Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

dana3262
2. jan 2011

@andrea487 Mnááám!! 🙂 Já nechávam mimo lednici klidne tyden az je uplne mekke a ma tu pravou chut. Neni nic horsiho nez tvde avokado..fuj. Citron (i kdyz jen kapku) bych se bala, tak malemu mimi. 😕

evina34
3. jan 2011

@victory881 ahojky, ja som zacala zeleninou [najvacsi neuspech mrkva a brokolica, najviac chutil karfiol-ruzicky, a por}, po mesiaci som pridala maso {+na olovrant ovocie}a asi po dalsom mesiaci cestoviny, ovsen. vlocky {aby som stihla fazu, kedy dcerka este pije MM {kedze nekojim, ale odsavam a skutocne neviem, dokedy este vydrzim}...ale pravda je ze ja som zacala prikrmovat uz od dovrseneho 5 mesiaca, {lebo mala bola ciastocne aj na UM}...inac maso zo zaciatku moc nechutilo, az za take 2 tyzne sa to nejako upravilo. Drzim palce + vela trpezlivosti {potom napis ako to ide...}

marcovka
4. jan 2011

ahoj evina34,nevieš mi poradiť dávala si aj žltko? bielko až od roka,ale žltko sa vraj raz do týžna može dať,tak teraz neviem a jablko možem aj surové postrúhať,zatial všetko povarím vdaka

cicimon
4. jan 2011

@marcovka zltko sa ma davat 1x do tyzdna

victory881
4. jan 2011

@evina34 dakujem ti za radu tak ako piises sa mi zda super ten postup...pod stromcek som dostala parny hrniec tak o chvilu zacinam 😝...som zvedava ako to dopadne napisem potom 😉....no aj ja tebe moc drzim palce s tym odsavanim...neviem sice z akeho dovodu ale vela mamiciek to vzdalo a preslo len na UM...no mne stacilo ked som si skusala odsavat mlieko v porodnici a taka bolest az az...aaau 😒...takze ja som radsej iba odstriekavala na nutriton nakolko VIKI mala reflux...ale toho som vela nepotrebovala...

zuzkat1
4. jan 2011

@evina34
@victory881 por najskor po 8mom mesiaci ale este lepsie az po 10tom, je to slabsi odvar cibule... takemu malemu miminu by som iste nedala

evina34
4. jan 2011

V knihe Mama a ja {Od narodenia po 1. rok}, je prehladna tabulka zavadzania potravin...por je tam uvedeny ako vhodny od 6 mesiaca ...tak neviem kde je pravda {fakt je, ze chutil a naopak po brokolici sa mala vyhadzala}

evina34
4. jan 2011

@victory881 ... budes pripravovat v paraku? [ aj ja som mala take odhodlanie, lebo sa tak zachovava najviac vitaminov}, ale nakoniec som to vzdala {asi by sme skrachovali na elektrike}...inac odsavam preto , lebo som pokaslala kojenie {nezvladla som laktacnu krizu, kedy mi prsia ozaj vyschli ...a dala som flasu s UM, a mala si na to zvykla...mlieko sa vratilo {aj odsavanim, ...neboli to, len treba najst spravnu techniku}a Veronika sa uz neprisala}. Ohladne toho poru som napisala vseobecnu odpoved...

vivien6
4. jan 2011

baby a to avokado mozem dat aj do jogrutu alebo primieast do ineho ovocia ?
a nasla som konecne ten grecky jogurt kde je 9,4 perc.. tuku... je ten idealny ?

maryanna
4. jan 2011

@vivien6 grecky jogurt je super...ten čo si našla:D

cicimon
4. jan 2011

@maryanna nevies pls nejaky recept na cervenu sosovicu?

vivien6
4. jan 2011

@maryanna ved som sa ho nahladala 🙂 a to avokado nevies ? neviem ci ho mozem dat malej a s cim..

maryanna
4. jan 2011

@vivien6 hej ja som grécky tiež hľadala, ale je suprový fakt, výborná chuť....
avokádo myslím že sa môže ale nehovorím to na 100 percent...a s čím, tak napríklad na chlebík s maslom, jogurtom , do kaše.......

