Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

tic_tac22
10. feb 2012

@saska.t sice je to pravda troska sme viskusali jablcko ale to len na koniec lizicky len na ochutnavku dufam ze jej stoho nebude nic

emka34
10. feb 2012

@chrumka ahoj, my podobný problém uz nemáme, vďaka tekvici a cukete. Pomohli nám aj ovsene vlocky, ale na to máte ešte čas 😉

halienka
10. feb 2012

@babulkaa aj moja jedávala po dvoch hodinách, ale tustoško bola riadny a nemala som pocit, že by kvôli tomu neprospievala, jednoducho len bola taký papkáč vtedy, že potrebovala častejšie. V tomto sú deti rôzne, niektoré papajú často a iné vydržia aj 5 hodín. No ja by som sa určite bála dať skôr ako po ukonč. 4 mesiaci, veď všade píšu, že to môže mať nedobré následky...

halienka
10. feb 2012

@tic_tac22 z takej trošky jej nebude nič, neboj sa 🙂 ale radia začínať skôr zeleninou, lebo keď si dieťatko zvykne najskôr na sladkú chuť ovocia, tak potom sa môže stať, že nechce papať zeleninu. Začína sa uvarenou mrkvičkou bez soli, len vo vode do mäkkúčka povariť a rozmixovať, alebo popučiť a prepasírovať, to dávať tak 3 dni za sebou v čase obeda a potom k tej mrkvičke pridať uvarený zemiačik a zase zo 2-3 dni to isté, potom postupne pridávaš trebars brokolicu, cuketu, tekvicu, špenát...môžeš jej robiť všelijaké kombinácie, ale v žiadnom prípade nesoliť ani neprichucovať nijako. Ovocie zaradiť až tak 3-4 týždne po zelenine, a to v čase olovrantu ako 2. príkrm, zo začiatku sa odporúča dusené (okrem banánu).

babulkaa
11. feb 2012

@halienka ale moja neprospievala, proste je pre nu to UM slabe takze preto prikrmy, a okrem toho moja mama vychovala dokopy 5 deti a u kazdeho jedneho takto postupovala a sme tu zdravy, zivy a bez problemov. Keby som videla ze to malej robi nejaku neplechu tak prestanem ale ona je kazdym dnom spokojnejsia a spokojnejsia .

tunzal
11. feb 2012

@babulkaa ked je spokojná tak kludne daj, nič jej z toho nebude, so synom som začínala ked mal asi 3,5 mesiace s ovocím a potom zeleninou a pohode zjedol všetko. malú síce ešte neprikrmujem, počkáme na druhé očkovanie a to bude budúci týžden a potom už začneme aj my . 🙂

babulkaa
11. feb 2012

@tunzal dakujem tiez si myslim ze jej nema byt co, pretoze najprv dostavala stavicky, potom ovocie a teraz az zeleninku, takze zaludok nato pripravene mala, a dokonca jej to chuti viac ako to UM 😉

saska.t
11. feb 2012

fuuu k niektorym komentarom sa naozaj vyjadrovat nebudem, len nechapem kam sa tak ponahlate s prikrmamy, da sa nimi naozaj viac ublizit ako prospiet a nemusi to byt okamzite vidiet, nasledky sa mozu prejavit v starsom veku a dokonca aj v dospelosti, ale kazda mamina ma svoje svedomie, takze to musi sama zvazit.... prosim len sa neobranujte vyrokmi kedysi to tak bolo a sme zdravi... alebo ze v 3 mes. nestaci mlieko ci UM alebo MM je svetovo dokazane ze najskor je organizmus schopny stravit stravu po skonc. 4 mes.
Niekedy je az neuveritelne ako dokazu mamicky hazardovat so zdravim svojho dietata, nemusite sa do mna pustat vyjadrujem len svoj osobny nazor... 😕

abbey1
11. feb 2012

@saska.t Najlepšie by asi bolo začať už v pôrodnici, aby drobcom niečo neutieklo. ☹

tic_tac22
11. feb 2012

@halienka dakujem pekne tak sa moze davat zeleninka ale len po troske aby si zvikla na tie chute tak to neni take zle ked sa to roby v tretom mesiaci 😒

tunzal
11. feb 2012

@saska.t tu vôbec neide o hazardovaní so zdravím dieťaťa!!!!!! ja som vôbec nekojila a to nie preto lebo som nechcela ale preto v prvom rade že som nemala mlieko a druhom rade ani syn pred ôsmimi rokmi ani teraz dcérka sa nevedeli prisať nakolko nielen mám ploché bradavky ale aj vpadnuté, tak už my aj v pôrodnici bolo kázané dávať UM hned na tretí deň, a to som nevymyslela ja ale detská lekárka !!!! vieš my vysvetliť že prečo je lepšie dávať deťom umelé mlieko ked už môže jesť aj zdravšie, hlavne ked my malá vypije teraz už na jeden šup 200 ml a to 4 krát + na večer 270 ml!!! podla teba je zdravšie um ako zelenina alebo ovocie????

