Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

pandrholka
18. dec 2010

@piacere
@ saska.t vďaka za odpoveď, som zase o niečo múdrejšia....no váhovo sme zaiste menej ako by sme asi v našom veku mali byť...myslím, že malý nemá ešte ani osem kíl 😀 (pôrodná váha 2,8 kg) takže myslím,že v našom prípade sa ozaj nič nedeje keď sem tam prekoročíme odporúčanú dennú dávku 🙂

saska.t
18. dec 2010

@pandrholka no, to mate dobru vahu, moja mala pri narodeni 2,6 a vo vasom veku nemala ani 7 kg a pritom krasne prospievala 😀 takze ak pravidelne aspon trosku pribera a chuti mu papat je v poriadku 😉

pandrholka
18. dec 2010

@saska.t hej prospieva pekne, i keď teraz ani neviem koľko váži bo až teraz 22.12. ideme znova do poradne...je hrozne hyperaktívny 😀 tak asi ten prírastok na váhe nebude dáko veľký, ale zato jesť mu chutí...mliečko papá tak ako je odporúčaná denná dávka UM2 a čo sa týka príkrmov tak vždy na desiatu buď celý banán, jabko, hruška abo celá presnidávka a na obed zláduje tak 250-300 g. Sem tam mu pichneme do ručičky aj suchý rohlík a to sa ide zblázniť od radosti, skoro celý ho spráska 😀 . Takže myslím, že je všetko O.K....

tinaki1275
18. dec 2010

baby chcem sa opytat ,moja Leia ma 5 a pol mesiaca, uz mesiac davame zeleninku na obed, predvcerom sme pridali uz aj kuracie masko ,a asi tyzden davam na desiatu uz aj ovocie(jablko+hruska+banan) .a vecer zopar lyziciek kase..vsimla som si ale ze mala mi zacina odmietat mlieko ..neviem ci je to normalne ,ale doteraz pila vzdy polhodinku po prikrme aj svoju davku mliecka-120-150 ml UM..celkovo sme ale pili len cca 750-800ml ..nie je velka jedacka a vahu mala na 5 esiacov 6600g (porodna bola 2800g)..dnes mi ale ani pred spanim nechcela pit ledva som jej nanutila 100ml..za cely den mi vypila len 430 ml ..a to sme dnes na obed nedali ani zeleninu len ovocie mala na desiatu a vecer trochu mliecnej kase (z cca 65ml vody ,viac mi nezje)..myslite ze by som mala davat menej prikrmov a skusit pridat viac mlieka ? zda sa mi extremny ten ubytok mlieka...stolicu mala dnes 3x bola do zelena ale myslim ze to bude este zo vcerajsieho spenatu ..

maryanna
18. dec 2010

@tinaki1275 ahoj, na o koľko máte mesiacov máš príkmov veeeľmi veľa..kde sa ponáhľaš??
po mesiaci zeleninky sa pridáva ovocie na desiatu alebo olovrant a mesko ku obedu....a tak budete papať min do 8meho mesiaca keď sa pridáva kaša....veď je maličká nemôže mať tri jedlá denne...nečudo že odmieta mlieko....
stačí vám pokojne zeleninový obed, a ani ovoccie nemuíš ešte zaradzovať, skús postupne pomaly aby ti neodmietala mlieko...

tinaki1275
18. dec 2010

@maryanna ja zijem v grecku tu mi aj dr.povedala ze mame zaradit uz aj kasu ,a dokonca tu zacinaju ovocim ....mne sa to nezdalo ..myslis teda ze zeleninka s maskom na obed a pripadne to ovocie desiata alebo olovrant bude akurat ?zeleninu mame uz vyse mesiaca a ovocie asi tyzden k tomu ,ale pravda je ze nepapa este plne davky ..mam pocit ze papa tak 3-4 polievkove lyzice..

valika_val
18. dec 2010

ahojte baby,
tie skusenejsie - poradite prosim?

