Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

gabika7706
4. aug 2010

@petronesa skoda, ze davas malej kupovane len kvoli tomu, ze "nevies" varit, ved detom to nemusis nijako upravovat, do roka urcite nie, uvaris, alebo naparis spolu a je to 😉
My mame 8 mes a zatial sme okrem kojenia na poziadanie jedli len ovocie na desiatu, zeleninovo-masovy prikrm na obed a pred tyzdnom som zacala davat kasu na prvu veceru. Dnes uz som dala aj olovrant ovocny, lebo Martin je coraz viac hladny...Myslim, ze este nemusis zaradit olovrant a ranajky, do roka ma byt hlavnou zlozkou potravy mlieko.

@zuzkat1 skoda, tak mozno neskor jej zachuti a ked nic, tak sa nic nedeje, zajtra skus nieco ine, urcite Ti spapa opat aspon 100 ml, neboj.

gabika7706
4. aug 2010

@lucinenka001 hlavu hore! 🙂 Nie je to take zlozite, ako sa zda a to, ze si myslis, ze nevies varit Tvoj drobec vobec nezisti.
V prvom rade si myslim, ze este nemusite zacat s prikrmami, aj ked ste na UM, my sme napr. zacali pri dcerke az ked mala 5,5 mes. Zeleninku staci uvarit alebo naparit, zo zaciatku napr. mrkvicku, po 3 dnoch pridas zemiacik, po 3 dnoch mozes napr. zemiacik+brokolica, alebo mrkva+brokolica (nieco co pozna plus nieco nove)..nehovorim, ze je to povinne, pisem z vlastnej skusenosti. Po mesiaci zeleninovych prkrmov pridas masko, po mesiaci alebo aj mesiaci a pol zeleninovo-masovych prikrmov zacnete s ovocnou desiatou 🙂
Nemusis to mixovat ani zo zaciatku, staci na jemno popucit vidlickou. Keby mu to velmi neslo, tak prepasiruj cez sitko.

V tom manuali, ktory si citala je to celkom dobre rozpisane 😉

zuzkat1
4. aug 2010

@gabika7706 ja som myslela ze skusim zas toto mozno mala len zly den a ked zas zje tak malo tak skusim kalerab...

inak baby uz mozem dat maso?v sobotu to budu tri tyzdne co papa zeleninu ... a ked ano tak ako? mozem uvarit masko kuracie spolu zo zemiakom a mrkvou?

natalia777
4. aug 2010

@zuzkat1 ahoj ano uz moze papat masko, ja varim tak, ze osobitne zemiak s mrkvou a osobitne masko a potom to rozmixujem spolu vsetko 😉

gabika7706
4. aug 2010

@zuzkat1 ano presne tak, ako pises, mozes uvarit spolu

vitana
4. aug 2010

ahojte, chcem sa vás opýtať, či sa vám stalo, že by vám bábo vracalo..moj malý má rok.. dnes večer papal kašu a hned na to sa povracal.. bolo toho dosť,tak ma to aj vystrašilo a nevedela som, či mu mám ešte niečo dať, aby nebol hladný, ale radšej som to nechala tak.. neviem, či som niekde nespravila chybu..máme 4 prikrmy denne, ranajky mlieko, desiata chlebík s maslom, uz sme zacali aj so syrom, na obed polievka, dnes sme mali prvy krat trosku poriku poduseny so zeleninkou, olovrant jogurt s bananom, a vecera kasa..doteraz nebol problem, ale aj tak sa bojim. ☹

gabika7706
4. aug 2010

@vitana mozno mu len nieco z toho, co papal cez den nesadlo. Osobne by som jogurt nedavala na olovrant, skor na desiatu.

andrejkaz
5. aug 2010

ahojt baby.uz asi 10dni papame zeleninku na obed-zacali sme mrkvou,potom sme papali mrkvu s pastrnakom,teraz zemiecik-ten nam moc nechuti....ale aj tak toho spapa len par lyziciek,max 20-30ml.....ale co je horsie,kym sme sa len kojili,tak maly kakal aj 3-4krat za den a teraz aj 2-3dni nekaka a potom je strasne mrzuty,evidentne ho boli brusko,nemoze sa vykakat....skusala som mu davat aj cajik,vodu cez den,no bvez uspechu-z flasky nevypil skoro vobec,iba ked boli strasne horucavy a po lyzickach vypije ale len par lyziciek...ako by som mu mohla pomoct?radili mi,ze mu mam zeleninku varit vo vode s rascou...co si o tom myslite?Dakujem 🙂

steel
5. aug 2010

Ahojte, mala ma 8mes. a celkom pekne mi papala desiatu, obedik a uz aj na veceru kasicku, len nejak mame poslednu dobu problem s obedom (cca tyzden). Spapa 10-15 lyziciek a koniec, predtym velmi pekne spapala cca via poharik varenej, alebo flasticku kupovanej stravy. Pritom desiatu a olovrat zbasti celu. Dost ma to mrzi a hlavne ked do pol hodiny chce mliecko (kojim). Neviete poradit co s nou? Inak zubkami to nie je.