tunzal
11. feb 2012

@saska.t a ešte jedna vec čo mám potvrdené alergologom, že vôbec nesúvisí alergia s tým že kto a odkedy je prikrmované, ked dieťa má v sebe sklo na alergiu môžeš hocičo robiť aj tak to dostane!!!

halienka
11. feb 2012

@tic_tac22 no ak tvoja malá prospieva, tak je zbytočné aby si začínala už teraz, kľudne ten mesiac počkaj a potom začni tak ako som ti písala s tou zeleninkou. To čo som písala k tomu že jej tá štipka jabĺčka čo si jej dala včera prvýkrát neublíži, to som ale myslela tak, že to že si jej to dala teraz raz jej síce neublíži, no ak by si to mala už teraz robiť každý deň, proste už začať tak skoro prikrmovať jej môže ublížiť, aspoň podľa môjho názoru. Ja neviem, tiež som toho názoru, že je to skoro, nemusíš sa báť, že by malej niečo utieklo. Niekedy ak dieťatko potrebuje viac papať alebo je nejaký problém s mliekom stačí vymeniť značku umelého mlieka a problém môže byť vyriešený, My sme tiež napríklad boli na nutrilone a po pár týždňoch som ho vymenila za nutrilon extra, ktorý je trochu sýtejší zrovna pre takéto hladoškové detičky. Najlepšie je sa poradiť s detskou lekárkou na poradni, ona aj vie posúdiť či tvoja malá prospieva a či je už pripravená na príkrmy. To či je dieťatko pripravené nezávisí len od toho ako je hladné ale aj od ďalších vecí, ako psychomotorický vývoj atď. Takže skutočne je zbytočné sa s tým náhliť, dieťa je usposobené do pol roka byť čisto na mlieku - materskom, ak však je umelé môže sa trošku začať skôr hlavne kvôli možnému nedostatku železa, ale určite nie o 3 mesiace skôr.

saska.t
11. feb 2012

@tunzal ale rozhodne nie pred skoncenim 4 mes. kedze telo babätiek tak ako vsetkych cicavcov je v prvych mesiacoch prisposobene na prijimanie mlieka, preto sme "cicavci" Ano mas pravdu, ak je niekto raz alergik aj nim zostane je to vrodene, ale: alergie sa daju ziskat a hlavne potravinove a my skorim prikrmovanim ich mozme posunut k tomu aby sa prebudili. U tak malych deti je rozhodujuci aj jeden tyzden nie to este mesiac dopredu.. O kojeni, ci UM debatovat nemusime, kazdy ma dovod svoj osobny a nikoho neodsudzujem, ci koji alebo su na UM, je to kazdeho osobna vec a preto tvrdim ze velmi skore prikrmovanie, je hazardovanie s detskym zdravim ! Radim na tejto stranke stvrty rok a niekedy sa nestacim divit, co dokazu niektori ludia vymysliet a pritom je tak strasne jednoduche prejst par stranok a priucit sa, aby som neurobil chybu.... nikto uceny z neba nepadol..