maly ma 7,5m a je kojeny, od polroka prikrmy. doobeda ovocie, okolo 14 (ked sa zobudi) zelenina s masom (nechuti mu, asi preto, ze to nie je poriadne rozmixovane do hladka) a podvecer mliecna kasa.
pred zacatim prikrmov som kojila kazde dve hodiny a pred vecernym spanim vyprazdnil oba prsniky. je mi jasne, ze teraz staci kojit menej, ale ten interval mi vychadza aj na cca 4 hodiny. nie je kojenie 6x za 24 hod malo? o prsniky nema velky zaujem, ponukam mu ich aktivne a musim ho trosku "nutit", aby sa napil. vacsinou si len pocucka a odtrha sa s plnou pusou mliecka. nehneva sa, neplace, ale vidim, ze proste nema zaujem. mam mu hadam davat menej prikrmov??
ovocne vyzivy ci kasu by jedol a jedol, ale masovy obed donho nejde, trosku sa trapime.

bojim sa, ze by som mohla prist o mliecko - nechcem prestat kojit. tiez sa bojim, ze prijima malo tekutin a dokonca vidim, ze nema tolko pocikanych plienok ako doteraz. za den ho prebalim asi len 5x a plienky urcite nie su tazke. v noci necika vobec, az nadranom/rano.
ponukam mu vodicku z flase (nechce, zuri), aj zo sippy hrnceka (nevie z neho pit), o vodu vlastne ani nema zaujem. tlacila som donho aj UM, ze aspon jednu davku denne, ale vobec nechce (skusala som viac druhov UM).
mam mu verit, ze vie, kolko ma pit MM? mam sa spolahnut na to, ze keby bol smadny, tak by si isto vypytal viac?

dakujem za odpovede.

saska.t
19. dec 2010

@tinaki1275 stacia 2 prikrmy v tomto veku, je pre vas najpodstatnejsie mlieko a prikrmy su len na spoznavanie chuti...
Mala by mala pit okolo 900 ml mlieka ale to je asi u vas nepredstavitelne ale nevadi... vyrad kasu iba zaplaca zaludok a nic z toho, cele doobedie zarad mlieko, obed zeleninka a olovrant ovocie to uplne staci az do 8 mes.ostatne mlieko 😉 Netreba sa naozaj ponahlat, mozes viac pokazit ako pomoct 😅

saska.t
19. dec 2010

@valika_val

na tvojom mieste by som zrusila ovocnu desiatu, je jasne, ze po sladkom mu obed chutit nebude, ak ma problemy s kuskami mixuj dohladka, mate este cas na kusky, nie je sa kam ponahlat, ovocie zarad na olovrant a vsetko ostatne koj a vecer mozes tu kasu...
vodicku treba ponukat stale, alebo skus sypany cas pre deticky, nie granulovany, su zbytocne sladke....
kojenie 6x denne nie je malo, kedze mate prikrmy a nieco spapa... je normalne, ze uz ani nema tolko pocikanych plienok ako kedysi, je uz starsi a dospieva.
Ak je spokojny, prospieva, vobec by som vas stav neriesila, je to vsetko uplne v poriadku...
UM sa vyhni, vobec ho nepotrebuje, ak sa bude aspon tolko kojit, co teraz, urcite o mliecko neprides, akurat sa znizi tvorba,ktora sa samozrejme opät zvysi, tvorba sa prisposobuje popziadavkam dietata, tak si nerob starosti, zacni mysliet pozitivne a ono sa to urcite spravi, nezabudaj ze nervozita sa na mamicke prenasa na deti 😉

