Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

saska.t
22. sep 2011

@lubinka26 pozor vo vsetkych prikrmoch od ktorejkolvek znacky mozes najst nevhodne potraviny preto treba vzdy citat zlozenie.
Mäso mozes striedat ako chces a ako vam chuti 😀
Co sa tyka prikrmovania, uplne jej staci obed a olovrant a s tymto mozes vydrzat az do 10 mes. ostatne chody by mali byt MM, nie je sa kam ponahlat, za svoj zivot sa este stihne dost najest. Okolo 10 mes. mozes pridat dalsi chod, je na tebe, ktory vam bude pasovat, kukni na www.kijeni.net, su tam velmi dobre rady a tabulky co kedy zaviest, ale vzdy pamätaj, kazde dieta je ine a preto mu vsetko treba prisposobit tak, aby to mamine aj dietatku vyhovovalo, preto sa tabulkami moc netreba riadit, ty poznas svoje dieta najlepsie a materinsky instinkt ti urcite napovie 😉

lubinka26
22. sep 2011

@saska.t to je super, tak toto nam bude uplne stacit 🙂 ako 6 mesacna mala 7420g a 71cm, zajtra ju vazim a meriam, kedze ma 7 mesiacov, tak som zvedava 😀

dakujem ti velmi pekne za infosky 🙂
teraz mam trosku casu, mala spinka, tak si idem precitat tuto diskusiu 🙂

ozaj, co hovoris na kukuricne chrumky? tie velke bez soli samozrejme.

saska.t
22. sep 2011

@lubinka26 ak dokaze pekne drzat v ruke nevidim v tom problem...

lubinka26
23. sep 2011

prosim vas, poradte 🙂
chystam sa malej narobit prikrmy a zmrazit. chcela by som 2 druhy. co pomixovat spolu? jednu davku by som chcela hrasok, mrkvu, petrzlen, kuracie prsia, karfiol. potom mam tekvicu, cuketu, k tomu co zmixovat? kolko masa na kolko zeleniny?

a co hrasok? ma mrazeny bonduelle, nevadi, ze ho rozmrazim a potom znovu zmrazim? 😅

ivkaj
23. sep 2011

@lubinka26 masa se doporučuje tuším 10g na jednu dávku. U hrášku se doporučuje ze začátku ho přepasírovat aby se odstranily nadýmavé slupky.
Já si zeleninku zamražuju samostatně. Můžeš zkusit třeba brokolici, květák, červenou řepu.

cicimon
23. sep 2011

@lubinka26
@ivkaj masa ma byt ccA 35g alebo 1 polievkova lyzica

@lubinka26 zelenina by sa nemala 2x zmrazovat, radsej si namraz po malych davkach a tak daj do varenia... to v poho aj z toho mrazeneno sacku vyberies kolko treba, ved sa to lahko oddeluje

pjana
23. sep 2011

Prosim poradte mi. Mala bude koncit 6. mesiac a zacala som jej dnes davat mrkvicku, ktoru som robila 15 minut v parnom hrnci a potom roztlacila vidlickou. Lenze tou vidlickou sa mi to neda spravit na uplne jemne a tak tam zostali mensie kusky mrkvicky, Mala to jedla, ale tymi kuskami sa trochu dusila a potom som jej davala uz len vodicku z toho. Skusala som to rozmixovat aj nadstavcom co byva ku klasickym slahacom - podobne tycovemu slahacu, ale tiez mi to neslo. Akym sposobom by sa dala mrkvicka este rozmixovat na hladku kasicku? Odporucali by ste mi zakupit si klasicky mixer?

