Prvé príkrmy. Vaše rady a skúsenosti

ena
25. jún 2006

Takze baby, ktore uz mate krmenie deticiek s prvymi mrkvickami a zemiackami a stavickami za sebou, sem so svojimi radami a skusenostami, nech si mame z coho vybrat 🙂

kisska
5. nov 2009

petreva ste sikulky - naozaj netreba davat dietatu viac ako si ono vypyta, zbytocne roztahujes zaludok. Dieta instinktivne vie, co je pren dobre a vie to aj mama, ale musi pocuvat svoje instinkty 😉 Skvela praca 😀

daanka85
10. nov 2009

Ahojte, tak my po čase zase na nete...
Prve prikrmy sme zvladli aj vdaka vám super... Minulý týžden sme mali sice "problem"... Mama bola chora, museli sme jej davat lieky, odmietala akukolvek lyžičku, striekačku, len MM ako tak aspon nejak popapala...
Inac, to naznačovanie, že už ma dost, to je take relativne, napr., ked ju kojim, jasne da najavo, že už nechce a neostanem do nej ani kvapku...A ked papa zeleninku, alebo iný prikrm, uz v polovičke sa mi zda, že "nechce", ale pritom popapá všetko... Tak ako? Nechcem jej "roztiahnut zaludok"..
Kolko prikrmu by mala zjest??? Prikrmujeme uz asi 1,5 mes.... Obed vzdy, doobedu,a lebo poobede výživko, alebo ovocie.. A na večer pred spaním vždy kašička na fľašu- pospi po nej viac ako po MM... A na lyžičku sa to s nou uz neda vecer...
A este, prosim vas, kde najst nejake recepty, co varit??? Dochadza inspiracia... Stale dookola len zemiak, mrkva, cuketa, brokolica, uz aj masko bolo... Spolu uvarime a papame... Nieco "nove" kde by sme mohli najst???

saska.t
10. nov 2009

daanka - davka na prikrm vo vasom veku je 150-200g, recepty najdes na www.varime-detem.cz alebo daj do vyhladavaca, ale v zasade vo vasom veku je to jedlo stale o tom istom takze nemas velku moznost menit 😉
Ak chces zaradit nieco nove daj prilohy - ryza, pohanka, pseno, bezvajecne a bezlepkove cestovinky (su kukuricne a ryzove) dostanes v kauflande, mäsko uz moze mat v beznom jedalnicku 😉

paola.o1
12. nov 2009

Ahojte, neviete niekto ci uz by sme mohli v roku papat kozi syr a kozie mlieko?

kisska
12. nov 2009

paola - nevidim problem v kozom syre a mlieku ako doplnok, urcite nie kazdy den ako hlavna mliecna zlozka (kozie mlieko obsahuje podobnu mliecnu bielkovinu ako kravske mlieko). Skor byva problem, ze detom nechuti, ale vyskusaj a uvidis. A hlavny detail, ktory plati pri vsetkych mliecnych vyrobkoch - urcite len pasterizovane, cize ziadne predavane "z dvora", kvoli vysokemu riziku nakazy salmonelou, listeriou a inymi bakteriami, ktore dospelaci a starsie deti zvladaju ovela lepsie, nez deticky do 3 rokov.

paola.o1
12. nov 2009

dakujem za radu.

susica
13. nov 2009

ahojte dievcata,precitala som uz mnozstvo clankov, ale myslim ze rada od skusenych mamiciek bude najlepsia.
mam v tom totiz chaos,uz neviem co mozem davat co nemozem davat.tak prosim napiste mi v jednoduchosti co by take 7 mesacne dieta malo papat.
mala je kojena, s prikrmami sme zacali od 6 mesiaca-zeleninkou,pred 3 dnami sme pridali masko.zaroven sme zaviedli ovocie-olovrant,jablko, ktore varim -dnes k tomu pribudla hruska.kedy mozem zacat davat desiatu?a uz mozem davat ryzu,cestoviny?ako je to s kukuricnymi chrumkami?dakujem vam za odpoved...

