Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

lucia1981
31. okt 2011

@dreamer4 ahoj my sme tiež začali papať mrkvičku a drobčekovi veľmi chutí vypije okolo 100 ml bez problémov a s kakaním a hnačkou nemáme žiadne problémy, my kakáme každý deň aj dva-krát

ellenie
31. okt 2011

ahoj, mam dcerku, ktora bude mat o par dni 4 mesiace a asi 2 tyzdne som zacala troska s prikrmami. Skusila som jej dat troska zemiakovej kasicky, pudincek, kuraciu polievocku /iba sťavičku/, detskú krupicu - nie vsetko v jeden den, ale iba tak 1x - 2x do tyzdna a fakt len malicko, par lyziciek. No a chcem sa opytat, nie je na tie prikrmy skoro? Lebo aj mamina, aj moje tety a babky hovoria, ze zacali s prikrami tiez uz v 3 mesiaci a nic hrozne sa nestalo, vidim to aj na sebe, tiez som v pohode 😀

dejka77
31. okt 2011

@ellenie ak kojis tak staci davat po ukoncenom 6.mesiaci, ak nie tak detom na um zvyknu davat prikrmy po 4 mes. Ja osobne si myslim, ze skor je to zbytocne, ved to dieta o nic nepride. Mam pocit, ze niektori by najradsej do toho dietata napchali naraz vsetko. Fakt neviem kde sa ponahlaju. Moja bude mat o 2 dni 6 mesiacov a vtedy zacnem.

saska.t
31. okt 2011

@ellenie je to velmi skoro, take male telicko este nie je pripravene na prikrmy, kuk na stranku www.kojeni.net. Detska krupica na to je velmi skoro, odporuca sa az po roku obsahuje lepok ktroy je agresivny, nie je sa kam ponahlat, nic jej neujde. Rozhodne sa zacina zeleninkou a na puding je naozaj priskoro...

careamell
1. nov 2011

@ellenie
Ahoj, ja by som na rady ,,starých mám" už príliš nedala. Je pravda, že sme zdravý, nič nám nie je, no vtedy nemali možnosti dnešných mamičiek a hlavne, vtedy sa nerobili nejaké výskumy o výžive detí. Maminy nám dali to, čo mali a mohli si dovoliť. Ja denne ,,bojujem" s mamou, svokrou, ktoré by malému dali v 3. mesiacoch rezeň do ruky. 🙂
Prečítaj si určite stránku, čo ti napísala saska.t. naozaj je veľmi dobrá, aj ja som sa z nej veľa naučila. Takže je na tebe, aby si si preštudovala, ako sa deti prikrmujú dnes....možno mamu a tety naučíš niečo nové 🙂
Inak si myslím, že si začala naozaj príliš skoro, pudingy, ani krupicovú kašu sme my ešte nemali a máme 7. mesiacov.

kukujka
1. nov 2011

@ellenie podla mna nieje skoro len zacni zeleninkou,alebo ryzovymi kasickami lebo na pudincek a krupicu je este velmi skoro aby si jej tym neublizila

ellenie
1. nov 2011

@saska.t a @careamell ale ja nekojim, sme na UM, na tej stranke www.kojeni.net sa docitam aj o prikrmovani deti na UM? 🙂

ellenie
1. nov 2011

@careamell tak rezen do ruky by som nedovolila ani ja 😀 😀

ellenie
1. nov 2011

@kukujka A aku zeleninku okrem mrkvy mozem podavat? 🙂

jennifer71
1. nov 2011

Ahoj Ellenie, okrem mrkvy ja som davala spenat a brokolicu s kuskom zemiacika. Das do vody , rozvaris, rozmixujes a je to 🙂 Ja mam 1 misku z Dm drogerie a tu vzdy tak do plna , niekedy spapka celu, inokedy necha, vi kedy ma dost, vydrz mi 4 -4,5 hod do dalsieho papkania. Varim na 2 dni 🙂 Pomedzi to jej dám napiť cajiku alebo cistej vody, prevarenej.pa

jennifer71
1. nov 2011

Dievcata, my budeme mat 6 mesiacov, tu ryzovu kasicku som este nerobila, ako na to? Sme na nutrilone 🙂

