Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

katherine27
17. okt 2010

@lucadra ja dávam olej do obediku, olivový - 2 - 3 kvapky, hlavne keď je mrkvička - aby sa uvolnil vitamínček.
A vraj sa doporučuje sem tam ten olej prestriedať, napr. slnečnicový, tekvicový..

lucadra
17. okt 2010

Ďakujem vám obom za rady, určite vyskúšam. idem kukať telku, teším sa na toho zazriveho ako bude spievať, tak idem off. Ešte raz dakujem, ja sa ešte ozvem:D 🙂 😉

katherine27
17. okt 2010

a ako píše Saška, za studena lisovaný.
Babule mi tu vždy dobre poradili 😉
Ja si inač asi idem zaviesť nejaký blok ohľadom príkrmov, lebo nemala som o tom ani šajnu a na všetko si asi pri druhom dieťatku nespomeniem.

lucadra
17. okt 2010

@katherine27 a to píšu na flaši, že je lisovaný za studena? Dobrý napad o tom bloku. no a zajtra vám napíšem názor môjho lekára na prikrmovaie:D papa, dobrú noc.

vejula
17. okt 2010

@lucadra ozaj krasne meno ste vybrali 😉 😀

baby a čo pišete o tom oleji, tak ked pridavam materske mliečko tak už olej nemusim, či??? LEbo však v mliečku je tieťž tuk takže vitaminky sa uvolnia

nikolkaaa
17. okt 2010

@zuzkat1 viem že 3 mesiace je malo ale ked si to tak vezmeš tak je to moj nazor ale malo by sa prihliadať aj na kg:naš ma sice 3 mesiace ale je veliky ma vyše 7kg..skor vizera na pol roka aj nosi oblecko na polrocne detičky...viem že ten žaludok asi neni pripraveny ale potom preco su už prikrmy od 4 mesiaca??

gabika7706
17. okt 2010

@nikolkaaa to su ale prikrmy od ukonceneho 4.mesiaca, teda od 5teho 😉

gabika7706
17. okt 2010

@vejula ked davas mm, olej uz nemusis, ja som nedavala.

@katherine27 ano, len ten tekvicovy je dost aromaticky a vyrazny, moze to deticky odradit od jedla, teda tie "vyberave" 😉

blumka
18. okt 2010

@nikolkaaa na kg sa uz neprihliada, ved sa coraz vacsie deti rodia, to ked sa narodi babo s porodnou vahou 5kg a v troch tyzdnoch ma 6 tak to uz mamka ma rozmyslat nad prikrmovanim? Uz to baby viackrat pisali ze skore prikrmovanie moze narobit viac skody ako uzitku. odporuca sa pri detoch na UM od 4. mesiaca ukonceneho, to znamena zaciatok 5. ale naozaj sa nic nestane ak sa pocka hoc aj do toho 6. skor si myslim ze je to lepsie cim neskor aby sa zbytocne skoro nezatazoval taky malicky organizmus. Moja mala mala v troch mesiacoh 6,5 kg v siestych 8,5 veci nosila vzdy o cislo vacsie a rpitom sa narodila s porodnou vahou 3400g. to ze ti tak pekne pribera praveze znamena ze mu mlieko staci dava mu to co potrebujes, tak naco ho trapit tak zavcasu?

zuzkat1
18. okt 2010

@olifcek uz som dala🙂 ale chvlabohu nic jej nie je🙂 ved uz ma 9 mesiacov a tam sa nic nepridava...tak preco nie? vazne preco nie?

zuzkat1
18. okt 2010

@nikolkaaa presne ako ti gabika napisala... su od ukonceneho 4teho mesiaca...teda uz zacina babo 5ty mesiac...a prihliadanie na kila je zastarana metoda 😉 podla nej by moja este ako pol rocna nemala jest🙂 a mnohe deti by mali jest uz ako mesacne... trochu divne nie🙂 mliecko malemu urcite staci, jeho telicko nie je pripravene papat nieco ine... len by si ho trapila ...je to zbytocne... o nic nepride ked este pockas🙂

salvinka
18. okt 2010

ahojte dievcata.. nedavno ste mi niektore poradili ked som sa pytala s cim mam malemu spravit zltko ze so spenatom a zemiakom je to mnamka.. no vcera som rozmyslala.. aky spenat kupujete?? normalne mrazeny? a ako ho mam spravit?? 😅 pochopte ma, prvorodicka bez skusenosti 😀 😝

a kedy mozme zaviest ako druhy prikrm ovocie?? zeleninku papame uz cca 4tyzdne (uz aj s maskom posledne dni)

zuzkat1
18. okt 2010

@salvinka ovocie uz mozes... ja som kupila uz aj cerstvy, robila som aj z pretlaku (ale to len ked sme aj my mali spenat na obed) a teraz mam v mrazaku taky porcovany mrazeny...listy... inak moja ma velmi rada kalerabovu kasu zo zltkom🙂 to uvarim zemiak aj karelab potom pomixujem (kase mixujem inak len pucim vidlickou) a pridam mm (ak nekojis tak neviam ..UM?) a pridav uvarene zltko...mojej to velmi chuti...viac ako spenat🙂

gabika7706
18. okt 2010

@salvinka ja kupujem porcovany mrazeny, uvarim zemiaky a ked uz su hotove, necham v nich roztopit spenat, primiesam uvarene zltko, mliecko a papame 🙂 Druhy prikrm uz v podstate mozte zaviest, ale riad sa malym, ci mu zatial staci na desiatu mliecko alebo by uz zjedol aj nieco ine...

