výživový směr ti přijde smysluplný, makrobiotici, vegetariáni jich jedí hodně, klasická česka strava je jich taky planá, pak je tady GFCF dieta (méně obilnin, jen bezlepkové) a pak dokonce SCD a GAPS dieta (úplně bez obilnin) ... a nebo něco mezi tím 😉.
K té vláknině, celozrnnému pečivu - http://www.maminkam.cz/vlaknina-ve-vyzive-kojen..., ovśem to, co vétśinou v obchodě koupíš, je obarvené sladem, s celozrnným to moc společného nemá. Děti by pprostě neměly jíst oříliš mnoho vlákniny, na druhou stranu celozrnné obilniny mají mnohem víc minerálů, prostě střídmě 😉.

mochenkaa
6. jan 2013

Holky, máte nějaké rady jak dítěti "vnutit" domácí příkrmy místo skleniček? Skleničky jí krásně, ale jakýkoliv pokus o domácí selže 😒 Zkoušela jsem i jeho nejoblíbenější dýni s bramborem a nadavoval se. Jednak mi jsou skleničky celkově proti mysli a jednak sní na posezení malou skleničku a ještě se dívá kde je nášup, což přestává být i ekonomické 🙂 Jinak je plně na MM. Budu ráda za jakékoliv návrhy 🙂

halienka
6. jan 2013

@mochenkaa napadla ma taká možnosť ako niektoré kočky robia s materským mliekom, že vmiešavajú do príkrmu zo začiatku, aby tam bola aj známa chuť a potom už toho materského mliečka uberajú postupne z príkrmu. Že teda začať mu do tej skleničky vmiešavať domáci príkrm, najskôr v pomere napr 3:1 a potom postupne uberať z toho skleničkového a pridávať toho domáceho 😅 čo ty na to? Možno by to zabralo 😀

mochenkaa
6. jan 2013

@halienka Takto jsme kočkám měnili suchary, to by mohlo zabrat 😀 😀