halienka
11. feb 2012

@tunzal ak môžem ešte dodať k odpovedi @saska.t , tak napríklad ovocie a zelenina obsahujú vlákninu (tá v mlieku nie je), je to niečo ako taká "kefka", ktorá je pri vyvynutých a zdravých črevách prospešná, lebo ich akoby čistí, je to nestráviteľná drsná zložka. Ovšem pri nevyvynutých alebo chorých črevách vláknina dráždi. Ďalej, na strávenie inej ako mliečnej potravy sú už potrebné úplne iné enzýmy, ktoré vytvára pankreas, no ten už tiež musí byť na to dostatočne zrelý, aby ich vedel vytvárať. Ak nedokáže túto potravu ešte dobre "naštiepať" rozložiť, tak s tým majú problém zas aj črevá aj pečeň a hlavne ľadviny, ktoré sú zodpovedné za odbúranie toho, čo naše telo nedokázalo spracovať. Čiže sú nadmerne zaťažované aj tieto orgány. Máš pravdu, nemusí sa nič stať, ale vieš ako je to, čím dlhšie niečo zaťažuješ. Je to ako pri športovcoch, ktorý denno denne trénujú určitý pohyb. Nie nadarmo sa vraví, že športom k trvalej invalidite, naťahujú určitý sval alebo šľachy stále dookola, každý deň a celé roky sa nemusí nič diať, no časom to začne, pobolievanie, neschopnosť pohybu, operácia...A tak je to aj s tráviacim traktom, to že sa do nevyvynutého trávenia začnú dávať denno denne príkrmy, je ako to denno denné trénovanie, nesutále ho to zaťažuje. Celé roky sa nemusí nič diať, až časom stačí možno nejaká väčšia záťaž, nejaký "spúšťač", stres, viróza a zrazu je nejaké ťažšie ochorenie na svete. A máš pravdu, ono to nie je vždy o alergiách, ale priskoré prikrmovanie môže dopomôcť k omnoho skoršiemu naštartovaniu geneticky podmienenej alergie. Je rozdiel, keď už 4-ročné dieťa nemôže do lesa, lebo by spuchlo, ako keď ochorie až 40 ročný človek, ktorý si už čo to po lese odbehal 😉 Ešte jeden príklad by možno pomohol na pochopenie, deťom do 3 rokov sa neodporúčajú jesť huby, práve pre jednu ťažko stráviteľnú zložku, ktorú obsahujú. No keď to riskneš a raz ich dieťaťu dáš, nemusí sa stať nič, alebo mu môže byť ťažko, môže zvracať alebo ho preženie. No skús to do neho pchať denno denne 😉
Na oplátku skús mi ty napísať nejaký závažný dôvod okrem hladu dieťaťa, prečo začať s príkrmami ešte pred ukonč. 4. mesiacom. Hlad dieťaťa sa dá stále riešiť zmenou mlieka, poprípade už pri veľkej kríze urobiť na večer riedku ryžovú kašu bez príchute, najlepšie od toho výrobcu od ktorého používate umelé mlieko, lebo vlastne v tej kaši je aj to mlieko. No skutočne by som to najskôr prebrala s lekárom, sám najlepšie posúdi, či dieťa málo priberá, je apatické, nenapreduje vo vývine, proste celkovo neprospieva, vylúči iné možné príčiny a poradí čo ďalej. Na to aby sa začalo s príkrmami skôr by mali byť ozaj závažné príčiny.

tunzal
11. feb 2012

@halienka v prvom rade my to diktuje zdravý rozum a v drhom rade na odporučanie lekárky, čo nám aj doporučila aj pri synovi! a to preto lebo ked dieťa zje viac ako 1l um za deň už tiež nerobí dobre na cievy, napr. od nutrilonu mi bola hladná každú hodinu, teraz máme bebu, ktorá síce je dobrá ale máme zelenú riedku stolicu, a moja malá nie je skúšobný zajac aby som vyskúšala všetky mlieka ktoré sú na trhu!!!! nehovorím že hned treba vynechat mlieko a napchať dieťa len príkrmami to by iste nie ale to že ked dám na obed pár lyžičiek mrkvy či zemiak alebo na desiatu prípadne olovrant pár lyžičiek jablka si myslím že vôbec neuškodí!!! poznám nie jednu takú mamičku ktorá prísne dodržiavala všetko a nedávala synovi jesť len okolo jedného roku a teraz má problémy lebo mu malý nič nezje, pri dcerke to už dala skorej a s tým nemá problémy, možno to s tým nesúvisí ale teraz už uzná aj ona že to tak nemala robiť. a ešte ked už o tom hovoríme tak nepochopím ani tých mamičiek ktoré nedávajú deťom piť ani čaj ani vodu. ale to je zas niečo iné. budem si to robiť podla vlastného uváženia to je isté

tunzal
11. feb 2012

@halienka a ešte som vynechala že my malá strašne veľa priberá od um, ako 10 týždnová mala 6700 g a 61 cm, teraz bude mať 16 týždnov neviem kolko sme pribrali, lebo len budúci týždeň ideme na váženie , ale že viac ako sme mali to je isté .