halime
1. nov 2011

@ciernavila ahoooj ty lilus neprestavaj skusat. niektore deticky zacnu s prikrmami az okolo 8meho mesiaca, prose to ich organizmus odmieta. citala som ze dietatko same vie kedy je pripravene na prikrmy, niektore skorej, niektore neskor. ja som zacala bananom, mozno niekto povie ze zasladke, zatazke ..... potom som mu dala jablcko po par dnoch, a skusala som instantne kasicky. uplne naopak ako sa ma, ma sa zacat od zeleninky ja viem ale .... asi som len chcela vidiet ci vobec nieco bude jest. a zeleninku sme zacali az teraz, pred dvoma tyzdnami, uz mu mixujem aj s maskom 🙂 .... mozno by si mu mohla sprobovat dat pretrete jablcko, nas na tom zacinal. uvidis chce to cas, on asi proste musi prist na to ze je aj nieco ine ako tvoje mliecko. z druhej strany mozes byt rada, ja nemam mlieko, nekojim a dost ma to boli .... nemozem sa s tym nejako vyrovnat ze nie som schopna mu dat moje mlieko :(((((((((( ...mam kamosku ktorej mala do 10 mesiaca nechcela nic ine ako mlieko

halime
1. nov 2011

@saska.t ako tak pocitam pije okolo 700-750ml tak hadam mu nnebudu chybat nejake vitaminy dufam

halime
1. nov 2011

@jennifer71 ja tie ryzove kasicky kupujem, sice tuna v uk kuppujem polske od bebiko ale doma su urcite od nestle, velmi mu chutia a dost to usetri cas s pripravou, zarabaju sa do jeho mliecka

halime
1. nov 2011

@ellenie rozhodne zacni zeleninkou alebo ovocim, najlahsie prikrmy a malicko, aby si ju nezapiekla. ja som tiez zacala uz po 17tom tyzdni (to je minimalna hranica ktoru odporca aj SZO - WHO 🙂 svet.zdr.org.) od zaciatku sme na um.mliecku a maly bol stale hladny. zacali sme ovocim, bananik, jablcko, a striedala som s ryzovou kasickou asi dva tyzdne a potom som presla aj na zeleninu (na zaciatku mi ju odmietal) teraz varim vsetko v pare, zemiacky, brokolicu, karfiol, mrkvicku, petrzlen, mozes skusit vsetko, aj ked mrkvicka varena vo vode vraj dost zapeka. a davaj pozor aj na banany, tie deti velmi lubia ale zvyknu zapekat 🙂))))
teraz po vic ako mesiaci dodavam aj masko, tiez uz mal aj polievocku kuraciu
nezabudni do zeleninky dat par kvapiek olivoveho oleja, to je tiez dobre na travenie
moj drahy malemu strka do ruky vsetko, on aj vsetko zje .... zemlu s maslom, piskoty, jogurt tiez 🙂)) ale sa hnevam lebo som s nim cele dni ja a ja potom musim bojovat s jeho bolavim bruskom ;)

rozhodne pockaj s mliecnymi vyrobkami a z vyrobkami z muky tiez, kravkse mlieko sa odporuca az po roku a niekde pisu dokonca az po 3 rokoch

a lepok v muke moze sposobit alergie v neskorsom veku, tiez tusim odporucaju az po 8 mesiaci, mozno ma niekto opravi 🙂))) ak sa mylim

hlavbe je aby mala dobre kako 🙂 ak bude mat tvrdu stolicu treba dvat menej a naozaj velmi lahko stravitelne ... nezabudni jej vsetko na zaciatok dobre roamixovat, ja riedim aj mlieckom alebo prevarenou vodou, citala som ze kludne mozes riedit aj odsatym mliekom ak kojis 🙂)))

halime
1. nov 2011

@dejka77 ono sa zacina skorej preto lebo deticky su sustavne podrazdene a hladne to je moj pripad. nespia v noci aj ked uz viac ako 4 mesiace noc prespali a okrem toho niektore nespia vobec ani cez den. aspon nas je stale hladny, je hyperaktivny, kope, rozhadzuje rukami, p[lazi sa uz od piateho mesiaca, skusa si sadat, vo vani nam plava jak ryba 🙂)))) je velmi aktivny tak sa nedivim ze je stale hladny, vecer ale pride osma hodina a spi jak zabity 🙂))) a teraz ked prikrmujeme este lepsie .... nie je nic lepsie ako mat doma spokojne zdrave dieta a ked tomu male prikrmy pomozu tak preco nie, ak to pediater povoli ;))))

dejka77
1. nov 2011

@halime To viem, ze niektorym detom mlieko nestaci a treba prikrmovat. Ale zacat prikrmovat 3mes.babo je podla mna veeeelmi skoro, urcite by som pockala kym nema 4mes.