saska.t
5. aug 2010

@vitana kasa mu zacina byt velmi tazka na veceru, stava sa to dost casto 😉
@andrejkaz rascu kludne mozes pouzivat ale tvoj problem to nevyriesi, rasca je hlavne dobra na plynnatost nie na kakanie, neviem ci uz si zaradila lepok ale ak ano tak vam pomozu ovsenne vlocky (vela vlakniny), treba robit riedkejsie prikrmy a kazdopadne vela pitia ponukat, alebo zacat s ovocim co zvykne tiez pomoct, ak nie tak uvar odvar zo susenych sliviek a stavu po lyzickach davat, alebo kupit od HIPP stavu zo sliviek alebo marhul nariedit vodou a tiez po lyzickach... po par dnoch by sa to malo preukazat 😉

@steel moze to byt aj zubkami to ze ty ich nevidis neznamena ze sa netlacia, ale toto sa stava dost casto, treba byt trpezlivy a ponukat, ak to nespapa na obed ponukni jej to na olovrant, pretoze zeleninka je najpodstatnejsia v prikrmoch 😉

lucinenka001
5. aug 2010

@gabika7706

dakujem za podporu, samozrejme, ze nieco navarit viem, ale varenie nepatri medzi moje hobby 🙂. Radsej pojdem robit okolo domu 🙂. Nieco samozrejme navarit zvladnem. Hlavne sa bojim toho ako to vsetko drobcovi kombinovat. A ci mi vobec bude nieco papat. A ci to bude vediet prehlnut ked mu dam prvy krat nieco z lyzicky ☹. Cize vravis, ze mam este cas? A ovocie take surove? Ci ho prosim Ta treba tepelne upravovat?

lucinenka001
5. aug 2010

@gabika7706 dakujem krasne pozriem 🙂. Ty uz si skusena mamicka ako vidim aj podla toho ako pises a vela radis mamickam 🙂. Si zlata 🙂 Dakujem.

andrejkaz
5. aug 2010

@saska.t dakujem za radu....myslis,ze uz mozme zaradit lepok?mame len 6 a pol mesiaca a prikrmy papame len nejakych 10dni....bojim sa do toho ist nejako skoro,vzhladom na mnozstvo alergii co sa vyskytuje v nasej rodine-ja osobne sice nie som alergik a mm ma alergiu na nejake travy,ale napr.moj brat ma alergiu na psenicu 😖 ,a aj dr.mi kazala krmit maleho ako dieta ohrozene alergiou,tak neviem,ci zaradit uz lepok,alebo nradsej este pockat az po 8.mesiaci 😖

saska.t
5. aug 2010

@andrejkaz no ak ste kojeni tak za 3 tyzdne mozes zacat s lepkom ak nie tak by som pockala do toho 8 mes. co sa tyka alergii: ak je mala alergicka na lepok (celiakia) bude alergicka vzdy, jedlo to neovplivni skor ci neskor sa to prejavi a ty s tym nic neurobis, ale musis davat naozaj pozor na stravu tj. do 12-15 mes. sa vyhybat celym vajickam jahodam a citrusom a v zasade vsetkym alergizuicim zlozkam, ale to ze tvoj muz je alergicky, neznamena ze aj mala bude a je tam min. riziko, treba len dodrziavat zakladne zasady stravovania babätiek a batoliat 😉

andrejkaz
5. aug 2010

@saska.t ano zatial maleho stale kojim a dufam,ze nam to co najdlhsie vydrzi 🙂 a ked lepok tak v akej forme je najlepsie?viem par stran dozadu si pisala,ze ste zacinali s ovsenymi vlockami....to si davala malej s ovocim alebo ako?

lucula73
5. aug 2010

dievčatá,nečítala som to celé...prosím vás.. ako je to teraz s tým lepkom?kedy sa vlastne má začať dávať?lebo moja dcéra bola na bezlepkovej diete,mala s tým problém...tak nechcem dačo pokaziť.....nikde píšu od 6.mesiaca,niekde neskor.... 😕

zucha
5. aug 2010

@lucula73 nam lekarka dovolila davat postupne od 8. mesiaca. Zacala som tak, ze som zahustovala polievku, napriklad ovsenymi vlockami, troskou bezvajecnych cestovin,... a postupne dostala do ruky trosku rozku. Velmi jej chutilo, ak som v mlieku rozmocila roztek a to mala na olovrat. Samozrejme v materskom mlieku, neskor v UM

lucula73
5. aug 2010

@zucha od 8.mesiaca mesiaca to myslíš ako ukončený siedmy,?teda moj malý bude mať o týžden 7 mesiacov,tak to by som akože mohla začať?