saska.t
13. nov 2009

susica vybornu tabulku po mesiacoch co moze babo papat je na www.kojeni.net 😉
so zavedenim dalsieho prikrmu sa zacina mesiac po zavedeni prikrmu tj. teraz by ste mali mat obed uz zavedeny a mozes pridat desiatu alebo olovrant 😉 s ostatnymi prikrmamy sa netreba ponahlat s tymito dvoma si vystaci min. do 10 mes.
ryzu, nevajecne a bezlepkove cestoviny, pohanku, pseno, zemiak uz samozrejme moze bez problemov 😉
ak je schopna si drzat kukur. chrumky a odkusovat si ju nevidim v tom problem tiez uz mozes vyskusat 😉

susica
13. nov 2009

dakujem...obed a olovrant je zavedeny..takze to necham na nej..nejdeme sa nikde ponahlat

veronika81
14. nov 2009

saska, kisska..môžem malému dať jogurt aj druhý deň po otvorení? Prípadne ho preliať do nejakej uzatvárateľnej misky a tak uskladniť.. Kúpila som Sabi jogur a je to 250g, tak by som to rozdelila na dva dni. Ja by som v pohode zjedla jogurt 24 hodín otvorený, ale nemôžem tým malému ublížiť?

A môžem mu dávať jogurt každý deň? Alebo len tak občas? Dnes sme mali prvýkrát (Zvolenský) a on mi ho zjedol celý na posedenie 😕 Dúfam som mu tým veľmi nezaťažila žalúdok 😔 ale tak mu chutilo, že som dávala a dávala.. a zrazu jogurt nikde 😅

saska.t
15. nov 2009

veronika ak ho uzavries do inej nadoby tak kludne 😉
neboj nic si nepokazila ak mu chuti davaj, jeden za den bez problemov 🙂

mishmish
15. nov 2009

ahojte, chcela by som vas poziadat o radu, lebo od mojej doktorky som sa toho vela nedozvedela a uz toboz nie nejake prakticke rady ci skusenosti. skratka ma odbavila letacikom o prikrmoch 🙂
moja emma ma 4,5 mesiacov a zacali sme s prikrmami. v podstate sme zacali vecernou kasickou, lebo akosi sa vecer nevedela dosytit a postupne prechadzam na obedovy prikrm. a to pomackany banan ci varene jablcko alebo hruska (podla mojej doktorky som sprvu davala surove jablcko, ale potom som sa docitala, ze maminky skor odporucaju varene ovocie a zeleninu). mala papa pekne s lyzickou, dokonca sa mi zda nadsena, ze konecne prislo nieco nove okrem mliecka 🙂 no na druhej strane sa mi zda malo kolko spapa - s kasou problem nie je to zbumba na posedenie, no obedove ovocie/zeleninku ma niekolko lyziciek a viac nechce....
zlepsi sa to casom? rozje sa s prikrmami?
dakujem.

matja
15. nov 2009

ahojte dievčatá, akými bylinkami môžem dochucovať 9-mesačnému dieťaťu jedlo?
avokádo sa môže odkedy?

matja
15. nov 2009

mishmish, ja som varené ovocie nikdy nedávala... Ale my sme začínali s ovocím, keď mal Paťko takmer 7 mesiacov...
Myslím si, že sa nemáš čoho obávať, tvoja dcérka je ešte maličká, nemusíš do nej tlačiť viac, ako je ochotná zjesť. Ani môj malý (a to má už skoro 9 mesiacov), nezje toho veľa, ale zato s chuťou. Neriešim to, že nezje trebárs plnú dávku (200 g), chutí mu, priberá, on vie, ako je hladný a kedy má dosť.

silvia27
15. nov 2009

saska - poprosím ťa o rady: moja malá je na MM, na obed papá zeleninový alebo zeleninovo - mäsový príkrm a večer papáme kašičku z pšena alebo kukurice ochutenú nejakým ovocím. Kedy a ako môžeme dať vaječný žĺtok - na obed so zeleninou a od kedy? a ešte k tým kukuricovým chrumkám - tie dávate detičkám len tak mimo príkrmov?

saska.t
15. nov 2009

ahoj kocky tak poporade:

mishmish - myslim ze si zacala trosku z opacneho konca ako sa zacina ale to nevadi, skusime to napravit 😉
zacala si trosku skoro, kludne i mohla pockat do skonc. 5 mes... bezne sa zacina obedom ktory by mal byt zeleinkovy,totizto nevyhoda ovcia je ze je sladke a nemusi ti uz chciet zeleninku 😅 no ale snad to nebude vas pipad, pozri sa na www.kojeni.net je to tam pekne popisane... vo vasom veku by ste mali mat len 1 prikrm a to obed najlepsie zeleninovy, 2 chod sa zaraduje mesiac po prikrmovani a je to desiata alebo olovrant a to je to ovocie, 3 chod sa zaraduje okolo 7-8 mes a moze by to byt vecerna kasa.
to ze si davala surove ovocie nie je vobec problem, varenie ovocia len znizuje riziko alergie ale ak ich nemate nevidim problem, takze je na tebe ako sa rozhodnes 😉 kazdopadne trosku spomal s prikrmamy,aby si zbytocne tak mlade oblicky svojej malej nezatazovala 😉

