Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

zuzkat1
2. nov 2010

@gemini001 co doktorka to iny nazor, ja sice kojim ale od doktorky mam manual kde pise ze kojene aj nekojene deti prikrmovat az po ukoncenom 6tom mesiaci... preto si myslim ze je to hlavne na tebe...podla mna sa vobec nemas kam ponahlat...ja som zacala po 6tom mesiaci a este aj to sa mi zdalo skoro🙂

zuzkat1
2. nov 2010

@cicimon 🙂 no neviem... ona ako zo vsetkeho zopar lyziciek ... ona zje tak 1/5tinu toho jogurtu ale zas viac ako 2dni jej nechcem davat jeden.. to ostatne uz dojem potom ja🙂 davam jej tam cucoriedky a tak to zje, obcas dam maliny ale cucoriedky ma radsej🙂

cicimon
2. nov 2010

@zuzkat1 no jasne, to su aspon veci, co aj my mozme dojest 🙂

inac...tvoja je tiez taky vrabec ako moja, ako pozeram...kedy si zacala davat desiatu/olovrant? moja zatial nezje viac ako 70-80g na obed, ale kedze uz prikrmujeme 5ty tyzden, uz by asi trebalo dat aj nejake ovocie doobeda, snad od dalsieho tyzdna..

zuzkat1
2. nov 2010

@cicimon ja som zacala asi po mesiaci ale dala som olovrant lebo mne doobeda spinkala zrovna v tom case... po 5tich tyzdnoch je to super🙂 moja po 3 apol mesiaci tolko este nezjedla 😔

cicimon
2. nov 2010

@zuzkat1 a kolko jej davas na olovrant? ja neviem,ako jej to davat poobede,ked obeduje cca 12-12.30,okolo 14.tej ideme von cca do 16.30-17tej...je o 17tej olovrant neskoro a potom o 19.30 mlieko ako vecera?

mirka183
2. nov 2010

Ahojte. Tak mi uz papame zeleninku na obed a chcela by som davat masko. Kde ho kupujete, ked robite prikrmy doma? To zo supermarketu ma moc nelaka a BIO som zatial nikde nevidela, alebo som ho prehliadla. 😒
Este by som chcela zacat davat malej nieco do rucky, len sa bojim, aby jej nezabehol nejaky kusok. Odkedy zacat s takymto "ruckovym papanim"? Inak uz papa pretlacene, s mini kuskami. 🙂

nikolkaaa
2. nov 2010

ahojte začali sme s prikrmamy dala som prvu mrkvičku chutilo mu spapkal asi polovicu poharika a potom ešte dopil aj mliečko..chcem sa spytať že ci sa ma davať mrkvička 3 dni a potom vyskušať trebars brokolica zase 3 dni koli alergii.ked davam mrkvičku nemožem mu dať aj vyživu mam najskor davať iba zeleninu aby si zvykol inak mu to chuti a dalši mesiac začať s vyživami s ovocnimy?prikrm davam na obed ale iba raz a potom papka iba mliečko..robim to spravne mate nejake rady a skusenosti ?dakujem..

kisska
2. nov 2010

@mirka183 masko davam normalne z obchodu - kupujem "sedliacke" kura a kralika dostavam domaceho. Po roku som starsiemu davala normalne kura. Ono si velmi nenavyberas 😕
Do rucky su super kukuricne alebo pohankove nesolene chrumky - lahko sa rozmocia (vsetko je od nich zababrane), ale urcite su bezpecne a bezlepkove 😉 A kedy? hned ako babo prejavi zaujem. U nas si ich da obcas, ale viac su roztahane po okoli ako v puse 😅

fialkaa
2. nov 2010

@mirka 183, ja by som masko z hypermarketu, ani ziadne balene nedavala. radsej kup cerstve u masiara, ale popros ho, nech ti da pekne mlade,najlepsie telacie pre babatko.do ruky mozes dat nesolene kukuricne chrupky.to deti miluju.