zucha
5. aug 2010

ja som proste zacala, ked mala 8 mesiacov 😉

vitana
5. aug 2010

diky saska a gabika..no s tym jogurtom ma to tiež napadlo..a dnes sme mali tiez kasu a v pohode, tak uvidím..

gabika7706
5. aug 2010

@lucinenka001 dakujem 🙂 ovocie ja davam len surove, ale vela mamiciek vari, prip. aspon spari, niekto len kvoli chuti, niekto kvoli moznym bakteriam...to uz je na Tebe 😉

@lucula73 ak ma dcera bezlepkovu, poradila by som sa s dr, kedy zacat s lepkom u syna ...

lienka2
6. aug 2010

baby, potrebujem poradit.. s prikrmamy sme zacali takmer pred mesiacom, zo zaciatku po lyzickach, neskor sa krasne rozpapal a zjedol uz plnu davku.. a zrazu ako keby utalo, nechce 😖 pondelok zjedol polovicu, utorok uz ani tolko.. dali sme prestavku, vcera som zase ponukla, az dve lyzicky.. z prvej ho striaslo a po druhej strasny rev.. a pritom dostal to co uz jedol.. zatial sme mali mrkvu, zemiak, brokolicu a kuracie masko.. z cukety a kalerabu sa vysypal, tak sme vynechali.. na olovrant som skusila dat detsku vyzivu, tu mi zjedol aj ked bola bez cukru a teda kysla na moj vkus 😅 nechcem ho do prikrmu nutit, ale co s nim ma robit?

zuzkat1
6. aug 2010

@gabika7706 tak vcera uz zjedla viac z toho pastrnaku... mozno len nebola vtedy hladna ked ho nejedla prvykrat... dnes jedla kalerab ...uz jej dam cez vikend maso... a prosim ta,kedy mozem dat ovocie? vsade pisu ze vtedy ked dieta zje plnu davku na obed,ale to je vraj az 200ml a moja tolko zdaleka nezje a po jedle ju este kojim proti smadu a niekedy uz ani to nechce ...to vtedy ked zje tych 100ml, tak asi jej to staci.... no ale neviem ze ked je len tych 100ml ci uz mozem dat aj olovrant - ovocie... a ze ci ho treba varit,lebo ja by som davala aj surove jablka a tak.. ake ovocie vlastne moze? banan a jablko to je mi jasne ale co este... vsetko okrem citrusov? a este posledna otazocka🙂 robila som vyzivu z jablk ale ja tam stipka kyseliny citronovej a trocha cukru..to moze nie? cukru je tam asi tolko ze ho tam vobec necitit, je to kysle🙂 dakujem🙂

gabika7706
6. aug 2010

@zuzkat1 ja nie som zastancom sladenych ovocnych vyziviek a ta kyselina citronova...ja by som to mojim detom nedala. Ale urob, ako uznas za vhodne. Ja davam surove ovocie, niektore maminy varia alebo urobia v pare. Mne sa to pri ovoci zda zbytocne. Najlepsie cerstve. Jablka, hrusky, marhule, broskyne, banan, melon, ak sa Ti chce babrat so supkou, tak aj hrozno bezkostkove, ale to skor az o taky mesiac, dva by som dala.
Co sa mnozstva jedla tyka, toto ja neviem objektivne posudit, co je plna davka, do Katky som mala problem nasukat nejakych 100 g, Martin zje 300 a este sa dokojime.... 🙂
Nasa dr radi postupnost -zelenina, maso, ovocie. Olovrant, resp. desiatu by som na Tvojom mieste este nedavala. Mas pocit, ze je mala hladna a potrebuje uz 2 prikrmy denne?

cicimon
6. aug 2010

baby a ked sa tu hovori o x gramoch - vy tu stravu aj vazite, ze viete,kolko deti zjedli?

gabika7706
6. aug 2010

@lienka2 nic, to prejde 😉 Treba vydrzat, on sa rozpapa. Ste na UM, ze uz tak skoro prikrmujes a davas aj olovrant?

gabika7706
6. aug 2010

@cicimon nevazim pravidelne, ale sem-tam odvazim, ciste zo zvedavosti, kolko ten moj pazrosik je schopny zjest.

lienka2
6. aug 2010

@gabika7706 ano, sme na UM.. olovrantom by som to nenazvala, to sme len 2x zatial dali trocha detskej vyzivy.. ci toto spapa.. ked zeleninu nechce.. on uz rozpapany bol, pekne spapal cez 150ml zeleninoveho prikrmu, a zrazu nic.. uvidim dnes ked vstane ci nieco spapa..

gabika7706
6. aug 2010

@lienka2 no ovocie deti skor zjedia ako zeleninu, nech by bolo aj kyslejsie...Tak len trpezlivo, mozno mu idu zubky, mozno mu nieco ine vadi, ponukaj ale netlac, ked nechce.