Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
25. nov 2008

ciska ako vravi junovka - jogurty, cmar, acidko - hlavne plnotucne a ak sa da, tak nesladene, prichutit mozes ovocim... Tvarohove mnamky maju prilis vela bielkovin, ktore zbytocne zatazuju oblicky

titkovamiriam
26. nov 2008

neda mi znova reagovat:cheries prepac nechcela som ta nastvat no tvoj prispevok ma zarazil.potom si uz pisala nazory s ktorymi suhlasim aj ja,som proti kupovanym prikrmom a bio potravinam neverim/mam potravinarsku skolu/.

mna zarazila ta sol a vegeta a kedze asi kojis tak by som sa s prikrmami netrapila.

ja som nesolila do dvoch rokov a potom opatrne.ak je dieta kojene netreba ho zbytocne zatazovat-ked tak zelenina uvarena vo vode,alebo na pare,neskor kuracie,jahnacie ci telacie masko.8m moze plnotucny jogurt ak sa da doma vyrobeny!-samozrejme biely,cmar,acidko-postupne tvaroh,syry,maslo

cherries
26. nov 2008

ale nie neurazila som sa a s tou olievkou to bolo len jednorazove ved ja viem ze to nie je vhodne ale myslim ze po 1 sa mu nestane nic 😒 a kedy ste zacali davat kase na veceru a ake ?

titkovamiriam
26. nov 2008

cherrie-to je asi individualne,marek napriklad do roka o kasi vecer ani inokedy nechcel ani pocut-kupila som aj tie nemliecne co su na trhu a vobec to do neho neslo,tak som to vzdala a to som chcela aby sa trosku vykrmil,lebo hoci bol kojeny mal malu hmotnost oproti inym detom-no vedel prespat celu noc tak som to nesilila.dnes uz nedoporucuju davat do roka klasicku detsku krupicu,no ja som ju okolo 10m zacinala varievat a jedol tak dve tri lyzice a dost.tak skus potom nieco co ponuka trh a uvidis,ale napriklad ak nemas problem so spanim a staci mu vecer mlieko-nesil to.
marek dnes zje krupicu s hocicim ako aj jeho velky bratia-niekedy si myslim ze som v skolke ked ju varim aj z dvoch l.mlieka 😀

daskak
26. nov 2008

cherries ja davam mojmu drobcovi na veceru kasu tak ze dam rozvarit ryzu, rozmixujem ju dam do nej bud 1/2 banana alebo jablcko... velmi mu to chuti 😀

titkovamiriam
26. nov 2008

RYZOVA je suprova!aj som zabudla ze som ju robievala no marek nejedol ani tu-potom ju dojedali nasi psikovia 🙂

sirinka
26. nov 2008

kasu som davala od ukonceneho 7. mesiaca.

amarelka
26. nov 2008

ahoj my papáme teraz čistú kašu sunarku, banánová hami mu nechutila, no a dnes sme boli na hematologia, dr. povedala, že nech mu už dávam aj maso, lebo je velký, má skoro 9 kg, presnejšie povedala, že je tučný 😠 čo sa ma dotklo, lebo je kojený a podla mna je len taký fajnučký, ale možno ho vnímam skreslene, kedže je moj 😎 ...takže otázka masko varíte? a aké kupujete, čo si myslíte o bio mase? existuje vobec a je to pravda, nie je to len značka bio?na tom všetkom?chcem pre malého len to najlepšie tak zisťujem 😕 😵

cherries
26. nov 2008

ahojte baby zato som sa pytala kedy ste zacali s kasami a ke ste davali lebo moj co som skusala viacero znaciek nechce ani jednu taze tie kase zostanu mne 😉 ale skusim tu ryzu z bananikom alebo s jablckom a moj mali nespi celu noc on to od kedy sa narodil nema vo zvyku 😒 a teraz nam idu zubky tak uz vobec 😔 ja toho vela nenaspim ale on aj tak nevstava od hladu ale len preto ci som pri nom a hlavne chce ist ku mne na postel 😠 😝 tak mi asi kasickovi nebudeme no co uz cica je najlepsia 😉

