Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

cherry1981
29. sep 2012

@katyxq Dakujem problemy nemame ziadne klop klop len je velka nejedacka proste keby nemusela tak neje vobec a nic 😒 Boli sme s nou aj u lekarov co moze byt pricinou odmietania aj mliecka to odmieta od 5 tyzdnov priblizne a nic nam nezistili proste nam ho vypije iba v spanku len cim dalej menej a menej spi , tak preto som zacala s prikrmamy a aj s tymi mame problemy jeduje sa pri nich a neotvori usta a vsetko vypluva my asi budeme jest stale iba s jedovanim ona sa jeduje proste pri vsetkom 😀

katyxq
29. sep 2012

@cherry1981 Děti leckdy instinktivně odmítají to, co jim nedělá dobře (i když navenek nemusí být žádné příznaky), takže tohle je jen spekulace - možná by za zkoušku stálo zkusit UM s plně štěpenou bílkovinou kravského mléka jako je Nutrilon allergy care nebo nestlé althéra.

cherry1981
29. sep 2012

@katyxq Pijeme nutrilon HA, akurat siel manzel kupit ten nutrilon alergy care, aj ked tomu moc nadej nedavam 😕

katyxq
29. sep 2012

@cherry1981 Jinak se začátkem příkrmů už HA (UM s částěčně štěpenou BKM) mléko nemá u zdravého dítěte smysl - ve chvíli, kdy se dítě setkává i s jinými alergeny než je UM je to akorát vyhazování peněz. A pokud je dítě alergické na BKM, tak HA UM tak jako tak nesmí a musí mít to plně štěpené.

dejka77
30. sep 2012

@saska.t ahoj, este by som sa chcela spytat na tie orechy. Spominala si, ze je lepsie dat az od 2 rokov. A co napr. take mandlove mlieko? Dcera totiz teraz nemoze nic mliecne a toto je dobry zdroj vapnika.
A taktiez urobili sa jej 2 vyrazky po mandarinke. Pokial je to slaba reakcia moze sa to davat dalej alebo je lepsie to vynechat?

sya
1. okt 2012

moj maly ma 7mesiacov a ranajky7.00 mliecko, desiata 10.00ovocie, obed 13.00mäsovo zeleninovy, olovrant16.00kasa viacrzna alebo ryzova,vecera 19.00-20.00mliecko.co sa tyka mliecka vypije 230ml pokazde +vodicku tej tak 120ml za cely den.papa aj chrumky natural,aj rostek sa mu lubi. ako je to u vas so 7mesacnym?

saska.t
2. okt 2012

@dejka77 ahoj, no orechy najlepsie a najskor po 3 roku v ramci toho, ze ich moze dieta vdychnut, ale su deti, ktore velmi reaguju na orechy ako alergen (oleje v orieskoch) takze ja by som urcite cakala, reakcie byvaju velmi burlive (opuch dovnutra) a myslim, ze to zato ani nestoji, musis sama uvazit 😉 a vapnik by som doplnala inym zdrojom, 2 vyrazky po mandarinke nie je ziadna reakcia 😀 a mozno ani neboli z mandarinky, väcsinou byva zhluk malych cervenych vyrazok az do cervenych velkych flakov, takze by som to vobec neriesila a vo vasom veku uz s mierou mandarinky moze 🙂

cicimon
2. okt 2012

@saska.t nevies kolko ma spolocne gastanove pyre s gastanmi?

palomka
2. okt 2012

@cherry1981 ahoj, tak v prvom rade ti chcem povedat, ze presne take iste dieta som mala aj ja. teraz ma 3,5roka a je to lepsie 🙂 takze bude to na dlhu trat a preto sa nad tym zbytocne netrap. ked chce papat len par lyziciek tak jej daj len tych par lyziciek, neriad sa tabulkami a mamickami lebo ta to bude stale viac trpait a budes ist spat s myslienkou CO jej dat aby jedla, CO robit aby jedla....a vstavat az so strachom CO dnes bude....fakt, presla som si tym a prisla som o uzasne chvile so svojou dcerkou lebo som sa nad tym trapila, ci jej nieco nie je, preco akurat ona nechce papat a ine deti zjedia aj za nu a stale dookola....raz sa rozje, uvidis. neviem kolko ma mesiacov, nejako mi to uniklo, ale ked chce len mlieko tak nech ho pije. moja ho pila do roka a pol aj 6x na den a medzi tym veeeelmi malicko nejaky prikrm, jedlo a presne kvoli tomu problemu, ze nemohla klasicke umele mlieko. najprv HA, potom allergy care a nakoniec Neocate advance...a tie deti ako keby mali nejaky vnutorny problem, ze tie mlieka odmietaju alebo co a potom odmietaju aj papat ...mlieko sme nahradili sojovym, to jej velmi chutilo. skusali sme aj pohankove, ovsene, ryzove ale neuspeli sme. nechcela ani sojove jogurty, proste nic z mloiecnych veci len maslo. a tak sme aj do dnes... ja som do prikrmu stale dala trosku masla aby to zjedla. teraz mam 6 a pol mesacneho syna a on zasa nechce jest nic varene len kupovane 😠 ale netrapim sa nad tym, lebo by som bola tam kde pred 3 rokmi a to uz nechcem 🙂 stale si hovorim, ze raz bude aj on jest normalne, aj sediet, aj chodit...