@cicimon tak buď normálne dať variť, spolu s mrkvou nakrájanou, petržlenom, zemiakmi napríklad.....potom pridať cestovinky, a máš polievku šošovicovú, zahustiť môžeš buď tou cestovinou ktorá naťahá vodu a bude to mať také akurát, alebo škrobom rozrobeným vo vode napríklad........prívarok napríklad, dáš variť šošovicu so zemiakom, a potom zahustiš nastrúhaným surovým zemiakom, je to super ako zahustenie mliekom ....a podobne......v pohode keĎ varíš zeleninu nejakú tak jej tam môžeš prihodiť pár zrn šošovice .......

vivien6
4. jan 2011

@maryanna vdaka urcite skusim... hej chutil fajn,dneska som jej ho skusila dat tak spraskala vsetko...

cicimon
5. jan 2011

@maryanna dik, som nakoniec spravila so zemiakom a masom, ale akosi nechcela... aj ked skor mam dojem, ze to nebude kvoli tomu jedlu ale nieco ine v tom bude, lebo posledny tyzden obed nechce vobec..

victory881
5. jan 2011

@evina34 no sice ten navod na parny hrniec je trosku zlozity ale este par krat si ho precitam a bude dobre 😀 ...fu laktacna kriza je svina vec 😖 .ked som bola v porodnici tak mi popraskali bradavky tak som si kupila klobuciky lebo to bolelo ako hovado no neislo mi to...nato sa mi prsia uz naliali mliekom a jasne ze bolestive len na dotyk...to bolo placu ze malu nebudem moct kojit...proste tiez depka nastastie chvilkova...sla som cez bolest a kojila a sranda ale sestricka mi poradila potierat si bradavky mojim mliekom a iba to mi zabralo...nastastie.a inak s tym porom je to vsade pisane ze od ukonceneho siesteho mesiaca...a sranda je ze aj karfiol,brokolica(iba hlavicky lebo nozicky nafukuju)a aj hrusku....a to kojace matky nemozu.inak neviem dokedy...ehm ja som si dala cez sviatky trosicku kapustnice a to si mala vidiet tie dni na to....moja malaa bola uplne vymenena...z mojej usmievavej Vikinky bol uvrestany nestastnicek ☹ ...

vivien6
6. jan 2011

baby kupila som malej od Humana sauermich teda kysle mlieko s cucoriedkami.. bolo tam od 10.mesiaca... mozem je to dat alebo take nieco nemoze ? dakujeem

evina34
6. jan 2011

@victory881 ...no ja som si cez sviatky tiez dopriala kapustnicu { asi 4x}...a nastastie ziaden problem, ale Veronika ma o 2 mesiace viac ako tvoja princezna ...myslim, ze casom si aj ty budes moct dopriat. ...ale naspat k prikrmom , Pozeram, ze zachvilu zacinas. Mne zjedla mala na prvy krat asi pol cajovej lyzicky...rozpapala sa asi o 3 tyzdne, to som od radosti vyskakovala, ze ako super papa...a potom prisla prikrmova kriza a mala po jednej lyzicke zavrela ust a nezjedla nic, ani ovocie...proste nic...teraz je to nastastie opat v pohode. Inac teraz mam trochu dilemu co s pecivom, ake davat, ci biele, alebo celozrne? cerstve al. radsej jednodnove? mozno mi niekto poradi...

salvinka
6. jan 2011

@zuzkat1 ahoj, sa mi zda ze ty si spominala kedysi ze si kupovala v lidli mrazene ovocie (cucoriedky, maliny ci co :D) a ze sa ti to rozmrazilo atd..
chcem sa ta spytat, si to davala malej papat? ak ano ako si to pripravila? ja som kupila tu lesnu zmes, a naporciovala na davky, len teraz neviem ci to uvarit vo vode alebo ako :-P

a potom prosim vas zienky, marhule mam malemu osupit a nakrajat? (sa pytam jak debil niekedy 😀 😀 )
a posledna otazka, cviklu moze tu taku klasicku zavaranu? babicka mi dala zasoby, len neviem co sa do nej dava ked sa zavara.. 😅 😅