cherries
26. nov 2008

ahoj amarelka nic si z toho nerob to potom vybeha ked zacne chodit 😉 ja davam kuracie masko normalne kupene ziadne bio aj tak to nie je bio taze to mas jedno aj morcacie som uz davala , jahnacie a kralicie ale to uz prikrm kupovani a kralicie nechcel lebo som si neskoro pozrela zlozenie a tam ze zeler 😠 a detom sa zeler nema este davat este aj to treba citat ☹ Dam ti recept ak chces na taku kasicku skor polievocku s kuracim maskom ::: zemiacik +babymrkvicka tak 3 kusky + 1 hlavicka brokolice alebo karfiolu alebo tak zopar zeleneho zmrazeneho hrasku ale baby + voda + ja to robim na kusku masielka vsetko nechas rozvarit a potom ak tam ostanu kusky tak este prepasirujes a kuracie masko si rozpucis na take male kusocky a pridas to tam samozrejme uz uvarene ale najlepsie ak robis maso sebe potom to supnes do tej polievky a tiez ho mozes rozvarit mas dva sposoby 😉 da sa toho na vela sposobov ......................

amarelka
26. nov 2008

cherries, ved tiež si myslím, že vybehá, len to povedala, tak akokeby tučješie deti už ani neboli, ale v poho....vdaka za recept, zajtra začnem variť aj masko, dnes som mu dala kupenú hippkuzelenina s jahnacím, zjedol menšiu polku, ked som si ešte raz preččítala zloženie, objavila sa tam cibula aj sol a rozmarín, nechápem..už také nekúpim, som sa sklamala,.. 😒 že som poriadne neprečítala.

daskak
26. nov 2008

amarelka: vobec nic si s tej doktorky nerob... aj moj maly ma 8,7 kg 🙂 ...aj starsi tak vazil a teraz je s neho vysoky fesak/hokejista/ 😀 .... ved oni to vybehaju...a mimochodom deti kojene nemozu byt obezne. no a co sa tyka maska tak ja zacnem kuracim... 🙂

sirinka
26. nov 2008

amarelka tak aj nasa klarka bola s mm taka vykrmena...spravny vyraz je pastozna 😉 to ze tak krasne pribera znamena, ze mu tvoje mm plne staci a s prikrmymi sa vonkoncom nemas kam ponahlat... nechapem preco si niekto mysli, ze ked clovek-dieta pribera, nestaci mu jeho strava...naco potom predpisuju obezitnym dospelakom diety??? 😨
ale ak uz ches, staci kuracie prsia uvarit v troske vode, mozes pridat mrkvu a zemiak a mas aj vyvar aj masko a zeleninku...netreba pridavat ziadny tuk, ak chces, skus par kvapiek olivoveho oleja, z maslom este chvilku pockaj.
potom je najlepsie masko pomixovat, ale nemusis celkom na kasu...

sirinka
26. nov 2008

mimochodom klarke sa pomalicky jej pastoznost vytraca 😉 co nevidiet z nej bude dlhonoha stihla slecna

daskak
26. nov 2008

sirinka ma uplnu pravdu 😀

amarelka
26. nov 2008

sirinka pozrela som tvoj albumik zlatunká 😵
tiež myslím, že malý má zatial čo potrebuje, len dr. vravela, že tým , že je taký velký, mu už pomaly nebude stačiť železo z mojho mlieka, tak preto, nech už dám aj maso...inak mi vravela, ked sme tam boli na kontrole, ešte ako 2 a pol mes., že na 7 kg možem dávať masko, to už by potom ako 4 mes. dostal 😀

norik1
26. nov 2008

Ahojte, prispievam par receptami na prikrmy do roka.