palomka
2. okt 2012

@sya waaau, tak moj je stale doceny (o 10 dni bude mat 7m) a ma jeden prikrm na den, sem tam dva ale aj to len kupovany a vacsinou vyziva lebo nechce ani zeleninove prikrmy a ani varene 😠 😀

palomka
2. okt 2012

@palomka ani kase nechce

katyxq
2. okt 2012

@dejka77 My lískové ořechy, mandle, kokos ve formě "mlék" a "másel" (čili v nedusivé formě) dáváme už ted, malá je toleruje a jsem ráda, stačí že nemůže BKM a soju, zkusila jsem vždy nejdřív jen na špičku lžičky, druhý den o trochu víc a čtvrtý den dostala celou lžičku.
Alergolog Martin Fuchs (asi nejlepší český alergolog) doporučuje zavádět ořechy, ryby klidně od půl roku, prý je riziko vzniku alergie menší než při odkladu po roce až třech.
Moje malá měla trošku ekzém na zadečku, i když jsem si jen cucla trochu pomerančové štávy, takže ji nepiju. Myslím si, že dávat dítěti něco, na co i jen trochu negativně reaguje, není dobrý nápad.

cherry1981
2. okt 2012

@palomka Dakujem , s nasou su problemy aj smlliekom ☹ Vypije ho len v spanku a pije ho hodinu ☹ ☹ Ziaden lekar nam nevie pomoct poradit ani v nemocnici sa s takym pripadom este nestretli ☹ Je pravda, ze stale len rozmyslam, ze preco prave my sa takto musime trapit 😉 Paulinka ma 5 mesiacov takze je na mliecku zavisla s prikrmamy sa zatial tak nezatazujem len ma trapi mliecko keby ho pila pekne tak mi je to jedno len kedze ona to mlieko pije len v spanku a hodinu chcela som ho uz nahradzat prikrmamy a ani tie nechce takze je to tazke psychicky 😖

palomka
2. okt 2012

@cherry1981 mozno hlupa otazka ale nema male dierky na flasi? ci este dojcis? a potom to sojove nedavaj radsej ani ine rastlinne, len na predpis potom ked mate nejake alergie vy rodicia alebo ked uz ma nejaku diagnozu malinka.... a ked das nieco do mlieka? ked pije HA ono je horke, ved vies, mozno ked by si nieco do neho dala,,,,neviem 😒
viem ake je to fakt viem...moj nechce nic jest len vyzivu, tiez ma to babre ale ved vecne ju jest nebude 😀
no ale take male babenko musi pit mliecko ☹

cherry1981
2. okt 2012

@palomka My sme uz skusili asi vsetko, od cumlov flasiek roznych druhov mliek a nic nepomaha ideme skusit kineziologiu ja uz si neviem rady teraz ju mm krmi od pol 8 a este stale si cucka ja som uz zrela na psychiatriu 😒

palomka
2. okt 2012

moj maly tak papal prve 2 mesiace ale to som ho kojila a trvalo to hodinu, musel oddychovat pri tom, bolo to na nervy....teraz uz to ide...no neviem, mozno je lenb lenivejsia a kym si potaha tak sa aj "naje" ze jej to staci....fuuu, tazky pripad no, ked chces a nevies pomoct a nikto ti nevie pomoct a poradit ☹ dufam, ze sa to zmeni nech sa netrapite vsetci

saska.t
2. okt 2012

@cicimon tak pokial ja viem, je to olupany a nastruhany jedly gastan, kludne mozes dat 😉

saska.t
2. okt 2012

@katyxq asi moc nerozumiem niektorym tvojim prispevkom, tak vysoky alergen (celosvetovo uznany vysoky alergen,oriesky) by si odporucila a mandarinky teda citrusy ktore su sice alergen, alebo skor zalezi na tolerancii dotycnej osoby by si po dvoch vyrazkach, ktore mozno ani neboli z mandarinky vylucila z potravy?? Pripada mi to dost ako protichodny nazor 😕 ak som to teda spravne pochopila...

katyxq
2. okt 2012

@saska.t Mandarinky bych vyloučila, pokud bych si byla jistá, že je vyrážka po nich po nich (což se vysledovat dá, myslím si, že dva pokusy stačí, to už by musela být dost náhoda, aby se to sešlo s jiným alergenem nebo jiným důvodem). A přístup k alergenům se vposledních letech dost přehodnocuje, i dr. Fuchs ještě ve své knížce Alergie číhá v jídle a pití doporučuje ořechy až po třetím roce, ryby po druhém roce, bílek po roce, dnes by některé pasáže nejradši přepsal, ve svých článcích (mám tu jeden z roku 2009) už ořechy, ryby i bílek povoluje - opatrně - zavádět už od půl roku.