matja - s avokadom by som pockala do 10 mes. mozes pridavat rascu, petrzlenovu vnat, pomalicky aj majoraku bazalku a oregano ale daj si nacas nie vsetko naraz 😉

silvia - s vajecnym zltkom by som pockala este mesiac a davala som ho bud so spenatom a od 8 mes. mozes zaradit lupanu cervenu sosovicu ktoru som robila ako privarok a tiez so zltkom- nenaduva netreba sa toho bat a detickam moc chutna ale samozrejme mozes dat aj so zeleninkou, ale mne to tam proste nepasovalo 😅 😀
ak si je majka schopna drzat kukur. chrumku a odkusovat si mozes ju dat kedykolvek pocas dna mimo prikrmu 😉

veronika81
16. nov 2009

saši, ako urobiť ovsenú kašu? Stačí tiež vločky iba zaliať alebo aj povariť? Pohánkové vločky iba zalievam horúcou vodou, ale ovsené sa mi zdajú také "tvrdšie".

mishmish
16. nov 2009

saska.t dakujem ti za odpoved - skusim tiez od zaciatku precitat cele toto forum a pokusim sa viac zorientovat 🙂
s prikrmami spomalime 🙂
napisem, ako to ide...

saska.t
16. nov 2009

veronika zalezi ake vlocky mas ak mas tvrdsie treba ich povarit v troche vody asi 5 min. a je hotovo alebo kup v DM-ke od alnatury male jemne ovsenne a tie staci zaliat 😉

mish - 😉 urcite to pojde dobre neboj 😉

veronika81
16. nov 2009

ďakujem Saška, aj pohánkové mám od Alnatury, tak kúpim aj tie ovsené.

P.S. Teba a Annag si asi raz pozvem do Pošty pre Teba 😉

saska.t
17. nov 2009

veronika ja sa potom tiez pridam na tvoju stranu annag mi tiez pomohla 😉 juj koda ze byvam na opacnej strane sveta 😀

veronika81
17. nov 2009

dobre Saška, ja sa vám poďakujem a potom preskočíš na moju stranu 😉 A kde bývaš, ak môžem vedieť..

samozrejme, mám aj otázku ohľadom stravy 😀 čo celozrnné a grahamové pečivo? Malému som už skúšala dať biely rožok do ruky, pomaly to žužlal (aj keď viac bolo asi okolo neho ako v ňom 😅 ), ale nemal s tým problém. U nás doma sa biele pečivo nenájde, tak či mám mu musím špeciálne kupovať biely rožok alebo môžem aj z toho nášho. Prípadne to nejak striedať?

silvia27
17. nov 2009

Saska ďakujem za rady. kúpim teda Majke tie chrupky - už si vie všeličo pekne držať v ručičkách, tak to určite zvládne. A pozrieme aj tie vločky v DM. My ich s manželom raňajkujeme každé ráno, no jej by som chcela dať nejaké výberové a asi skúsime aj tú pohánku - aby to mala pestrejšie. ďakujeme ďakujeme ďakujeme

saska.t
17. nov 2009

veronika - pre tak maleho prcka je vyhovujuce biele pecivo kvoli stravitelnost, grahamove a celozrnne su velmi tazke na travenie, takze pickaj este 2 mes. a potom pomalicky mozes grahamovy alebo celozrnny ale pri celozr. musis davat pozor aby tam neboli ziadne zrniecka, hrozi vdychnutie a zadusenie 😉 , zatial sa drz bieleho peciva 😉
byvam v nemecku az na zapade pri mori (bremy) asi 1000 km od rodnej Bratislavy, takze povodne som bratislavcanka 🙂

veronika81
17. nov 2009

Saška, dnes ťa zaplavujem otázkami..
Kúpila som dnes v DM tú "červenú" šošovicu, ale ona je oranžová 😀 Je to to, čo si myslela?