😵 Sladká kaša z ovsených vločiek

(dojčené dieťa od 6 mesiacov)

Suroviny: 150 g ovsených vločiek, 200 ml dojčenského mlieka, 1 jablko

Postup: Jablko ošúpte, nakrájajte ho na malé kúsky a spolu s mliekom a ovsennými vločkami dajte do hrnca. Za stáleho miešania varte 30 minút. Uvarte na jemnú, hustú kašu a odstavte z ohňa. Nechajte vychladnúť.

😵 Zelená fazuľka so zemiakmi

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g zelenej fazuľky, 2 zemiaky, petržlenová vňať, 3 polievkové lyžice mlieka, lyžička rastlinného oleja

Postup: Z fazuľky odstráňte konce a tuhé časti, nakrájajte ju na malé kúsky a varte v pare 20 minút. Zemiaky očistite, nakrájajte a uvarte. Uvarené zemiaky vymiešajte s mliekom na kašu, pridajte uvarenú fazuľku, posekanú petržlenovú vňať a rastlinný olej. Môžete podávať aj ako prílohu k mäsovým pokrmom.

😵 Bylinková ryba

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g rybieho filé, vňať mladej cibuľky, petržlenová vňať, bazalka, 2 lyžičky olivového oleja, 1 zemiak, rasca

Postup: Zemiak nakrájajte na malé kúsky a uvarte vo vode spolu s rascou, sceďte a roztlačte. Rybie filé spolu s cibuľkovou vňaťou, bazalkou a petržlenovou vňaťou pokvapkajte olivovým olejom a zabaľte do alobalu. Pečte vo vyhriatej rúre cca 15 minút. Podávajte s roztlačeným zemiakom.

😵 Kuracie prsia v mlieku

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g kuracích pŕs, 1/2 šálky mlieka, 1 lyžička rastlinného oleja, petržlenová vňať, 1 trojuholník taveného syra

Postup: Kuracie mäso nakrájajte na malé kúsky a uvarte vo vode. Vodu zlejte a k uvarenému mäsu pridajte mlieko a tavený syr a posekanú petržlenovú vňať. Za stáleho miešania povarte všetko spolu ešte 3 minúty a podávajte s vareným zemiakom alebo ryžou.

😵 Kuracie mäso s hráškom

(dojčené dieťa od 9 mesiacov)

Suroviny: 50 g kuracích pŕs, 2 polievkové lyžice čerstvého alebo mrazeného hrášku, 1 lyžička citrónovej šťavy, 1 lyžička rastlinného oleja

Postup: Na malé kúsky nakrájané kuracie mäso uvarte vo vode a rozmixujte ho spolu s rastlinným olejom a citrónovou šťavou. Hrášok uvarte vo vode a pridajte ho k mäsovej zmesi.

😵 Mäsovo-zeleninové jedlá 😵

😵 Morčacie mäso s brokolicovou omáčkou

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 5 dkg uvareného morčacieho mäsa, 5 ružičiek brokolice, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja, 1 malý zemiak

Postup: Brokolicu rozoberte na ružičky, umyte ju pod tečúcou vodou a uvarte v pare spolu so zemiakom. Uvarenú brokolicu a zemiak roztlačte vidličkou, mäso nakrájajte na drobné kúsky, pridajte ho k zelenine a zamiešajte. Do hotového jedla primiešajte mlieko a rastlinný olej.

😵 Pečené rybie filé s mrkvou

(od ukončeného 12. mesiaca)

Suroviny: 50 g rybieho filé, 3 lyžičky rastlinného oleja, malé množstvo dojčenskej vody na podlievanie, mletá rasca, kúsok mrkvy uvarenej v pare

Postup: Rybie filé umyte, pokvapkajte rastlinným olejom a posypte mletou rascou. Pečte v rúre vyhriatej na 180o C cca 20 minút, občas podlejte vodou. Upečené rybie filé roztlačte vidličkou, odstráňte kosti. Mrkvu uvarenú v pare roztlačte vidličkou a podávajte k rybe.