saska.t
11. feb 2012

@tunzal ak ti tvoja Dr. radi, ze mas zacat pred skoncenim 4. mes., ze vela pribera atd. mala by si zvazit vymenu pediatra, dieta nepribera podla tabuliek len preto, ze to Dr. chce, kazde dieta ma svoje tempo a treba sa mu prisposobit a este jedno, Pediater nie je odbornik na detsku vyzivu, precita si to na internete ako ty, nic viac...a liat vodu alebo cajik do babätka ak nie je min. 30 st. nema pre dieta ziadny vyznam, len zatazuje ladviny mnozstvom tekutin a zahltava zaludok zbytocnostami.... 🙄

tunzal
11. feb 2012

@saska.t skús byť ty len na mlieku bez čajíku alebo bez vody len jeden deň, nie ešte mesiace!!!! dieťa vie rozoznať kedy je hladné a kedy je smädné, darmo budeš núkať čaj ked je hladné aj tak to chcieť nebude a darmo budeš dať jesť ked chce piť.

saska.t
11. feb 2012

@tunzal moja mala bola do 6 mes. len na mliecku a pitie jej rozhodne nechybalo, pitie zacala dostavat pri zacati prikrmov aj to len preto, aby si zvykla ze aj pit sa musi, v dojcenskom veku postacuje mlieko ci UM alebo MM aj ako jedlo aj ako pitie, ale kedze sa len natahujeme, uz by sme tuto debatu mohli nechat, kazda si robime, ako si uzname za vhodne a svoje chyby alebo pravdy casom urcite uvidime, bohuzial na nasich detoch, ale o tom je ta zodpovednost a pristup 😉

tic_tac22
11. feb 2012

@halienka dobre dakujem za radu tak pockam aj ja mam teras nutrilon ale este jedna otazocka ten nutrilon extra moze sa pouzivat aj od troch mesiacou alebo je to pre vedsie uz babetka 🙂

careamell
11. feb 2012

@saska.t Ajaj, zase jedna mamička, ktorej niečo radí jej zdravý rozum 🙂 Len neviem, či zrovna pri takto dôležitom kroku v živote dieťatka sa mám riadiť ,,vlastným pocitom." Asi je nejaká odborníčka na výživu, prípadne niečo v tomto smere vyštudovala...V opačnom prípade neviem, čo si o tom mám myslieť.

@tunzal nehnevaj sa, ale neraď niekomu takéto bludy, ešte si niektorá mamička vezme tvoje ,,rady" a dopadne to zle. Sú tu iné mamičky ako saska.t. alebo halienka, ktoré majú znalosti, narozdiel od teba. A keď MY niečo radí môj rozum, tak je to s mäkkým I. Ďakujem.

natalii6
11. feb 2012

@tic_tac22 ahoj ten utrilon extra sa pouziva od narodenia 😉

halienka
11. feb 2012

@tic_tac22 nie je zač, kľudne sa potom ozvi keď začneš, môžem ti poradiť ako ďalej postupovať 🙂 hlavne sa nezľakni toho, že zo začiatku ti niekoľko dní spapá ledva 2 lyžičky, je to normálne, dieťatko potrebuje určitý čas aby sa naučilo, čo s tým má v pusinke robiť, ako to posunúť po jazýčku ďalej do hrdielka, veľa mu toho vytečie aj so slinkami von, priprav si veľa dobrých podbradníkov až ku krku 😀 ja som prvý mesiac frčala na takom podbradníku podšitom igelitom a na ten som ešte dávala taký cestovný papierový, ten super sal tie slinky zo stravou čo malej s pusy vytiekli 😀 Nutrilon Extra môžeš v pohode dať kedykoľvek, je to pre deti od narodenia do pol roka myslím...A nedaj sa vystresovať tým, že ti teraz maličká pýta často mliečko, veľa detí prechádza v tom 3. mesiaci takou akoby rastovou krízou, dieťa prudšie rastie, začína viac vnímať, zvyšujú sa potreby organizmu, dieťatko je z toho nervóznejšie a hlavný ukľudňovač ktorý doteraz poznal bolo mliečko, tak ho proste vyžaduje častejšie - je to ale prechodné obdobie, u niekoho trvá pár dní, u niekoho aj mesiac. S tým majú problémy aj mamičky ktoré koja, mnohé nemajú v 3. mesiaci ďaleko od toho, aby upustili od kojenia a prešli na UM, lebo dieťa vyžaduje prsník zrazu aj každú hodinu (!) 😅 my mamičky s umelým mliekom sme oproti nim s tým "hrozným" intervalom 2 hodiny na tom ešte dobre 😀 😉

