Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

nelika666
2. okt 2008

ved som nepovedala ze vsetky maju 😉 ale nie sme ani same..
precitaj diskusiu, na ktoru som sem dala link a uvidis 😉

junovka
2. okt 2008

ja, ti verim Nelika, nakolko pri Timeike som si uzila svoje 😔

sirinka
2. okt 2008

no precitala som a nie je tam nic konkretne okrem toho, ze je tazka na zaludok...
tak neviem, niekedy mi pride, ze domaca krupicova kasa je lepsie riesenie ako davat detom instantnu vyzivu, ale asi treba zvazit aku hustu ju urobite, aby vam nelezala v zaludku ako "kamen" a myslim, ze ludia ktori maju problem ju stravit, asi maju nejake traviace problemy...ktoviecim zapricinene, moj zaludok v pohode rozlozi aj klince, a tiez som od pol roka bola na krupicovej kasi, co netvrdim, ze je spravne, ale asi ani ju netreba uplne zavrhnut a davat az od troch rokov...

junovka
2. okt 2008

...moja Nely chcela papat kadeake kase jedine take, v ktorej lyzica doslova staaaala 😀 ..ked nestala, tak len ustami zakrutila 😖 ...a nejedla 😉

nelika666
2. okt 2008

ked nerobi problem je to vporiadku, len treba zvazit aj to, ci nejaky problem nemoze aj sposobit, neskor 😉 no ako som uz pisala, kazka matka sa musi rozhodnut sama a urcite kazda z nas sa snazi robit pre svoja dieta len to najlepsie a s tym najlepsim umyslom 😉

sirinka
2. okt 2008

nelika ale to by som nemohla davat ani ziadne pecivo, chlebik a pod...ja som v prikrmoch dost opatrna, obaja sme s manzelom alergici, ale zase netreba ani veci prehanat, viem, ze niektori dr. odporucaju davat lepok az po roku, ale cakat do troch rokov podla mna nema vyznam, ak nie je v rodine predispozicia...

nelika666
2. okt 2008

to nie kvoli lepku do troch rokov ale kvoli bielkovine kr. mlieka ktoru krupica obsahuje 😉

nelika666
2. okt 2008

a medzrecou.. ja chcem zacat s kravskym po druhom roku 😉 cize v novembri... tiez nechcem prehanat 😀

jesssie
2. okt 2008

Tak to by aj mňa zaujímalo ako je to s tým chlebom. Dnes som si prečítala jedno odporučenie pani doktorky, že od začiatku 8-meho mesiaca je vhodné zavádzať ako novú potravinu aj chlieb a pečivo. Ale napr. jogurt vraj až od 10-teho mesiaca. Nerozumiem. Aj lepok aj bielkovina kr. mlieka sú silné alergény. Tak prečo jedno už môže a druhé ešte nie?

filipa
2. okt 2008

jessie, ide o to, ze traviaca sustava babatka sa vyvija postupne, na jednu potravinu je pripravena skor a na inu neskor. takze preto sa mlieko a mliecne vyrobky odporucaju vo vseobecnosti neskor ako potraviny obsahujuce lepok (gluten), i ked su obidve v podstate alergeny. a k tym kasickam nemliecnym, este aj Nestle ma jednu taku - od ukonceneho 4. mesiaca.

jesssie
2. okt 2008

filipa ďakujem za tip 😉

sirinka
2. okt 2008

nelika ale ja robim krupicu s UM, a co som citala nejake nazory od lekarov, tak odporucaju krupicu az od roka prave kvoli lepku, o kr. bielkovine nikde nebola rec.

norik1
3. okt 2008

Filipa, my tu nemiecnu Nestle ryzovu teraz pijeme, resp. jeme 😀 normalne mu urobim HA mlieko a s tym rozrabam tu ryzovu kasu. Tiez sme alergici, takze toto je jedina cesta...poradila mi to teta na Nutrilon linke 😉

sarinka47
3. okt 2008

holky,může se jídlo s cuketou zamrazit?