@nikolkaa ano po 3 dnoch mozes dat iny druh zeleniny,ale nedala by sombrokolicu, radsej zemiak alebo nieco take. ja davam brokolicu len mrazenu,co najkvalitnejsiu. tej co sapredava na SK cerstva moc nedoverujem .....
pomesiaci zeleninovych prikmrov mozes dvata ovocie. na zaciatku staci prikrm len na obed

kisska
2. nov 2010

@nikolkaaa robis to uplne ukazkovo 😉 neboj, zatial jeden prikrm denne staci, aj ked to je len par lyziciek. Ucite sa pouzivat lyzicku, spoznavate nove chute. Ked si zvykne na neutralnu zeleninku(par tyzdnov, ked vyskusas viac druhov), mozes jej dat ovocie. Vsetko ostatne je este stale mliecko.

kisska
2. nov 2010

@cicimon nam to tiez vychadza presne ako tebe - okolo piatej pol siestej je ovocny olovrant, o pol osmej vecerna kasa a o pol deviatej uspavacie mliecko 😉

mirka183
2. nov 2010

@kisska ja viem, ze si moc nenavyberam, s BIO to nejak neprehanam. Len tie napichane pol kilove kuracie prsia zatial nechem davat. To sedliacke kura sa tak normalne vola? Je to vyrobca? Musim sa v obchode riadne po niecom poobzerat.
Nad tymi chrumkami som uz rozmyslala, alebo nejaku zeleninku do ruky. Chcela by som ju pomalicky ucit aj na taketo papanie, aj ked bude neporiadok. 🙂

cicimon
2. nov 2010

@mirka183 my sme dali malej cez vikend do ruky mrkvu, samozrejme pod dozorom..ale bola cela natesena, ake ma nove ochutene hryzatko 🙂

cicimon
2. nov 2010

@kisska no ja este ten olovrant nedavam, asi zacnem desiatou, len rozmyslam, ci o tej 17tej nebude neskoro...moja je uz o 19.30 mrtva 🙂 zalomi pri kojeni

nikolkaaa
2. nov 2010

@kisska dakujem som rada..velmi mu chutila ta mrkvička som rada,a chcem sa spytať ze ked budem teraz davať mrkvu take 3 dni potom možem vyskušať trebars brokolicu?a chcem mu to takto davať nejaky mesiac a potom by som vyskušala vyživi ..a ked mu bude chutiť brokolica tak možem mu to davať tak že jeden den dam mrkvu a druhy den brokolicu?a ked začneme s vyživou kupila som jablčkovu a bananovu tak to sa ako daava tak ako zeleninova?to mam tiež davať par tyždnou?a potom ako ?nezvykne si iba na vyživu?može sa to potom aj kombinovať so zeleninkou?že dam jeden jed vyživu na obed a druhy den zeleninkovu alebo obidve v jeden den?a ma zaujima su aj take dezerty pre detičky od 5 mes to sa tiež može davať alebo aj take bananove mliecko..dakujem pekne si cenim že ste mi poradila

stella231
2. nov 2010

@nikolkaaa aby nezoranžovel s tolkej mrkvičky 🙂)))) hihi... ale nie ..moc si nenavyberaš take drobatko... mojmu neskor strašne chutil aj špenát...samozrejme len mrazney , špenatova kašička.. prip. so zemiačkom.. az bolo z toho zelene hovienko 🙂))

stella231
2. nov 2010

@mirka183 no to prastarká bola taka mudra a dala mojmu malemu piškotu orkuhlu az mu vbehla do dychača... som nevedela či skor prizabit starku alebo ratovať maleho !!! 🙂 ale chrumky su super... zababrane je vsetko od koberca az po periny ale chutia ....

p69majka
2. nov 2010

@zuzkat1 a skúsila si jej do jogurtu dať postrúhaný nestlé keksík alebo niečo obdobné?

p69majka
2. nov 2010

@mirka183 ja dávam ryžové chrumky, ale sedím pri nej.

nikolkaaa
2. nov 2010

stella231 to dufam že nie..je to moje prve babetko a neviem ešte ako to choodi..neviem co mu možem dať..a ako to mam kobinovať neviem ci možem dať aj vyživu,alebo len zeleninove prikrmy..mam kupenu aj brokolicu a aj špenatik by som chcela vyskušať

p69majka
2. nov 2010

@nikolkaaa ahoj. Dávaj len najskôr na obed mrkvičku, za pár dní k tomu pridaj zemiak a takto vždy pridaj jeden druh zeleniny a sleduj reakcie. Neskôr môžeš dávať do zeleniny aj mäso, ryžu, bezvaječné cestoviny, kmín, petržl. vňať a pár kvapiek oliv. oleja. S ovocím začni neskôr, dusené jablčko, banán a potom výživy buď na desiatu alebo na olovrant. Určite zachovaj na obed zeleninu a výživu miesto toho nedávaj. Ja teda zvyknem dávať ovocko na olovrant, lebo doobeda to nestíhame, lebo spinká aj 1,5 hod. a to už nám vychádza obed.Vstáva okolo 7:30 okolo 8 pije mlieko, od 10 do 11:30 spánok, 11:30 zeleninovomäs.príkrm, okolo 14:00 ide spinkať /predtým vypije 60ml mlieka/ tak do 15:00, 15:00 ovocný príkrm, o 16:30 ideme von/predtým vypije tak 60 ml mlieka/, spinká tak pol hodku, 18:00 ryžová nemliečna kaša 100ml, 19:30-20:00 ide spinkať, vypije tak 60ml mlieka. V noci 2 krát po 90ml mlieka. NIekedy nám kaša nevyjde, tak dám trochu do večerného mlieka a vypije tak 120 ml.