😵 Špenát so zemiakom a kuracím mäsom

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 1 zemiak, niekoľko čerstvých špenátových listov (pozor, nepoužívajte zmrazený špenátový pretlak), 5 dkg uvareného kuracieho mäsa, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Zemiak olúpte a uvarte vo vode alebo v pare. Špenátové listy niekoľkokrát dobre prepláchnite pod tečúcou vodou a potom ich varte cca 8 minút vo vriacej vode, pod pokrievkou. Uvarené špenátové listy rozmixujte spolu so zemiakom a uvareným kuracím mäsom, pridajte rastlinný olej a premiešajte.

😵 Kalerábová kaša s kuracím mäsom

(od ukončeného 7.mesiaca)

Suroviny: 5 dkg kuracieho mäsa, kúsok mladého kalerábu. 5 polievkových lyžíc dojčenskej ryžovej kaše, petržlenová vňať, lyžička rastlinného oleja

Postup: Kaleráb očistite, umyte a uvarte ho domäkka vo vode alebo v pare. Kuracie mäso uvarte vo vode. Podľa návodu si pripravte cca 5 lyžíc dojčenskej ryžovej kaše. Kaleráb spolu s mäsom rozmixujte a primiešajte k ryžovej kaši. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja a posekanú petržlenovú vňať.

😵 Rybie filé, zemiaková kaša, mrkvovo-jablkový šalát

(od ukončeného 8. mesiaca)

Suroviny: 10 dkg rybieho filé, 1 väčší zemiak, 50 ml dojčenského mlieka, 1 lyžica rastlinného oleja, mletá rasca, kúsok mrkvy, polovica jablka

Postup: Rybie filé umyte pod tečúcou vodou a uvarte ho vo vode s malým množstvom mletej rasce. Z uvareného rybieho filé odstráňte kosti. Zemiak olúpte, nakrájajte na malé kúsky a uvarte ho vo vode. Uvarený zemiak roztlačte a spolu s malým množstvom vlažného dojčenského mlieka ho vymiešajte na kašu. Kašu zmiešajte s kúskami uvarenej ryby. Do hotového jedla pridajte lyžičku rastlinného oleja. Jablko a mrkvu očistite, postrúhajte najemno a zmiešajte, podávajte spolu s jedlom.

😵 Zeleninové jedlá 😵

😵 Kalerábová omáčka

(od ukončeného 7.mesiaca)

Suroviny: 1 menší kaleráb, 4 lyžice dojčenskej vody, 2 lyžičky sušeného dojčenského mlieka, 1 lyžička rastlinného oleja, kôpor, 2 lyžičky kukuričnej múky

Postup: Kaleráb olúpte, postrúhajte na jemno a poduste s dojčenskou vodou do mäkka. V malom množstve vody rozmiešajte kukuričnú múku, sušené dojčenské mlieko a pridajte to za stáleho miešania ku kalerábu. Všetko spolu varte ešte 5 minút. Pridajte rastlinný olej a posekaný kôpor.

😵 Karfiol s vaječným žĺtkom

(od ukončeného 7.mesiaca, nedojčené dieťa od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 4 ružičky karfiolu, 1 vaječný žĺtok, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Karfiol dobre umyte a uvarte v pare do mäkka. Roztlačte ho vidličkou, dajte na panvicu s malým množstvom rastlinného oleja a za stáleho miešania ku karfiolu pridajte rozšľahaný vaječný žĺtok. Miešajte až kým žĺtok úplne nestuhne. Hotové jedlo posypte nasekanou petržlenovou vňaťou.