kaja73
18. okt 2010

@zuzkat1 Ja už tiež davam pečenu tekvicu-nič tam okrem tej tekvice predsa nie je.Je pečena na sucho, takže si aj ja myslim, že to je OK.Ten kalerab nenafukuje? To som ešte neskušala a chcela by som.Fazulu zelenu už papal aj karfiol a brokolicu a to bolo OK.

zuzkat1
18. okt 2010

@kaja73 moja jedla kalerab medzi prvymi...ale nemala nikdy (okrem prvych 3 mesiacov-trojmesacna kolika) problem s prdikmi..ona sa normalne vyprdka takze pohoda... nafukuje,ale ked papal karfiol tak myslim ze moze aj kalerab, navyse pozeram ze uz je aj dost velky..🙂

@gabika7706 ja keby som sa malou riadila tak stale len mliecko papa😀

kaja73
18. okt 2010

@zuzkat1 Maly je ekzematik ☹ ,tak ideme s novymi jedlami velmi opatrne.Každe nove jedlo zavadzam vyše tyždna, pretože som si všimla ,že on ma dost oneskorene reakcie, na mrkvu napr. zareagoval až po 6 dnoch, no a na mlieko, čo ma alergiu reaguje až po vyše tyždni,bolo riadne tažke zistit, čo mu sposobuje problemy, preto teraz už idem fakt pomaly. 😎

gabika7706
18. okt 2010

@zuzkat1 no to mi je jasne 🙂 inak kamoska skoro do roka len kojila, tiez jej mala nechcela nic papat a teraz by zjedla aj vola, ako sa hovori, takze neboj nic, rozjete sa aj vy.

zuzkat1
18. okt 2010

@kaja73 jaj no tak to je ine... to treba pomaly veru... moja ked na nieco zle reaguje tak to hned.... na druhy den mava hnacku...

zuzkat1
18. okt 2010

@gabika7706 ale uz je to o dost lespie🙂 uz mi spapa 3x denne cca 60-70ml🙂 ale dnes ma asi blby den,lebo hned po prvej lyzicke za do lyzicky zahryzla a nechcela ju pustit😀 a viac som do nej nedostala🙂

cicimon
18. okt 2010

baby a vazite to na gramy ci meriate objem v ml?a ked mi po 2t zje cca pol hipp flasticky...je to vela ci malo?

gabika7706
18. okt 2010

@cicimon ja som na gramy vazila, aj kupovane prikrmy mas v gramoch... Neries, ci je to vela, ci malo. Viac nechce, tak co s tym narobis? 😉

cicimon
18. okt 2010

@gabika7706 jasne, ved kolko zje tolko zje...aj tak to zakazdym bojkotuje tym, ze sa bud pokaka pocas jedenia alebo sa jej cka..alebo obe naraz 🙂
ja jej navarim, prehodim do hipp flasticky malej a odtial jej to davam

zuzkat1
18. okt 2010

chcela by som malej zajtra rascovu polievku zo zltkom spravit.... musim muku na sucho oprazit? nemozem na troche oleja? lebo nechapem preco to ma byt na sucho (niekde som to citala) ked deti olej mozu...

saska.t
18. okt 2010

@zuzkat1 vo vasom veku mozes s troskou oleja 😉

zuzkat1
18. okt 2010

@saska.t dakujem... moja mala jedava zatial dost obmedzene lebo papa malo... ale mala uz na oleji (na par kvapkach) oprazenu cuketu... inak vacsinu veci len varene alebo dusene... tak snad jej to bude chutit🙂

rozik
18. okt 2010

@maryanna dakujem. Citim sa stale este ako neskusena mamicka, ktora potrebuje poradit....V knizkach najdes hocico, ale niekedy je jednoduchsie spytat sa niekoho skuseneho....;)

cicimon
18. okt 2010

baby mozem dat uz pastrnak alebo patizon?zatial sme mali mrkvu, zemiak, brokolicu,karfiol a cuketu

maryanna
19. okt 2010

@cicimon áno môžeš🙂

salvinka
19. okt 2010

@rozik aj ja si pripadam ako totalny debil.. furt sa nieco pytam, ale som stastna ze su tu take ochotne a skusene maminy 🙂

@zuzkat1 diky za receptik, zajtra vyskusam 😉
@gabika7706 a ten spenatik mrazeny porcovany to mas listy? kupila som v tescu cosi len ci som to spravne 😝
a kolko asi mliecka mu mam odstriekat? ci od oka??
ja som doteraz len kupovala vyzivky, tak som zvedava ako mi to bude papat :D