norik1
3. okt 2008

ja mam zamrazene nieco ako kolzvarska cukina (ryza, mlete maso a cukina)- uz sme to aj rozmrazovali a bolo to uplne v pohode 😀

norik1
3. okt 2008

Ale detske som neskusala 😉

norik1
3. okt 2008

Inac Hami ma prikrmovanie velmi pekne rozpisane, hlavne pre novopecene mamicky: 😉

http://www.hami.sk/sk/vy-a-vase-dieta/4-6-mesia...

marhulka88
6. okt 2008

baby otazka na vas...kedze nemam cas citat celu diskusiu tak sa asi po 155x opytam aj ja ako zacat prikrmovat 😀
mame 6mesiacov...cize 1. mes. zelenina (moze byt aj karfiol, brokoli a pod? nenafukuje z toho dieta? co tekvica, spargla? salat?)
2.mes. pridat k zelenine maso a zacat s ovocim?
otazke je...kolko by malo dieta zjest aby ho to plne zasytilo? ja som malemu dala do taniera cca jednu polievkovu lyzicu mal by to sprasnut cele alebo kolko toho ma byt?
tiez otazka...ovocie ste varili alebo davali surove?

sirinka
6. okt 2008

marhulka postup mas dobry 😉 zeleninku zacni mrkvu a zemiak, potom mozes vzdy po troch dnoch pridat dalsiu zeleninku, brokolicu a karfiol sa snaz davat bez hlubikov, zrez iba vrch, tekvica je ok, ale spraglu som ja nedavala, tak neviem.
po mesiaci pridas masko, striedat mozes s varenym zltkom - raz tyzdenne, ak znesie a na desiatu ovocie, ja som zo zaciatku varila a popucila aj s tou vodou, aby bolo lahsie stravitelne, vitaminov ma babatko este dostatok z mliecka, pri prikrmoch ide najme o pripravenie traviacej sustavy na prijem aj inej ako mliecnej potravy
mnozstvo je ad libidum, kolko spapa, tolko spapa, niekedy aj za jednu lyzicku budes stastna 😉

junovka
6. okt 2008

marhulka, uz som ti odpovedala tu:https://https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... 😉 na predposlednej strane 🙂

junovka
6. okt 2008

...sorry, bolo to na 1.strane 😅 😔

lubecka
6. okt 2008

ahojte, poznate zeleninu kvak resp. kvaka? Mozem to davat? My ju jeme, nam velmi chuti, len nevivem ci to mozu aj male deti..

myskaa1
7. okt 2008

Ahojte mam otazocku aj ja... dnes som sa rozpravala s detskou lekarkou co zastupuje nasu... ako to je s prikrmamy... nasa mala ma sice len 3 mesiace a 2 tyzdne ale vyzera ako pol rocne babätko co mi potvrdila aj lekarka..... kazala mi uz davat prikrmy, ako tu spominate aj vy ze jednu surovinku davat aspon 2 dni a potom zase nieco ine. Dnes vecer som jej dala kasu ale do misticky papala lyzickou..... zvyknete kasu takto robievat aj do flasky? papala ryzovu kasu.. na krabici pisu ze do flase nedavat.... hm? a este jedna otazocka.... s mrkvickou potom mam pockat tie 2 dni a skusit ju? Dakujem zatial.

kisska
7. okt 2008

myska - preco mas davat prikrmy? Ked Simonka vyzera ako polrocne dieta znamena, ze jej mliecko krasne staci a prospieva. Jej traviaci system este nie je pripraveny na inu stravu, aj ked nasledky mozes vidiet az neskor (pretazene oblicky, mozne alergie a pod.). Cize aj ked jej teraz "nic nie je" nemusi to tak zostat. Aj nekojene deticky sa predsa prikrmuju az po ukoncenom stvrtom-piatom mesiaci.
Zacina sa zeleninkou, najlepsie na obed, ale nemusi byt. Potom ovocie a kasa by mala byt az tretim prikrmom.
Do flase nie, nakolko jednym z dovodov, preco sa prikrmuje, aby sa dieta naucilo pouzivat usta aj inym sposobom ako sanim a preto sa aj najprv robia jemne kasicky a neskor stava "hrubne". Flasou to do nej iba nalejes a mala z toho nic nema. Nepises ci kojis alebo nie, ale ak ano, tak flasou len zbytocne zmeties malu, lebo aj to je iny sposob jedenia. Ak jej ide lyzicka, je to super.
Mam mozno neprijemnu otazku, ale ako polrocna vyzera aj vyskou alebo len vahou? Teraz jej totiz davas zaklad na cely zivot, ci z nej bude buchta aj neskor alebo nie, ci bude mat alergie alebo nie... Drzim palce 😉