😵 Hrášková omáčka

(od ukončeného 9.mesiaca)

Suroviny: 50 g čerstvého hrášku, kôpor, 2 dl dojčenskej vody, 2 lyžičky sušeného dojčenského mlieka, 2 lyžičky maizeny, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Čerstvý hrášok vylúpte a varte ho vo vode až kým nie je úplne mäkký. Uvarený hrášok sceďte a prepasírujte cez sito. Prepasírovaný hrášok zmiešajte s vodou , v ktorej sa hrášok varil a za stáleho miešania pridajte sušené dojčenské mlieko. Z rastlinného oleja a maizeny pripravte zátrepkou, ktorou zahustíte omáčku. Hotovú omáčku posypte posekaným kôprom.

😵 Nové zemiaky s uhorkou

(od ukončeného 6. mesiaca)

Suroviny: 2 stredne veľké nové zemiaky, petržlenová vňať, 2 lyžičky rastlinného oleja, kúsok uhorky

Postup: Zemiaky uvarte v šupe, olúpte, roztlačte vidličkou a zmiešajte s rastlinným olejom, posekanou petržlenovou vňaťou. Uhorku olúpte a nahrubo postrúhajte. Zmiešajte so zemiakmi.

😵 Kaleráb, zemiak a vaječný žĺtok

(od ukončeného 7. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 5.mesiaca)

Suroviny: 1 zemiak, kúsok kalerábu, ? vaječného žĺtka, 100 ml materského alebo dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja

Postup: Zemiak a kaleráb olúpte, umyte pod tečúcou vodou a nakrájajte na stredne veľké kúsky, ktoré uvaríte v pare domäkka. Vajce uvarte natvrdo, odstráňte bielok a polovicu žĺtka roztlačte vidličkou. Zemiak a kaleráb roztlačte, primiešajte materské alebo dojčenské mlieko a roztlačený žĺtok.

😵 Zemiaková kaša s čínskou kapustou

(od ukončeného 12 mesiaca)

Suroviny: 2 menšie zemiaky, 1 lyžička rastlinného oleja, 1 lyžička dojčenského sušeného mlieka, 2 polievkové lyžice prevarenej horúcej vody, kúsok listu mladej čínskej kapusty (alebo hlávkového šalátu)

Postup: Zemiaky očistite a uvarte vo vode. Roztlačte ich vidličkou. Do prevarenej horúcej vody pridajte sušené dojčenské mlieko, premiešajte a pridajte k roztlačeným zemiakom. Čínsku kapustu (alebo šalát) najemno postrúhajte a pridajte k horúcej zemiakovej kaši.
Dobre premiešajte.

😵 Ovocné jedlá 😵

😵 Jablčná kaša

(od ukončeného 7. mesiaca)

Suroviny: 4 polievkové lyžice jablka nastrúhaného najemno, 1 polievková lyžica krupice, 100 ml dojčenského mlieka

Postup: Dojčenské mlieko uvarte podľa návodu. Do horúceho mlieka (nie vriaceho) postupne pridávajte krupicu a za stáleho miešania uvarte stredne hustú kašu. Nechajte mierne vychladnúť a zmiešajte ju s nastrúhaným jablkom. Na obmenu chuti môžete namiesto jablka pridať roztlačený banán, hrušku, broskyňu či iné ovocie.

😵 Jablková žemľovka

(od ukončeného 8. mesiaca)

Suroviny: 1 grahamový rožok, 1 jablko, štipka škorice, 150 ml dojčenského mlieka, 2 lyžičky rastlinného oleja, 1 vaječný žĺtok

Postup: Grahamový rožok nakrájajte na malé kocky a zalejte ho vlažným dojčenským mliekom. Z namočeného pečiva vytlačte prebytočné mlieko, rovnomerne primiešajte vaječný žĺtok. Jablko postrúhajte a premiešajte ho so zmäknutým pečivom, pridajte štipku škorice. Zapekaciu misku potrite rastlinným olejom. Vložte do nej pripravenú zmes a pečte v rúre vyhriatej na 180? C cca 30 minút. Po upečení nechajte vychladnúť.