modra
1. nov 2011

Ahojte 🙂
Chcela by som sa spytat zacali sme prikrmovat asi mesiac dozadu teraz mame 6 mesiacov... Vzdy mi to tak vyjde ze medzi 12-13 papame a potom si este dozaduju mlieko... To je podla mna normalne ale chcem sa spytat na to ze ci uz mam prejst na bebu2 kedze sme na bebe 1 a ci uz aj na olovrant mam davat sladke ovocie namiesto mlieka? Tak by pili mlieko len na ranajky na desiatu a na veceru a raz v noci... Ja mam trochu v tych prikrmoch chaos a neviem sa dopatrat nejakej stranky kde je vsetko rozpisane ze co kedy a ako.. Lebo tychto 446 stran by som citala asi 2 mesiace 🙂 🙂
Dakujem

saska.t
1. nov 2011

@modra www.kojeni.net, ak vam vyhovuje beba 1 este stale ju mozes kludne aj do 8 mes. davat, ak chces mozes davat uz ovocie ako olovrant a moze to zapit mliekom ak bude vyzadovat. Mlieko je v tomto veku stale najdolezitejsia zlozka jedalnicka takze tych 800 ml by malo byt vypite 😉

modra
1. nov 2011

@saska.t Dakujem takze mozu aj ovocne prikmy zapijat mliekom? A nevadi ta beba 1 nebude uz slaba ked zacali jest? teda nie ze by jedli kazdy den ako my ale tak obcas zjedia 180 a obcas zjedia par lyziciek...

saska.t
1. nov 2011

@modra po ovoci treba pol hodku pockat a ponuknut, ak nebude chciet nic sa nedeje, ponuknes neskor. 1 slaba rozhodne nebude ak pekne pribera, pokracovacie mlieka obsahuju akurat viac tuku a cukrov aby pokryli vydaj energie kedze sa uz deticky viac hybu. Deti v tomto veku by mali zjest od 150-250 prikrmu takze papate krasne a len pekne pokracujte 😉

radlinka
2. nov 2011

Odkedy davate hovadzie masko ? 🙂

pami2
2. nov 2011

@dejka77 ja robim v parnom hrnci alebo na pare....docitala som sa totiz, ze ked uvaris vo vode, tak 80% vitaminov je fuc kdezto na pare sa uchovaju

pami2
2. nov 2011

maminky, tak kedy zavadzat lepok????? kazdy tvrdi nieco ine, uz mam z toho hlavu ako balon. sme na UM

modra
2. nov 2011

@saska.t vidis ani to neviem ze kolko by mali vobec zjest teraz.. teraz mame 7 kilo a mame pol roka tak neviem ci to neni vela ale zase kolko mame mat kilo 5? v 6 mesiacoch? 🙂 Neviem lebo sa zdaju byt ostatnym velke..

dejka77
2. nov 2011

@modra Pozeram, ze tvoje deticky maju tiez dnes pol roka 🙂 Pre porovnanie, moja ma teraz asi 6,3kg (neviem presne, lebo idem o tyzden vazit), takze 7kg na polrocne dieta je normalna vaha. Svagrov maly bude mat 4mes. a uz ma 6kg.

dejka77
2. nov 2011

@pami2 Rozhodla som sa, ze prv vyskusam robit nad parou. Som zvedava ci ta moja nezbednica bude jest 🙂

dejka77
2. nov 2011

Este by som sa chcela spytat, ze ak dam prikrmy do mraznicky ako dlho tam mozu byt? Idem totiz o 2 tyzdne domov na 2 mesiace a neviem ci ma vyznam nieco zamrazovat pre malu.

jennifer71
2. nov 2011

dejka77 ahoj, viem, ze odstriekane mliecko moze byt zamrazene 3 mesiace,aspon u nas v nemocnici to tak je, tak si myslim, ze prikrm takisto..

briketa
2. nov 2011

ahojte, mne sa osvedcilo davat detom vylucne zelenu zeleninu ako prve prikrmy a potom pridavat veci oranzove.
maly ma pomaly osem mesiacov, v siedmych som ho zacala prikrmovat.
detom davam ako prve prikrmy cukinu, avokado, kelove listy (kasicku), ruzickovy kel (kasicku), brokolicu.
Osvedcilo sa mi to dobre, moja dvojrocna dcera si dodnes napr. mysli, ze edamame (sojove zrna, parene) su ako dezert, alebo mlady spenat na cesnaku je dobrotka ;)
O par tyzdnov zacnem jogurt (robime si doma) a pomaly polievky.