saska.t
6. jan 2011

@vivien6 pozri co to obsahuje, ak tam nie je nic nepovolene tak mozes dat 😉

saska.t
6. jan 2011

@vivien6 a avokado dat mozes, len musi byt zbavene horkosti a da sa dat normalne s ostatnou zeleninou, horkost das prec nasolenim a po 15-20 min oplachnes a das varit

p69majka
6. jan 2011

@maryanna ahoj. ja som grécky videla v Metre, ale ja kupujem Zvolenský a Jednoťácky, tie majú 10% tuku. 🙂 Môžem malej nastrúhať trošku tvrdého syra do rizotka? Môžem dávať aj masielko do k zelenine? Ďakujem.

p69majka
6. jan 2011

@katkabb1 ahoj. ja dávam mrazený karfiol, aj brokolicu. Myslím taký zo sáčku, čo už zamrazený kúpim v obchode 🙂 . vždy si kúsok odoberiem a je to. Kupujem už aj rôzne kombinácie, ale väčšinou mám v mraziaku zeleninu z vlastnej záhrady, no karfiol a brokolicu nepestujem 😀 .

p69majka
6. jan 2011

@firstbaby holandia nemá toľko tuku. najviac má zvolenský a jednoťácky, až 10%. 🙂

p69majka
6. jan 2011

@cicus13 ja som dávala mäsko po uk. 6.mesiaci. Raz za týždeň žĺtok namiesto mäska a mäso kázala lekárka 2-3krát do týždňa. 🙂

p69majka
6. jan 2011

@cicus13 ja som začala kuracím, králikom, teľacím a morčacím. Mám zamrazené také kúsky v mrazničke. Varím spolu so zeleninou, teľacie skôr dám variť. po dovarení spolu rozmixujem, dám oliv. olej a trošku vňate. Môžeš začať aj ryžou k zelenine a k mäsku, neskôr bezvaječné cestoviny a ovsené vločky. 🙂

patatina83
6. jan 2011

ahojte chcem sa opytat.zacala som synceka prikrmovat s kasickou co sa rozraba vo vode..uz mal 5 mesiacov...doteraz som mu davala len moje mlieko ale uz mu to nestacilo a v poslednej dobe ho mam aj menej asi stresom..dnes som mu musela dat asi 3 krat aj kasicku co mu moje mlieko nestacilo..je to ok?' a zacala som skusat aj mrkvu na obed..

kibuk
6. jan 2011

@patatina83 ahoj ja som zacala mojho drobca prikrmovat ked mal 5mesiace a 1tyzden.. zacala som mrkva+zemiak spolu a davala tri dni,sledovala ci nebude neaka reakcia,nebola tak som pridala karfiol opat na tri dni nic mu nebolo tak papame nadalej a stale ho kojim kolko krat do dna si vypyta... skusili sme aj ryžovu kašu rozrobenu vo vode tak tiež mu zachutila ale len raz denne okolo piatej,po nej si dal trocha mm a potom pri zaspavani

a nedavaj mu casto kasicku,skor mu daj tak na obed mrkvicku+zemiak alebo len cisty zemiak,potom nech taha tvoje mliecko kolkokrat bude chciet a tak okolo piatej mu daj kašičku a opat tvoje mliečko

patatina83
7. jan 2011

@kibuk ahoj tak som tiež začala dávala som na obed mrkvicku a na večeru kasu len tieto dni mám menej mlieka asi aj stresom z cesty prešli sme 1500km. Dúfam že sa mi to upraví lebo si pýta stále mlieko aj každú hodinu. Takze si začala Mrkva,karfiol a skusas aj iné ?

kibuk
7. jan 2011

@patatina83 ano idem na brokolicu,vyživku,brstve,postupne pridam aj jablčko ezvaječne piškoty a rožok-biele pečivo ale nie čerstve,postupne pridam aj ovocie ale kedze je sladke a dieta si najskor zvykne tak radsej nesor nič mu neujde 🙂