😵 Miešaný kompót

(od ukončeného 6. mesiaca, nedojčené deti od ukončeného 4. mesiaca)

Suroviny: polovica sladšieho jablka, polovica hrušky, 150 ml dojčenskej vody

Postup: Jablko a hrušku olúpte, odstráňte jadrovník a pokrájajte ovocie na menšie kúsky. Spolu s dojčenskou vodou poduste ovocie cca 3 minúty pod pokrievkou. Potom ovocie vyberte a roztlačte vidličkou na ovocné pyré.

PS: Zltko sa moze od 5.mesiaca, bielko az od roka - je to silny alergen 😔 ....

sirinka
26. nov 2008

amarelka ved ked uz prikrmujes, sama sa rozhodni...mozno mu nemusis davat kazdy den... mne toto nepovedala ani nasa pediatricka ani kardiologicka...tak fakt neviem... ja planujem druhe babo vylucne dojcit aspon do 7-8 mesiacov...

jani74
26. nov 2008

Ahojte maminky🙂

Chcem Vás poprosit o radu.Mame 3 mesiace a radili nam skusit davat vecer klasicku krupicu do dojcenskej vodicky a mliecka (papame Nutrilon).skusit toto mame preto lebo nas hlados spapa 120ml kazde dve hodinky ci cez den ci v noci a vraj po tomto by mohol prespinkat viac hodin.Mate niektora s týmto skusenosti?Kolko mam dat tej krupice?Musim ju povarit vo vodicke?
Ako ste zacali s prikrmovanim?Co ste dali prvé a ako ste to pripravili?

Velka vdaka🙂

jankajs
26. nov 2008

Jani, kašičky asi ešte majú čas, skús pridať radšej o jednu odmerku Nutrošu viac + 30 ml vody. Ja som síce v tomto mesiaci len dojčila, ale mali sme toto isté - čo dve hodiny cez deň aj v noci. Ale ty mu skús dať mliečka viac a uvidíš. Je maličký na kaše - toť môj názor. Ale stretla som sa aj s mamičkou, ktorá dávala UM a mixovala do toho keksy Maríny, vraj aby nebol stále hladný + nato mu ešte varili tzv "papiny" - z múky či z čoho.... som sa za hlavu chytala. 🙄

jankajs
26. nov 2008

Inak, vo štvrtom mesiaci som odstriekavala mliečko (bolo ho strašne moc) a tam som videla, že malý vypil bežne až do 180 ml... Proste urob mlieka viac a odsleduj, koľko vypije... Tých 120 ml má zrejme málo 😉

sirinka
26. nov 2008

jani74 v ziadnom pripade nedavaj klasicku krupicu....naozaj skus vydrzat aspon do ukonceneho 4. mesiaca a potom skusit ryzovu kasu...u takych malych deticiek je normalne, ze potrebuju pit castejsie a mensie davky...
ale ako radi jankajs skus mu na vecer urobit vacsiu porciu, pripadne sa porad s tvojou pediatrickou ci nemozete prejst na pokracovacie mliecko, aj ked to sa mi zda skoro, ale ja som tiez iba kojila, tak sa nevyznam moc...
ale klasicka krupica je vhodna az od 1. roka!!! a aj to niektori odbornici spochyybnuju....naozaj to prosim nerob... 😔

kisska
26. nov 2008

norik - sa prekonavas, skvely zoznam 😀 😀 😀 ,
ja by som to trochu upravila pre deti do roka - vynechala by som recepty s rybou, surovou zeleninou (uhorka), tavenym syrom (prilis vela soli), bylinkami (bazalka, kopor, skorica), maizenu (na zahustenie radsej pridam ryzovu kasu) ale inak skvele recepty, ked mi uz dochadza fantazia. Tu zemlovku by som urobila aj pre seba 😝 😝 😝