saska.t
23. sep 2011

@lubinka26 ja iba upresnim,mäska ma byt cca 20 g co je kocka mäsa cca 2x2 cm, najlepsia odmerka je asi nadobka na robenie ladu, jedna kocka z tejto nadobky je 1 porcia mäsa pre babo 🙂

lubinka26
23. sep 2011

@ivkaj
@cicimon
@saska.t tak uz to mam za sebou. nemyslela som, ze stravim 4 hodiny v kuchyni 😅
v parnom hrnci som uparila veeela mrkvi, petrzlen, brokolicu, karfiol, kalerab, hrasok, cuketu a taku zvlastnu tekvicu, vonala ako zlty melon 😲 dufam, ze bude ok a kuracie prsia.
do 3 avent poharikov som dala tekvicu s cuketou, asi 100 ml. do dalsich 7 poharikov do vyzivy a avent som porozdelovala rozne zeleninu.
kuracie prsia som po upareni nakrajala na drobno a dala do nadobky na lad.
zeleninu som skusala prepasirovat cez kovove sitko, ale moc to neslo, tak som to len poriadne vidlickou posekala a dufam, ze to bude v poriadku. hrasok som ale prepasirovala kvoli supkam 🙂
velmi dufam, ze malej bude chutit lebo som hotova 😀 planujem to urobit tak, ze vzdy vecer poharik vyberiem do chladnicky, hodim donho este kocku masa a na druhy den este pridam popripade upareny zemiak. bude to takto ok?

ja som mala na mysli, ze hrasok je mrazeny a ja cast odoberiem a uparim a potom ho znova zmrazim v pokrme. ci to nevadi.

@pjana ja som tiez od zaciatku parila zeleninu. mrkvu som pasirovala cez kovove sitko 🙂

cicimon
23. sep 2011

@lubinka26 no dala si si s tym dost roboty. ja som malej varila tak, ze maso som si dopredu nadelila do mraznicky, zeleninu nakrajala na kusky - surovu (okrem brokolice a karfiolu) a varila som tak, ze som do hrnca dala to, co som chcela varit... prilis prekombinovane jedla mala nechcela, takze maso + zemiak/ryza/cestovina a max 3 druhy zeleniny

lubinka26
23. sep 2011

@cicimon no toto bolo prvy a poslednykrat 😀 a ked malej nebude chutit, tak neviem co spravim 😖
zaujima ma ryza, aku pouzivas a ako ju pripravujes? akurat citam, ze sa da aj v parnom hrnci, tak mozno vyskusam. a kolko ryze ide do jednej porcie?

no len mne sa nechce kazdy den varit, tak som to chcela mat nachystane...

cicimon
23. sep 2011

@lubinka26 no ja varim vzdy na 2 dni
ryza obycajna, normalna - pripravis ako pre seba... a co sa tyka mnozstva, uvidis podla toho, kolko ti mala bude jest... ak zje naraz 150g, tak daj mozno 1 cajovu lyzicku surovej ryze... ja som to vzdy robila od oka... a daju sa kupit aj ryzove vlocky, to staci len chvilu povarit resp zaliat vriacou vodou a primiesat do jedla
ja sice parny hrniec nemam, ale asi fakt pockaj ako bude mala jest, ci sa ti oplati mini porcie v tom robit, ci ti to nebude jednoduchsie dat vsetko do hrnca - a zas aby to nebolo suche a slo to dole hrdlom

careamell
25. sep 2011

ahojte, chcela by som Vás poprosiť, aby ste sa pozreli na môj ,,plán" prvých príkrmov, jednoducho, či tak malému môžem začať dávať papať.
Tento týždeň začnem dávať mrkvičku, budem mu ju podávať tri dni, ako si zvykne no a na štvrtý mu pridám zemiak. Mrkvu so zemiakom budeme papať ďalšie tri dni. Na šiesty deň od začatia príkrmov pridám nejakú ďalšiu zeleninku. Koľko druhov zeleniny je vhodné dať do jedného príkrmu? A ako zeleninu najlepšie pripravovať? V pare, alebo vo vode? Čiže ten prvý mesiac by sme boli čisto na zelenine. Na druhý mesiac by som pridala ovocie a aj lepok-kaše, prípadne rožok. Ešte som chcela, akú značku mrazenej zeleniny kupujete? Odkedy mám začať pridávať olej k jedlu? Aký druh a aká značka? A aký druh zeleninky majú deti tak najradšej? Ďakujeme 🙂