zuzkat1
19. dec 2010

@valika_val moja sa okolo 8meho mesiaca kojila malinko... cez den len 5x lenze predtym sa kojila aj kazdu hodinu cez den, ja som uz chytala paniku ze sa odstavuje🙂 ale teraz pohoda, zas sa koji skoro stale a v noci tiez...papa 3x denne a nepije nic len mm... tiez nemusim uz vela prebalovat, uz tolko necika
ponukaj ked sa ti zda ze by uz mohol byt smadny ked chce napije sa ked nie tak nie - teraz ani nie je tak teplo zeby tak rychlo vysmadol a take babo predsa neostane dobrovolne smadne🙂

zuzkat1
19. dec 2010

@pandrholka moja ma 11 mesiacov a 8,3kg😀 a ked sa narodila mala 3760g

tinaki1275
19. dec 2010

@saska.t dik moja,..dnes som to uz aj tak urobila..o seidmej rano mala mliecko vypila 180 ml..a o pol jedenastej 150 ml ..a teraz bude obedik -zelenino -masova kasicka..a uvidime kolko mliecka potom este da..po obede zvykne vypit aj 120 ml ..a podvecer dam ovocie...kase odlozim nazad do skrinky ...kazdopadne v podstate nechapem preco ich vyrabaju pre deti od ukonc.4 mesiacov?

maryanna
19. dec 2010

@tinaki1275 tak na ovocie sa prechádza keď už sa zje celá dávka zeleniny t.j.150-250 ml, ale ak aj nezje toľko tak po mesiaci ..aj neskôr..ale dva príkrmy bohate bohate stačia do 8 mes minimálne..aj dlhšie.....závisí od jedáka...
a kaša nie, na noc je ťažká a aj tak celkovo má len 5 mes, a musí tráviť toľké druhy jedla, trkrát denne, to je veľa...radšej mlieko.....veĎ niekto vo vašm veku ešte ani neprikrmuje takže fakt sa niet kam ponáhľať

lenkadanko
19. dec 2010

co papa take 4 mesacne babetko uz zacal niekto v 4 mes.skusat mrkvicku,polievocku?
😲

tinaki1275
19. dec 2010

@maryanna no ja si myslim ze zeleniny mi nezje tolko ani ked bude mat rok ☹,teraz papa tak 130ml (ja to mam v pohariku avent ale myslim ze to je tak 130-150g)..ale davame ju dokopy uz 5 tyzdnov kazdy den tak preto som zacala aj ovocie..a to vzdy zje tak okolo 120 ml ...a zjedla by aj viac ..kasu uz nedam ..uz je v skrinke vzadu ..😉na obed mi zjedla zeleninu s maskom zase asi 130 ml a le mlieko uz nechcela vobec..caj vypila asi 50 ml ale mlieko uplne odmietala asi po polhodinke mi vypila 40 ml ,po minule tyzdne vzdy vypila este aj po zeleninke plnu davku .....ale to uz bola aj unavena a chcela spat..problem je ze ona mi aj vela spi poobede aj 3,5 hod.v kuse,,takze sa mi zobudi okolo pol siedmej a stihame tak tak este krmit vtedy a potom o kolo pol desiatej a potom spi az do tej siestej rana..takze ma celkovo 5 krmeni len..a z toho ak ma len 3x mlieko to mi fakt viac ako 500ml nevypije nijako ..

saska.t
19. dec 2010

@tinaki1275 zeleninkova davka je uplne v poriadku a uz nemusis ponukat viac mlieko ale zasa az po cca 3 hod.nie hned a ani po hodinke potom je neustale nacpana a nema potrebu papat, to ze kedysi vypila po zeleninke celu davku mlieka je v poriadku, teraz jej zje skoro celu davku, takze nema potrebu dalej pit mlieko, co je tiez v poriadku... Pekne sa drz intervalov cca. 3 hod. (samozrejme ak by vyhladla tak jej daj) a netlac do nej za kazdu cenu, nie je to potrebne a ani zdrave .... 5-6 krmeni denne je absolutne v poriadku, takze hlavu hore a netrap sa len tym co do nej dostat 😉 ak vypije 3x denne aspon tych 180 ml, tak to bude vsetko v uplnom poriadku, to ze nemas tabulkove dieta nic neznamena ak prospieva a je spokojna, bud aj ty a je vsetko ok 😀