stella231
2. nov 2010

@nikolkaaa neboooj ziadny stres pekne pomaličky... tobiasko začal papkat prikrmy az koncom 5 mesiaca... pluvajuc... hruza...ale potom sme sa naučili... a zeleninkou nič nepokazis... a časom aj ovocie... pomaličky postupne...

nikolkaaa
2. nov 2010

p69majka ja so ešte rozmyšlala že by som to tak skusila že mu dam 3 dni mrkvičku na obed ost mlieko,potm brokolicu,špenat a potom ked bude ma na ne dobre reakcie tak by som skusila mrkvu so zemiakom,spenat zo zemiakom a brokolicu so zemiakom.mysliš že to by nebolo spravne?toto by som davala nejaky mesiac a potom by som skusila nejaku vyživu na desiatu a na obed zeleninkovu vyživu alebo už aj s meskom,alebo polievočku,a ost mlieko..a tie kaše kedy?alebo su aj take dezerty pre babetka..chcem vedieť že ci možem v jeden den dať toho viac teda viac druhou trebars že na ranajky mlieko vipije mi 150 ml,na desiatu vyživu ale ked nezje celu tak moem dokrmiť mlieckom?a potom na olovrant mlieko,a na obed zeleninkovu vyživu alebo mesovo zeleninkovu alebo polivku,a na prvu večer len mlieko..neviem ci s može dať na večeru kaša...dakujem

nikolkaaa
2. nov 2010

stella 231 dakujem..chcem pre maleho len to najlepšie ako každa matka,začinam stou zeleninkou..uvidime ako dalej..len by ma zaujimalo že ked mu začnem davať aj vyživi ovocnetak ci možem kombinovať cez den viacej jedal..ci možem dať na desiatu ovocnu a na obed zeleninovu a ost mlieka..a kolko by mal spapať vyživy?lebo ked spapa malo tak asi treba dokrmiť mlieckom..

zuzkat1
3. nov 2010

@cicimon ved davaj desiatu pokojne, aj tak tusim sko druha ma byt desiata,len moja spi vtedy (teda spavala) a preto olovrant... no ja davam obed o 2hej a olovrant cca o pol 5tej - aj to niekedy este vynecham ked je nervozna a tak... vtedy nema zmysel ju nutit...
a kolko? to neriesim, zje kolko chce...viac ako 50ml aj tak nehrozi takze neriesim🙂

zuzkat1
3. nov 2010

@p69majka keksik nie... to mi pride hrozne divne...aj tie miesane jogurty co su ze piskotovy a tiramisu a co ja viem co este... to je dost divna kombinacia...ja jej davam ovocie radsej... aj tak nie som moc zastanca tych sladkych keksikov pre deti,ale davam obcas s ovocim...

cicimon
3. nov 2010

@nikolkaaa mozes dat prve 3 dni cistu mrkvu a potom k nej daj zemiak...lebo zas cisty zemiak nic moc...a potom k mrkva+zemiak daj brokolicu...rob rozne kombinacie

piacere
3. nov 2010

dievčatá, koľko vaši drobci zjedia bežne príkrmu na obed? Malý zvláda len polovičku z výživovej fľašky, potom mu buď stačí čajík a cca o hodinu chce mliečko alebo sa dožaduje hneď Nutrilonu... niekedy stiahne aj 120ml ešte.... 😕

cicimon
3. nov 2010

@piacere tvoj je este malicky..
moja je uz mesiac a viac ako 80g nezje

piacere
3. nov 2010

@cicimon s tým čistým zemiakom súhlasím... my sme včera začali s cuketou, tak som mu dala najprv zemiak s cuketou a potom čístý zemiak s Nutrilonom (chcela som urobiť pauzu v mrkve, aby ho nezapieklo...) vypľúval mi to, mračil sa, napínalo ho... takže to šlo všetko do koša a dopapal sa Nutrilonom 🙂