@tunzal jasné rob podľa svojho rozumu, ale rob to len svojmu dieťaťu 😉 hlavne ak to robíš len preto, že ti dieťa často pýta jesť a je dokonca váhovo nadpriemer - tak to mi už naozaj nedáva logiku 😖 keby malo veľký deficit železa a práve nepriberalo dostatočne, tak možno vtedy, aj to podľa mňa len v extrémnych prípadoch, pretože železo sa dá doplniť kvapkami a zrazu aj dieťa začne priberať a lepšie papá, nie je také ospalé a rozvíja sa, ale dieťa ktoré priberá a vývojovo je v poriadku, je čulé a vnímavé začať dokrmovať len preto, že pýta mlieko častejšie ako po 3 hodinách ako je akási zafixovaná predstava? Nuž... 🤐 Myslíš, že to, že keď dieťaťu teraz dáš tú mrkvu alebo zemiak, tak to to ten problém s prudším priberaním vyrieši? Stále mnohí nechápu, že je to zatiaľ len príkrm, nie pokrm, stále zostáva hlavná zložka potravy mlieko. Takmer jedným dychom dokážeš napísať, že 1l mlieka robí dieťaťu zle na cievy 😕 (tak toto musím vyzistiť, lebo to som ešte nikde nečítala) napriek tomu ho treba dolievať čajom alebo inou tekutinou, lebo je smädné? 😅 veď ak vypije 1l mlieka, tak smädné isto nie je, spomeň si, do akého množstva vody to umelé mlieko zarábaš, to všetko je tekutina, ktorú dieťa prijme, ďalšiu nepotrebuje, pokým naozaj nie sú veľké horúčavy v lete. A ja nehovorím nikde, že by sa malo začínať s príkrmami okolo jedného roku, to je podľa mňa zas opačný extrém a to si prediskutuj s tou kamarátkou prečo tak neskoro začala. Každé dieťa je pripravené na prvý príkrm trochu v inú dobu, ale podľa mňa najčastejšie je to medzi tým ukonč. 5 - 7. mesiacom.

tic_tac22
12. feb 2012

dakujem baby za vase odpovede zobrala som si stoho radu len som sa opitala as om rada ze ste mi tak pomohli dufam ze zostaneme v kontakte a ze ste take skusenejsie , mala mi pomenej pribera ale pije kazde dve hodiny mliecko ale som rada ze mi vipije aj vela cajiku pomedzi tim nebojim sa ze je hladna lebo svoje davky dostane ktore si ona pita som aj za to rada len som nevedela presne ze od ktoreho mesiaca sa moze prikrmovat tak uz teras vieme ze mame cas anemusime sa ponahlad nykde ,a mate dake skusenosti s plienkami s lidla

ivetkab.
12. feb 2012

och ... čítam tu vaše "ťažké" diskusie ... 😀
Ja momentálne riešim to, že som včera skúsila dať malej zemiačik ... až ju striaslo ... dnes ... to isté ... hádam to už zajtra bude lepšie. Úplne je to iné ako pri synovi. Ten od prvého dňa, akože príkrmu normálne jedol. Asi si moja dcérka chce udržať liniu ... 😎

halienka
12. feb 2012

@ivetkab. no to sú baby 😀 sa navymýšľajú 😀 skús jej pridať do zemiačika mliečko, či už materské alebo umelé, poprípade cuketu, alebo ak jej chutila mrkvička tak aj tú môžeš, všetko to trošku zjemní tú chuť... 🙂

ivetkab.
12. feb 2012

@halienka ešte som jej nedavala žiaden príkrm. Toto bolo úplne prvé čo vôbec papala. Pridala som jej tam aj mliečko. Veď by sa podľa mňa zadrhla 😀 s takým suchým zemiakom. Skúsime zajtra. Hádam to už bude lepšie. Ale aj tak Ti ďakujem za poradenie.

halienka
12. feb 2012

@ivetkab. ja som to mlieko myslela ako prichutenie , to radia, že ak dieťa si nevie zvyknúť na nejakú chuť, tak mlieko 🙂 ja som inak riedila len prevarenou vodou, mlieko sme chvalabohu nemuseli použiť, bo malá zblajzla všetko 😀 jasné, že neriedený zemiak nehrozí 😀 inak keď si spomeniem na tú kombináciu mrkva+zemiak+špenát keď som to pomixovala, no to ti bola taká farba 😀 že hrúza 😀 ale malá to hltala ako najlepšiu pochúťku 😀 škoda že jej to nevydržalo naveky, teraz má 2 roky špekulujééé 😝 😀

kackacatko
12. feb 2012

Dievčatá, moja malá má 6 mesiacov a 3 týždne, lepok sme zaviedli v malom množstve do 6. mesiaca. Môžem jej už robiť v rámci príkrmov krupicovú kašu? (prípadne ovsenú...)