A Nemecko, veď to je na skok 😉 Keď si napísala, že opačná strana sveta, ja že si niekde v Austrálií 😀

matja
17. nov 2009

nevadí, keď odpoviem ja? veronika, určite to bude tá istá červená šošovica 🙂 Len nezabudni, že sa pripravuje veľmi rýchlo (stačí jej povariť len pár minút) a nenamáča sa dopredu ako obyčajná šošovica 🙂

saska.t
17. nov 2009

veronika - tak tak matja ma 100% pradu a naozaj je za 10 min. hotova 😉

kesinka
18. nov 2009

MAmicky, potrebovala by som poradit. Moja babula odmieta papat prikrmy. Uz si neviem s nou dat rady. ☹ . Zacinali sme pekne s mrkvicou. Hned sa do toho pustila. Niektore zeleninky som nedavala ani, ze 2-3 lyzicky ked boli nove ale aj 10. Malej papanie chutilo a stale otvarala pusinku. V pohode spapala 160 - 200 ml obediku. Presli sme na ovocie. Jablcka jej moc nesli, ale bananik a hrusticka... 🙂. Som nestihala oci otvarat. Raz mi dokonca zjedla 2 banany ako olovrant. Inokedy 2 tegliky uvarenych hrusiek. Mala som nachystane na 2 dni. Asi pred mesiacom ale zacala strajkovat. 1- 2 dni zjedla len 1/2 alebo 1/3 toho co jedla pred tym. Potom zas 2 dni jedla pekne.....az..pred 2-mi tyzdnami mala teploty 38,3st. Asi 5dni. Boli sme u DR, ze je zdrava, ze jej idu asi zubky ( nema este ani jeden ). To jej moc nechutilo. Chapem. Dr vravela, ze nech hlavne pije. Co vobec teda nechcela. Potom bolo 3 dni dobre ale papanie nic moc a teploty sa vratili s hnackou. Aj ked teplotky po 2-och dnoch presli, hnacka ostala. Dnes ju nemala prvy krat. Inac trvala jej 6 dni. Pit uz pila, ale malo. Ale papanie.... 😢 Okrem prsicka nic neexistuje. Ked uvidi lyzicku tak sa rozplace. Ani nechce skusit co tam ma. Alebo skusi 2 lyzicky a ustocka zovrie tak, ze tam nezmestite ani vlasok. Nechce nic papat. Este sem tam na kasicku otvori hupku. Ale to tak 5 - 10 lyziciek a dost. Dnes som jej urobila mliecko na dobru noc. Z flase nechcela. Ani hupku neotvorila. Tak sopm jej davala z lyzicky. Tak 10 krat a dost. Jedla o 15,00 a az teraz to mliecko o 21,00. Nic nechcela. Teda z prsicka asi 5 16,30 si trochu dala. Stale sa drzi len prsicka ale tam uz moc mliecka nie je ☹ ☹ ☹. Niekedy citim, ze sa mi ani nezpusti. Inac cez den nie je zla, nemrnka,.....len teda ked ideme papat. Neviem co sa stalo. Inac, dnes som ju vazila a ma presne tolko isto gramov ako presne pred mesiacom. Schudla. PORADTE PROSIM.
Este som zabudla: Po tych prvych teplotach, ked uz bolo na tie 3 dni dobre som jej skusila dat brokolicu. Prvy krat skusila zeleninku len 3 lyzice a uz nechcela. Na druhy den sa vyhadzala.
Pri hnackach som jej davala Hylak z lyzicky ale ked prestala otvarat ustocka na lyzicku som prestala ak by mala otpor k lyzicke z Hylaku. Ale zase kasicku si sem tam da.Ja uz neviem co dalej.

saska.t
19. nov 2009

kesinka to su zubky a je to normalny jav takze nerob paniku vsetko bude v poriadku, u nas to bolo to iste 😉 ponukat treba aj nadalej ale nenutit a nepapa ani kupovane? to u nas vzdy zabralo a zjedla aspon nieco, v dnesnej dobe je to uz ok aj ked opät hnackujeme idu nam stolicky...
toto obdobie bude este dlho trvat tak si priprav pevne nervy a vela trpezlivosti 😉

kesinka
19. nov 2009

Saska, tak to si ma nepo - potesila. Potesila v tom, ze hadam to ie je nic vazne ale nepotesila, ze to bude este trvat 😨 . Akurat som jej skusala davat Bio mrkvu z kelinku, s cim sme zacinali, tak to trosku spapala. Ja len dufam, ze nebude chudnut.