nice202
25. sep 2011

@careamell podla mna to robis v poriadku. najlepsie je samozrejme varenie v pare, ale nie je to nevyhnutne. ja som tak nevarila. A ak ti mozem poradit, tak si zapamätaj, ze vitaminy sa viazu na tuky, takze maslo je najlepsie pridavat hned. olej nie je vobec vhodny, az po roku. ak tak olivovy, ale ani ten nie je velmi dobry, kedze sa nelysuje v nasom podnebnom pasme. zeleninu kupujem vselijaku a kvalitu zistis tak, ze ak je mrazena zelenina v celku zmrazena, alebo ma zmrazene hrudy nekupuj, pretoze sa zelenina uz raz roznrazila a zas zmrazila. mrazena zelenina ma byt v sacku sypka, vtedy je zaruka, ze sa nerozmrazila a znovu nezmrazila. od siesteho mesiaca mozes na cvicenie zuvania davat aj kukuricne chrumky, nesolene samozrejme.

mamkakatka
25. sep 2011

@pjana ahoj, skus ponorny mixer, ja to tak robim 😉

careamell
25. sep 2011

@nice202 Ešte k tým tukom, môže byť Rama, alebo iné?

saska.t
25. sep 2011

@careamell deti do jedneho roku zivocisne tuky teda maslo klasicke alebo olej najlepsie za studena lisovany napr.olivovy repkovy atd

nice202
26. sep 2011

@careamell rama byt nemoze

pjana
29. sep 2011

@lubinka26,@mamkakatka: dakujem Vam za odpoved🙂 Uz som skusala mrkvicku pretlacit cez sitko, islo to tazsie ale malinkej mrkvicka chutila a nedrhla sa s nou. Ponornym mixerom som to skusala, ale nejak na kasu mi to neslo...Chcela by som sa este poradit, uz som davala malickej mrkvicku, teraz davame mrkvicku + zemiacik a co by malo nasledovat dalsie? Mozem davat hrasok alebo zelenu fazulku? A ako to je dobre davat? mala by ist mrkvicka + zemiacik + tretia zelenina alebo len zemiacik + nova zeleninka? A aeste som sa chcela spytat na mnozstvo, ake by malo babetko spapkat? zacala som 6 lyzickami..

siss_sz
29. sep 2011

baby, ako mrazite maso a napr. brokolicu? broko uvarit a tak zmrazit, ci mozem aj surovu?
a masko? nakrajat a zamrazit povarene, surove, zmixovane, ci len tak na kocky?diky🙂

saska.t
29. sep 2011

@pjana hrasok fazulka urcite neskor az okolo 8 mes.ako budes kombinovat zeleninu je na tebe, moze byt viac druhov a mozu byt len 2-3 druhy, dalej mozes zaradit brokolicu, pastinak, spenat, kalerab atd. vsetko podstatne najdes na www.kojeni.net su tam aj tabulky co kedy zaradit. Plna davka ktoru by malo dieta spapat je 150-200g ale to pride po cca 4-6 tyzdnoch, teraz treba davat kym chuti akekolvek mnozstvo, ktore je schopna zjest, nemusis sa obmedzovat na par lyziciek
@siss_sz je na tebe ci zamrazis cely uvareny prikrm a potom ho len zohrejes alebo to namrazis v surovom stave a potom budes len odoberat zo sackov a vsetko spolu povaris, u mäsa je to rovnako, zalezi len co ti viac vyhovuje, pozor zemiaky sa nemrazia!!! ani v surovom ani varenom stave 😉

pjana
30. sep 2011

@saska.t ten link je super, dakujem🙂 Chcela by som sa spytat, ci nasledovna veta patri pre vsetky uvedene zeleniny? (ci vsetky tieto zeleniny obsahuju mnozstvo dusicnanov a radsej ich podavat kupovane?) "Zelenina, která je vhodná pro začátek: mrkev, brambory, brokolice, cuketa, okurka, špenát (nepodávejte často a ve velkém množství, je velkou zásobárnou dusičnanů,ideálně by měl být do konce 2. roku života podáván jen z výživ ve skle, kde je hladina dusičnanů přísně kontrolována)". Ako som zacala podavat mrkvicku so zemiacikom malinka sa hned po obede riadne vykaka (taka husta kasa), je to normalne? ked som podavala cisto mrkvicku, tak to tak nebolo, az ked som pridala aj zemiacik. Neviete mi niekto poradit ci mrazenu biozelininu dostat aj v kauflande pripadne v carrefoure?