saska.t
2. okt 2012

@katyxq ok vyskumy poznam a zaoberam sa nimi uz niekolko rokov, maloktory alergolog odporuca s orieskami zacat tak skoro, pre mna je to hazard a v zasade sa riadim dobou a napredujem no s orieskami by som neriskovala, skor ako po 2 roku zivota, v dnesnej dobe je omnoho viac alergickych deti ako kedysi a opatrnost je na mieste. Ak pokladas 2 vyrazky z mandarinky za alergicku reakciu a nie len zareagovanie na novu potravinu, tak si dost opatrna, prave preto nerozumiem, ze sa dokazes riadit odporucanim jedneho alergologa aj ked dost uznavaneho v CR a mandarinku by si vylucila a oriesky nie 😕

katyxq
2. okt 2012

@saska.t Prostě individuální přístup - na co reaguje negativně, nedávat (proto držím dietu bez BKM a soji, hovězího masa, nejím pomeranče, malá nedostávala bílky ani žloutky, ted dostává jen žloutky, protože už ji nenadýmají), na co nereaguje a je to zdravé, tak dávat 😉 (ryby, ořechy dávám malé celkem často).
Ten alergolog vychází z více zdrojů, sám je dost opatrný (znám pár maminek, co k němu chodí, my to naštěstí nepotřebovali).

saska.t
2. okt 2012

@katyxq s tym rozhodne suhlasim s individualnym pristupom, ale orechy a bielky by som rozhodne vylucila na dost dlhu dobu a samozrejme suhlasim aj s novinkami v stravovani typu lepok medzi 4-6 mes. atd. ale su veci, ktore moja odbornost v ramci stravovania batoliat nepripusta a to su orechy, bielok a hriby 😉 je na kazdej z maminiek na co si trufa a zodpoveda... 😎

cicimon
2. okt 2012

@saska.t podla teba huby odkedy?

katyxq
2. okt 2012

@saska.t Houby bych taky nedávala, jsou dost blbě stravitelné a nic moc výživově nepřinášejí, u těch to vidím nejdřív ve dvou, třech letech.

cholitko
3. okt 2012

Ahojte maminky, s cim sa da nakombinovat baklazan?? So zemiakmi a s cim este??

llluckaaa
3. okt 2012

@cholitko Ahoj, baklažán je lilek? Klidně i s rýží, jáhly nebo pohankou.. Aby byl součástí ještě jiné zeleniny 😉 Ale hlavně se musí oloupat (to píšu jen pro jistotu, ne že bych si myslela, že by někdo zkoušel ho dávat takto malému prckovi i se šlupkou 😉 ), ta slupka je dost tuhá, špatně stravitelná a umí pěkně nadýmat 😒 A pokud budou uvnitř semínka, tak je odstranit.

cholitko
3. okt 2012

@llluckaaa Ano, baklazan je lilek, ja som to tiez musela prelozit 😀 Dakujem za radu... Len som mojej malej este nedavala ryzu (iba kasu), ale uz asi mozem zacat, ci? Ma 10 mesiacov. A da sa k tomu pridat aj kusok maska?

saska.t
3. okt 2012

@cicimon klasicke sampiony v konzerve som davala uz okolo 20 mes. ked som robila dusene mäsko na sampionoch, uprimne ostatne huby (zbierane) nedavam este dnes,ani nie preto, ze by malej ublizili, ale nechutia jej a hlavne musia to byt huby, ktore sama poznam a aj som si ich nazbierala - v ramci bezpecnosti... podla odbornikov-huby z lesa najskor po 6 roku, kedze absorbuju tazke kovy z pody, z dazda aj zo vzduchu a su tazko stravitelne...a vyzivova hodnota takmer nulova...

llluckaaa
3. okt 2012

@cholitko Já bych v tom problém neviděla. My rádi doma dělám lilky plněné mletým masem a k tomu často jáhly. Při přípravě lilku se musí dávat pozor, aby nezhořknul. Po nakrájení posolit, nechat opotit a pak to utřít (já to oplachuji). Jo, rýži zkus, vem nějaký druh, který se lépe rozvaří (ne parboiled), aby to nebyla jednotlivá zrníčka, pak to bude lépe stravitelné.

katyxq
3. okt 2012

@cholitko Já ho peču vcelku a pak sloupnu slupku, vyndám semínka a měkkou dužninu použiju - kombinuju s ostatními druhy zeleniny (např. batáty, mrkev, cuketa, dýně, kukuřice, pokud by malá už jedla rajče) a masem.