sirinka
7. okt 2008

myskaa1 aj moja dcera vyzerala o 4 mesiace starsia, podla vyskovych a vahovych tabuliek, to ale nie je dovod na skorsie zavadzanie prikrmov 😉
tvojej dcere mliecko bohate staci, tak si nepridavaj zbytocne starosti s prikrmami, mate este kopec casu...

junovka
7. okt 2008

takym to lekarkam, co kazu cim skor zavadzat prikrmi ja vravim STARE SKOLY 🙄

veganko
8. okt 2008

nelika666 • 1d • 2. říjen 2008 ve 13:47
ja chcem zacat s kravskym po druhom roku cize v novembri... tiez nechcem prehanat...

NELIKA666 a ine matky dopujuce svoje deti kravskym mliekom - preco chces zacat davat kravske mlieko svojej dcerke? Mas pocit, alebo chces zo svojej dcery vychovat kravu? Kravske mlieko patri teliatkam, nie detom. Kazde mlieko je presne vytvarane v tele matky a ma zlozenie na rast konkretneho jedinca. Kravske mlieko ma vela bielkovin, kazeinu, ine hormony, omnoho viac ako ludske mlieko, vies preco? Aby za par mesiacov sa z maleho teliatka stal niekolko stokilovy obor. Sa cudujeme, ze deti maju alergie na mlieko, caste nadchy a zvysene teploty, je to aj koli mlieku, ktore nemusia vobec pit. Clovek je jediny tvor na zemi, ktory kradne inym zivocichom mlieko a vobec ho nepotrebuje po odstaveni od kojenia. Mlieko je urcene na rozvoj maleho cloviecika, pokial nemoze jest pevnu stravu ale ludia ho konzumuju a pritom im prinasa tolko chorob....

myskaa1
8. okt 2008

sirinka.... ja viem no vsade pisu ze sa moze zacat od 4 mesiaca..... mala papa sunar a uz jej nestaci ta 1....... hladna je kazdu 2 hodinu.....
junovka.... mozno mas pravdu.... ale aj my sme vychovane "starou skolou " a sme tu 🙂
sirinka: ty si kedy zacala prikrmovat? stacilo vam len mliecko? lebo nam nie:(

junovka
8. okt 2008

myskaa, mozno mam pravdu??? 😀 ja ju mam, lebo , a teraz to viem, lebo Timku som vychovavala podla rad STARYCH SKOL 😠 ....a kam som dospela???co myslis???k samym chorobam , alergiam.....pri Nely je to ina kava...na rady STARYCH SKOL kaslem z vysoka a riadim sa podla intuicie a vlastynch skusenosti...a myslim si, klop-klop, ze sa nam dari 😎 😎 😎 .....a nezabudaj, DNES je iny svet-same alergeny, chemie atd.., nie ako ked nas nase maminy vychovavalo.Ale, rob ako myslis 😉 Myslis si , ze tvoje dieta je jedine v takom obdobi, ktore je hladne a velke na svoj vek???,Nepises, alebo ze by som nepostrehla, ake mas na mysli, ze je velke dieta?Moje mala na 3 mesiace 6700g+63 cm, tak neviem, ci aj to dieta je podla teba velke, ale ja si myslim, ze ano, ale vsetko je vec genetiky.Ak ti je hladne, tak zvys davky mlieka, tak som to robila ja, nikdy som sa neriadila podla tabulky na Nutrilone, ale podla apetitu dietata 😉 Tak, ja len tolko 😎

lubecka
8. okt 2008

vidim, ze tu riesite inu temu... ale co ten moj kvak, mozem davat?