saska.t
30. sep 2011

@pjana v zasade to plati hlavne pre spenat a do roku by som ho podavala hlavne zo skleniciek. Ako pises moznost je kupovat mrazenu biozeleninu ale zasada je v sezone kupovat sezone ovocie-zeleninu a v zime mrazenu, kedze je dopestovana v sezone a hlboko zamrazena a podiel dusicnanov je omnoho mensi 😉 Stolicu mate uplne v poriadku, kasovite zoskupenie je normalne pri dojcatach 😉 V ramci kauflandu ti neporadim, nezijem na SK ale tu v lidl dostat biozeleninu mrazenu a je vyborna aj pekne nakrajana, takze len odoberas a mas to bez prace 😀

pjana
30. sep 2011

@saska.t dakujem za rady🙂 poslala som muza do teska pozriet aku cerstvu bio zeleninu tam maju, tak uvidim co donesie🙂

saska.t
30. sep 2011

@pjana na zaciatok je bio fajn ale netreba to prehanat, kedze cely zivot urcite jest len bio nebude, takze kludne pridavaj aj nebio zeleninku, vsetkeho vela skodi a musi si zvykat na dostupnu stravu 😀

pjana
30. sep 2011

No tak v tesku nemali nic okrem bio cibule, cesnaku a mrkvy, zemiakov, ktore mame od starych rodicov🙂 aspom ze kupil spenatik so zemiacikmi vo flasticke🙂..bojim sa davat hocico, bo sme mali od narodenia problem s bruskom a tak cim neskor by si zvykla na horsie veci, tym lepsie a okrem toho bezna zelenina v obchodnych retazcoch asi nieje velmi dobra, tazko povedat ako je na tom ta bio. Keby nam boli zeleninkove prikrmy vysli na leto, tak by to bolo jednoduche, dopestovali by sme si. Ale nevadi, este skusime pozriet v lidli, ze co tam maju v mrazakoch🙂

mandy29
1. okt 2011

ahojte kočky...normálne som až ostal hotová keď som si prečítala že zeler drobec nemôže...neviete prečo? dnes som mu dala kúsok zeleru. A že by sa malo nemalo robiť viac než 2-zložkové príkrmy? som z toho mešuge ☹

alenv
1. okt 2011

@mandy29 celer patří mezi silné alergeny, ale neznamená to, že ho nemůžeš dát.. pokud ho snese tak proč ne. jinak dvou složkové příkrmy to určitě ne.. my skleničkujem a tam toho je..zeleninky a masíčko

mandy29
1. okt 2011

@alenv no dnes som mu ho dala, ale len trochu...a teraz som čítala že v žiadnom prípade nie zeler... Riško má 5 mesiacov a už sme prešli skoro každou zeleninou(mrkva, petržlen, kaleráb, karfiol, brokolica, por, zekvica, baklažán a teraz som kúpila ešte cukinu). myslím že okrem kalerábu(po nom mi jemne hnačkoval) je všetko ok. A zvyknem mu robiť zewmiačik a k tomu aspoň dva druhy zeleniny, každý deň striedam. dnes mal zemiak, por, baklažán a zeler....je to ok?

alenv
1. okt 2011

@mandy29 určitě já bych to tak neřešila.. v těch skleničkách je taky celer a to jsou od ukončeného 4.měsíce.. takže se fakt neboj.. pokud ho přijmul a nic tak na tom není nic špatného.. Celer je zdravý.. jinak my dáváme i masíčko