Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

bludicka_elicka
16. dec 2010

@saska.t
@kibuk
dakujem baby, posledne 2 dni uz bolo dobre, pekne spapala aj mrkvicku so zemiakom... a dnes znovu rev, uz od rana, ani obed nestihla, takze asi aj to v sobotu bolo zo zubkov... som mama-zaciatocnicka, ucim sa 🙂
nebude vadit, ak obed dostane az ked sa zobudi?
@onellyo
dakujem za odpoved
uz po tyzdni masko kvoli zelezu? chutilo malickej? k masu som sa pravdupovediac este nedostala, buduci tyzden budeme zatial zeleninkovat a podla toho, ako jej bude chutit, uvidim...
mliecko jej zatial davam hned po napapani, moze sa jej to v zaludku "pobit", ak ho dam hned? skusam jej davat uz aj cajik, nech si zvyka.

saska.t
16. dec 2010

@bludicka_elicka nic sa nedeje ak das obed neskor..
mäsko sa zaraduje 3-4 tyz. po zeleninke ale nic by sa nestalo ani po par dnoch, viacmenej ide o to, aby toho nebolo naraz vela
na zubky sa mi to zda este skoro, ale k tomuto veku patri tzv " bezdovodne plakanie" takze to obdobie treba jednoducho prestat s kludom a pevnymi nervami 😉
no, ak zje zeleninky pomenej moze hned dostat mlieko, ak zje dostatok pockala by som, aby sa jednoducho neprepchala, aby jej nebolo zle 😉

piacere
16. dec 2010

@bludicka_elicka
@saska.t
nemyslím si, že ja na zuby skoro 🙂 Náš má už štyri 😀

onellyo
16. dec 2010

🙂 baby ja davam skoro kazdy den maso ,,,
a ak nie tak polievku,,
a maso varim na dva dni ,,kuracie morcacie 120g
na 2 krat plus zelenina,)))
aj jablko banan piskoty ,,jogurty,,, a rohlik zmolit 🙂

onellyo
16. dec 2010

@bludicka_elicka 🙂 ja som
davala po tyz maso,, tak mi kazal lekar
nekojene deti sa prikrmuju od 4 m,
ani nie zelezo toho je v nutrilone habadej
ale koli bielkovine a vitaninom,,a cajik
ak kojis tak nieje tak potrebny ako ked
nekojis ale davaj ved su na trhu uz aj od jedneho tyzdna 🙂 🙂

piacere
16. dec 2010

@akim píšeš, že malá bude mať až o týždeň 6 mesiacov... nemalo by sa mlieko "dvojka" dávať až od ukončeného 6. mesiaca? 😕

saska.t
16. dec 2010

@onellyo uz davno sa nekojene deti nemusia prikrmovat po 4 mes. to bolo kedysi 😉

akim
16. dec 2010

@piacere , no je napisane ze az od 6 mesiaca, ze sa dava k prikrmom. ked sme zacali prikrmy v 5. mesiaci, tak som jej dala 2. mlieko skor, ale neviem, ci som dobre urobila. neviem, ci ten tyzden (necely) do 6. mesiaca je rozhodujuci, ale skor som chcela vediet, ci nie je lepsie pokracovat 1. mliekom chvilu aj po 6. mesiaci...

onellyo
16. dec 2010

@saska.t 🙂
a s umeleho mlieka maju podla teba toho dostaTOK

saska.t
16. dec 2010

@onellyo do 6. mes. docela urcite, tak su v tejto dobe UM zlozene a len tak mimochodom ide aj o pripravenost a zrelost traviacej sustavy. V 4 mes. je maloktora trav. sustava pripravena prijimat tzv. tuhu-kasovitu stravu, kdezto v 6. mes. skoro kazda, samozrejme ku kazdemu babätku treba pristupovat individualne 😉

nikolkaaa
17. dec 2010

prosim vas nejake recepty pre 5 mes babetko dakujem

katarina.banska
17. dec 2010

chcem sa opytat kolko krat do tyzdna treba davat maso? kazdy den?
dakujem 🙂

onellyo
17. dec 2010

@saska.t 🙂 🙂
ja si to nemyslim,,,pretoze v materskom mlieku je toho habadej ale
v umelom ani polovica ,,,

onellyo
17. dec 2010

🙂 ved aj kase mas uz od 4 mesiaca 🙂 🙂

kaja73
17. dec 2010

@onellyo co sa tyka kalorii,vitaminov a mineralov ,tak je UM porovnatelne s materskym.To materske je ine hlavne čo sa tyka vplyvu na imunitu.Kaloricky,vitaminmi a mineralmi pokryva potrebu aj dlhšie ako do 4 mesiaca-v tom sa zhodujem so saska.t Dnes su už ine mlieka,ako za ery, ked tie odporučania vznikli,no mnohi pediatri sa ich zubami nechtami držia dodnes.Ale je to samozrejme na každej mamičke,ako to citi.