saska.t
19. dec 2010

@lenkadanko take male babatko by malo pit min. do skonc. 5 mes. len mliecko a je jedno ci UM alebo MM 😉

tinaki1275
19. dec 2010

@saska.t dik si ma povzbudila..tak ju nebudem ani nutit ..hadam to bude ok ..ze nie je tabulkova to mi nevadi ..len dufam ze bude aspon to minimum co ma priberat ..samozrejme vsetci vratane mojej mamy do mba hucia ze je chuda- ze 6600g na 5 mesiacov je malo ..a ja si myslim ze je to normalne.. 🙂

mata1001
19. dec 2010

ahojte baby,viete mi prosim napisat co by mal uz jest moj 5 mesacny syn?ja mu davam ,,len,, vyzivu s marina keksom,vanilkovu kasu a Nutrilon...uz nekojim...dakujem

cicimon
19. dec 2010

@mata1001 pokial si nezaviedla lepok, tak keksy urcite nie... a vyzivy a kase tiez nie.. najprv zelenina...
http://www.kojeni.net/prikrmy.php

mata1001
19. dec 2010

@cicimon dakujem....ja som zacala so zeleninovou vyzivou a asi po ddvoch tt som presla na ovocne 😒 a to asi nebol dobry napad...co?

cicimon
19. dec 2010

@mata1001 2t je skoro... a zeleninu uz vobec nedavas?

mata1001
19. dec 2010

@cicimon nie vobec...ja som z toho teraz uplne nestastna...vsetko robim zle 😢 😢 😢

cicimon
19. dec 2010

@mata1001 tak skus do tych ovocnych na obed pridavat zeleninove stale viac a viac az kym nebude cista zelenina a ovocie daj bud na olovrant alebo vobec

mata1001
19. dec 2010

@cicimon mam doma brokolicu Hipp (vyzivu) mozem mu to zajtra dat? a tu vanilkovu kasu Hame mu nemam dat vobec?a na olovrant mu co mam dat ked vynecham uplne sladke...tak znova brokolicu?

cicimon
19. dec 2010

@mata1001 zacni mrkvou, potom zemiak a tak dalsie... kukni tu www co som hore poslala... ja by som kasu vynechala a ak uz ovocie musi, tak radsej banan, hrusku, jablko...
@maryanna , co poradis?

leelo
19. dec 2010

@mata1001 kludne mu ovocie mozes davat, ved uz si ho raz zaviedla. kolkokrat denne davas prikrm?
ved na obed daj zeleninku, na olovrant ovocie a na veceru kasu - ako priklad. kasu davas bezlepkovu? neviem presne kolkokrat prikrmujes.
uz sa stalo a zase taka tragedia to nie je. tak to mate zavedene inak. niekto zacina ovocim, v niektorych krajinach je to vylucne tak a svet sa nezruti, vsetky deti to preziju.
ale urcite skus "navrat" k zelenine.

mata1001
19. dec 2010

@cicimon takze tie vyzivy ano zeleninove nemam dat?radsej uvarim mrkvu a tu mu mam davat?teraz vyzeram jak debil ale ja fakt neviem...

mata1001
19. dec 2010

@leelo ja to robim tak ze som mu rano okolo pol deviatej davala vyzivu s keksom,potom nutrilon a na olovrant kasu a potom vecer aj v noci len nutrilon

leelo
19. dec 2010

@mata1001 nevyzeras vobec ako d.... ja by som ti odporucila radsej varene ako kupovane, tvoje dieta je dost malicke. skus mu zajtra na obed uvarit mrkvu a do toho ovocie, ktore ma rad. aku zeleninu uz pozna? skus to miesat a stale viac pridavat zeleniny, po case das masko a to uvidis ako mu zachuti