My sme kase (oficialne) zacali jest asi v 7. mesiaci, najprv cistu ryzovu, potom bananove a vcera som prvy krat urobila aj nemliecnu osemzrnnu s Um. Som sa smiala, ze som otvorila krabicu s UM takmer po 9tich mesiacoch (200ml MM som si radsej nechala na druhu veceru 😉 )

masko sme skusali aj kralicie a je mnam (normalne kupovane v hypermarkete), malemu som uvarila stehna a zvysok sme si s drahym upiekli na slanine 😝 . Bio som videla len hovadzie, takze som to zatial nekupovala. Telacie a jahnacie som nasla len vakuovo balene uz aj s korenim, takze tiez nic 😒 . Akurat kuracie si vyberam s volneho chovu (Sedliacke) a malemu odrezavam prsia.
Varim ho podobne ako sirinka... inak pozerala som si par stranok dozadu a spomenula som si, ze vacsinu dobrych rad, ktore som dostala, mam prave od teba siri - chcem povedat velkeeee DAKUJEM 😉

norik1
26. nov 2008

Kisska, ja som tie recepty nevymyslela, takze autorstvo si nepripisujem, ten taveny syr je asi fakt trochu moc...priznavam, ze recepty, ktore som z tohto zoznamu skusala, som si upravila na svoj obraz - co malemu uz davam a co nie...ale tak to robim so vsetkymi receptami. Kto chcete, vyskusajte - a prisposobte 😀 😀

sirinka
27. nov 2008

kisska 🙂 nemas za co

jani74
27. nov 2008

Dievcence dakujem za rady 😉

Jankajs on spapa len 120ml uz som skusala dat viac ale nic ☹ Ja som chcela vyskusat len to, ze dam do mliecka aj trochu krupice na mierne zahustenie ale ak radite nie tak nedam 🙂

Uz sme skusili aj Nutrilon extra ale nepomohol ani ten a bolo to uplne rovnake - hoci by mal zasytit viac u nas to nezabera ☹

Este raz vdaka a musim uznat, ze je tu dobra diskusia a ak drobec dovoli tak si Vas precitam cele 😉

sirinka
27. nov 2008

jani74 no podla mna je tvoj drobec naozaj este malinky, takze to papanie kazde dve hodky je este v norme, ale malo by sa to coskoro upravit....drzim vam palce a pevne nervy...s mm urobte dohodu, ze na kazde krmenie v noci sa budete striedat...

tamilla
27. nov 2008

Ahojte, precitala som si Vas a musim podakovat za cenne rady. Zacinam o 2 tyzden s prikrmom a nemala som v tom jasno. Teraz je to lepsie 🙂
Zemiak, je zevraj najneutralnejsia potravina, tak ja asi zacnem s nim.
Chcem sa este opytat na vodu. Kedy a kolko voy davate. Hned po jedle? Iba po prikrme - obed, alebo aj po mlieku? Neviem kolko jej mam davat. Moc jej to nebere zvladne tak 30 ml. Uz sme bohuzial na umelom mlieku, preto si myslim, ze vodu potrebuje, ale neviem ci jej mam ponukat stale álebo len povedzme 2x denne. Dakujem

sirinka
27. nov 2008

tamilla vodu mozes ponukat kedykolvek, hlavne, ked sa k tomu moc nema, skusaj v roznych situaciach...a babatka mozu pit vodu aj pred, pocas a po jedle...proste kedy im chuti... 😉

3558
27. nov 2008

kisska tak maleho zapieklo uz druhy den nekakal. ja kucharka som mu naordinovala mrkvicku zemiacik a jablcko pomixovane a uvarene. asi to bola chyba. cely den kazdu pol hodinu len tlacil a tlacil. a stale nic. teraz asi pockam dva tri dni nech sa skusi vykakat, a potom budem pokracovat. ako dlho mam cakat? alebo mu mam nejako pomoct? slivkova stava, alebo teplomer do ritky? neviem ☹

sirinka a moj maly je dva a pol mesiaca na UM a vodu nechce ani za nic. ani caj. a ani sladeny granulovany. co mam robit?