piacere
17. dec 2010

@akim ja viem, že týždeň hore dolu... ja len preto, lebo my máme tiež len týždeň do polrok a ohľadom mäsa nám lekárka vravela čakať do toho ukončeného šiesteho.Nám zase chcela predpísať už pokračovacie mlieko, ale našťastie máme doma ešte jednotku, aj recept na ďalšie štyri jednotky, tak to akurát do toho šiesteho mesiaca vydržíme, pretože ja nie som z dvojky mlieka nadšená.... je "tučnejšie", aby viac zasýtilo (pritom náš malý priberá ukážkovo, nemám pocit, že by potreboval už dvojku) a predsa tá jednotka je najviac podobná MM a okrem toho pri dvojke je už nutné sledovať denné množstvo.... jednotku môže piť koľko mu hrdlo ráči 🙂

piacere
17. dec 2010

@onellyo môj malý mal z MM neskutočné bolesti bruška, strašnú stolicu, nonstop rev.... po prvej fľaši Nutrilonu mi "vymenili" dieťa....

onellyo
17. dec 2010

@kaja73 🙂 🙂
tak to je uz na uvazeni lekara akeho mate .. 🙂 🙂

saska.t
17. dec 2010

@onellyo ano vsetko mas uz od 4. mes. to ale neznamena, ze je to spravne pre dieta a v ostatnom tiez nemozem suhlasit, ale je to moj nazor (skusenost a studovanie) takze tuto debatu ukoncim, aby sa to tu opät nezvrhlo 😀

onellyo
17. dec 2010

@saska.t 🙂 🙂 🙂
zvrhlo a k comu,,,, ved je milion zien a milion nazorov,,
a kazda mame ineho lekara tak ja to neriesim,,
proste som rada ze maly sa naucil papat s lyzickou
a neodmieta vobec nic,, mozem byt len rada
takze drzim palceky nech vam deti papaju ci uz mrkvu
alebo zemiak ,,, a ci uz v 4 tom ,, alebo 6 mesiaci))) 🤐 😵

piacere
17. dec 2010

@saska.t veru, keď čítam niektoré zloženie detských príkrmov, na ktorých je vycapený "ukončený 4. mesiac", rozum sa mi zastavuje....

kaja73
17. dec 2010

@onellyo Moj sa toho praveže nedrži a povedal mi ,že stači prikrmovat až od 5-6m podla toho ako sa rozhodnem.On to nechal na mna.Ved v podstate je to vždy na mame,čim sa bude riadit.Do dnes sa mi do stravy nemontuje,vie že nemusi.je to rodinny znamy a doveruje mi.Aj lepok aj ostatne sme len zbežne predebatovali.Ja si dost tieto veci sledujem aj sama.

saska.t
17. dec 2010

@onellyo do tejto temy prispievam niekolko rokov a myslim, ze docela uspesne a ver mi, vela krat sa to tu zvrhlo do nepeknych hadok a osocovania, takze by som bola velmi nerada, aby sa to tu tak skoncilo-viem o com rozpravam 😉
@piacere bohuzial je to tak, preto treba vzdy sledovat co obsahuju... 😅

piacere
17. dec 2010

@saska.t a práve preto mu varím a príkrmy nekupujem 😅

erikaka
17. dec 2010

no babenky to mate ešte dobre,ja sa už teraz bojim čo bude na vianoce. Na mikulaša som zažila šok, ked svokor môjmu 5mes. plne kojenému drobcovi strčil do ruky čokoládku, vraj nech sa nepozerá ako tie staršie deti papkajú. 🙄

cicimon
17. dec 2010

@erikaka no to bude treba len kontrolovat, aby im daco nedali do ust/ruk ... moj svokor sa pred mesiacom tiez vyhrazal, ze mala bude na vianoce jest vsetko... tak im asi bude behat za zadkom

erikaka
17. dec 2010

@cicimon no to mám šťastie že k ním chodíme iba na návštevy a nebývame spolu. Tak to si môžem kontrolovať.

pandrholka
18. dec 2010

@piacere ahoj,reagujem na jeden tvoj príspevok ohľadom UM...prečo sa pri pokračovacom mlieku musí dbať na množstvo?!?!...to ako keď je tam,že malý má zjesť denne v jeho veku 3x210 ml (630ml za celý deň) tak sa niečo stane keď zje aj okolo 700ml?!?!?....lebo o tom som nič nepočula,že sa to musí dodržiavať tak preto sa ťa pýtam

piacere
18. dec 2010

@pandrholka pri pokračovacom mlieku by sa nemali prekračovať odporúčané dávky, ktoré sú uvedené na balení. Mlieko jednotku môže piť do nemoty...

saska.t
18. dec 2010

@pandrholka
@piacere dodrzovat mnozstvo sa ma pri pokracovacich UM len koli nadmernemu priberaniu (kedze obsahuju viac tuku, preto by sa ani nemali zavadzat skor ako odporucuje navod, skor neskor), takze ak ste na tom vahovo v poriadku nic sa nedeje pri malom prevyseni davky